شصت و یکمین روز آلوده امسال تهران و سه نشانه ناامیدکننده؛
شاید انتظار داشته باشید، از فایده اجرای طرح زوج و فرد، ولو به میزان اندک بشنوید؛ اما بر خلاف تصورتان، تحقیقی که با استفاده از سامانه سیاهه انتشار و پیش بینی آلودگی هوا توسط شرکت کنترل کیفیت هواي تهران به انجام رسيده،‌ حکایت از آن دارد که طرح زوج و فرد در دوره بلندمدت، 2 درصد تولید ذرات معلق خودرویی تهران را افزايش داده است!
کد خبر: ۷۵۶۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵ 18 December 2017
موافق گرفتن عوارض از خودروهاي شخصي در بزرگراه هاي تهران هستم/ بايد مطلوبيت سفر با خودروهاي شخصي را كاهش دهيمشصت و یکمین روز آلوده سال در تهران در حالی از راه رسیده که دو روز است، اقدامات تکراری برای مقابله با آن در دستور کار مسئولان قرار گرفته؛ اقداماتی که موجب شده فراموش کنیم آلودگی چقدر گسترش یافته و خطرناک‌تر شده!


به گزارش «تابناک»؛ ساعاتی پیش کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در نشستی که با افزایش آلودگی هوا در پایتخت تشکیل می‌شد، برای دومین روز متوالی رأی به تعطیلی مهدهای کودک و مدارس ابتدایی و همچنین افزایش محدوده طرح ترافیک به محدوده طرح زوج و فرد دادند؛ تصمیمی بسیار تکراری و مسبوق به سابقه که پیش از برگزاری این دست نشست ها هم می‌شود آنها را حدس زد.

سال هاست، با شدت گرفتن آلودگی هوا در تهران و شهرهای دیگر، مسئولان طرح هایی از این دست را به اجرا درمی‌آورند و از ممنوعیت ورزش در اماکن روباز تا تعطیلی کلیه مدارس در کلیه مقاطع تحصیلی و حتی اجرای طرح زوج و فرد از در منازل، می‌کوشند با اعمال محدودیت های مختلف، غول آلودگی هوا را به پستویش پس بزنند و اوضاع را عادی کنند.

این محدودیت ها در حالی برای کنترل آلودگی تجویز می‌شوند که بر اساس برخی پژوهش‌های تاریخ گذشته و قدیمی، وسایل نقلیه مهم ترین عامل آلودگی هوای تهران هستند و از این روی، با کنترل تردد خودروها، می‌کوشند آلودگی را مهار کنند؛ اما آیا کسی می‌تواند سهم خودروها را مشخص کند یا به تفکیک بگوید، کدام خودروها آلاینده ترند و یا تأکید کند، خودروها مقصرترند یا اشکال از سوختی است که می‌سوزانند؟

همه این پرسش ها در حالی مطرح می‌شوند که به فرض صحت تمامی ادعاهای مسئولان، باز این پرسش باقی است که چگونه بعد از این همه سال، هیچ تغییری ایجاد نشده و همچنان خودروهای آلاینده با همان استانداردهای ناقصِ قدیمی تولید و عرضه می‌شوند و تردد خودروهای فرسوده و آلایندگی بسیار شدید ناوگان حمل و نقل عمومی نیز چاره نشده است؟ سوالاتی که ممکن است کنکاش برای یافتن پاسخشان، به نتایجی ناامید کننده منجر شود. نتایجی از این دست؛

«زوج و فرد» آلودگی را افزایش داد نه کاهش!

شاید بر خلاف این تصور کنید و انتظار داشته باشید که از فایده اجرای طرح زوج و فرد، ولو به میزان اندک بشنوید؛ اما برخلاف تصورتان، تحقیقی که با استفاده از سامانه سیاهه انتشار و پیش بینی آلودگی هوا توسط شرکت کنترل کیفیت هواي تهران به انجام رسيده و به عنوان مقاله در ژورنال معتبر Transportation Research منتشر شده،‌ حکایت از آن دارد که طرح زوج و فرد در دوره بلند مدت، 2 درصد تولید ذرات معلق خودرویی تهران را افزايش داده است.

حسين شهبازي، مدير واحد پيش بيني شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين باره گفت: بنا بر نتایج این تحقیق، اجرایی شدن طرح ترافیکی زوج و فرد به صورت بلند مدت باعث کاهش حجم تردد خودروهای سواری در شهر تهران تا میزان 11درصد شده؛ اما به دلیل تقاضای سفر موجود در محدوده، کاهش تردد خودروهای سواری سبب افزایش تردد سایر ناوگان ها از جمله تاکسی، مینی بوس و اتوبوس واحد به ترتیب به میزان 16، 8 و 8 درصد شده است.

وی افزود: محاسبات انجام گرفته با استفاده از سامانه سیاهه انتشار شهر تهران نشان می‌دهد که اجرایی شدن طرح زوج و فرد، سبب کاهش انتشار خودرویی آلاینده های مونوکسیدکربن، اکسیدهای نیتروژن، هیدروکربن ها و اکسیدهای گوگرد در شهر تهران به ترتیب به میزان 4، 2.5، 5 و 2 درصد شده است. این در حالی است که اجرای بلند مدت طرح ترافیکی زوج و فرد، منجر به افزایش انتشار ذرات معلق ناشی از خودروها، به عنوان مهمترین آلاینده شهر تهران، به میزان 2 درصد در کل شهر شده است. علاوه بر آن نتایج مدل سازی کیفیت هوا در یک دوره بحرانی آلودگی هوای شهر تهران نشان داده که اجرای طرح زوج و فرد سبب کاهش میانگین غلظت مونوکسیدکربن و اکسیدهای نیتروژن به میزان 4 و 2 درصد در طول دوره شده است.

«طرح کاهش»، میکس و خنثی سازی نظریات مسئولان مختلف!

اینکه طرح زوج و فرد، طرحی شکست خورده و بی فایده بوده، البته پیشتر نیز برخی مسئولان خبر داده بودند؛ اما کمتر کسی می‌دانست این طرح زیان بار هم بوده است. زیانی همه جانبه و کلی، به گونه‌ای که از یک سو افزایش آلودگی هوا را موجب شده و از سوی دیگر، شمار بسیاری از مردم را از استفاده از وسایل نقلیه شان محروم کرده یا جریمه های راهنمایی و رانندگی را متوجه ایشان کرده و به جیبشان خسارت وارد آورده است.

از این خسارت‌ها مهم‌تر، اثبات بی اعتبار بودن سخنان مسئولان در خصوص معضلی است که با جان و مال ایشان در ارتباط است. درباره طرحی که قرار بوده آلودگی هوا را بکاهد، پیش از اجرا در بسیاری از نهادها مطرح شده و بی کمترین مخالفتی مجوز اجرا را دریافت کرده و دست آخر برای اجرایش همه مسئولان دست به دست هم داده‌اند، تا اینکه امروز بشنویم از بیخ اجرایش غلط بوده است!

وضعیتی به غایت نومید کننده و زجر آور که در اجرای طرح جایگزین آن نیز تکرار شد. در «طرح کاهش» که ابتدا «LEZ» نامیده می‌شد و قرار بود بر اساسش، خودروها به چند دسته بر اساس میزان آلایندگی شان تقسیم شوند و بر اساس این تقسیم بندی‌، مجوز تردد در محدوده های شهر را دریافت کنند؛ اما در نتیجه اشکالات بزرگی که در طراحی داشت و مخالفت پلیس را موجب شد، به طرحی تبدیل شد که هیچ کس نمی‌داند چه چیز را کاهش داده که نامش کاهش است؛ طرحی که حتی نتوانست نام زوج و فرد را برچیند و تنها منحصر به الزام خودروها به دریافت معاینه فنی و جریمه خودروهایی که معاینه فنی ندارند، ماند!

«کربن سیاه»؛ از این ترکیب شوم در آینده بیشتر خواهید شنید!

اگر از طرح های مختلف و به نوعی، صدتا یک غاز مسئولان برای کنترل آلودگی هوای تهران عبور کرده و به دیگر مباحث مربوط به آلودگی هوای تهران بپردازیم، مسائلی جلب توجه خواهد کرد که کمتر مرد توجه عموم قرار گرفته اما به غایت ترسناک جلوه می‌کند. از جمله میزان منوکسید کربن موجود در هوا و تأثیراتی که تنفس این گاز به مرور و در دراز مدت بر سلامت افراد می‌گذارد.

این در حالی است که علاوه بر این گاز، مدتی است، درباره آلاینده دیگری سخن به میان آمده که به طور خاص شب ها غلظت آن در شهر تهران افزایش می‌یابد و عموم از آن بی اطلاعند. کربن سیاه (یا همان Black Carbon) که یکی از اجزاي مهم ذرات ریز معلق در هوا با قطر کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) است و از انواع فرآیندهای احتراق و بیشتر از احتراق ناقص سوخت‌های فسیلی، سوخت های زیستی و زیست‌توده ساطع می‌شود. ترکیبی که می‌تواند در بروز برخی بیماری‌ها و مرگ زودرس تأثیر زیادی داشته باشد.

اما چرا شب ها؟ شاید جالب باشد بدانید این هم نتیجه طولی طرح های ترافیکی است که با اسامی مختلف به اجرا درمی‌آیند و برخلاف آنچه تصور می‌کنیم، بیشتر آزار و اذیت به دنبال دارند تا کارکرد واقعی در مهار آلودگی. این را می‌شود از نتايج اندازه گيري کربن سیاه در شش ايستگاه كنترل كيفيت هواي تهران دریافت که نشان مي ‌دهد، شب‌ها با آغاز مجوز تردد وسايل نقليه ديزلي، غلظت كربن سياه به شدت شروع به افزایش یافتن می‌کند و در مواردی تا مرز 40 میکروگرم بر متر مکعب می‌رسد که مقدار بسیار و زيان‌باريست؛ یعنی اجرای طرح های مختلف برای کنترل آلودگی هوا در ساعات مشخصی از روز و سپس رها کردن همه آلاینده ها در سطح شهر در ساعات باقی مانده از شبانه روز!

واقعیت تلخی که نه تنها ناکارآمدی و عدم یکپارچگی اقدامات مسئولان برای کنترل و کاهش آلودگی هوا را فریاد می‌زند و همه چیز را به برنامه ای مبنتی بر آزمون و خطا جلوه می‌دهد که در آن مردم جان می‌بازند، که ثابت می‌کند، هنوز اطلاع دقیقی از آلودگی هایی که نفس می‌کشیم و می‌بلعیم و با این کار، به مرگ نزدیک تر می‌شویم، نداریم؛ واقعیتی که کربن سیاه و غلظت آن نشانمان می‌دهد و خدا می‌داند چند آلاینده دیگر مشابه آن هست که هنوز درباره شان نمی‌دانیم!

برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۳۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
باید تولید خودرو های داخلی افزایش یابد ، برای حمل و نقل عمومی بودجه اختصاص نداده و به جایی برسیم که هر ایرانی پنج تا خودروی تولید داخل داشته باشد . در نتیجه همه دچار مرگ زودرس شده و از این جهنم نجات پیدا کنیم .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
البته خوشم میاد که برخی خوب باهمه چی منطبق میشن
مخصوصا اونایی که اینجا کار میکنن -البته کار که چه عرض کنم پول مفت به جیب میزنن-و اونور آب زندگی و تفریح میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
مردم را دنبال نخود سياه نفرستيد. دلايل معلوم و مشخص هستند.
- مافياي خودروسازان داخلي
- مافياي بنزين بي كيفيت وارداتي
- فساد اداري در برخي سازمانها

والسلام.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
وقتی مقاطع تحصیلی بالاتراز ابتدایی تعطیل نمیشه و طرح ترافیک گسترش پیدا میکنه و طرح زوج وفرد از درب منازل اجرا میشه سرویس های مدارس که بیشتر خصوصی هستند چطوری باید بچه ها را ببرند مدرسه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
آلودگي خودروي صفر كيلومتر از توليدات ٧ سال قبل بيشتره.
بنزين وارداتي هم كه دست مافياي بنزين را علني كرده.
زوج و فرد هم كه گند زد.
مسئولاني كه خانواده هايشان در ويلاهاي اروپا يا شمال كشور و يا كانادا زندگي ميكنند هيچوقت خادم و دلسوز ملت نخواهند بود چه رسد به نظام !!!
برآيند همه اينها حالت تهوعي است كه از شعارهاي برخي مسئولان بوجود آمده و به گلوي ملت فشار آورده.
کاظم میرزایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
باسلام ودرودبه روح شهدا وبنیان گذار جمهوری اسلامی ایران....از جناب فرماندار وکار گروه هوای پایتخت وکلانشهر ها درخواست دارم به چند نکته عمل شود تا آلودگیهای تهران وغیره بر طرف شود.....1-از رده خارج کردن خودروهای فرسوده سرعت بیشتری بگیرد وقیمت خودرو کمی بیشتر شود .2-در کلیه ورودی وخروجی شهر تهران ودر اتوبانها همت وحکیم وستاری وآیت اله رفسنجانی وچمران دوربینهای معاینه فنی نسب شود .3-از کلیه واردکنندگان خودرو درخواست شود ومصوبه مجلس شود در ازای 1دستگاه خودرو 2دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج وپلاک ملی آن به فرمانداری ونیروی انتظامی داده شود ومشوقهای نیز به واردکنندگان داده شود مثال .گمرکی خودرو 10%کسر شود.4-کلیه ادارات دولتی از سرویسها استفاده شود تاخودروهای شخصی کمتر به شهر آورده شود......وچند نکته دیگر متشکرم از شما عزیزان که صبحتهای بنده حقیر را گوش کردید با تشکر فراوان ارادتمند شما میرزایی
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
معلوم نیست مسئولین تا کی میخوان با مردم لجبازی کنن. هزار بار تا حالا شنیدیم که طرح زوج و فرد کاملا بی اثر بوده ولی مسئولین خصوصا شهرداری و راهنمایی و رانندگی به دلیل سود بسیاری که از جیب مردم نصیبشان می شود راضی به جمع کردن آن نیستند.
بهتر نیست هزینه های سرسام آوری که به مردم تحمیل میکنین رو یه خورده کم کنین. یه طرح تعویض خودروهای فرسوده اجرا شد که طرح خوبی بود. همین طرح رو برای خودروهای دیزلی هم اجرا کنید.

بساط این خودروهای داخلی رو هم جمع کنین. نگران بیکار شدن نیروی کار اونها نباشین. به جاش تو چند جای مختلف کشور چند تا کارخونه ذوب آهن و فولاد تاسیس کنین و همه رو اونجا مشغول به کار کنید. محصولات رو هم میتونید به کشورهای دیکه صادر کنید و درآمد ارزی داشته باشید. یا حتی میتونی قطعات بدنه و موتوری کارخانه های خودرو سازی بزرگ رو تو کشور تولید کنید. (البته اگه تو تولید دزدی نشه و از کیفیت قطعات نزنن)

همینطور میشه با شرکت های خودرو سازی بزرگ دنیا بخوایم خط تولید تو کشورمون راه اندازی کنند. البته با نیروی کار داخلی و مدیریت خارجی.

تعرفه واردات خودرو هم صفر کنید. حتی برای خودروهای هیبریدی هم میتوان تسهیلات در نظر گرفت.

به خدا با همین چند راهکار ساده بیش از نیمی از معضلات شهر های بزرگ حل می شود.

تابناک خواهشا نمایش بده.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
لياقت ما همين است.
كسانيكه كمپين نخريدن خودروهاي آشغالي توليد داخل را زير پا گذاشتند در آلودگي شهرها شريك جرم هستند .
مصرف سوخت خودروي توليد ٨٣ برابر ٨ را مقايسه كنيد با مصرف سوخت همان خودرو توليد ٩٥ با مصرف ١١
دويست هزار خودرو با وام ٢٥ ميليوني وارد شهرها شدند ! جناب روحاني پاسخگو باشيد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
خوشحالم كه به شعارهاي توخالي و رويايي و تخيلي راي ندادم.
خلايق هرچه لايق.
هرچنر تر و خشك دارن باهم ميسوزن!!!
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
مسئولین همیشه بدنبال گرفتن کره از آب هستن کافیه مشکلی برای مردم پیش بیاد تاآنها به بهانه حل مشکل که معمولا هم حل نمیشه جیب مردم را خالی کنند علیرغم اینکه سالهاست بحث بی فایده بودن طرح ترافیک بخصوص زوج و فرد در کاهش آلودگی هوا مطرح میشه ولی هرسال به تعداد دوربینهای راهنمایی رانندگی دراین محدود هها اضافه میشه تا مردم بیشتر جریمه بشن دوربینهای خروجی که دیگه نوبره کسی که خونه اش تو محدوده زوج و فرد قرارداره صبح که میخواد از محدوده خارج بشه باید جریمه بشه من خودم چندین بار اول صبح حدود ساعت 6:40 تا 6:50 صبح برای خروج از محدوده زوج و فرد جریمه شده ام .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
همه چیز گفتید ،اما راه حلی نفرمودید؟ چرا سالی یک میلیون خودرو بی کیفیت تولید مشود ،وبا حمایت دولت ‌وبانکهای دولتی به مردم فروخته میشود؟ چرا خودروها در خیابان به دنبال مسافر میگردند؟ چرا اتوبوسها در ایستگاه ها روشن منظر مسافر هستند ،چرا شبها همهٔ خیابانها جولانگاه کامیونهای دیزلی هستند،؟ چرا اینهمه موتور سیکلت آلاینده در شهر به مسافر کشی ،و جابجایی ،لوازم مشغول هستند ؟ اینها همه نشانهٔ بی نظمی در ادارهٔ کشور میباشد که بر پایهٔ منافع شخصی ‌و جناحی عمل میشود ؟ نه بر پایهٔ منافع ملی ؟
ناشناس
|
China
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
مگه تقصیر بنزین پتروشیمی نبود؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
تو همون بورسیه طرفدار محمود هستی ها !!! معدل دهی !
تورج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
عزیزم زوج فرد اگه واسه مردم سلامتی نداشت برای دیگران کلی نون داشت ...چرا نون بری می کنی تابی
مهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
ما راننده اسنپ هستیم دیروز که وسط طرح زوج و فرد دیدیم نوشته کلش طرح ترافیک ی جریمه شدیم بعد اومدیم بیرون طرح همه راننده ها بیرونن 3 تا سرویس رفتیم کلا امروزم که کلا زوج و فرد شد نشستیم تو خونه بعد کامیون و اتوبوس قشنگ دود میکنن برا خودشون از جلو پلیس رد میشن ! فکر میکنم مسئولین برای هر طرح یک دیقه وقت میگزارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
چیزی که به چشم دیدم اینه که با موتور وقتی میرم از پشت اتوبوسای شرکت واحد حرکت میکنم چشم و گلوم به شدت میسوزه و بوی دود خیلی بدی میده ولی پشت خودرو های شخصی اینجوری نیست . بدترین آلودگی رو اتوبوس های شرکت واحد دارن و از صبح تا شب هم روشن هستن و دائم در حال تردد. میلیاردها تومان در سال درآمد براشون داره ولی حاضر نیستن برقی کنن اونم خطوط پر تردد مثل خیابان انقلاب و خیابان ولیعصر رو. همین دو خیابون اتوبوساش برقی بشه من مینویسم امضا میکنم حد اقل سی درصد الودگی هوا کم میشه
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
خانه از پایبست ویران است برادر. همه چی ما به همه چی مون میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
ملتی بدون جنگ با آلودگی زیستی در حال نابودی خود و آیندگانشان هستند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
استاندارد خودرو از سال 2014 در دنیا یورو 6 هست ما هنوز یورو 2 تولید میکنیم.سخنگو سازمان استاندارد: چون ما تجهیزات ازمایش یورو چهار نداشتیم خودمان یک استاندارد به نام یورو 4 طراحی کردیم محض اطلاع دود اکزوز موتور یورو چهار از هوای تهران 20 برابر تمیز تر است
م.ا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
اولا
گفته شده در زوج و فرد،کاهش تردد خودروهای سواری سبب افزایش تردد سایر ناوگان ها از جمله تاکسی، مینی بوس و اتوبوس و افزایش آلودگی شده
این یعنی استفاده از حمل و نقل عمومی آلودگی رو افزایش داده و یعنی این ناوگان ها تولید کننده آلودگی و فرسوده هستند
دوما
چرا هیچ حرفی از موتور سیکلت نیست. یک موتور سیکلت 5 تا 8 برابر یک خودرو آلودگی تولید میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
آلودگی فقط موتور سیکلت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
فرق پراید من که کارمند هستم و پرایدی که مسافر کشی میگنه اینه که من ماشینم رو میارم اداره تو پارکینگ 10 ساعت پارک میکنم بعد میرم خونه اما اون مسافر بر تمام روز رو تو شهر میچرخه
راستی چند هزار مسافر شهرستانی به ناوگان ماشینهای دودزا اضافه شدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
موافقم
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
بیشتر محدودیت ها و طرح های پلیس فقط انتقال ترافیک از جایی به جای دیگر است
روزهایی که محدوده زوج و فرد می شود طرح اصلی تمام خودرو ها مجبور می شوند از هاشیه طرح عبور کنند و نتیجه اش می شود ترافیک چند برابر امام علی و همت
وقتی ورودی بزرگراهها را مسدود می کنند نتیجه می شود ترافیک سنگین در ورودی ها و خیابانهای بالادست آنها و خلوتی ظاهری بزرگراها
در صورتی که نبودن این طرح ها باعث پخش شدن یکنواخت ترافیک در شهر می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
يكى از عمده ترين دلايل آلودگى هوا وسايل نقليه در سطح كلانشهر تهران هست كه اكثر اين وسايل نقليه يا ارابه هاى مرگ ساخت دو كارخانه كشور هستن كه در ساليان گذشته نه تنها قدمى براى به روز كردن محصولات خود بر نداشتن بلكه طبق گفتگو با بعضي از خريداران از محصولات سال هاى قبل رضايت بيشترى دارن و در مقابل اكثريت مصرف كنندگان هم باتعرفه هاى گمركى بالا قدرت خريد محصولات خارجى بهتر از هر جهت رو ندارن و به نظر شخص بنده كه فكر نكنم نظرم مهم باشه تا زمانى كه تعرفه گمركى بالا باشه و كاهش نداشته باشه اين دو شركت ميلي نه براى رقابت حتى براى رضايت نخواهند داشت و متاسفانه طبق شنيده ها شاهد افزايش تعرفه تقريبا صد در صدى در سال اينده خواهيم بود.و زمانى كه صحبت از اين دو كارخانه به ميان مياد بيكارى صد هزار نفر و حمايت از توليد ملى دو پارامترى هستن كه ازديد مسئولان نميشه ناديده گرفت وما نيز قطعا حامى توليد ملى هستيم ولى تا كى ما ميتونيم اين خودروها رو تحمل كنيم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
خداوکیلی یک مورد سراغ دارید که ما توش موفق بوده باشیم؟ شرم آوره. بهتره هر کسی برگرده سر جای اصلیش. منظورمو ظریفان متوجه خواهند شد.
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
آلودگی هوای تهران مقوله ای ایست کاملا پیچیده و برای همین زوج و فرد کردن ترددها و گسترش محدوده طرح ترافیک جواب نمیدهد . جواب علت آلودگی را باید در دانشی به اسم "توسعه پایدار" جستجو کرد.
تهرانی که ظرفیت اکولوژیکیش 4 الی 5 نفره چرا باید 10 میلیون شبها و 15 میلیون روزها جمعیت داشته باشد . چرا توسعه متوازن در کشور انجام نمیشود تا مهاجرت بی رویه به تهران کنترل گردد . علت عدم رعایت طرح تفصیلی و ساخت و سازهای بی رویه و نابودی باغها ودالانهای هوایی تهران چیست ؟ چرا در تهران ترافیک میشه و خودروها به همین علت بنزین بیشتری میسوزانند ؟ چرا حمل و نقل عمومی شدیدا ناکارآمد است ؟موتورخانه های ساختمانهای تهران که روز به روز بیشتر میشن گاز طبیعی مصرف میکنند و از خودرو بیشتر آلایندگی دارند ، چه کسی موتورخانه های ساختمانها را کنترل میکند ؟ بیشتر ترکیبات سمی توسط موتورسیکلت ها در هوای تهران رها میشود و بیشترین ذرات معلق توسط کامیونها بین 10 شب تا 6 صبح ،!! چرا مردم نباید قادر باشند خودروی هیبریدی بخرند که هم بنزین کمتری مصرف میکنه و هم آلایندگی نداره و به جاش مجبور باشند آشغالهای ایران خودرو و سایپا رو بخرند ؟
دقت کنیم خودرو ها درسته در آلایندگی نقش دارند ولی نباید نقش آلاینده های دیگر را که مراتب از خودرو سهم بیشتری دارند نادیده گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
الودگی هوا برای اینا منفعت خوبی داره چرا جلوشو بگیرن با طرح زود و‌فرد و جریمه و انتقال ب پارکینگ‌میلیاردها پول ب جیب میزنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
چی تو این مملکت کارامده که حالا کنترل آلودگی باشه؟! نعمت زاده بیچاره میگفت باید مدیر وارد کنیم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
یک پنجم جمعیت کشور را جمع کردید توی تهران. بعد می خواهید هوای سالم داشته باشید البته آلودگی هوا گرانی بیکاری فسادمالی و...مهم نیست ما امنیت داریم البته ناگفته نماند همین امروز نامردها از داخل ماشینم. یک خرده وسایلم را دزدیدند
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
متهم اصلی خودروسازان داخلی هستند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
بنزین عرضه شده بنزین نیست بلکه بنزن است که از مواد پتروشیمی حاصل می شودوآلودگی تولید میکند
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
تنها 3 درصد ار آلودگی هوا مربوط به خودروهای سواری در سطح شهر هست. پس طرح زوج و فرد دردی را دوا نمی کند. شیره مالیدن سر خودمون هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
خندم می گیره از این معضل تکراری هر ساله! که تا بوجود میاد همه آهو فغان می کنند و تا تمام میشه یادشون می ره!!
و هیچکس هیچ کاری برای پیشگیری نمی کنه.
رعنا
|
Germany
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
ما صورت مسئله را هنوز درست درک نکرده ایم. این همه جمعیت در تهران په می کند. په فکری به کاهش جمعیت تهران شده است. شهری با امکانات محدود و جمعیت نامحدود و رو به رشد . برنامه ریزی شناسایی وضعیت موجود در راس برنامه برای مقابله با الودگی هوا قرار دارد. متاسفانه ما برنامه ریزی بلند مدت و میان مدت و کوتاه مدت که با سایر برنامه های مرتبط با حقوق شهروندی سازگار باشد نداریم. به همین علت هر وقت زمستان می شود به فکر طرح ها و برنامه های ضربتی می افتیم. انهم طرح هایی که برای زمان خودشان هم حلال مشکلات نیستند په برسد برای یکی دو روز دیگر و یا مدت طولانی تر. شرط موفقیت این است که قبول کنیم بلد نیستیم . بلد نیستیم شناسایی مشکل کنیم بلد نیستیم تحلیل مشکل کنیم. بلد نیستیم راه حل متناسب پیدا کنیم و هزار بلد نیستیم با خودمان کمی رو راست باشیم واقعا فکر می کنم قبول شکست و نابلدی خود یک هنر است یک هنر اصیل و ناب
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
به نظرمن بیشتر از خودرو ها بخاری های خونه ها و موتورخانه های مجتمع ها الودگی ایجاد میکنند.حساب کنید چند ملیون دودکش الان تو سطح تهران داره دود وارد هوا میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
مافیای خودرو، فقط همین
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
منشأ بیشتر آلودگی موتورسیکلت ها و ناوگان حمل و نقل عمومی هستند. هر وقت مسولان جلوی تولید موتور را گرفتند و موتورهای در سطح شهر را ساماندهی کردند و قوانین و مقررات رو برای آنها اجرا کردند قطعن شاهد کاهش آلودگی خواهیم بود ولی مطمئن باشید همچین اتفاقی نخواهد افتاد چون حضرات و آقازاده ها نفعشون از این قبیل کارخانه هاست و به اسم اشتغال به فعالیت خودشون ادامه می دهند. دومین منشأ آلودگی اتوبوس های فرسوده و به شدت آلاینده هستند که شهرداری قصد جایگزینی آنها را ندارد. زندگی مردم برای مسولان گویا مهم نیست به تعبیر آنها مرگ که حق است حالا چه تدریجی چه به صورت یکباره! ما مردمی هستیم که علاج کار را وقتی کار از کار گذشت میکنیم!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: