مدتی است باب انواع اظهار نظر مدیران دانشگاه آزاد در خصوص کنکور باز شده و دامنه استدلال ها در این زمینه را به شدت وسعت بخشیده است؛ استدلالی که قرار است به خروج دانشگاه آزاد از چتر کنکور سراسری و مخیر شدن مدیران دانشگاه آزاد در جذب دانشجو منجر شود. اختیاری که گویا مدیران این دانشگاه از نداشتنش به شدت ناراحتند.
کد خبر: ۷۵۵۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶ 16 December 2017
موافق گرفتن عوارض از خودروهاي شخصي در بزرگراه هاي تهران هستم/ بايد مطلوبيت سفر با خودروهاي شخصي را كاهش دهيمگویا قرار نیست دعوای مدیران دانشگاه آزاد و وزارت علوم به این زودی‌ها پایان یابد؛ دعوایی که مدتی است «کنکور» محور آن شده و به شدت داغ، اما همراه با شائبه افکنی به پیش می‌رود.


به گزارش «تابناک»؛ به فاصله کوتاهی از اظهار نظر عجیب رئیس دانشگاه آزاد مبنی بر ارائه پیشنهاد این دانشگاه در خصوص برگزاری چند کنکور در سال، خبر می‌رسد که مدیران این دانشگاه، قصد توسعه رشته‌های بدون آزمون در دانشگاهشان را دارند؛ هدفی برای خروج بیشتر دانشگاه آزاد از زیر چتر وزارت علوم.


امیر شاهانی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در این خصوص گفت: «در شورای سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد که رئیس دانشگاه نیز در این شورا حضور دارد، موضوع توسعه رشته‌های بدون آزمون این دانشگاه پیشنهاد شد.»؛ پیشنهادی که البته بسیار وسیع است، به گونه ای شاهانی تأکید می‌کند: «در حال حاضر آمادگی داریم در تمامی رشته‌های غیر پزشکی پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی این دانشگاه را بدون کنکور سراسری انجام دهیم.»


پیشنهادی که اگر عملیاتی شود، به معنای خروج صد درصدی دانشگاه آزاد از کنکور سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی خواهد بود و ارتباط این دانشگاه با کنکور سراسری را به کنکور پزشکی، کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکترا محدود خواهد کرد.
این در حالی است که از یک سو شاهانی تأکید دارد به غیر از پانزده رشته در گروه پزشکی، در دیگر رشته های این گروه توانایی جذب دانشجو بدون کنکور وجود دارد و پیشتر نیز تأکید کرده مقدمات برگزاری کنکور دوره کارشناسی ارشد و همچنین دکترا در این دانشگاه در حال فراهم آوردن است و تنها مانع، قانون است که تغییر دادن آن در دستور کار مدیران دانشگاه آزاد قرار گرفته است!

به این صورت که معاونت پارلمانی دانشگاه آزاد مأمور شده تا با مجلسی ها در خصوص تغییر قانون تجمیع کنکور مذاکره کرده و دانشگاه آزاد را از شمول این قانون خارج نماید؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، دانشگاه آزاد خواهد توانست، بار دیگر مجری کنکور ورودی دانشجویان خود شده و احتمالا سهم بیشتری از گردش 8 هزار میلیارد تومانی کنکور را ـ که فرهاد رهبر، رئیس این دانشگاه در خصوص آن سخن گفته ـ به دست آورد.

اتفاقی که البته به این زودی ها رخ نخواهد داد، چون تغییر قانون فرایند ساده و سهل الوصولی نیست؛ اینجاست که تلاش مدیران دانشگاه آزاد برای خروج روند جذب دانشجو در این دانشگاه از مسیر کنکور، معنا پیدا می‌کند و چرایی ارائه پیشنهاد توسعه رشته های بدون کنکور در این دانشگاه مشخص می‌شود.

پیشنهادی که می‌توان با اجرای آن، امثال نمایندگان مجلس را مجاب کرد که کنکور سراسری چیز خوبی نیست و همان گونه که رهبر گفته، گردش مالی 8 هزار میلیارد تومانی پیرامون آن را موجب شده که بی شک مفید به حال کشور نیست. استدلالی که در نهایت ممکن است به خروج دانشگاه آزاد از چتر کنکور سراسری و مخیر شدن مدیران دانشگاه آزاد در روند جذب دانشجو در مقاطع مختلف منجر شود؛ اختیاری که گویا مدیران این دانشگاه از نداشتنش به شدت ناراحتند.

این را می‌شود از سخنان متناقض و رویه عجیب ایشان در مقابله با کنکور سراسری دریافت. از پیشنهاد برگزاری چند کنکور در سال تا ارائه اعداد و ارقام نجومی از تجارت کنکور و از تلاش برای احیای کنکور دانشگاه آزاد و جدا شدن از کنکور سراسری تا توسعه رشته های بدون کنکور؛ نعل وارونه‌ای که مدیران این دانشگاه می‌زنند و کنکور و مصائبش را دستمایه توجیه آن قرار می‌دهند، ولی چیزی بیشتر از تلاش ایشان برای بهره بردن از سود مالی کنکور جلوه نمی‌کند!

برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
کلا دانشگاه ازاد دیگه باید بسته شه... یا امکاناتش دیگه در راستای پژوهشی در اختیار وزارت علوم قرار بگیره... و از منافع اونها هم سهم داشته باشه... دیگه عملا دانشگاه ازاد رسالت خاص اموزشی اش توجیه نداره....
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
سفره عظیم . نه قانونی است نه نظارتی.از چنین خوان گسترده چرا نباید حداکثراستفاده را نبرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
در زمان قدیم،کنکور فقط مختص به رشته های خاص و دانشگاه های مادر تخصصی بود ،وسایر دانشگاه ها خود اختیار برگزاری آزمونی محدود ،برای خیلی از رشته ،را داشتند ،لیکن در آن زمان چیزی بنام سهمیه ،و پارتی ،نبود ،تنها توانایی ،فرد در امور تحصیلی بود ،وبیشتر رشته های مهندسی ، گواهی سلامت ،وتوانایی انجام ،فعالیت در رشتهٔ مهندسی را هم برای پذیرش دانشجو ،جزیی از شروط بود ،مثلا رشتهٔ مهندسی راه ،وساختمان ،یا برق ،والکترونیک، یا اتوماکانیک ،ونقشه برداری ، من خودم ،در رشتهٔ راه ساختمان ،تکنسین عالی ( فوق دیپلم راه و ساختمان ،) علاوه بر آزمون که فقط از دروس ریاضی ،وشیمی بود ،گواهی سلامت ،وتوانایی فعالیت در آنها را ارایه نمودم ؟ دخالت مسولان در همهٔ امور واقعا ،از کارایی دولت می کاهد وخروجی خوبی هم ندارد ،ودیگر اینکه ،بابت شهریه پولی هم پرداخت نمیکردیم ،( تحصیل رایگان ) و حتی کمک هزینهٔ تحصیل هم دریافت مینمودیم ،وحتی در طول تحصیل هم در مدارس ،وهنرستانها ،وبخش خصوصی ،معرفی برای کار میشدیم ،که من خودم ،دو ترم کمک هزینهٔ تحصیلی دریافت کردم ،ودو ترم هم در شرکت ساختمانی بعنوان تکنسین مشغول کار بودم ،وحقوق آن زمان من ،( ماهی سه هزار و پانصد تومان بود ) که معادل ، چهار صد ، دلار میشد ،، ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
تابناک عذر میخوام؛ واقعا اولین چیزی که در برابر این مقاله سطحی به نظر میاد، همینه! اینکه چه موسسه کنکوری به شما پول داده تا براش مقاله بزنید؟ یا خودتون توی این بازار کنکور چقدر درآمد دارید؟
در اکثر کشورها کنکور به رشته های خاص و دانشگاه های خاص محدود میشه و سایر افرادیکه علاقه به چنین رقابتی ندارن میتونن در سایر دانشگاه ها تحصیل کنن.
واقعا چه ضرورتی داره مردم برای دانشگاه آزاد، که خیلی از شعباتش کمترین کیفیت ممکن رو داره، دچار استرس و ناراحتی بشن؟ مگه این دانشگاه چه خدمات خاصی داره که مردم براش معطل بشن و وقتشون تلف بشه؟
این دانشگاه یک دانشگاه غیردولتی هست که باید برای تحصیل در اون شهریه پرداخت کرد، ضمن اینکه کیفیت بسیاری از دانشگاه ها هم از اون بالاتره، بنابراین الاف کردن مردم پشت کنکورِ امثال این دانشگاه هم مضحکه اس و البته هم منافعی رو برای یه عده دیگه تامین میکنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
دانشگاه ازاد کاخی درست کرده که الان از اداره ان ناتوان شده است
محمدخاني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
مافياي كنكور مانع اين كار خواهد شد . اين مافيا با احداث موسسه هاي مختلف كنكور و اقدامات زير پله اي و مشاوره سالهاست فرزندان اين آب و خاك علي رغم استعداد هاي درخشان و معدل هاي بالا تنها بدليل استرس غول كنكور و تعيين سرنوشتشان فقط در 4 ساعت اغلب در پشت درواز هاي كنكور مانده اند و علي رغم شايستگي علمي خود در آزموني غير علمي و غير كارشناسي كه صرفا" بر اساس ساختار آموزشي اين موسسه ها ساخته و پرداخته شده شكستي سنگين را با هزينه هاي بالاي افسردگي خود و خانوادهاي خود متحمل شده اند .
هر ساله موجي از دانش آموزان نخبه اين كشور پس از ناميدي از كنكور اين كشور راهي آن طرف مرزها شده و ميليون دلار را روانه آن سوي مرز ها ميكنند و مافياي موسسه هاي داراي تاييده درحال جابجايي جگر گوشه هاي اين مرز و بوم به آنطرف آبند و كسي نيست بپرسد آيا استانداردهاي بلاروس و قبرس و كنيا و روسيه آيا از استانداردهاي دانشگاهي ما با لاتر است ؟ چرا همين موج جوان در همين كشور آموزش نبيند و براي چه بايد فرزندان اين كشور و دلار هاي ما راهي آن طرف مرزها شود و پول اين ملت راهي جيب غريبه ها شود ؟ ايا اين همه پزشك و استاد بيكار امكان ايجاد سيستم آموزشي را ندارند تا همين پول در همين كشور خرج شود و ايجاد اشتغال شود و خانواده ها در فراغ فرزند خود نسوزند؟
ولي آنگاه كه وارد اين چرخه مافيايي و مخوف ميشوي پاسخ را ميبيني كه چه منافع كلاني به جيب چه كساني سرازير است و وقتي دقيق ميشوي ميبيني چه كساني مخالف جذب دانشجو در رشته هاي معتبر بر اساس سوابق تحصيلي هستند و چرا حاضر به جمع كردن اين بساط باطل كنكور نيستند ؟ و مخالفت هاي ايشان در جلسات تصميم گيري را بهتر ميفهمي !!!!!!
آيا بايك سيستم درست نميتوان دانش آموزي را در 12 سال تحصيل شناسايي كرد و فقط با اين كنكور مافيايي امكان اين تشخيص وجود دارد ؟؟؟؟؟
جايگاه اين سيستم هاي نظارتي و امنيتي در اين چرخه كجاست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ايا فرياد رسي نيست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
کیفیت دانشگاه آزاد نه تنها از دانشگاههای دولتی کم نیست بلکه در خیلی از مواقع از اکثر دانشگاههای دولتی بالاتر است. دانشگاههای دولتی چه گلی به سر زده اند و چه خدمتی با بخش صنعت کرده اند؟ که دانشگاه مردمی آزاد نکرده است؟ الان وقتش رسیده که نبوغ علمی دانشگاه آزاد قبول کنیم.من الله توفیق
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
تو که دانشگاه دولتی ندیده ای از کجات این فیوضات
را در اوردی؟
چیز میزی نزدی؟ کدوم دانشگاه ازاد سطحش از دانشگاههای دولتی بالاتره؟
پول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
دانشگاه که نیست دکانی که وقت و پول جوان ها رو میگیره و در اخر مدرکش نه تف می ارزه و نه به لعنت.
استاد دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
تابناک، بس است دیگر دشمنی با دانشگاه آزاد... عدالت و انصاف هم خوب چیزه والله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
بوی پول خورده به مدیران جدید دانشگاه آزاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
موسسه ق ازین طرف کل آموزش کشور رو طوری به گند کشیده که تو ابتدایی هم تست می زنن، ازون طرف میاد خیریه می زنه. یکی نیست بگه تو کاری به ما نداشته باش خیرات و مبراتت ارزونی خودت.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
دانشگاه آزاد با سرعتی عجیب داره به فنا میره
شهرام رودپیمای رشت آبادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
با نام خدا .

با سلام و تحیات .

راه را باز بگذارید و اجازه دهید خود مردم هر دانشگاهی را توان و قدرت فکری و اقتصادی دارند را خودشان انتخاب کنند و بروند .تمام ظرفیتها را باز بگذارید . ..........ممکن است فردی دانشگاه دولتی را دوست داشته باشد و یا دانشگاه آزاد اسلامی را . محدود نکنید .....بگذارید آزادانه هر کس هر رشته ای را که توان دارد و بر اساس معیار پیش دانشگاهی و معدل توان دارد برود چه اشکالی وجود دارد . دانشگاه آزاد نیز خوب به کشور کمک کرده از بعد تحصیلات . و رونق اقتصادی و ............خانواده دانشگاه آزاد بالغ بر چندین میلیون نفر میشود ..............
کارمند دانشگاه دولتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
سلام وعرض ادب. انچه که مسلم است اگر نقدی بر دانشگاه آزاد هست ، می تواند صحیح باشد یا نباشد. اما به نظر اینجانب بعنوان یک کارشناس عالی شاغل در دانشگاه دولتی معتقدم ، مشکلات حاد وعدیده موجود در ساختار آموزش عالی کشور، به دلیل سیاست گذاری های کاملا اشتباه در وزارت علوم وتسری آن در دانشگاههای دولتی بوده که در دولت قبل شدت گرفت وهم اکنون نیز جاری می باشد.
دانشجوی دکتری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
دانشگاه آزاد باید طبق قانون عمل کند و وزارت علوم هم طبق قانون کوتاه نیاید! خودمختاری نمیشه
آزاد پاسخگوی دانشجوی دکتری خود نیست!!!!! من دانشجوی دکتری هستم و هیچ ارزشی به جز پول براش ندارم
علم را داره تنزل میده این آزاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
چه اشکالی داره ما هم به جای کنکور از آزمون های sat یا act استفاده کنیم هم استاندارده و هم معتبر . دانشگاه های برتر دنیا برای پذیرش نمره sat general و اگر رنک دانشگاه بالا باشه نمره sat subject برای یکی از دروس ریاضی یا فیزیک یا شیمی یا زیست یا ترکیبی از دو درس متناسب با رشته تحصیلی تقاضا میکندد برای ارشد هم که ترکیبی رزومه تحصیلی و ریکامندیشن و معدل و نمرات زبان و gre یا gmat میخواهند . تو هیچ کشوری برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی کنکور به این شکل برگزار نمیشه یا نهایتش اینکه خود دانشگاه یک آزمون ورودی برای بعضی رشته های خاص یا مصاحبه اسکایپ با متقاضیان داشته باشه که اونم خیلی محدوده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
کارخانه تولید مدرک دانشگاه آزاد آبروی تمام دارک تحصیلی را برده است.

این کارخانه آزاد، فقط برای مدیران دولتی خوب هست که درون آن نام نویسی میکنند و اکثرا بدون حضور در کلاس، مدارک علمی خود را ارتقا می بخشد.

دانشگاهی که برای فوق دیپلم زیاد هست، ترمی چند ده نفر دانشجوی دکترا میگیرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
کارشناس و کارشناس ارشد و دکترا دولتی چه گلی رده که من دانشگاه ازادی نزدم

من هم 3 تا مقاله علمی یه گواهی ثبت اختراع دارم براخودم یه کاسبی راه انداختم و برد الکترونیک طراحی و تعمیر میکنم دو نفر هم واسم کار میکته
حالا من توانایی حافظه من پایینه نمیدونم سعدی تو چه قرنی بوده امدم دانشگاه ازاد دزس خوندم اصلا مشکل اینه طرف همشهری من رتبش 300 شده تهران برق خونده من تو شهرستان دانشگاه ازاد همه میگن بنده خدا بیکاره امده پیش من با غرور زیاد بهش میگم برد میتونی لحیم کنی زورش مییاد (تاره همونم بلد نیست) فرستادم سر یه دستگاه گرمایش گزارش بگیره از عملکرد دستگاه نیم صفحه نمیتونه بنویسه تا برای کنترل دما براش ایده بذیم و برد بزنیم اقا فقط انتگرال بلده اونم دوسال دیگه یادش میره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
به خدا قسم خطر دانشگاه ازاد برای آینده انقلاب اسلامی از آتمریکا و اسراییل بدتر است.مدرک بذستان این دانشگاه ظرفیت سیاست های ملی را توخالی می کتند چون صرف مدرک که کیفیت سیاست های ملی را ارتقا نمی ده تعدادی از این مدرک بدستان وارد سازمانهای دولتی میشن و ظرفیت اجرا را پایین می اورند و در نهایت کشور نابود می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
سلام
درشرایط امروز هیچ کدام از فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی وازاد اطمینان شغلی ندارند .اما بحث کنکور و درامدی که از ظلم اشکار به خانوادهها در این سالیان وجود دارد جای هیچ گونه شکی نیست و قطعا چنین مقاله هایی هم ناشی از همون مافیاست بنظر بنده که نزدیک به سه دهه در دبیرستانها و هنرستان خدمت میکنم فلسقه تست زنی وکلاسهای ان دقیقا شعبده بازیه در مباحث علوم پایه فرد تا کید میکنه برای رسیدن به جواب شما نیازی به دانستن فرمول نداری و با چشم بندی گزینه صیح رو مشخص میکنه سوال اینجاست ایا دانش اموزی که در طول دوران تحصیل 12ساله بهترین نتایج رو کسب کرده در ازمون کنکور موفقه بنده صریحا عرض میکنم خیر فقط اون کسایی موفقند که از همون مراحل ابتدایی که در اموزشکاهها و مراکز سنجش ماقیایی وابسته به موافقان کنکورشرکت کردند نیازی نیست برخی دوستان کیفیت اموزشی دانشگاه ازاد رو زیر سوال ببرند چون میتوان به جرات گفت دوستان رولتی نیز بار فلمی مناسبی جهت ورود به عرصه کار ندارن که گاها در کارخانجات صنعتی مهندسینی هستند که در کنار کارگران متبحر کار اموزی میکنند و نکته اخر هم اینکه خیانت افرادمافیای کنکور کمتر از اختلاس گران نیست به امید روزی که شاهد جلسه محاکمات این خائنین باشیم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: