پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیترهایی همچون هر یک دلار در ونزوئلا معادل ۱۰۳ هزار بولیوار، رونمایی از شاخص قیمت نفت‌خام چین، پایداری روابط تجاری روسیه و آمریکا به رغم تحریم‌ها، امضای سند همکاری اقتصادی ایران و مجارستان، سنگ آهن از ۷۰ دلار گذشت، «تسه»ها در مسیر نزولی بازار اوراق مسکن، «جیلی» همچنان امیدوار به خرید سهام شرکت آلمانی، حساب بانکی چه کسانی در ترکیه، امارات و انگلیس بسته شد و خداحافظی عربستان از اسکناس‌های یک ریالی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۵۲۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵ 04 December 2017

از «ادامه روند صعودی نرخ دلار و یورو» تا «سود طلا از تنش‌های سیاسی در واشنگتن»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون هر یک دلار در ونزوئلا معادل ۱۰۳ هزار بولیوار، رونمایی از شاخص قیمت نفت‌خام چین، پایداری روابط تجاری روسیه و آمریکا به رغم تحریم‌ها، امضای سند همکاری اقتصادی ایران و مجارستان، سنگ آهن از ۷۰ دلار گذشت، «تسه»ها در مسیر نزولی بازار اوراق مسکن، «جیلی» همچنان امیدوار به خرید سهام شرکت آلمانی، حساب بانکی چه کسانی در ترکیه، امارات و انگلیس بسته شد و خداحافظی عربستان از اسکناس‌های یک ریالی را در بر دارد.

هر یک دلار در ونزوئلا معادل ۱۰۳ هزار بولیوار

نرخ دلار در بازار سیاه ونزوئلا که بسیاری از مردم این کشور برای تأمین ارز آمریکا به آن مراجعه می‌کنند، به 103 هزار بولیوار در برابر هر دلار رسیده است. این بدان معناست که تنها طی یک هفته، ارز ونزوئلا 20 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است، در حالیکه در اواخر ماه ژوییه سال جاری میلادی، یک دلار 10 هزار بولیوار مبادله می‌شد. نرخ مبادله رسمی که از سوی دولت ونزوئلا تعیین شده و عملا غیرقابل حصول است، 10 بولیوار به ازای هر دلار است. نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، مخارج دولتی را افزایش داده است و برای تأمین این هزینه‌ها، بانک مرکزی این کشور را به چاپ هرچه بیشتر اسکناس وادار ساخته است تا از آن در پیشبرد منافع خود طی انتخابات مجلس مؤسسان امسال بهره گیرد و خود را در قدرت تثبیت نماید. مادورو در شرایطی خود را برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آماده می‌کند که سیاست‌های پوپولیستی موجب شده است پیش‌بینی شود، اقتصاد ونزوئلا 12 درصد کوچک می‌شود و نرخ تورم سالانه در سه ماه گذشته به بیش از 4500 درصد صعود کند. /بلومبرگ

 از «ادامه روند صعودی نرخ دلار و یورو» تا «سود طلا از تنش‌های سیاسی در واشنگتن»

شاخص قیمت نفت‌خام چین به زودی رونمایی می‌شود

فانگ شینگهای، معاون رئیس کمیسیون نظارت بر اوراق بهادار چین، اعلام کرد: این کشور در مراحل نهایی آمادگی برای رونمایی از معاملات آتی نفت خام قرار دارد. وی گفت: پس از سال‌ها آماده‌سازی، معاملات آتی نفت خام در مراحل نهایی پیش از ورود به بازار قرار دارند. هم اکنون شاخص‌های برنت دریای شمال و دبلیو تی آی آمریکا، مهمترین شاخص‌ها برای قیمت‌گذاری نفت در جهان هستند و عرضه شاخص نفت خام چین، می‌تواند تحولی مهم در این زمینه به شمار آید.

ادامه روند صعودی نرخ دلار و یورو

در پایان معاملات روز یکشنبه باز هم شاهد رشد قیمت دلار آمریکا و یورو همانند روز شنبه بودیم. بر این اساس هر دلار در پایان فعالیت بازار، با افزایش 15 ریال نسبت به روز شنبه، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 316 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 117 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم 49 هزار و 331 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در دومین روز هفته بر خلاف روز قبل، با افزایش 35 ریال، 11 هزار و 277 ریال قیمت گذاری شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (یکشنبه دوازدهم آذرماه) بدون تغییر نسبت به روز شنبه ۳۵ هزار و ۲۷۷ ریال قیمت خورد. به نظر می رسد که کاهش عرضه و افزایش تقاضای تجاری در روزهای پایانی سال میلادی دو عامل مهم اثرگذار در رشد قیمت یورو در بازار آزاد می باشد. همچنین به اعتقاد عده ای از فعالان بازار، دلار نیز مانند یورو بیش از هر موضوعی تحت تأثیر افزایش تقاضای معامله‌گران در آستانه پایان سال میلادی است.

 پایداری روابط تجاری روسیه و آمریکا علیرغم تحریم‌ها

آناتولی آنتونف سفیر روسیه در آمریکا اخیرا به خبرنگاران گفته است، در بازدید خود از سیلیکن ولی با بازرگانان (روسی) ملاقات کردم و آنها در تلاش هستند که در شرایط پیچیده ی کنونی که علیه مسکو تحریم اعمال شده است، در آمریکا بمانند و روابط تجاری را بین روسیه و آمریکا توسعه دهند. افزون بر این، آنتونف پس از اشاره به اینکه با بازرگانان روسی در خصوص مشکلاتی که با آن مواجهند تبادل نظر کرده است گفت: '' زندگی آن ها آسان نیست. آن ها مشکلات خودشان را دارند، مشکلاتی از جنس تکنیکی، اقتصادی و سیاسی؛ اما آنچه از همه مهمتر است، اینکه آنها (بازرگانان روسی) در حال جستجوی راه هایی هستند که نه تنها به فعالیت تجاری خود ادامه دهند، بلکه آن را توسعه نیز بدهند''. همچنین، سفیر روسیه در آمریکا اذعان کرده است که نمایندگان تجاری آمریکا به او گفته اند که قصد ندارند از بازارهای روسیه به دلیل تحریم های اعمال شده علیه این کشور خارج شوند. باید خاطر نشان گردد که در سال ۲۰۱۶ تنش های سیاسی بین آمریکا و روسیه افزایش یافت. دلیل این تنش ها اتهامات وارده به روسیه در خصوص دخالت این کشور در انتخابات آمریکا بوده است.

امضای سند همکاری اقتصادی ایران و مجارستان

در دیدار وزرای اقتصاد ایران و مجارستان، ضمن بررسی زمینه های همکاری مشترک، یک سند همکاری بین شرکت ایکاروس و هولدینگ صنعتی یکی از بانک‌های کشور به امضا رسید. مسعود کرباسیان در دیدار با وزیر اقتصاد ملی جمهوری مجازستان با اشاره لزوم توسعه روابط تجاری بین دو کشور ایران و مجارستان، امضای این سند را نشان از عزم دو کشور برای گسترش همکاریها عنوان کرد. وی با بیان اینکه حوزه های متنوع و مهمی در حوزه اختیارات وزارت اقتصاد می گنجد به ظرفیت مناسب مناطق آزاد برای سرمایه گذاری های خارجی اشاره کرد و گفت: کارهای خوبی در مناطق آزاد در حال انجام است و می تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و مجارستان باشد.

سنگ آهن با ورود به ماه پایانی سال از ۷۰ دلار گذشت

در حالی که سنگ آهن وارداتی در چین ماه نوامبر را در قیمت هایی کمتر از ۶۰ دلار هر تن سی اف آر آغاز نمود حال با ورود به ماه پایانی سال جاری میلادی از ۷۰ دلار نیز گذشته است. محدودیت تولید فولاد در چین و رشد قیمت فولاد سنگ آهن را گران تر کرده است. البته کاهش تولید بر بازار سنگ آهن فشار هم خواهد آورد چون مصرف آن پایین می آید. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا در چین یک دلار رشد داشته ۷۰ دلار هر تن سی اف آر شد. در مجموع در ماه نوامبر قیمت این ماده اولیه ۱۰.۷۵ دلار هر تن رشد داشته و عامل اصلی کمک کننده رشد قیمت فولاد ساختمانی در چین بوده است. در بورس شانگهای قیمت قرارداد میلگرد در نوامبر تا ۶۰ دلار هر تن رشد داشته است. بیلت هم در بازار داخلی چین تا ۳۳ دلار هر تن بهبود یافت.

قرمزپوشی شاخص جنب پل حافظ با فرمان فولادی‌ها و پالایشی‌ها

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه 12 آذرماه 96 با کاهش 344 واحدی معادل 0.38 درصد به رقم 90 هزار و 951 واحد رسید. تالار شیشه ای در دومین روز کاری هفته بر خلاف روز شنبه، شاهد روند نزولی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 110 واحدی به رقم 29 هزار و 151 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 8 واحدی، عدد 17 هزار و 646 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 6 واحدی به رقم 13 هزار و 307 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.35 درصد، 343 واحد کاهش را رقم زد به سطح 98 هزار و 407 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 446 واحد کاهش به رقم 64 هزار و 615 واحد رسید و شاخص بازار دوم همانند روز شنبه با 333 واحد افزایش معادل 0.17 درصد همراه بود و عدد 193 هزار و 628 واحد را به نمایش گذاشت. نماد فولاد (فولاد مباركه اصفهان)، نماد شبندر (پالايش نفت بندرعباس) و شپنا (پالايش نفت اصفهان)، نماد کگل (معدني و صنعتي گل گهر)، نماد شتران (پالايش نفت تهران)، نماد کچاد (معدني‌وصنعتي‌چادرملو) و شبریز (پالايش نفت تبريز)، نماد وغدیر (سرمايه‌گذاري‌غدير(هلدينگ‌)، نماد پارسان (گسترش نفت و گاز پارسيان)، نماد ومعادن (توسعه‌معادن‌وفلزات‌) و نماد فخوز (فولاد خوزستان) بیشترین تأثیر منفی را در افت شاخص کل بورس داشتند.

از «ادامه روند صعودی نرخ دلار و یورو» تا «سود طلا از تنش‌های سیاسی در واشنگتن»

 «تسه»ها در مسیر نزولی بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 8/ 0 درصدی مواجه شدند. از ابتدای آذر، کاهش تقاضا اوراق تسهیلات مسکن را در مسیر نزولی قرار داده است. در ده روز ابتدایی مهر و آبان نیز شاهد تشدید روند نزولی قیمت «تسه»ها بودیم. اما در ادامه با رشد تدریجی تقاضا، مجددا قیمت اوراق در مسیر صعودی قرار گرفت. با وجود تشدید نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن در سال گذشته، اما تنوع در وام‌های ارائه‌شده از جمله صندوق یکم بانک مسکن و شیب آرام رشد تقاضا در ماه‌های اخیر مانع از تشدید نوسانات «تسه»هاست. به این ترتیب میانگین قیمت اوراق از ابتدای پاییز در سطح 75 هزار و 973 تومان قرار گرفت. همچنان رشد 7/ 7 درصدی تعداد معاملات مسکن در 8 ماه ابتدایی سال، چشم‌انداز خروج تدریجی مسکن از رکود را تقویت کرده است؛ بنابراین، تداوم روند کم‌نوسان «تسه»ها مورد انتظار است.

«جیلی» همچنان امیدوار به خرید سهام شرکت آلمانی

شرکت دایملر پیشنهاد جیلی را برای خرید بیش از 4.5 میلیارد دلار از سهام این شرکت را رد کرد اما به گفته سخنگوی شرکت جیلی؛ این شرکت همچنان به این قرارداد امیدوار است. چینی‌ها در راستای افزایش تولید خودروهای الکتریکی و هیبرید، به دنبال خرید سهام و امضای قراردادهای مختلف با شرکت‌های مطرح دنیا هستند و بر همین اساس شرکت جیلی، مرسدس بنز را هدف گرفته است. به نقل از خودروکار، بر اساس گفته‌های برخی از کارشناسان صنعت خودرو اروپا، جیلی به دنبال دستیابی به تکنولوژی باتری‌های به کار رفته در خودروهای مرسدس بنز به منظور به کار بردن آن‌ها در محصولات خود است. این شرکت چینی همچنین مالک شرکت خودروساز سوئدی «ولوو» است و با خرید سهام مرسدس بنز نیز قصد دارد گام‌های استوارتری در صنعت خودرو بردارد. مقام‌های ارشد این دو شرکت اخیرا در پکن با یکدیگر دیدار کردند و شرکت چینی پیشنهاد خرید 3 تا 5 درصد سهام این شرکت را داد اما دایملر با این پیشنهاد مخالفت کرد. سخنگوی جیلی از اظهار نظر در این رابطه سر باز زد. در حال حاضر شرکت «بایک» 5 درصد از سهام دایملر را در اختیار دارد.

عربستان از اسکناس‌های ۱ ریالی خداحافظی می‌کند

آژانس پولی عربستان سعودی به تمام بانک های این کشور در سرتاسر عربستان ابلاغ کرد که آماده انجام و پذیرش سکه های یک ریالی و دو ریالی به جای اسکناس های یک ریالی باشند. آژانس پولی عربستان در نامه ای اعلام کرد: تمام بانک های سعودی باید انجام تراکنش با اسکناس های یک ریالی را به تدریج متوقف کنند تا زمانی که این اسکناس ها کامل از چرخه پولی این کشور در تمامی شعب بانکی جمع آوری شوند. در حال حاضر این آژانس پولی از طراحی سکه های جدید یک و دو ریالی و همچنین سکه های ۱۰، ۲۵ و ۵۰ «هالالا» رونمایی کرده است. آژانس پولی عربستان اعلام کرد: شیوه هایی برای مدیریت سکه های جدید در تمامی بانک های تجاری اعمال شده؛ ضمن اینکه دستگاه هایی با سرعت محاسبه بالا این سکه ها راه اندازی شده است و سکه ها برای تسهیل گردش در سبد پولی عربستان پذیرفته می شوند. البته روزنامه «القتصادیه» عربستان نوشت: فرآیند آماده سازی بانک ها برای انجام تراکنش با سکه های جدید شش ماه زمان می برد.

حساب بانکی چه کسانی در ترکیه، امارات و انگلیس بسته شد؟

رئیس شورای مشترک ایران و ترکیه در این باره گفت: ایرانیانی که در ترکیه کسب و کار رسمی دارند، هیچ اتفاقی برای حساب‌های بانکی آن‌ها نیفتاده اما برخی که به ترکیه سفر کرده‌اند و حساب بانکی باز کرده‌اند و فعالیت‌های صوری از آن طریق انجام داده‌اند، حساب‌هایشان بسته شده است. همچنین رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات - در این باره گفت: محدودیت‌هایی در برخی حساب‌ها به وجود آمده است و حساب ایرانیانی که در امارات ساکن نیستند بسته شده است. به گفته وی مقررات جدید شفافیت نقل و انتقالات مالی سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی و کارگروه ویژه اقدام مالی آن (FATF) باعث شده چنین اتفاقی بیفتد و این حساب‌ها مسدود شود؛ کما اینکه در ایران نیز تاجر یا توریستی که در داخل کشور اقامت نداشته باشد، نمی‌تواند حساب بانکی افتتاح کند. البته رئیس شورای بازرگانی ایران و انگلیس نیز در این باره گفت: پیش از این نیز شایعاتی درباره بسته شدن حساب‌های ایرانی‌ها در چین منتشر شده بود که صرفا مربوط به اتباع ایرانی در چین بود. به نقل از ایسنا، لازم به توضیح است که پیش از این حساب بانکی ایرانی‌هایی که با ویزای غیر تجاری به چین رفته و گردش مالی بالایی داشتند نیز در چین بسته شده بود.

سود طلا از تنش‌های سیاسی در واشنگتن

در حالی که قیمت جهانی طلا در هفته های اخیر در محدودترین دامنه نوسان خود در دوازده سال اخیر تثبیت شده است، تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که ادامه تنش های سیاسی در واشنگتن می تواند در کوتاه مدت موجب تقویت قیمت جهانی طلا شود. بر اساس این گزارش قیمت جهانی طلا در ماه نوامبر بین 1260 تا 1300 دلار در نوسان بوده است. قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه تحت تأثیر تنش های سیاسی جدید بر سر پرونده دحالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار گرفت و با افزایش نسبی روبرو شده است. مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید اذعان کرده است که در جریان تحقیقات قضایی به مقام های اف بی آی دروغ گفته و حاضر است با دادستان پرونده همکاری کند. اخبار مربوط به جنجال تازه سیاسی در آمریکا موجب تقویت قیمت طلا و کاهش ارزش دلار و شاخص سهام شده است. فلین گفته است که دونالد ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی به وی دستور داده است تا با مقام های روسی ارتباط برقرار کند. البته تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در شرایط کنونی با نوسانات شدیدی روبه رو نخواهد شد چرا که رأی گیری سنای آمریکا درباره طرح اصلاحات مالیاتی در پیش است و تصویب احتمالی این طرح می تواند به نفع ارزش دلار و به ضرر قیمت طلا تمام شود. برخی منابع آگاه تاکید کرده اند که سنای آمریکا آرای کافی برای تصویب طرح اصلاحات مالیاتی را در اختیار دارد.

از «ادامه روند صعودی نرخ دلار و یورو» تا «سود طلا از تنش‌های سیاسی در واشنگتن»

برخی استراتژیست های بازار طلا بر این باورند که قیمت این فلز زرد تا زمانی که نتواند سطح مقاومتی 1300 دلاری را بشکند، در محدوده فعلی تثبیت خواهد شد. بیل باروش تحلیلگر ارشد مؤسسه بلولاین فیوچرز نیز گفت: تحولات جدید نشان می دهد که همه بازارهای جهانی تا چه حدی نسبت به مسائل سیاسی حساسیت نشان می دهد. به نظر من قیمت طلا در کوتاه مدت بین 1268 تا 1300 دلار در نوسان خواهد بود.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: