اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و سومین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۷۴۷۲۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ 14 November 2017
به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و سومین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

23 آبان 1298، ميرزا ابوالقاسم خان ناصر‌الملك وزير ماليه در جلسه مجلس شوراي ملي گفت «خزانه كشور خالي است و بايد زير بار استقراض از خارجيان برويم.» اين درخواست از سوي نمايندگان مجلس رد شد. نمايندگان مجلس، وزير ماليه را به خاطر درخواست استقراض از بانكهاي خارجي براي جبران مضيقه مالي كشور مورد حمله قرار دادند و هر نوع وام گيري از خارجيان را ممنوع اعلام كردند. 

23 آبان 1314، شرکت بیمه ایران با سرمایه ۲۰ میلیون ریال که فقط هفت میلیون و پانصد هزار ریال آن پرداخت شده بود با همت و پشتکار دکتر الکساندر آقایان شروع به کار کرد. علی ‌اکبر داور وزیر مالیه به عنوان اولین مشتری بیمه، خانه خود را تحت پوشش بیمه آتش ‌سوزی قرار داد.

23 آبان 1325، نخستین اتو بانک در شیکاگو آغاز به کار کرد. 

23 آبان 1344، کارخانه قند شاهرود با ظرفیت ۷۵۰ تن چغندر در روز افتتاح شد. این کارخانه با سرمایه بخش خصوصی ساخته شد.

23 آبان 1346، موافقتنامه مربوط به ساخت لوله گاز در ایران بین تهران و مسکو امضا شد.


منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برچسب ها
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: