کد خبر: ۷۴۶۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۶ 11 November 2017
رئیس مرکز رصد و پایش وعده‌های مسئولان با اعلام آغاز به‌کار این مرکز گفت: امروز برخى از کارگزاران، با مردم صادق نیستند و سعی دارند با آمارها، ارقام دروغ و مانورهای تبلیغاتی آنها را سرگرم کنند.

به گزارش تسنیم، محسن قائمی نسب با اشاره به راه اندازی مقدماتی مرکز رصد و پایش وعده‌های مسئولین اظهار داشت: این مرکز با هدف تقویت نظارت مردمی و پاسخگویی مسئولین و جلوگیری از وعده‌های غیرکارشناسی و غیر عملی به همت جمعی از دلسوزان نظام در سال 95 راه‌اندازی شد و در حال حاضر در مرحله مقدماتی رصد و پایش وعده‌های مسئولین هستیم و در مرحله بعد پیگیر وعده‌ها و بررسی دلایل عدم تحقق وعده‌ها خواهیم بود.

رئیس مرکز رصد و پایش وعده‌ها، جلوگیری از اعلام وعده‌های ناممکن و انجام نشدنی، ارتقای سطح پاسخگویی مسئولین، تطبیق گفتار و عمل مسئولین با قوانین و مقررات، افزایش اعتماد عمومی به نظام و دولت را از جمله اهداف تاسیس مرکز رصد و پایش وعده‌ها اعلام کرد و گفت: ما در این مرکز به دنبال آن هستیم تا اجازه ندهیم وعده‌های غیر کارشناسی و حتی نشدنی بروز و ظهور کند چراکه معتقدیم این وعده‌ها در جامعه ایجاد توقع کرده و محقق نشدن آن‌ها ناکارامدی نظام را القاء خواهد کرد.

قائمی نسب با اشاره به برخی دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص دادن چنین وعده‌هایی از سوی مسئولان گفت: چند سال پیش رهبری در مرقد مطهر امام راحل نکات مهمی در خصوص وعده‌های مسئولان فرمودند و در سخنانشان تاکید داشتند که مسئولان کشور وعده‌هایی را ندهند که اگر آن وعده را بعداً به رخشان کشیدند، مجبور شوند تقصیر را گردن این و آن بیاندازند و بگویند که نگذاشتند و نشد.

وی ادامه داد: ما معتقدیم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دغدغه دارند، ایشان خواستار تقویت نظارت همگانی و لزوم رصد و پایش سیاست‌ها و برنامه ریزی‌ها مسئولان کشور و انطباق آن با آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند. چراکه انقلاب اسلامی تنها با تکیه بر قدرت لایزال الهی و اعتماد مردمی توانسته پیشرفت کند و در بسیاری از جبهه‌ها طعم تلخ شکست را به دشمنان بچشاند.

قائمی نسب اضافه کرد: پر واضح است که در مقطع حساس کنونی و پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب و استقرار حکومت اسلامی، دشمنان تنها راه تزلزل پایه های حکومت اسلامی را تضعیف بال اعتماد و حمایت مردمی از این انقلاب می‌دانند و القای ناکارامدی نظام و سلب اعتماد مردم از طریق وعده‌های نشدنی و غیر قابل تحقق قطعاً یکی از راهکارهای آنها است که متاسفانه برخی مسئولین ناخواسته با اعلام وعده‌های نشدنی به این هدف دشمن کمک می‌کنند.

رئیس مرکز رصد و پایش وعده‌های مسئولین با اشاره به عهدنامه مالک اشتر به عنوان منشور حکومت اسلامی گفت: یکی از مهمترین ویژگی کارگزاران در حکومت اسلامی صداقت در شیوه زمامدارى است که على(ع) به مالک‏ اشتر توصیه ‏می‌کنند و می‌فرمایند با مردم صادقانه برخورد کرده و از وعده و شعارهایى که همراه عمل ‏نیست پرهیز کند. زیرا که وعده‌هاى بدون عمل و نشان دادن غیر واقع به صورت ‏واقعی، موجب خشم خدا و مردم مى‌شود.

وی با اشاره به نامه امیرالمومنین (ع) خطاب به مالک ‏اشتر گفت: ایشان در این نامه می‌فرمایند: از منت نهادن بر رعیت ‏به جهت احسانى که داشتى و یا بیش از حد جلوه دادن آنچه ‏کرده ‏اى بپرهیز؛ و نیز از دادن وعده‏اى که خلف آن مى ‌کنى احتراز کن; چراکه منت نهادن، احسان را بى‏ ارزش مى ‌کند و زیاده‏ نگرى روشنایى حق را از بین مى ‌برد و خلف وعده موجب خشم ‏خدا و مردم مى‏‌شود و خداى متعال نیز فرموده که گناه بزرگى است گفتن آنچه بدان عمل نمى‏‌کنید.

قائمی نسب با تاکید بر اینکه توصیه على(ع) به مالک اشتر دستورالعمل اصولى و منطقى برای همه کارگزاران حکومت اسلامی است، گفت: بى‏‌تردید وعده‌هاى دولتمردان به مردم در خصوص خدمات‏ اجتماعى و ...اگر همراه با عمل نباشد، موجب بی اعتمادی مردم به دولتمردان شده و نتیجه آن از بین رفتن اعتبار مسوولان و در نهایت حکومت اسلامی است.

رئیس مرکز رصد و پایش وعده‌های مسئولان عنوان کرد: متاسفانه امروز برخى از کارگزاران، با مردم صادق نیستند و سعی دارند با آمارها، ارقام دروغ و مانورهای تبلیغاتی آن‌ها را سرگرم کنند و این در حالی است که صداقت در امور‏ یکى از مهمترین شرایط کارگزاران در حکومت اسلامی ‏است که امیرالمومنین نیز آن را یادآور شده‌اند.

وی در خصوص فعالیت این مرکز و چگونگی نظارت و رصد و پایش وعده‌های مسئولین نیز گفت: در مرحله اول این مرکز به عنوان یک سازمان مردم نهاد، تمامی وعده‌های مسئولان را که در رسانه‌ها، گفتگوها، سخنرانی‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های آنها ارائه شده از بدو انتصابشان در سمت‌های عالی کشور، پایش، رصد و ثبت می‌کند و در وهله بعد این وعده‌ها را با حدود اختیارات مسئولان، شرح وظایف و امکانات و اولویت‌های دستگاه‌های مربوطه مطابقت خواهد داد.

قائمی نسب تاکید کرد: در مرحله آخر و پس از رصد و پایش‌های انجام گرفته و تطابق این وعده‌ها با اختیارات قانونی، در صورتیکه انحرافی از این وعده‌ها رخ دهد و یا عدم تطابق این وعده‌ها با مسئولیت‌ها و وظایف محرز شود، غیرقابل اجرا بودن وعده‌ها یا انحراف از مسیر را به عنوان یک مرکز مردم نهاد گزارش کرده و همزمان که این گزارش را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم در نامه‌ای خواستار پاسخگویی مسئولین در برابر مردم خواهیم بود.

وی ضمانت اجرایی و پاسخگویی مسئولین را فشار افکار عمومی اعلام کرد و گفت با حمایت رسانه‌های جمعی و فشار افکار عمومی می‌توان مسئولین دستگاههای اجرایی و سایر مقامات از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا را اولا مجبور به عمل و انجام وعدهایشان کرد و در میان مدت از اعلام وعده‌های خارج از اختیارات قانونی نیز پیشگیری کرد.

به گفته رئیس مرکز رصد و پایش وعده‌های مسئولان، این مرکز در مرحله اول با مرکزیت تهران شروع به فعالیت کرده ولی با همکاری علاقه مندان و افراد صاحب صلاحیت در سایر نقاط کشور، دفاتر استانی این مرکز راه اندازی خواهد شد.
 
برچسب ها
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: