کد خبر: ۷۴۵۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴ 07 November 2017

میزبانی اَپک برای ویتنام در نوامبر 2017 نشان دهنده نقش فعال، رهبری و مسئولیت پذیری این کشور در قبال کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است. شرکای بین المللی از برگزاری مطلوب و حرفه ای تا پیشنهادات و ابتکارات فعال و مثبت ویتنام جهت ارتقای این همکاری و گسترش مناسبات اَپک تقدیر می کنند. پس از گذشت ده سال از بحران مالی جهانی، در حال حاضر ما شاهد نشانه های رونق جدید در رشد اقتصادی و تجاری منطقه و جهان هستیم. کارشناسان معتقدند که اَپک 2017 در ویتنام، برای این کشور می تواند فرصت های مناسبی در جهان بخصوص در آسیا و اقیانوسیه فراهم کند. در همین راستا سعی شده است در چند سطر ذیل به تبیین فرصت های به وجود آمده در اَپک ، به طور ویژه درخصوص کشور ویتنام، با عنایت به چشم انداز سیاست خارجی این کشور در سال 2017، پرداخته شود.

اَپک 2017 و چشم انداز راهبردی سیاست خارجی ویتنام

اَپک 2017 فرصت بسیار مناسبی است تا تدبیر و راهبرد سیاست خارجی ویتنام، در همکارهایِ بین المللی به خصوص در حوزه چند جانبه سازمانهای بین المللی، نشان داده شود. ویتنام چهار اولویت کلی در این زمینه دنبال می کند: الف)ارتقای رشد پایدار، خلاق و فراگیر، ب)افزایش همکاری های گسترده اقتصادی، ارتقاء توانِ رقابت درشرکت های بسیار کوچک، کوچک و متوسط ج)تقویت امنیت غذایی و کشاورزی پایدار د)مقابله با تغییرات آب و هوایی. این موضوعات انعکاسِ نیازهای توسعه اقتصادی و اجتماعی ویتنام، در دوره جدید است. شناخت صحیح موضوعات از طرف کشور ویتنام، اولویت بندی و نحوه همکاری در اَپک 2017 نشان دهنده چشم انداز سیاست خارجی ویتنام خواهد بود.

نکته اول درخصوص اتخاذ چنین چشم اندازی از سوی کشور ویتنام، سعی در نشان دادن صلح، ثبات و توسعه دائم اقتصادی در این منطقه از آسیا و اقیانوسیه به جهانیان است. سازمان اَپک ، جامعه آ سه آن، مکانیزم های همکاری منطقه دلتای مکونگ، توافقنامه های تجارت آزاد، همه در کنار هم به امور چند جانبه و همکاری های بین المللی در قالب سازمانهای بین المللی کمک می کنند. این تلاش ها ساختار منطقه ای پایدار و جامع را تشکیل می دهند و نقش ویتنام به عنوان رئیس این اجلاس در تبیین این مسائل بیش از پیش خواهد بود.

نکته دوم این است که فعالیت های اَپک در اجلاس 2017 در ویتنام، می بایست انگیزه های ارتقاء و بالا بردن نقاط اتصال اقتصادی این منطقه از آسیا را افزایش و به بالاترین سطح برساند. اَپک باید دست به ایجاد انگیزه در نسلِ جدیدِ همکاری در مسائل اقتصادی و تجاری زده و اهداف اجلاس بوگور(اندونزی)که بستر آزاد تجاری وسرمایه گذاری از طریق همکاری اقتصادی برای کشورهای در حال توسعه بخصوص ویتنام را تا سال 2020 ایجاد کند تا تجارت آزاد، تمام آسیا و اقیانوسیه را در برگیرد. کشور ویتنام و دولتمردان آن با درک این مسئله به بیان اهداف مذکور در سطور بالا پرداختند.

نکته سوم این است که دولت مردان ویتنام انتظار دارند به دلیل اهمیت اَپک و نقشی که به عنوان پرچمدار توسعه اقتصادی ایفا می کند، موضوع مقابله با تهدیدات ناشی از سوانح طبیعی و تغییرات آب و هوایی که یکی از موارد نگران کننده در کشور ویتنام است، را بر طرف کنند. در جهت رفع اَپک می بایستی از در تلاشهای جهانی توسعه پایدار و مقابله با تغییر ، ارتقای سیستم تجارت چند جانبه، رسیدگی به چالشهای مشترک استفاده کند.

نکته چهارم این است که پس از گذشت بیست و هشت سال از تشکیل و توسعه اَپک و وجود 39 درصد جمعیت جهان، ایجاد 57 درصد سهم جی دی پی جهان و 49 درصد تجارت جهانی، این زمانِ مهم به منظور تعیین چشم انداز اَپک با توجه به نزدیک بودن به سال 2020 بسیار برای اَپک و ویتنام حائز اهمیت است. این چشم انداز با جهت گیری بلند مدت و محورهای همکاری در طول10 تا 15 سال آینده می تواند بخشی از خواسته ها و مطالبات کشور ویتنام از اَپک ، در دنیا را فراهم کند. بنابراین سال 2017 فرصت بزرگی است که ویتنام به شکل گیری آینده اَپک و ساختار اقتصاد منطقه کمک کرده و در کنار آن به تامین منافع خویش بپردازد.

افزایش جایگاه و منافع در اَپک توسط ویتنام

همانگونه که اشاره شد اَپک یک سازمان چند جانبه مهم و تامین کننده بیشترین منافع در حال حاضر برای کشور ویتنام خواهد بود. 13 کشور از میان 25 کشورِ عضو اَپک ، ارتباط راهبردی و مشارکت جامعی با ویتنام در امور اقتصادی دارند که این کشورها در اجلاس ویتنام حضور خواهند داشت. این اعضاء 78 درصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویتنام، 75 درصد تجارت کالا، 38 درصد کمک های توسعه ای و 79 در صد مسافر بین المللی به ویتنام را تشکیل می دهند. در حال حاضر حدود 80 درصد دانشجویانِ ویتنام در کشورهای عضو اَپک مشغول به تحصیل هستند.

اجلاس اخیر اَپک همچنین می تواند بسیار به تصمیمات کنگره حزب کمونیست که در شرف دوازدهمین اجلاس خود هستند، بسیار کمک کند. پیش بینی می شود حدود200 موضوع و فرصت در زمینه هایی نظیر همکاری های تجاری، سرمایه گذاری، گردشگری و ... برای استان ها و شرکت های ویتنامی ایجاد شود. این فرصت کم یاب، ویتنام را به کشوری فعال در حوزه های مختلف بخصوص اقتصادی بیش از گذشته تبدیل خواهد کرد.

گزارش از: سید مهدی برقعی


اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: