گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی می گوید: صادرات امر جدی کشور و مثبت ترین وجه اقتصاد است، اما نگاه منفی نسبت به آن وجود دارد.
کد خبر: ۷۲۱۰۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷ 13 August 2017
گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی می گوید: صادرات امر جدی کشور و مثبت ترین وجه اقتصاد است، اما نگاه منفی نسبت به آن وجود دارد.

به گزارش ایرنا، «مسعود کرباسیان» صبح امروز (یکشنبه) در بیست‌ونهمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: فضای کسب و کار کشور باید به سمت ایجاد تقاضا، تولید و صادرات سوق داده شود، اما به نظر می رسد نسبت به مقوله صادرات که موضوع اصلی اقتصاد است، نگاه منفی وجود دارد.

کرباسیان: نگاه منفی به صادرات برچیده شود

این مقام مسئول با اشاره به ترکیه که محصولات و تولیدات خود را با دور زدن فضای سرزمینی کشورمان به عراق و افغانستان صادر می کند، تاکید کرد: در این زمینه و سایر زمینه ها فقط حرف های کلی مطرح می شود، اما در عمل شاهد اتفاقات پیرامونی خود نیستیم.

وی تصریح کرد: در این زمینه باید به تجارت آزاد بهای بیشتری بدهیم.

کرباسیان همچنین با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری خارجی، آن را فقط بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی ندانست و گفت: همه دستگاه ها و سازمان ها در این زمینه مسئولند.

وی ادامه داد: توافق برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) امیدواری و تحول زیادی در جامعه ایجاد کرده و اقتصاد متاثر از این تغییرات خواهد شد.

گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت، همه برنامه هایی که برای حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی عنوان کرده، همگی برمبنای برنامه های فرادستی نظام است که تحقق آنها با همدلی، هماهنگی و بکارگیری خرد جمعی میسر خواهد شد.

این مقام مسئول بطور نمونه با اشاره به برخی اقدام های انجام شده در گمرک، یادآوری کرد: در گذشته برای سر و شکل دادن به موضوع واردات باید با 22 سازمان هماهنگی و کار می شد، اما امروز همه آن را در قالب پنجره واحد گمرکی سیستمی کرده ایم.

وی بیان داشت: دولت در برخی زمینه ها و در استفاده از یک سری اظهار نظرها محدودیت دارد، اما باید سعی کنیم تا دانش فکری مان را نسبت به حل مسائل افزایش دهیم؛ به همین دلیل شورای مشورتی با حضور بخش خصوصی شکل خواهد گرفت.

کرباسیان با تاکید بر اینکه برای بهبود گردش مالی بنگاه ها باید بازار سرمایه بیش از بانک ها فعال شود، ادامه داد: در خصوص مسائل بانکی، وزارت اقتصاد در کنار بانک مرکزی خواهد بود، اما این بانک مرکزی است که ناظر بر سیستم بانکی کشور است.

وی گفت: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد طلب مجلس است و پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار خواهم داد.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتقاد از اجرای نشدن کامل خصوصی سازی در کشور، اظهار داشت: فقط یک محور این قضیه بحث واگذاری بوده که آن هم در قالب رد دیون دیده شده است.

وی همچنین با اشاره به قانون رفع موانع تولید و بهبود مستمر فضای کسب و کار، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی زحمت زیادی برای این قانون متقبل شده، اما آیین نامه های آن باید از سوی دولت تصویب می شد و به همین دلیل به این آیین نامه ها نقد جدی داریم.

به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم، اکنون رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران است. 

وی که 61 سال دارد، دارای دکترای مدیریت بازرگانی است و در 20 ساله گذشته در وزارتخانه هایی چون اقتصاد، بازرگانی، نفت فعالیت کرده است.

در دوره حضور وی در گمرک جمهوری اسلامی ایران، طرح هایی مانند گمرک الکترونیک و پنجره واحد تجارت فرامرزی مستقر شد.

معاون امور مجلس رییس جمهوری سه شنبه گذشته نام 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

طبق ماده 205 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود.

برچسب ها
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: