سفارت جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» در بیانیه‌ای با تکذیب و اظهار تاسف از ادعاهای بی اساس مطرح شده در فیلم تلویزیونی جمهوری تاجیکستان تأکید کرد: تردیدی نیست که تهیه کنندگان این فیلم موفق به تخریب پیوندهای فرهنگی، تمدنی و دوستی تاریخی 2 کشور نخواهند شد.
کد خبر: ۷۲۰۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۶ 10 August 2017
سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه ادعاهای مطرح شده در یک فیلم تلویزیونی را تکذیب کرد.

به گزارش تابناک، سفارت جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» در بیانیه‌ای با تکذیب و اظهار تاسف از ادعاهای بی اساس مطرح شده در فیلم تلویزیونی جمهوری تاجیکستان تأکید کرد: تردیدی نیست که تهیه کنندگان این فیلم موفق به تخریب پیوندهای فرهنگی، تمدنی و دوستی تاریخی 2 کشور نخواهند شد.

در این بیانیه آمده است: ادعاهای مطرح شده در این فیلم به لحاظ حقوقی نمی‌تواند اعتباری داشته باشد.

حافظه تاریخی ملت شریف تاجیکستان خوب به یاد دارد و فراموش نخواهد کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بانیان و تضمین کنندگان اصلی صلح این کشور و میزبان مذاکرات طرف‌های درگیر چه نقش سازنده‌ای در پایان دادن به جنگ‌های داخلی این کشور در دهه 90 میلادی ایفا کرد.

جمهوری اسلامی ایران پیشگام ساخت تأسیسات زیربنایی مثل تونل راهبردی «استقلال» و سد و نیروگاه برق «سنگ توده 2» و بیمارستان «ابن سینا» در تاجیکستان بوده و ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی توسط هلال احمر و امداد رسانی به خانواده‌های کم بضاعت و بی سرپرست یا بد سرپرست تاجیک توسط کمیته امداد امام خمینی (ره)، ایجاد مراکز ورزشی، ترمیم ابنیه تاریخی، آموزش جوانان تاجیک در مراکز دانشگاهی، کمک به مراکز علمی و دانشگاهی، تأسیس و تجهیز ده‌ها مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و صدها اقدام از این نوع از دیگر اقدامات ایران بوده که مفهومی جز کمک به تحکیم ثبات و توسعه و کمک به حفظ استقلال و امنیت پایدار تاجیکستان و استحکام پایه‌های دولت آن ندارد.

در ادامه این بیانیه امده است: مبارزه ایران با تروریسم برای همگان آشکار است و «تهران» از نخستین و بزرگترین قربانیان تروریسم است.

عملکرد جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های میدانی مبارزه با تروریسم چون آفتاب برای همه جهانیان آشکار است.

پخش این قبیل فیلم‌های مغرضانه، بعد از سفر اخیر وزیر انرژی و ذخایر آبی و رئیس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی 2 کشور به تهران، برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران، به نمایندگی از رئیس جمهور تاجیکستان، بیانگر آن است که برخی گرایشات و محافل تحمل عادی بودن روابط و تقویت دوستی بین 2 کشور را ندارند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که اقدامات تفرقه افکنانه در چارچوب خواست و منافع 2 ملت نیست و توسط کسانی دنبال می‌شود که مناسبات برادرانه ایران و تاجیکستان هم فرهنگ و همزبان را بر نمی‌تابند.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: