۱۱۸۰بازدید
اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نوزدهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۷۲۰۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ 10 August 2017
امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 1180
به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نوزدهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

19 مرداد 1294، نيروهاي نظامي انگليس بوشهر، را به اشغال خود درآوردند.

19 مرداد 1305، براثر مساعی مهندس شقاقی که از برترین نیروهای وزارت فوائد عامه بود، تسطیح راه جدید مازندران با هزینه ‌ای بالغ بر صدوبیست هزار تومان پایان یافت.

19 مرداد 1323، محمد ساعد نخست وزير به مجلس شوراي ملي فراخوانده شد تا راجع به تصميماتي كه براي واگذاري امتيازات مربوط به استخراج و بهره برداري از منابع نفتي ايران به انگليس و آمريكا اتخاذ كرده به نمايندگان توضيح دهد.

19 مرداد 1328، محمد ساعد، نخست وزير در مصاحبه با آسوشيتدپرس گفت: «براي مقابله با خطر قحطي ايران نيازمند كمك هاي اقتصادي آمريكا به ويژه خواروبار است».

19 مرداد 1346، هیات اقتصادی از ایران به ریاست دکتر عالیخانی، وزیر اقتصاد ملی به بلغارستان رفت.

19 مرداد 1347، روزنامه ‌های در این روز نوشتند که براساس نظرات شخصی جانسون قیمت فولاد در آمریکا کاهش یافته که این اتفاق روی فولاد منطقه به‌ ویژه ایران تاثیر خواهد گذاشت. در ترجمه یک خبر اقتصادی از منابع فولادی آمریکا آمده است: "سه شرکت بزرگ فولادسازی آمریکا سرانجام به طرح مدیریت پرزیدنت جانسون، رئیس ‌جمهوری تسلیم شدند و قیمت‌ های بالا رفته خود را کاهش دادند. یکی از این شرکت ‌ها «ریپا بلیک» نام دارد و دیگری شرکت «تبل هام» و نیز شرکت بعدی «آرمکو» است. "

19 مرداد 1351، موافقتنامه افزايش ظرفيت كارخانه ذوب ‌آهن اصفهان بين ايران و شوروي امضا شد.

19 مرداد 1352، دکتر محمد یگانه وزیر پیشین آبادانی و مسکن به ریاست بانک مرکزی ایران منصوب شد.

19 مرداد 1353، معاون نخست ‌وزیر و وزیر بازرگانی خارجی رومانی همراه با هیاتی اقتصادی وارد تهران شدند.

19 مرداد 1354، در این روز یکی از رسانه ‌ها اعلام کرد که محتکران نخ در اصفهان بازداشت شدند و بازار نخ دوباره رونق گرفت. در خبری که در این تاریخ از خبرنگار روزنامه اطلاعات اصفهان مخابره شده و در همین روز به چاپ رسیده آمده است: "یکی از بازرگانان اصفهان گفت: به دنبال بازداشت چهارتن از نخ ‌فروشان اصفهان بازار نخ در این شهر و بسیاری از شهرهای دیگر تکان خورد. در چند روز گذشته چند بازرگان از طریق احتکار، گرانفروشی و خودسری در تعیین نرخ نخ در بازار اصفهان و چند شهر دیگر اثر نامطلوبی گذاشته بودند. این عده بسیاری از فرآورده‌های کارخانه ریسندگی اصفهان و شهرستان ‌های دیگر را به صورت سلف خریداری می ‌کردند و با قیمتی غیرعادلانه در بازار می ‌فروختند".

همچنین در این روز، برنامه ساخت آپارتمان ‌های ارزان قیمت برای سکونت دادن شماری از زاغه ‌نشین‌ها و آلونک ‌نشین‌های مناطق جنوبی تهران در رسانه ‌ها اعلام شد. در اطلاعیه ‌ای که به این منظور در جراید آمده یادآوری شده است که شهرداری تهران برای سکونت آلونک‌ نشین ‌های مناطق مختلف پایتخت دو طرح احداث آپارتمان ‌های ارزان قیمت در مناطق مجیدیه و شوش را به اجرا می‌ گذارد. 


منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد 

برچسب ها
اشتراک گذاری

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: