سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و مجمع دامپزشکی سوریه با اجرای یک برنامه مشترک بهداشت حیوانات توانستند به میزان چشمیگیری امنیت غذایی و معیشت حدود 234 هزار سوری را بهبود بخشند.
کد خبر: ۷۱۳۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۷ 17 July 2017
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و مجمع دامپزشکی سوریه با اجرای یک برنامه مشترک بهداشت حیوانات توانستند به میزان چشمیگیری امنیت غذایی و معیشت حدود 234 هزار سوری را بهبود بخشند.

به گزارش ایرنا از دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، در این کمپین سه ماهه بیش از 1.3 میلیون رأس گوسفند و بز و نیز 65 هزار رأس گاو در برابر انگل‌ها و بیماری‌های انگلی واکسینه شدند.

شش سال جنگ داخلی، خدمات دامپزشکی سوریه را تضعیف کرده و کمبود واکسن نیز خطر بیماری در دام‌ها که زندگی افراد بسیاری در مناطق روستایی و نیز منبع غذایی و درآمد آوارگان جنگی به آن وابسته است، را افزایش داده است.

آدام یائو، نماینده موقت فائو در سوریه، گفت: « فائو از طریق برنامه هدفمند بهداشت حیوانات، سعی دارد شیوع بیماری در سوریه را مهار کرده و همچنین از سرایت این بیماری‌ها به دیگر کشورهای منطقه جلوگیری نمایند.»

وی در ادامه گفت: «از آنجایی که ظرفیت بخش خدمات دامپزشکی سوریه به دلیل بحران کنونی با چالش مواجه گشته، خطر انتقال سریع بیماری‌های حیوانی به آن سوی مرزها یکی از نگرانی‌های عمده فائو است. اگر فورا تمهیدات جدی اتخاذ نشود، تأثیر این خطرات بر تولیدات دامی و امنیت غذایی می‌تواند فاجعه‌بار باشد.»

پیش از بروز بحران، تولیدات دامی نقشی حیاتی در اقتصاد سوریه ایفا کرده و 40 درصد از مجموع تولیدات بخش کشاورزی کشور را تشکیل می‌داد. 

20 درصد از روستاییان در این حوزه مشغول به کار بودند. حتی طی بحران کنونی نیز، بخش تولیدات دامی کمک شایانی به امنیت غذایی و تغذیه جمعیت روستایی کرده و یک ابزار معیشیتی مهم برای زنان قلمداد می‌شود.

یائو گفت: «زنان اکنون بیش از 60 درصد نیروی کار کشاورزی را تشکیل داده و ستون فقرات چرخه عرضه مواد غذایی هستند. بنابراین، این برنامه نه تنها به نجات حیوانات پرداخته بلکه به حفظ معیشت بسیاری از زنان روستایی نیز کمک می‌کند، زیرا دام اغلب تنها منبع درآمد آنها برای تغذیه خانواده‌هایشان است.»

در این برنامه علاوه بر درمان حیوانات، به دامپزشک‌ها نیز درباره فنون جدید کنترل شیوع انگل‌ها و بیماری‌های انگلی آموزش داده شد. خانوارهای وابسته به دام نیز درباره انواع مختلف فنون درمان و مراقبت آموزش‌هایی دریافت کردند.

برنامه مشترک فائو و مجمع دامپزشکی سوریه در 10 فرمانداری سوریه انجام شد: حومه دمشق، قنیطریه، درعا، طرطوس، لاذقیه، حمص، حماء، حلب، السویدا و الحسکه.

فائو از سال 2011 بیش از 10 میلیون رأس دام را در برابر انگل‌ها واکسینه کرده است. این سازمان و مجمع دامپزشکی سوریه با اجرای برنامه مشترک بهداشت حیوانات توانسته‌اند امنیت غذایی و معیشت در حدود 234 هزار سوری را به میزان چشمگیری بهبود بخشند.

به گزارش ایرنا، به گزارش ایرنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از سازمان‌های بین‌المللی است که در سال 1945 توسط 44 کشور عضو سازمان ملل متحد تاسیس شد.

این سازمان برای گسترش و نوسازی کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تامین غذای مناسب برای همگان به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.

هدف این سازمان، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است.

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: