آغاز سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی؛
از صبح امروز سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران آغاز شد. در این جلسه رسیدگی به پرونده مهدی شمس، متهم ردیف دوم فساد نفتی در دستور کار دادگاه قرار گرفت؛ دادگاهی که در آن وکیل متهم از خدمات او به کشور در زمان تحریم می گوید و قاضی به اعمال مجرمانه متهم تأکید دارد.
کد خبر: ۷۱۲۸۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹ 16 July 2017
ادعای وکیل متهم فساد نفتی: موکلم به کشور کمک کرد / قاضی دادگاه: نظام با کسی تعارف ندارد و با متهمین برخورد می کندصبح امروز سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی در دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران آغاز شد و در این جلسه رسیدگی به پرونده مهدی شمس، متهم ردیف دوم فساد نفتی در دستور کار دادگاه قرار گرفت.

به گزارش «تابناک»، در ابتدای این دیدار قاضی مقیسه مواد قانونی مربوط به تشکیل دادگاه را برای متهم و حضار قرائت کرده و پس از آن رسمی بودن دادگاه را اعلام کرد.

در آغاز این جلسه، قاضی مقیسه با بیان اینکه وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسکن، وکلای تأمین اجتماعی و کارشناسان بانک مسکن در جلسه حضور دارند، افزود: در دو جلسه گذشته، به اتهامات آقای شمس پرداخته شد و دفاعیات ایشان را شنیدیم و این دفاعیات ادامه دارد.

قاضی: اتهام متهم فساد فی الارض است

وی با بیان اینکه دوباره بر حسب کیفرخواستی که نماینده دادستان قرائت کرده است، آقای شمس باید از خود دفاع کنند؛ تأکید کرد: اتهام فساد فی‌الارض از طریق مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و ضربه زدن به نظام مقدس اسلامی، مشارکت عالمانه و عامدانه در تشکیل شبکه سازمان‌یافته برای جرایم استفاده از اسناد مجعول، کلاهبرداری و پول‌شویی عنوان شده است.
همچنین مشارکت در کلاهبرداری از شرکت نفت، شرکت اچ‌کی و صندوق بازنشستگی نفت به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از طریق استفاده از حساب جعلی، فیش بانکی جعلی و اسناد بانکی مجعول مطرح شده است.

قاضی مقیسه گفت: شمس در تشکیل این شرکت‌ها نقش داشته و مشارکت در پولشویی عواید حاصل از جرم به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از طریق تحصیل، تملک و انتقال آن هم مطرح شده است.

پس از سخنان ابتدایی قاضی، وکیل مهدی شمس از دادگاه برای ادای پاره ای از توضیحات  درخواست وقت کرد.

وکیل متهم ردیف دوم فساد نفتی به حضار و قاضی دادگاه گفت: علت تشکیل این پرونده باز نگشتن پول های حاصل از فروش نفت بوده است.

وکیل متهم: تحریم سبب شد موکلم نفت بفروشد

وی افزود: فراموش نکنیم که این‌ها نفت را در زمانی فروختند که شرکت نفت در آن زمان توان فروش نفت را به خاطر تحریم‌ها نداشته است.

وکیل مهدی شمس گفت: اگر عواید حاصل از فروش نفت به کشور بازمی‌گشت هیچ وقت این پرونده مفتوح نمی شد و جرم هم واقع نشده بود.

قاضی: متهم شبکه ای عمل کرده است

قاضی مغیسه در پاسخ به وکیل مهدی شمس گفت: بنا بر اطلاعات به دست آمده، متهمین یک شبکه سازمان یافته برای جرم تشکیل داده اند و بر اساس آنچه در پرونده است، اینها شبکه‌ای عمل کرده و با همکاری افرادی اقدام به این اعمال مجرمانه کرده اند.

وی افزود: آقای شمس حرف از عافیت طلب‌ها می‌زنند که امروز در دادگاه نیستند. خب اگر ایشان آنها را می‌شناسند، اعلام کنند تا احضار شده و بازجویی شوند.

قاضی شعبه رسیدگی کننده گفت: اینها بیشتر شبیه همان شعارهایی است که دارد در رسانه‌ها مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: نظام با کسی تعارف ندارد و با هر کسی که ذره‌ای به این باند سازمان یافته کمک کرده است برخورد کرده است.

پس از سخنان قاضی مغیسه و وکیل متهم، این مهدی شمس بود که سخنان خود را آغاز کرد و به دفاع از خود پرداخت.

وی در سخنان خود گفت: ۹۱ بار در کیفرخواست زنجانی دروغگو خوانده شده؛ اما حالا که نوبت من شده، او راستگو لحاظ شده است. من کسی را دروغ‌گو نمی‌پندارم و قضاوت را بر عهده دادگاه می‌گذارم.

شمس: ادله متقن ندارد من نقشی نداشتم

شمس درباره مشارکت معنوی در وقوع این فساد گفت: بر اساس قانون، هر ادعای بی‌اهمیت یا کم‌اهمیت باید مستند به اسناد و ادله متقن باشد. از طرف دیگر با توجه به اصول دیگر، هر شراکتی باید تعریف شود. من در هیچ‌ یک از اینها نقشی نداشتم.

متهم ردیف دوم پرونده گفت: یک سؤال از همه وکلای حاضر دارم و آن اینکه یک بشکه نفت معادل چند لیتر است؟ این سؤال را برای بزرگی این عملیات می‌پرسم. هر ۷٫۵ دهم بشکه معادل یک تن است، حالا شما ببیند دو میلیون بشکه چه اقیانوسی است. ضمن اینکه من کاره‌ای نبودم و فقط نظارت داشتم.

شمس مدعی شد: این پرونده کیفری نیست و حقوقی است و بحث بدهی و بدهکار مطرح است.

متهم ردیف دوم افزود: نستراداموس نبودم که به نیت زنجانی پی ببرم بلکه نهادهای امنیتی پس از کلی بررسی، به موضوع رسیدند. در اینجا یک فعلی انجام شده و بعداً من با نیت خیر وارد شدم تا به دور زدن تحریم‌ها کمک کنم و به همین خاطر در انگلستان و آمریکا تحت تعقیب قرار گرفتم. البته هر آنچه برای مملکتم انجام دادم، ادعایی ندارم اما غصه‌ام این است که به من اتهام زدند.

شمس اضافه کرد: من اصلاً نمی‌دانستم به زنجانی پول نقدی هم دادم. آقای زنجانی همواره می‌گفت با توکل بر خدا و برای کمک به ممکلت وارد این میدان شده است. نظام هم به زنجانی اعتبار داده بود و وقتی اعتبار می‌دهند، حتماً اعتبارسنجی شده است.

قاضی در پاسخ به این اظهارات گفت: شما می‌خواهید باندی و تشکیلاتی بودن را رفع کنید اما در دفاعیات‌تان این وجود ندارد. اظهارات زنجانی را که دو روز گذشته به شعبه دعوت کردم می‌خوانم تا ببیند چقدر نقش اصلی داشتید. زنجانی گله داشت که ارز فروش نبوده، در حالی که کارهای اولیه وی ارز فروشی و کارهای آرایشی بوده است. شخص فلاح و شما بودید که زنجانی را  چهره‌ای دارای دو بانک مستعد در فروش نفت به مسئولان معرفی کردید.

متهم ردیف دوم در ادامه و در واکنش به سخنان قاضی افزود: در آن جلسه من و فلاح بودیم. اینها برای کار بانکی شان آمده بودند. زنجانی دروغ می‌گوید.

قاضی با قطع سخنان متهم خطاب به او گفت: شما با زنجانی به فال نرفتید؟ شما جایگاه تعریف نکردید.

متهم در پاسخ مدعی شد: خود زنجانی با عبدالله انصاری صحبت کرد و از جلسه که بیرون آمد گفت که اینها قابل اعتماد هستند. من فقط امکان‌سنجی کردم.

شمس افزود: جلسه مالزی مربوط به سال ۸۹ یا ۹۰ است و آن موقع اصلاً نفتی در کار نبود. به کرات در همین کیفرخواست گفتند این فرد دروغ‌گوست. اگر قرار باشد تمام اصل پرونده را که بر اساس اظهارات یک فرد که متهم است، بگذاریم، نمی‌شود.

متهم: به وزارت اطلاعات گفتم این ها دزدی می کنند

متهم ردیف دوم ادامه داد: خود من ابتدا به وزارت اطلاعات نامه نوشتم که اینها (شرکت فال) دارند دزدی می‌کنند و دیگر هم هیچ ارتباطی با فال ندارم.

شمس به قرائت ادامه دفاعیات خود پرداخت و گفت: یکی از ایردات اصلی من آن است که بیش از وظیفه خودم را درگیر کردم و بقیه خود را کنار کشیدند. از زمان بازداشت زنجانی برای کمک به کشور، ۵ بار به ایران آمدم و گزارشاتی درباره اونرایر و فال دادم و فراتر از وظایف خود عمل کردم.

در ادامه جلسه، قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: در جلسه مالزی اصلاً بحث هواپیما مطرح نبوده و تصمیم به انتقال نفت داشتید.

متهم: اظهارات زنجانی کذب است

متهم در پاسخ گفت: مرا با زنجانی رو به رو کنید. اصلاً این اظهارات را نمی‌پذیرم و کذب است. من برای خرید هواپیما به مالزی رفته بودم.

شمس در ادامه دفاعیات خود گفت: در بارنامه فروشنده و خریدار و کسی که تحویل می‌گیرد، وجود دارد. در اینجا فروشنده، بخش بین‌الملل نفت است و خریدار ندارد. یکی از مشکلات این است که اصلاً بارنامه‌ای در رابطه با این محموله‌ها وجود ندارد.

قاضی مقیسه در پاسخ به این پرسش گفت: کدام گمرک بدون بارنامه می‌پذیرد؟ اصلاً امکان ندارد.

متهم با بیان اینکه امکان دارد، افزود: در خیلی از موارد به ویژه این مورد خاص پیش می‌آید که برگه‌ای را به عنوان رسید می‌دهند، زیرا شرکت نفت بارنامه‌ها را در خزانه نگهداری می‌کند و اگر بارنامه تحویل بدهد امکان دارد توقیف شود. تمام بارها خارج از بندر و گمرک تحویل داده شده است. برای اینکه مالکیت کالا احراز شود، رسید انبار گرفتم تا مشخص شود مالکیت مربوط به شرکت ایزو است.

قاضی مقیسه گفت: یعنی با رسید انبار، کالا را از گمرک رد کردید؟

متهم پاسخ داد: شرکت فال ۷۰۰ هزار تن انبار ذخیره داشت که در منطقه آزاد قرار دارند و ما بارها را خارج از بندر تحویل دادیم. هر شرکتی یک سیستمی دارد تا موقعیت کشتی در همه جا مشخص باشد. ما این سیستم را خاموش می‌کردیم و تمام عملیات شبانه انجام می‌شد.

قاضی دادگاه خطاب به متهم: آقای شمس وکلایی انتخاب کردید که حرفی از قانون نزده‌اند، بلکه شعار داده‌اند و رجز خوانده‌اند.

قاضی مقیسه از مهدی شمس خواست که موضوع آشنایی‌اش را با  دو نفر از دیگر متهمان پرونده توضیح دهد که متهم گفت: آشنایی من با آقای «و-د» مربوط به مسائل کاری و مربوط به مسائلی است که در دادگاه نمی‌توانم بگویم. آقای فلاح هم امین من هستند، من پشت آقای فلاح نماز می‌خوانم.

رییس شعبه گفت: این گونه نیست که افراد امین زنجانی را به شما معرفی کردند، شما بودید که زنجانی را به افراد امین نظام به گونه‌ای نشان دادید که گویی این فرد،‌ فردی امین است. شما بابک زنجانی را به «و-د» معرفی کردید.

قاضی خطاب به متهم گفت: «و - د» می‌گوید بابک زنجانی را مهدی شمس به من معرفی کرد.

شمس در پاسخ گفت: من این کار را نکردم؛ نمی‌شود هر که هرچه می‌گوید همان باشد. با این حساب تمام بانک‌ها و شرکت‌ها و چهار وزیر که در این‌باره کمک کردند شریک حساب می‌شوند. من در شرایط اضطرار و تمام کسانی که در این‌باره کمک کردند با نیت خیر وارد شدیم.

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: درباره همان بانک کنت و بانکی که در مالزی بود شما به گونه‌ای جلوه دادید که بابک زنجانی دو بانک دارد؛ واقعیت را بگویید.

متهم در حالی که جو دادگاه برایش ناامید کننده شده بود به قاضی گفت: شما گوش به حرف واقعیت نمی‌دهید.

مهدی شمس در ادامه بیان کرد: نکو هشت محموله داشت. شما تاریخ تقدم و تأخرها را نگاه کنید و بعد قضاوت کنید. شما به گونه‌ای نسبت به من قضاوت دارید که من احساس می‌کنم از قبل محکوم هستم و بی‌جهت دفاع می‌کنم. اگر معرفی در تجارت جرم است که نصف مردم دنیا را باید دستگیر کنند. آقای «و - د» برای منافع خود کار می‌کند و به خاطر اعتماد به من کاری نمی‌کند.
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: