5297بازدید
هنوز فراموش نکرده ایم، گزارش هایی مبنی بر این که اهواز آلوده ترین شهر جهان است و همین مشوقی برای مهاجرت از این شهر شد. بعد خبرهایی منتشر شد، مبنی بر اینکه ریزگردهای عراق آلوده به رادیواکتیو هستند که باز هم موجب دغدغه ای دیگر برای مردم استان و اهواز شد. قطعی برق و آب هم که دیدیم، چه ضربه ای به حیثیت این استان زد.
کد خبر: ۷۰۹۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷ 08 July 2017
در حالی که مردم خوزستان همچنان درگیر مشکلات ناشی از ریزگردها و گرفتاری های جانبی آن هستند و گرمای بی سابقه نیز به آن افزوده شده و هیچ اراده ای برای کاهش زیان های این بلیه ها یا جبران ضررهای مالی و تبعات معنوی آنها مشهود نیست، هر روز به نحوی با بزرگ نمایی مشکلات استان و به خصوص اهواز، زمینه برای فرار بیشتر مردم از این استان فراهم می شود. به گونه ای که بیشتر درخواست های کارکنان دولت به ویژه در آموزش و پرورش خوزستان، تقاضای انتقال به استان های دیگر است و این بزرگنمایی ها، نه تنها دردی از دردهای مردم کمتر نمی کند، بلکه به مهاجرت ها دامن می زند.

به گزارش «تابناک»؛ هنوز فراموش نکرده ایم، گزارش هایی مبنی بر این که اهواز آلوده ترین شهر جهان است و همین مشوقی برای مهاجرت از این شهر شد. بعد خبرهایی منتشر شد، مبنی بر اینکه ریزگردهای عراق آلوده به رادیواکتیو هستند که باز هم موجب دغدغه ای دیگر برای مردم استان و اهواز شد. قطعی برق و آب هم که دیدیم، چه ضربه ای به حیثیت این استان زد.

اما این بار که گرمای طاقت فرسای اهواز به حدی رسیده که به عنوان گرم ترین شهر جهان معرفی شد، مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در مورد اشعه فرابنفش در اهواز هشدار داده و گفته است: «پرتوهای فرابنفش خورشیدی یا UV به اعضای سطحی بدن مانند پوست و چشم آسیب می رسانند و این پرتوها تقریبا اولین و شایع ترین عامل آسیب های پوستی و سرطان پوست هستند، همچنین باعث بروز آب مروارید در افراد می شود و عامل پیر پوستی زودرس است.

با این حال تا کنون کسی برای این معضلات فکری نکرده و مردم این منطقه باید این مشکلات را تحمل کنند. اینها باعث شده تا نارضایتی ها در بین مردم بالا رود. از سوی دیگر، نمایندگان مجلس را نیز به واکنش واداشته است.

پاپی زاده در گفت و گو با تابناک اظهار داشت: خوزستان حال و روز خوبی ندارد. ساده بگویم، خوزستان دچار مشکلی شده که به این زودی ها حل نمی شود و اگر به آن رسیدگی نشود، آرام آرام سایر استان ها را نیز درگیر خواهد کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: تغییر اقلیم در خوزستان بسیار مشهود است. زمانی که دمای هوا در خوزستان به 54 درجه می رسد و در رده گرمترین شهرهای جهان قرار می گیرد، یعنی این بحث تنها مربوط به خوزستان نمی شود و نشان می دهد، بحران جدی است.

وی افزود: درباره سایر موارد هم وضعیت به همین شکل است، همان گونه که باید گاز استان های سردسیر در فصول سرد سال تأمین شود، باید برق خوزستان هم در تابستان تأمین شود. دمای بالای 54 درجه. چیزی نیست که بشود به راحتی از آن گذشت و باید زمینه ای فراهم کرد تا مردم در خانه های خود بتوانند این دما را تحمل کنند.

وی در ادامه یادآور شد: خوزستان قلب ایران است. بیش از 20 درصد کشاورزی کشور به خوزستان وابسته است. همچنین بیش از 80 درصد اقتصاد نفت ایران به خوزستان وابسته است و بیش از 50 میلیون تن ترانزیت کالا از این استان به داخل و خارج از کشور انجام می شود و می توان گفت که بدون خوزستان آسیب بسیاری به کشور وارد خوهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اکنون مردم دچار مشکلات اساسی هستند. ریزگردها از یک طرف مردم را آزار می دهد و حدود بیست سال است که مسئولان اهمیتی به آن نمی دهند و با غفلت مسئولان تبدیل به یک بحران جدی شده است. همچنین بحث بی آبی در کنار پرآب ترین رودخانه های کشور مشکل دیگری است که گریبان این مردم را گرفته است و در نهایت بحث گرماست که سالانه 1 یا 2 درجه به شدت آن فزوده می شود. دمای اعلام شده در رسانه ها، دمایی است که با دماسنج در سایه اندازه گیری شده و اگر در بیرون از خانه یا محل کار باشید، دمای بالای 65 درجه را باید تجربه کنید که وضعیت را بسیار بحرانی کرده است.

نکته بعدی که در این روزها به گوش می رسد، افزایش نرخ رشد سرطان در این استان است. خوزستان نرخ اول رشد سرطان در کشور را دارد، به تازگی یکی از دلایل این رشد افزایش UV یا اشعه فرابنفش است که بالای چهل برای انسان خطرناک است، ولی در استان خوزستان این نرخ بالای عدد 10 اعلام شده و باید فکری برای آن شود؛ اما متأسفانه هنوز دلایل آن هم مشخص نیست.

وی درباره مشکلات برقی در این استان نیز گفت: ظرفیتی که برای برق استان در نظر گرفته شده، پاسخگوی پیک مصرف نیست و جالب آنکه خوزستان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده برق است اما خود از این نعمت بی بهره مانده است.


اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۴
طلبه نو اندیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
هیچ کس نمیخواد برای مردم خوزستان کار کنه همه در حال تضعیف حق خوزستان هستن همه در حال بلعیدن ثروت خوزستان هستن همه در حال نابود کردن خوزستان هستن
پاسخ ها
سید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
چجور طلبه ای هستی که نمیدونی تضییع درسته نه تضعیف؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
لطفا خاکستر ناشی از سوزاندن نیشکر را به مشکلات اهواز اضافه کنید که امروز تمام خانه ها را سیاه کرد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
اقا انتظار داری چیکار بشه
مسئولین بیان رو شهر چتر بسازن؟دیگه ریز گردی که از یک کشور دیگه میاد و گرمای هوا و اشعه فرا بنفش رو کسی نمیتونه کاریش کنه
Armin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
با سلام و عررض ادب و احترام...متاسفانه مردم استان عزيز ما خوزستان همراه با استانهاي خوب همجوار ما ايلام و لرستان و كرمانشاه درصد بالاي ابتلا به سرطان را در كشور دارند.. جدا از بحث آلودگي هوا به علت آلودگي شيميايي خاك و سفرهاي آب زير زميني ناشي از بمبهاي شيميايي زمان جنگ هم دليل ديگر ميباشد كه متاسفانه به آن توجه نشده و نميشود...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
خوزستان سرزمینی هست که قربانی رانت و مدعیان عدالت شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
چقدر با این مطالب که عین حقیقت هم هست به این استان ضربه وارد میشه....ایا این مطالب کمک کننده ست یا باعث تخریب و ناامنی بیشتر میشود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
نمایندگان محترم باید تلاش کنند که یک حداقل بدی آب و هوایی را برای تمامی شرکت خصوصی بزرگ استان تصویب کنند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
چرا همه نظرات رو در مورد خوزستان منتشر نمیکنی تمام نیروی متخصص و سرمایه فرهنگی خوزستان در حال مهاجرت است
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
"اصلاح طلبان" محترم داخل دولت مساله مشکل اشعه فرابنفش را به کدام دولت خارجی نسبت خواهند داد.
گرد و عبار خوزستان دولت ترکیه
گرد عبار سیستان دولت افعانستان
حشکی دریاچه اورمیه جمهوری آذربایجان
اشعه فرابنفش دولت ؟؟؟/
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
جانا سخن از زبان ما میگویی
ممنونم بابت پیگیری که میکنید ولی کار خوزستان از این حرفها گذشته جایی که خانم ابتکار میگه که گردوخاک کلید نداره که یه روزه خاموشش کنه باید فاتحه خوزستان رو خوند(بعد از گذشت 4 سال هنوز درحد همایش و سمینار و بازدید باقی مونده)
متاسفانه از خوزستان فقط برای جنگ ، نفت ،گاز،آب کارون و... نامی برده میشه ولی زمان اختصاص امکانات و رفاه اجتماعی ، سلامت و ... نام خوزستان از اذهان مسئولین پاک میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
چنان نماند چنیین هم نخواهدماند ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
ماهم میخواهیم ازخوزستان بریم اما دیگه کسی خوزستان نمیاد ، مشتری هم نیست خونه روبخره ، نه شغلی نه کاری برای بچه ها نه ....تابی هم چاپ نمیکنه ، هیچیکی درد مارو حس نمیکنه ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
همه جارو خشک کردن آبهای باقی مانده رو شورکردن نه کاری اشتغالی نه نه نه خوزستان دینش رواداء کرد و دوستداران خشکش کردند ...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: