سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری؛
سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه انتخابات در ایران مردمی برگزار می شود و بنابراین، ما هیچ نیازی به نظارت خارجی بر انتخاباتمان نداریم، گفت: نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند با حضور در شورای نگهبان در جریان کار شورا قرار بگیرند.
کد خبر: ۶۹۵۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶ 17 May 2017
سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه انتخابات در ایران مردمی برگزار می شود و بنابراین، ما هیچ نیازی به نظارت خارجی بر انتخاباتمان نداریم، گفت: نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند با حضور در شورای نگهبان در جریان کار شورا قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»؛ عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه سه تا پنج تن را به عنوان ناظر بر روی صندوق های رأی داریم، تأکید کرد: ما کار نظارت بر تعرفه های انتخاباتی را نیز انجام می دهیم.

وی افزود: از نمایندگان نامزدها درخواست کردیم در شورای نگهبان حضور پیدا کرده و در جریان کار شورای نگهبان قرار گیرند.

کدخدایی تصریح کرد: ما در بیش از صد کشور انتخابات را برگزار می کنیم و تعرفه ها چاب و ارسال شده است.

وی یادآوری کرد: انتخابات در ایران مردمی است و ما نیازی به نظارت هیأت های خارجی نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: درباره احمدی نژاد در رأی گیری اعضای شورای نگهبان وی نتوانست حائز رأی تمامی اعضا شود، از این روی صلاحیت وی در انتخابات تأیید نشد.

کدخدایی درباره عدم تأیید صلاحیت برخی از روسای جمهور پیشین گفت:شورای نگهبان اگر صلاحیت فردی را برای دوره های دیگر تأیید نمی کند فقط برای پست سیاسی است که فرد قصد حضور در آن را دارد بنابراین افراد از حضور در مسندهای دیگر منعی ندارند.

وی درباره تخلفات انتخاباتی نیز تأکید کرد: هنوز گزارشی پیرامون تخلف در انتخابات به دست شورای نگهبان نرسیده است.

کدخدایی با اشاره به اینکه اظهارنظر درباره دو مرحله ای بودن انتخابات زود است، عنوان کرد: درباره این موضوع نباید پیش بینی کرد، اما در صورت دو مرحله ای شدن تبلیغات بعد از اتمام رأی گیری مرحله دوم شروع و انتخابات هفته آینده برگزار می شود.

وی درباره اظهارات وزیر کشور که نتایج انتخابات یکباره اعلام می شود نیز گفت: قانون درباره تجمیع آرا و اعلام یکباره آنها اشاره ای نکرده، ولی پیشنهاد ما این است که نتایج تدریجی اعلام شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اعلام کناره گیری برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری طی روزهای اخیر و ساز و کاری که فانون برای تأیید کناره گیری کاندیداها در نظر گرفته است نیز، خاطرنشان کرد: روند انصراف باید از طریق نامزدها و رسما باید به وزارت کشور ارائه شود.

وی درباره عدم حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری و اینکه هیچ کاندیدای زنی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تائید صلاحیت نشد، گفت: ما در این دوره بررسی هایی انجام دادیم در خواست تفسیر ۱۱۵ را یکی از اعضای شورای نگهبان داده است.

کدخدایی با اشاره به اینکه به خاطر حفظ حرمت افراد از پخش مناظره های انتخاباتی معذوریم، تأکید کرد: صدا و سیما، رسانه های وابسته به یک نهاد عمومی و خاص حق حمایت از یک نامزد خاص را در انتخابات ندارند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهارت سخنگوی دستگاه قضایی علیه دولت، اضافه کرد: بدون شک اگر شکایتی در این راستا به ما ارسال شود، به آن رسیدگی خواهیم کرد.

کدخدایی در خصوص اینکه تا چه زمانی امکان بررسی و رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان وجود دارد، تأکید کرد: امکان رد صلاحیت افراد بعد از انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، ولی آرزو می کنیم این اتفاق نیفتد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حضور آیت الله یزدی عضو فقهای شورای نگهبان در میتینگ انتخاباتی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیز، تصریح کرد: آیت الله یزدی به عنوان دبیرکل جامعه مدرسین در میتینگ انتخاباتی یکی از کاندیداها حضور داشته و این موضوع از نظر قانونی منعی ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش «تابناک» درباره ماهیت ۲۰۰ پرونده تخلفاتی انتخاباتی به قوه قضائیه، نیز اظهار کرد: آنچه در این دوره انتخابات مطرح شده است، معمولا گزارش هایی بوده است که به تخلفات نامزدهای انتخاباتی در استفاده از اموال دولتی در جریان تبلیغات خود مربوط می شده که از طرف شورای نگهبان تمامی موارد به قوه قضائیه ارسال شده است.

کدخدایی درباره دیگر سؤال خبرنگار «تابناک» در خصوص شرایط انصراف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، خاطر نشان کرد: افرادی که درخواست خود را در راستای انصراف از انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور ارسال کنند و درخواست آنها از نظر حقوقی ثبت شود، انصراف آنها نهایی و امکان هیچ گونه تبلیغاتی از نظر قانونی برای آنها وجود ندارد و در صورت انجام این موضوع مرتکب تخلفات انتخاباتی شده اند.
برچسب ها
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: