آخرین تحولات میدانی سوریه؛
سوریه در 24 ساعت گذشته تحولات مختلفی را پشت سر گذاشته است. در این زمینه باید به پاکسازی محله تشرین و قابون اشاره کرد. همچنین باید به مسئله خروج حزب الله از سوریه پرداخت که در چند روز اخیر مباحث زیادی پیرامون آن مطرح شده است که همچنان نیز ادامه دارد.
کد خبر: ۶۹۴۲۲۷
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴ 15 May 2017
 سوریه در 24 ساعت گذشته تحولات مختلفی را پشت سر گذاشته است. در این زمینه باید به پاکسازی محله تشرین و قابون اشاره کرد. همچنین باید به مسئله خروج حزب الله از سوریه پرداخت که در چند روز اخیر مباحث زیادی پیرامون آن مطرح شده است که همچنان نیز ادامه دارد.
 
به گزارش تابناک، دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود از تصمیم این حزب برای خارج کردن رزمندگان خود از مرزهای شرقی با سوریه خبر داد؛ موضوعی که توجه ناظران امور را به خود مشغول کرد.
 
 سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنرانی اخیر خود گفت: «تحولات مثبتی در مرزهای شرقی بین سوریه و لبنان داشتیم».

وی افزود: این مرزها خیلی امن شده‌اند و نیروهای ما روزها و ماه‌ها در این مناطق به سربردند شهید شدند و تروریست‌های زیادی را کشتند، دیگر نیازی برای حضور ما در این منطقه وجود ندارد. امروز در این مرزها کسی وجود ندارد که به دنبال مقابله با ما باشد. ما به هدف خود در مرزها رسیدیم و پایگاه‌های نظامی خود در مرزها را برخواهیم چید. مسئولیت این مرزها از امروز در اختیار دولت بوده و از امروز امور در مناطق شرقی در اختیار دولت خواهد بود.»

گمانه زنی ها در مورد خروج حزب الله از سوریه و اعلام فتوا برای ورود نیروهای ترکیه به استان ادلب 

این سخنان دبیر کل حزب الله لبنان مورد توجه رسانه ها و تحلیلگران و ناظران امور قرار گرفت. نصرالله در مراسم سالگرد شهادت مصطفی بدر الدین فرمانده نظامی حزب الله موضوع اعلام عقب نشینی رزمندگان حزب الله از مناطق مرزی لبنان با سوریه و پیروزی در جنگ با تروریستها را اعلام کرد. زمانی حزب الله وارد عمل شد که سلسله جبال شرقی لبنان و عرسال پناهگاهی برای هزاران مسلح شده بود و هر از گاهی خودروهای بمبگذاری شده  خود را روانه بیروت و ضاحیه می کردند.

 حزب الله هنگامی که به سوریه رفت؛ نرفت که برنگردد بلکه بر عکس رفت تا بازگردد. سید حسن نصرالله قبلا گفت که ما قومی هستیم که مرگ را به خاطر مرگ دوست نداریم بلکه مرگ را زمانی که مسیری به سوی زندگی باشد دوست داریم. با این مکتب و عقیده حزب الله به سوریه رفت اما به نظر نمی رسد که در افق نزدیک ماموریت کامل شود. حزب الله  حتما به جنوب لبنان باز می گردد اما تا این لحظه ماموریت حزب الله تمام نشده است.

حسین الموسوی نماینده فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز در این زمینه به اسپوتنیک گفت:« هیچ فشار یا توافقی در ورای عقب نشینی حزب الله از سلسله جبال شرقی لبنان وجود ندارد».

این نماینده وابسته به حزب الله درباره اینکه آیا این عقب نشینی زمینه ای برای عقب نشینی کلی حزب الله از سوریه است افزود: این سئوالات و موارد مشابه آن را سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پاسخ داده و تاکید کرده است: ما هستیم جایی که باید باشیم. بنابر این ما جایی که ظلم وجود دارد نمی توانیم تماشاگر ظلم باشیم. حزب الله در مناطقی حضور می یابد که مثمرثمر باشد.

وی درباره بحث فشارهای خارجی برای خروج حزب الله از این مناطق گفت: کدام فشارها؟ ما از مردم حمایت می کنیم. متعدیان رفته اند ما در این مواضع چه کار کنیم. ما به ساکنان الطفیل گفته ایم که منطقه شما پاک و خالی از متجاوزان است و روستاهای دیگر نیز همین طور. اصلا فشاری وجود ندارد. ما جایی که ضرورت وجود داشته باشد و روستا و منطقه و شهری در معرض خطر باشد حضور می یابیم. احدی بر ما تاثیر ندارد و احدی ما را از یاری کردن به مظلوم باز نمی دارد. کسانی که از فشارها ضد حزب الله سخن می گویند درجهل به سر می برند و مفهوم آزادی و استقلال را نمی دانند.

الموسوی درباره اینکه در آستانه درباره این خروج حزب الله تصمیم گیری شده است بیان کرد: مانعی ندارد که در آستانه به این موضوع پرداخته شود اما هنگامی که ما به سوریه رفتیم نه آستانه ای بود و نه مشابه آن. ما برای دفاع از مظلوم به سوریه رفتیم و هنگامی که این ماموریت به پایان برسد احتیاجی به احدی اعم از سازمان ملل یا هر قدرتی جهانی نداریم که بازگردیم ما خودمان باز می گردیم زیرا احدی ما را مکلف نکرده بلکه خدا ما را مکلف کرده است.

وی درباره اینکه ماموریت حزب الله در سوریه کی تمام می شود اظهار داشت: هنگامی که ماموریت مزدوران آمریکا و اسرائیل در کشتار و ذبح ملت ما تمام شود و مردم ما همانطور که ساکنان شهر الطفیل به امنیت رسیدند به امنیت و آرامش برسند ما به مکان خود باز می گردیم و منتظر ماموریت و وظیفه دیگر خواهیم شد.

وی درباره بحران سوریه و زمان پایان آن نیز بیان کرد: حل نزدیک بحران سوریه به معنی اینکه ظرف چند هفته یا چند ماه به پایان برسد گمان نمی کنم این محقق شود. محور مقاومت در حال دفاع و مقاومت است. حل بحران نزدیک نیست زیرا طمع های نفتی، تجزیه طلبی و اطماع دیگر وجود دارد. ما در حال دفاع هستیم تا این طمع ورزی ها تمام شود».

به هر حال قدر مسلم آن است که حزب الله در هر جبهه ای وارد شده است هدفش دور کردن خطر بزرگ از ملت لبنان و مردم این کشور بوده است و زمانی که حزب الله خطر تکفیری ها را در مرزهای این کشور با سوریه دریافت به مقابله با این خطر شتافت و اگر حضور حزب الله نبود خطری بزرگ لبنان را تهدید می کرد و وضعیتی مشابه مناطقی که داعش در عراق و سوریه رقم زد در لبنان پیش می آمد.

  پاکسازی محله تشرین و قابون در سوریه
 
  یگانهایی از ارتش سوریه وارد محله "تشرین" در حومه شرقی شهر دمشق شده و عملیات پاکسازی گسترده و دقیقی را در این محله آغاز کردند.
 
 خبرنگار خبرگزاری رسمی سوریه "سانا" اعلام کرد نیروهای ارتش در سراسر محله "تشرین" استقرار یافته و سرگرم خنثی سازی و جمع آوری تله های انفجاری و مین های برجای مانده از تروریست ها در این محله هستند.