با گذشت یک سال از تائید قانون بیمه شخص ثالث در شورای نگهبان و حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه در بخشی از یکی از مواد این قانون، هنوز خبری از اجرای این الزام قانونی نیست. توقفی عجیب که معلوم نیست چه زمانی رفع خواهد شد و حتی بعید نیست دائمی و همیشگی شود!
کد خبر: ۶۹۴۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶ 14 May 2017
قانونی که قرار بود با اجرایی شدنش، برخی را از زندان و هزار و یک مشکل رهایی بخشیده و یکی از حقوق اولیه شهرداران را به ایشان برگرداند، یکسال پس از نهایی شدن هنوز اجرا نمی‌شود؛ به این دلیل که برخی نظامیان معتقدند اشکال دارد!

به گزارش «تابناک»، با گذشت یک سال از تائید قانون بیمه شخص ثالث در شورای نگهبان و حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه در بخشی از یکی از مواد این قانون، هنوز خبری از اجرای این الزام قانونی نیست. توقفی عجیب که معلوم نیست چه زمانی رفع خواهد شد و حتی بعید نیست دائمی و همیشگی شود!

ماجرا از این قرار است که حدود دو سال پیش، برخی نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث، به مشکلی بزرگ رسیده و کوشیدند راه حلی قانونی برای آن تدارک ببینند؛ مشکل زندانیانی که بی گواهینامه راهنمایی و رانندگی مرتکب خطا در رانندگی شده و روانه حبس شده بودند.

این در حالی‌ست که بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل عمده بی گواهینامه بودن افراد در جامعه، مشکل سربازی است. پیش شرطی که بی بهره بودن برخی از آن، ایشان را در معرض زندانی شدن قرار می‌دهد و از دید برخی نمایندگان مجلس و حقوق دانان، نوعی محرومیت از حقوق اولیه شهروندی، مانند حق استفاده از وسایط نقلیه را سبب می‌شود که منصفانه نیست.

با این رویکرد، حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه در فراز پایانی یکی از مواد قانون گنجانده شد تا ابتدا در صحن مجلس به تصویب رسیده و سپس با عبور از فیلتر شورای نگهبان، در قامت قانون جدید معرفی شده و در ماده 54 آن، تاکید کند:

«نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران مكلف است ظرف مدت سه ماه از تاريخ لازم الاجراء شدن اين قانون ترتيبي اتخاذ كند كه امكان دسترسي به بانكهاي اطلاعاتي آن نيرو در ارتباط با موضوعات مورد نياز از قبيل مشخصات وسايل نقليه و دارندگان آنها و گواهينامه هاي صادرشده و همچنين سوابق تخلفات و تصادفات رانندگان، از طريق سامانه هاي الكترونيكي به صورت برخط براي مراجع قضائي، صندوق و بيمه مركزي فراهم شود. اخذ گواهينامه نيازمند كارت پايان خدمت و معافيت سربازي نيست.»

ماده‌ای که در آن نیروی انتظامی مکلف شد ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، آن را اجرایی کند اما به رغم سپری شدن زمانی چندین برابر، هنوز اجرایی نشده است. چرا؟ به این دلیل که مجری قانون بر این باور است این قانون با برخی قوانین دیگر مغایرت دارد. بماند که مشخص نیست آیا مجری قانون اختیار دارد بی اذن قانون گذار، راسا جلوی اجرای یک قانون را بگیرد یا خیر؟

این در حالی است که در آبان ماه سال گذشته، سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا از در دست تدوین بودن آیین‌نامه‌های مرتبط با این قانون خبر داده و وعده اجرای این ماده قانونی تا پایان سال 95 را داده بود؛ بی آنکه در خصوص مغایرت این قانون با قوانین دیگر سخنی به میان آورد یا حتی اشاره ای به این دست مسائل داشته باشد. گویی تا آن روز هنوز مغایرتی کشف نشده بود که اگر این گونه بود، رئیس پلیس راهور نمی‌گفت: «به‌دلیل اینکه اجرای این قانون نیازمند تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه بود، اجرای آن به تأخیر افتاد.»

البته این وعده هرگز محقق نشد چراکه حدود دو ماه بعد، در آخرین روزهای دی ماه 95، سرهنگ محمد ترحمی، رئیس اداره حقوقی پلیس راهور، اجرای قانون اخیر را «دام‌گستری» خواند و ضمن منتفی خواندن اجرای این ماده، گفت: «حذف شرط مذکور از شرایط اخذ گواهینامه در حالی در فراز پایانی یکی از مواد قانون بیمه شخص ثالث قرار گرفته که در ماده 58 مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی، نیروی انتظامی موظف شده تا در خصوص شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان غایب اقدام کند و دستگاه‌های اجرایی اعم از دولتی و خصوصی نیز باید در این خصوص همکاری‌های لازم را به عمل آورند.»

وی در ادامه در توضیح اشکال قانونی مورد اشاره خود گفت: «ما معتقدیم که بر اساس قانون و ماده 58 مکرر، می‌بایست نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری سربازان غایب اقدام کنیم و از سوی دیگر موظف به اجرای ماده 54 قانون بیمه شخص ثالث بودیم که در صورت اجرای این قانون، می‌بایست پس از فراخوان برای مراجعه مشمولان غایب برای اخذ گواهینامه رانندگی، نسبت به دستگیری آنها بر اساس ماده 58 مکرر اقدام کنیم.»

اظهار نظری عجیب که معنای آن، ضرورت دستگیری مراجعان دریافت گواهینامه توسط ناجا است و از این رو «دام گستری» خوانده شده، غافل از آنکه برخی متقاضیان دریافت گواهینامه، اساسا سرباز غایب (همان سرباز فراری) نیستند که لازم باشد دستگیر شوند و متوقف گذاشتن ماده قانونی جدید، بی شک اجحاف در حق ایشان خواهد بود.

بدین ترتیب اجرای قانون تا اطلاع ثانوی متوقف ماند و همه چیز منوط به استفساریه از مجلس شد تا این شایعه شکل گیرد که نیروی انتظامی خواستار اجرا نشدن این قانون است تا به این وسیله، سربازان غایبِ خواستار خرید خدمت را از دست ندهد. متقاضیان خرید خدمت که اگر امکان دریافت گواهینامه را داشته باشند، ممکن است دیگر متقاضی خرید خدمت نباشند یا عطش خرید خدمت در ایشان کم شود.

از اظهار نظر مقام حقوقی ناجا به بعد، همه چیز به بوته فراموشی سپرده شد تا اینکه به تازگی رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوالی در خصوص فرجام این قانون، در عقبگردی آشکار از تدویت آیین نامه و ارائه وعده اجرای قانون تا پایان سال 95 گفت: «این مسئله دارای تناقضاتی است که مجلس شورای اسلامی باید آن را حل کند.» مهری در پاسخ به این سؤال که آیا پلیس پیگیری‌های قانونی برای اجرایی شدن این ماده قانونی را انجام خواهد داد یا خیر، گفت: «همکاران ما در پلیس راهور ناجا پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند.» و  وقتی از او پرسیدند چه زمان این مساله حل خواهد شد، گفت: «ان‌شاءالله موضوع حل خواهد شد.»

اظهار نظری که معنایش هرچه باشد، اجرایی شدن قانون حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه نخواهد بود، به ویژه زمانی که می‌بینیم سردار موسی کمالی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در این باره می‌گوید: «این قانون دارای ابهام است و با مواد 10 و 58 قانون خدمت وظیفه عمومی و ماده 611 آیین‌ دادرسی کیفری در تعارض است.» انگار نه انگار که درباره قانونی سخن می‌گوییم که قوه مقننه تهیه کرده، شورای نگهبان بر آن مهر تایید زده و می‌بایست خیلی پیشتر اجرایی می‌شده است!
برچسب ها
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۲۴
عادل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
فقط بلدن وقت جوونها رو تلف کنن بعد میگن چرا این قدر جوونها بد شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
معنی قانون در ایران یعنی هیچ، شما از چه کسی انتظار دارید در این کشور بتواند اصولی کارکند؟ حتی رئیس جمهور که شخص دوم کشور است نیز ابزار کافی در برابر برخی دستگاهها و نهاد ها راندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
مشکل سر اینکه خط قرمزی ایجاد کردند که که ما میدانیم خط قرمز چه کسی هست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
باید به نظامیان گفت اشکال قانون را شورای نگهبان تشخیص می‌دهد و تغییر یا تصویبش رو مجلس شما فقط مجری هستید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
تبعیض در مورد خدمت رفته و نرفته ها
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
شرط کارت سربازی برائ گرفتن گواهینامه باید باشد وگرنه هیچ جوانی خدمت سربازی نمی رود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
حرف شما قبول منتها این یک مصوبه است و هر ارگانی نباید بتواند انتخاب کند که آیا اجرا بکند یا نکند.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
نباید هم شخصی بدون خدمت سربازی حق گواهی نامه رانندگی داشته باشد! چرا که در این صورت افراد بیشتر و پولدار تری از خدمت فرار می کنند و اجحافی بزرگ در حق مردم عادی میشود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
ایا قانون به مجری اجازه میده که واسه خودش تصمیم بگیره اجرا کنه یا نه؟!!! متاسفانه واسه قانون سربازی فرزندان ایثارگران هم همین وضعیته، طبق قانون دو هفته بعد از انتشا ر باید اجرا بشن، و الان قانون شکنی رخ داده،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
به تابناک، چه عجب به یکی از مشکلاتی که سربازی ایجاد کرده اشاره کردید؟
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
بیخود منتظر اجرای این قانون نباشید مثل یک پسر خوب موهاتون را از ته بزنید برید سربازی همش عشق و حاله خیلی خوش میگزره بیخود نترسید از این دوران الکی هم نگید از زندگی عقب میفتیم در حال حاظر همه از بیکاری مینالند تا پای سربازی میاد وسط همه یه جور از عقب موندگی در زندگی حرف میزنند که هرکی ندونه فکر میکنه با یه مشت محقق و دانشمند طرفه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
مهم نیست که خوش میگذره یا بد میگذره. قانون قانونه و باید رعایت کرد چه آدم خوششش بیاد چه بدش بیاد. اگر طبق قانون سربازی ده سال هم باشه باید رفت. اگر قانون میگه برای گواهینامه سربازی لازم نیست باید اجرا بشه و یا قانون مطابق مصالح تعقیر کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
تک پسر بودم، پدرم 59 سال؛ 8 سال تحصیلات دانشگاهی در بهترین دانشگاه های دولتی (نه دانشگاه آزاد) داشتم و نمره اول بودم؛ به یکباره قانون کفالت عوض شد و سرباز شدم. الان در ماه 15 خدمت هستم.
ولی خیلی ناراحت میشوم که افرادی که درس نخواندن و فراری بودند الان با پول سربازی خود را میخرند و به ریش ما تحصیلکرده ها میخندند ولی ما که قانونی عمل کردیم، طلاق صوری نگرفتیم و ... باید تاوان صداقت و درس خواندن خود را بدهم و دو سال سربازی بروم. به خوبی معنی عدالت را حس کردم و به محض تمام شدن خدمت سربازی، برای همیشه از این مملکت میروم. مملکتی که قوانینش روزانه عوض میشود. جالب اینجاست که هیچ فرقی بین من که قانونی عمل کردم و دو سال سربازی رفتم با کسی که غیر قانونی عمل کرده و سربازی خود را خریده وجود ندارد. یعنی هر دوی ما می توانیم، مدیر، نماینده مجلس و ... شویم. به نظر آقازاده ها خیلی نفع کردند.
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
گذشته از این موضوع یکی از عوامل بیکاری همین سربازی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
انگار نه انگار که عمر جوانان ما داره تلف میشه
رضا سلفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
طرز برخورد نیروی انتظامی با افراد متقاضی دریافت یا تمدید گواهینامه قابل قبول نمی باشد و طی پروسه ای سنگین و آزار دهنده پس از دریافت حدود 500 هزارتومان طی مراحل مختلف در استان اقامت و تهران گواهینامه این افراد را برای یک یا دو سال تمدید می کنند و پس از یکسال مجددا باید این هزینه سنگین پرداخت شود. بارها به مراکز مختلف هم مراجعه کرده ایم اما موفق نشده ایم که این معاینات و کمیسیون ها را صرفا در استان اقامت تجمیع کنیم. با تشکر از تابناک
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
در دوران تحصیل پسران می توانند با گواهی اشتغال به تحصیل گواهینامه دریافت نمایند. در زمانی که زمان خدمت سربازی رسیده و فرد بدون عذر خاصی از این وظیفه شانه خالی می کند نباید انتظار تقدیم گواهینامه به ایشان را داشت. دادن گواهینامه و سایر خدمات شهروندی به سربازان فراری، به تشویق و ترغیب فرار از خدمت دامن میزند.
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
سربازی رفتن حماقته. الان دیگه بیشتر کارهایی که پایان خدمت میخواست دیگه نمیخواد. خودم رفتم الان دارم حتی باهاش چک هم پاس نمیکنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
آفرین
عدالت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
لطفا به برادران ناجا بگویید که تناقض و تبعیض مخالف اصول قانون اساسی است. دو نفر باهم دیپلم می گیرند یکی دانشجو می شود دیگری نمی شود این آقای دانشجو می تواند بدون سربازی گواهینامه بگیرد و آن یکی بیچاره نمی تواند چرا ناجا این را مغایر اصل برابری نمی شناسد و اجرا می کند
علی
|
United States
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
عدم اجرای این قانون زندگی رو برای ما جهنم کرده
پلیس که خودش مامور اجرای قانونه از پذیرش قانونی که نمایندگان مجلس تصويب کردند سرپیچی می کنه
sajad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
خوب زودتر میگفتن من خدمت نمیرفتم- فقط برا گواهینمامه رفتم خدمت- واقعا بی انصافیه
چرا ثبات قوانین نداریم؟
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
من یکسال پیش هم به مجلس نامه نوشتم برای همین موضوع.هنوز دارن جواب میدن.اگه قانون مالیاتی بود روز اول اجرا میشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
سربازی به چه درد می خوره؟
به جای پاسدار وظیفه دوربین بذارین و یه یگان پاسدار کادر که به محض رویت به مکان مورد هجوم برن... حرفه ایش کنین وقت مردمو نگیرین
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: