آخرین تحولات سیاسی ـ میدانی سوریه؛
روزنامه الاخبار لبنان در یادداشتی نوشت: تحرکات میدانی در منطقه حکایت از آن دارد که آمریکا و اردن، منتظر حمله داعش به مرز این کشورند تا بهانه حمله به جنوب سوریه و تجزیه آن را به دست بیاورند. همچنین درگیری گسترده میان گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره در اردوگاه یرموک در جنوب دمشق پایتخت سوریه از سر گرفته شد.
کد خبر: ۶۸۶۵۰۴
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰ 20 April 2017
وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد، شواهدي مبني بر تدارک دوباره حمله شيميايي به سوريه مشاهده مي شود.

به گزارش «تابناک»؛ به نقل از اسپوتنيک، «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه گفت: به تازگی در سوريه دسيسه هايي مبني بر ايجاد حادثه اي مشابه حادثه ۴ آوريل در استان ادلب در خصوص سلاح هاي شيميايي دیده مي شود که به دنبال آنها، فراخوان هايي براي تغيير رژيم بشار اسد منتشر مي شود.
 
لاوروف گفت: ما به تازگی تلاش هايي می بینیم که می خواهند، اقدامي که چهارم آوريل در ادلب اتفاق افتاد، تکرار شود.
 
 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has cancelled a trip to Istanbul scheduled for Wednesday [AP/Ivan Sekretarev]
 
وي افزود: همان گونه که مي دانيد، پس از حمله شيميايي دولت آمريکا به فرودگاه نظامي سوريه به طور غير قانوني حمله کرد و بلافاصله پس از آن بحث هايي در خصوص سرنگوني نظام سوريه به جاي مذاکره در مورد بحران اين کشور، مطرح شد.
 
گفتني است، چهارم آوريل در نتيجه حمله شيميايي به شهر خان شيخون استان ادلب ۸۰ تن کشته و ۲۰۰ تن مجروح شدند. در اين حمله، ارتش دولتي سوريه مقصر اعلام شد، ولی مقامات سوري اين اتهام را به شدت رد کردند و گفتند، اين کار شبه نظاميان و حاميان آنهاست.
 
گروه‌هاي مسلح از حومه دمشق خارج شدند
 
منابع سوري با اشاره به خروج گروه‌هاي مسلح از مناطقي در حومه دمشق از اقدام افراد مسلح در آتش زدن قرارگاه ها و مقرهايشان خبر دادند.
 
به گزارش النشره، منابع سوري اعلام کردند که مناطق مضايا، الزبداني، بقين، سرغايا، بلودان و الجبل الشرقي در حومه دمشق خالي از افراد مسلح شده است.