جدیدترین تحولات میدانی ـ سیاسی عراق؛
همچنین گفته شده در این حمله شیمیایی هیچ یک از سربازان عراقی کشته نشده اند، اما تعدادی که مصدوم شده بودند، از منطقه تخلیه شده و به مراکز درمانی انتقال یافته اند. مقامات کاخ سفید و دولت آمریکا که آشنا به این موضوع هستند در گفت وگو با خبرنگار بلومبرگ اعلام کردند که هنوز در مورد تعداد نیروهای اعزامی به عراق و سوریه توافقی صورت نگرفته است.
کد خبر: ۶۸۵۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰ 17 April 2017
فرماندهی عملیات «نینوا ما می آییم»، روز یکشنبه حمله شیمیایی داعش در بخش غربی موصل را تأیید کرد؛ اما گفت که این حمله تأثیر چندانی بر روند عملیات نظامی در این بخش شهر نداشته است.

به گزارش «تابناک»؛ این فرماندهی در بیانیه صادره تأکید کرد، گروه تروریستی داعش در جریان عملیات نیروهای عراقی که در حال پیشروی در عمق بخش غربی موصل بودند، گلوله های حاوی مواد شیمیایی سمی شلیک کرده است.

بنا بر این بیانیه، داعش با پرتاب گلوله های خمپاره، حاوی مواد شیمیایی، تلاش کرد، مانع پیشروی نیروهای عراقی شود.
 
همچنین گفته شده که در این حمله شیمیایی، هیچ یک از سربازان عراقی کشته نشده اند، ولی تعدادی که مصدوم شده بودند، از منطقه تخلیه شده و به مراکز درمانی انتقال یافته اند.
فرماندهی عملیات نینوا در عین حال این را هم یادآور شده که این حمله شیمیایی داعش، تأثیری در ادامه عملیات نداشته است.
 
 
 قرمز(نیروهای ارتش عراق)- زرد(نیروهای کرد)- مشکی(داعش)
 
 
این فرماندهی، اقدام داعش در به کارگیری بی مهابا از سلاح شیمیایی در جنگ های جاری، به ویژه در مناطق مسکونی و پرجمعیت را محکوم دانست و وعده داد به زودی ضربه سخت به این گروه تروریستی وارد خواهد کرد.
 
این دومین حمله شیمیایی داعش از هنگام آغاز عملیات آزادسازی در غرب موصل، از 19 فوریه سال جاری میلادی است. در حمله پیش که حدود یک ماه قبل انجام گرفت، تعدادی خبرنگار نیز مصدوم شده بودند.
 
روز گذشته، در حالی که برخی رسانه های عراقی و بین المللی از وقوع یک حمله شیمیایی توسط داعش در غرب موصل خبر داده بودند، یک عضو شورای استان نینوا، این گزارش ها را رد کرده بود.
 
داعش پیش از این طی بیش از سی ماه گذشته، بارها از سلاح شیمیایی برای متوقف کردن عملیات نیروهای عراقی در استان های صلاح الدین، دیاله و الانبار استفاده کرده است.
 
داعش 17 غیرنظامی را در غرب کرکوک عراق سر برید

 
 منابع خبری شامگاه یکشنبه گزارش دادند، گروه تروریستی داعش 17 غیرنظامی عراقی را در شهرستان حویجه واقع در غرب کرکوک به اتهام کمک به فرار مردم از مناطق تحت کنترل داعش در این شهرستان سر برید.

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز عراق، دادگاهی شرعی و خودخوانده داعش در حویجه، حکم اعدام این اشخاص را صادر کرده بود.
بنا بر این گزارش، عناصر داعش روز یکشنبه این 17 غیرنظامی را در مرکز شهر حویجه در انظار عمومی سر بریدند.
 
منطقه الرشاد، الزاب، الریاض و العباسی واقع در جنوب غرب استان کرکوک از ژوئن 2014 در اشغال داعش است.
 
پلیس عراق کنترل محیط اطراف مناره الحدباء را به دست گرفت

 
روز یکشنبه، نیروهای پلیس فدرال با پیشروی های جدید در بخش غربی موصل، کنترل محلات و خیابان های اطراف مناره الحدبا در محله موسوم به «موصل قدیم» را به دست گرفتند و گزارش های رسیده، حاکی است که داعش تعدادی از عناصر امنیتی خود را در این بخش شهر به اتهام خیانت اعدام کرده است.