1692بازدید
رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از وجود ۲۰۰ برج ناشناخته به لحاظ ایمنی در تهران، گفت: باید قانون یکپارچه ایمنی برای ساختمان‌ها تصویب شود.
کد خبر: ۶۶۲۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۷ 31 January 2017
محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح اقدامات انجام شده پیرامون بررسی حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، گفت: در جلسات متعدد حادثه پلاسکو مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، این کمیسیون نیز بنابر ماده 49 آیین نامه داخلی موظف به ارائه گزارش به صحن علنی است از این رو تلاش شده تا دستگاه‌ها و متولیانی که قصور کرده‌اند شناسایی شوند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختمان‌هایی در پایتخت و سایر شهرها وضعیتی به مراتب بدتر از پلاسکو دارند، تصریح کرد:  نزدیک به 200 برج در تهران وجود دارد که هیچ نقشه تعریف شده و مشخصی را نزد دستگاه‌های مدیریت بحران تهران ندارند بنابراین با بروز حوادثی چون پلاسکو امکان مدیریت، آواربرداری و امداد رسانی به آنها وجود ندارد.

 لزوم تصویب قانون یکپارچه ایمنی برای ساختمان‌ها

وی افزود: 200 برج مذکور به لحاظ اسکلت و ابنیه به کار گرفته شده ناشناخته است، پایان کار و تاسیسات آن‌ها نیز با ابهاماتی روبه‌روست که کار را برای مدیریت بحران پیچیده خواهد کرد، همچنین 20 میلیون نفر هم در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند از این رو میزان آمادگی و توانایی و تجهیزات متولیان دستگاه‌ها برای نوسازی این بافت‌های فرسوده باید ارزیابی شود.

رضایی کوچی یادآور شد: قوانینی چون قانون نظام مهندسی، نظام صنفی، شهرداری‌ها و تملک آپارتمان وجود دارد که برای مدیریت بحران می‌توان به آنها استناد کرد اما یک دستگاه‌ باید متولی تامین ایمنی ساختمان شود از این رو می‌توان قانون واحد و یکپارچه ایمنی برای ساختمان‌ها در کشور تدوین و تصویب شود تا دستگاه‌ متولی زیرمجموعه آن با در اختیار داشتن امکانات و منابع مالی وضعیت بهم ریخته فعلی را ساماندهی کند.

 نظام یکپارچه مدیریت بحران باید تعیین شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط پیش‌آمده برای ساختمان پلاسکو دستگاه‌های متولی متعددی وجود دارد به نوعی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری تهران و مالکان این ساختمان در معرض اتهام هستند و باید پاسخگو باشند اما پس از بررسی‌های نهایی مقصران اصلی مشخص خواهند شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تعیین نظام یکپارچه مدیریت بحران در کشور، گفت: در جلسات  متعدد اطلاعات بسیاری با دستگاه‌های مسئول در مسئله مذکور تبادل شده است و این بررسی‌ها ادامه خواهد داشت، از این رو هفته آینده مجددا با مسئولان مربوطه جلسه‌ای خواهیم داشت.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: