tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم؛
«سید مصطفی میرسلیم» در۱۹ خرداد ۱۳۲۶ در خانواده‌ای مذهبی در تهران متولد شد. تحصیلات متوسطهٔ خود را در سال ۱۳۴۴ در دبیرستان البرز به پایان رساند و در سال ۱۳۴۹ موفق به اخذ فوق لیسانس در رشتهٔ مهندسی مکانیک از دانشگاه پواتیهٔ فرانسه شد. میرسلیم اولین نامزد یکی از احزاب اصولگرا در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری است، که از طرف حزب مؤتلفه اسلامی به ائتلاف اصوگرایان پیشنهاد خواهد شده است.
کد خبر: ۶۵۹۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷ 24 January 2017
امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 6339
سید مصطفی میرسلیم  

بیوگرافی 

سید مصطفی میرسلیم  در۱۹ خرداد ۱۳۲۶ در خانواده‌ای مذهبی در تهران متولد شد. تحصیلات متوسطهٔ خود را در سال ۱۳۴۴ در دبیرستان البرز به پایان رساند و در سال ۱۳۴۹ موفق به اخذ فوق لیسانس در رشتهٔ مهندسی مکانیک از دانشگاه پواتیهٔ فرانسه شد. به‌دنبال آن، در سال ۱۳۵۱ از «مدرسهٔ عالی نفت و موتور» پاریس تخصص مهندسی در رشتهٔ موتورهای درون‌سوز را کسب کرد.
او عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوم هاشمی رفسنجانی بود. میرسلیم از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود که به پیشنهاد بنی صدر برای نخست وزیری به مجلس معرفی شد اما مجلس اول شورای اسلامی با نخست وزیری او موافقت نکرد. وی همچنین مؤسس و رئیس اولین مرکز تحقیقات موتور ایران و ناظر عالی طراحی و ساخت اولین موتور پایهٔ گازسوز (موتور ملی ایران) است. او ریاست فدراسیون نجات غریق و غواصی و عنوان «حامی فدراسیون نجات غریق جهانی ایران» را بر عهده دارد..  میرسلیم از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ مشاور رئیس‌جمهور در امور تحقیقات و از ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. او هم‌اینک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفهٔ اسلامی است  میرسلیم اولین نامزد یکی از احزاب اصولگرا در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری است، که از طرف حزب مؤتلفه اسلامی به ائتلاف اصوگرایان پیشنهاد خواهد شده است.

 تحصیلات:
 پایان تحصیلات  متوسطه در دبیرستان البرز  تهران در سال ۱۳۴۴ 
اخذ فوق لیسانس در رشتهٔ مهندسی مکانیک از دانشگاه پواتیهٔ فرانسه در سال ۱۳۴۹ 
تخصص مهندسی در رشتهٔ موتورهای درون‌سوز  در سال ۱۳۵۱ از «مدرسهٔ عالی ملی مکانیک و آئروتکنیک» 

فعالیت های سیاسی پیش از انقلاب:

میرسلیم از اعضای شاخص حزب موتلفه اسلامی بوده است و در مبارزات انقلاب اسلامی علیه شاه  جزو مبارزین بوده است. او عضو مؤسس گروه سیاسی موسوم به «پویای توحید»  در سال ۱۳۵۴ بوده و در در 16 شهریور 57 چند ماه مانده به انقلاب مجروح و جانباز شده است. او در مورد ورود خود به مبارزات سیاسی می گوید:: «خرداد 1342 تاریخ بسیار مهمی است. در آن زمان که من شانزده ساله بودم، با چماقداران رژیم مواجه شدم و از آن ها کتک مفصلی خوردم. این اول مبارزه بود. ما از ابتدای تکلیف مقلد امام خمینی بودیم و از رهنمودهای ایشان متاثر بودیم و فعالیت هایمان در جهت مسائلی بود که از امام با جان و دل می شنیدیم. خط ما، خط واضح و روشنی بود. در ادامه کار هم همین خط به طور طبیعی دنبال شد.» 

فعالیت های سیاسی بعد از انقلاب:

مسوول تبلیغات حزب جمهوری اسلامی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰
عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی از اسفند ۱۳۵۷ تا۱۳۶۰
عضو مؤسس و عضو هیئت دبیران جامعه اسلامی دانشگاهیان
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی از ۱۳۷۲
مسوول مرکز آمار و نظرسنجی حزب مؤتلفه اسلامی از ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹
میرسلیم با استعفای  مرحوم عسگراولادی از دبیرکلی حزب موتلفه اسلامی ، سمت ریاست شورای مرکزی این حزب را که تازه ایجاد شده بود عهده‌دار شد و طبق اعلام روابط عمومی این حزب، در مجمع عمومی اردیبهشت ۱۳۸۸ برای مدت ۳۳ سال دیگر به عضویت شورای مرکزی آن انتخاب و سمت ریاست شورای مرکزی وی تمدید شد.

فعالیت های دولتی:

تنها مسئولیت پیش از انقلاب  میرسلیم مدیر بهره‌برداری شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه در سال‌های ۱۳۵۴–۱۳۵۷ بوده است.  او در سال‌های پس از انقلاب سمت‌های متعددی را عهده دار شده‌است که از این قرار است:
عضو هیئت اجرایی همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی، فروردین ۱۳۵۸
رئیس ستاد بازرسی انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی، خرداد ۱۳۵۸
معاون سیاسی اجتماعی وزارت کشور از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۱
سرپرست شهربانی جمهوری اسلامی ایران از ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹
سرپرست بنیاد امور جنگزدگان از ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰
قائم‌مقام وزیر کشور در ۱۳۶۰
سرپرست نهاد ریاست جمهوری و مشاور عالی رئیس جمهور از ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۸
مشاور رئیس‌جمهور در امور تحقیقات از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶
عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام از ۱۳۷۵ تا کنون
معاون فرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک از ۱۳۷۸

آثار قلمی

تالیفات و آثار قلمی سید مصطفی میر سلیم شامل موارد زیر است:
حیات طیبه، ۱۳۸۵، رشد اندیشه
دریغا فارسی، ۱۳۸۴، آمه
جریان‌شناسی فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷–۱۳۸۰)، ۱۳۸۴، باز
چشم‌انداز توسعه، ۱۳۸۳، پیام آزادی
سرنوشت انسان، ۱۳۸۳، پیام آزادی
دعوت یار، ۱۳۸۳، عابد
از واژه بیگانه تا واژه فارسی، ۱۳۸۲، باز
زندگی سیاسی اجتماعی، ۱۳۸۱، پیام آزادی
موتورهای درونسور، نشر دانشگاهی

موضع گیری های مهم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

انتخابات 88

میرسلیم در مراسمی  در مورد انتخابات88  و حواشی آن گفته بود:  مرحوم عسگراولادی در خاموش کردن آتش این فتنه تلاش های زیادی می کرد. باید ریشه این فتنه‌گری‌ها خشکانده شود والا آینده نظام جمهوری اسلامی در معرض خطر قرار می‌گیرد
 من یادم می آید در سال ۸۸ بهمراه مرحوم عسگراولادی چندین بار با این آقایان صحبت کردیم. آقای عسگراولادی به آنها می‌گفت شما رای اقلیت را آورده اید اما می‌توانید بعنوان یک فعال سیاسی از عملکرد دولت مستقر انتقاد کنید و دور بعدی انتخابات ممکن است شما رای آورید. همان آقا سخنان مرحوم عسگراولادی را قبول کرد اما وقتی از اتاق بیرون آمدیم دیدیم یک عده فتنه گر دوباره آمدند و نظرش را عوض کردند. من خودم شاهد بودم که مرحوم عسگراولادی خیلی تلاش کرد تا این آتش را بخواباند اما برخی افراد نگذاشتند این آتش خاموش شود.
*
به نظر من تجربه فتنه 88 بسیار گران بها بود و باید از آن برای ارائه موشکافانه به نسل های بعدی استفاده کنیم تا در آینده دوباره دچار چنین فتنه هایی نشویم.نمی توان از موضوعی که به این نظام از نظر حیثیتی لطمه وارد کرده است به سادگی عبور کنیم. تا ریشه های این فتنه و تبعات و دلایلش مشخص نشود نباید پرونده آن را بست» 

وحدت حول مقام معظم رهبری

 او در یک سخنرانی می گوید: اگر می خواهیم درمقابل مشکلاتی که دشمنان و بدخواهان داخلی ما برایمان ایجاد کردند، موفق شویم تنها یک راه حل اساسی داریم و آن اینکه همه حول محور رهبر معظم انقلاب جمع شویم و دست به دست یکدیگر برای رفع مشکلات اقدام کنیم.

مذاکرات هسته ای و برجام

 جوانان ما زحمات بسیاری را برای پیشرفت دانش هسته‌ای کشیده‌اند، تصریح کرد: تمام آنچه بعنوان مذاکرات هسته ای در سه سال گذشته انجام گرفته است و درنهایت به امضای برجام منتهی شد، از نظر شناساندن حقانیت ایران در فضای بین‌المللی بسیار مفید بود. مذاکره کنندگان ما در این گفتگوها به مردم دنیا ثابت کردند که ما بدنبال آدم کشی نیستیم ولی در عین حال از حق علمی خود کوتاه نمی‌آییم.
وی افزود: اما آنچه در این میان اهمیت دارد این است که دل بستن به آمریکا و اینکه گفته شود پس از امضای برجام همه مسائل و مشکلات حل خواهد شد و آمریکایی ها نیز سرتعظیم به پیشگاه ما فرود آورده‌اند، اشتباه و عین سادگی است.

معظلات فرهنگی و راهکار آن

 میرسلیم در پاسخ به سوالی درخصوص علل برخی معضلات فرهنگی و اچتماعی در جامعه همچون افزایش نرخ طلاق و اعتیاد و راهکارهای برون رفت از آن، تاکید کرد: راه حل این معضلات کار انقلابی و توجه به همه ابعاد آن است. کار انقلابی یعنی اقدام بدون ساده لوحی و با اطلاع از تمامی تحرکات دشمن. ما اگر دشمن خود را نشناسیم و از ترفندهای او غافل باشیم هرلحظه ممکن است برما غلبه کند.

تحزب و کار حزبی

میر سلیم در یک اظهار نظر  با اشاره به ضرورت کار حزبی در کشور و معرفی افراد واجد صلاحیت از مجراى یک حزب به انتخابات، می گوید: متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروههای مختلف سیاسی در کشور اعم از مجاهدین خلق، چپی‌ها، پیکار و ... خرابکاری‌های زیادی کردند و باعث شدند مردم نسبت به گروه‌های سیاسی بدبین شوند. ما هم تا آمدیم به مردم بگوییم این گروه‌ها غیرقانونی اند، کشور گرفتار جنگ تحمیلی و شهادت بزرگانی همچون رجایی، باهنر و بهشتی شد.

استفاده یا عدم استفاده از ماهواره:

وزیر ارشاد دولت دوم هاشمی با اشاره به موضوع ممنوعیت استفاده از ماهواره در دولت سازندگی با بیان اینکه مجلس اعلام کرده بود که ما نباید اجازه ماهواره را در کشور صادر کنیم. من هم موظف بودم از این سیاست پیروی کنم، گفت: این در حالی بود که در دولت همه موافق این موضوع نبودند، شاید خود آقای هاشمی هم زیاد موافق این مساله نبود اما چون مصوبه مجلس بود، من به عنوان وزیر ارشاد موظف به اجرای آن بودم. 

وزارت ارشاد میرسلیم و نگاهش به این مسئولیت

من فکر نمی کنم مهم ترین مسولیتم وزارت ارشاد بود! وقتی به سال 58 باز می گردید، می بینید که دولت موقت سقوط کرد. دلیلش هم تسخیر لانه جاسوسی بود. آن موقع من با دولت موقت در زمینه کارهای مربوط به انتخابات در ارتباط بودم. در هر صورت وقتی دولت موقت سقوط کرد، شورای انقلاب تصمیم گیری کرد که یک دولت را انتخاب کند. اعضای شورای انقلاب هم بعضاً به عنوان سرپرست بعضی از وزارتخانه ها مشغول فعالیت شدند. از جمله آقای هاشمی که سرپرستی وزارت کشور را برعهده گرفتند. این طبیعی بود که ایشان از من به عنوان معاون سیاسی- اجتماعی در وزارت کشور استفاده کنند. من آن موقع به صورت رسمی وارد وزارت کشور شدم. این در شرایطی بود که مشکلات متعددی در کشور وجود داشت و تازه می خواستیم به سمت اجرایی شدن قانون اساسی حرکت کنیم. هنوز تکلیف رئیس جمهور و مجلس هم مشخص نبود و اولین قدمی که ما برداشتیم، ورود به صحنه انتخابات ریاست جمهوری بود. خوشبختانه انتخابات ریاست جمهوری با توجه به تجربیاتی که کسب کرده بودیم، خیلی خوب برگزار شد.» 

آیت الله هاشمی و دولت سازندگی

دولت آقای هاشمی، دولت سازندگی است. ایشان همت خود را بر این گذاشته بودند که خرابه حاصل از جنگ را سر و سامان دهند. شهرهای مختلفی گرفتار مصیبت شده بود و روستاهای بسیاری تخریب شده بودند که همه این ها نیازمند بازسازی بود. آقای هاشمی علی رغم اینکه شرایط اقتصادی بدی در کشور حکمفرما بود، امکانات لارم برای بازسازی را فراهم کردند.» 
 
وی ادامه داد:« وقتی کشور هم در زمینه نیروی انسانی و هم در زمینه مواد و مصالح با کمبود مواجه است، امکانات در اختیار گذاشته شده یک مسیر انحرافی پیدا می کند. بحث فرهنگی که در دولت آقای هاشمی مطرح شد، به این موضوع برمی گشت. ایشان با نیت خود تلاش داشتند که کارهای مربوط به سازندگی را به سرانجام برسانند و در نهایت هم موفق به این کار شدند.» 
رشد اقتصادی از دیدگاه میرسلیم:

تحقق اهداف رشد اقتصادی چاره ای جز سعی و تلاش برای فعالیت‌های تولیدی، اعم از تولید محصول و خدمات و بنابراین افزایش درآمد ملی، ندارد. معمولا وقتی صحبت از افزایش تولید می‌شود توجه به کمیت امکانات تولید یعنی نیروی انسانی و وسائل مادی یا ابزارهای مورد نیاز معطوف می‌شود. البته کوشش نیروی انسانی و بکارگیری وسایل متناسب با هر فعالیتی، به شرط برخورداری از برنامه ¬ریزی جامع و هماهنگی بین مؤلفه¬ های فعالیت¬ها و در نتیجه هم ¬افزایی، بر رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف کمی مؤثر است و از این ¬رو اغلب برای تحقق رشد، مسئولان به فکر افزایش اشتغال و امکانات تولید می افتند. رشدی که از افزایش درآمد ملی ناشی از فروش سرمایه¬‌های ملی محاسبه شود، نظیر مواد خام استخراج شده از معادن، دلالت بر افزایش اشتغال و بکارگیری بیشتر وسایل تولید نمی-‌کند جز در محدوده استخراج از معدن و انتقال به پایانه صادراتی که مصداق بارز آن را در فروش بیشتر نفت خام می توان سراغ گرفت.

برچسب ها:
میرسلیم
tabnak-adv
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: