بر هیچ کس پوشیده نیست که فضا سرشار از رمز و راز است. نوع بشر به سختی آن سوی ماه پا گذاشته است و تنها ابزار بشری که توانسته، پای خود را از منظومه شمسی بیرون گذارد، فضاپیمای Voyager ۱ است. بخش اعظمی از آنچه در مورد فضا می‌دانیم، ناشی از رصد‌های مداوم سیارات و ستارگان و اجرام آسمانی است که بر زمین سقوط می‌کنند.
کد خبر: ۶۰۶۸۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۰ 18 July 2016
امتیاز خبر: 95 از 100 تعداد رای دهندگان 46926
بر کسی پوشیده نیست که فضا سرشار از رمز و راز است. نوع بشر به سختی آن سوی ماه پا گذاشته است و تنها ابزار بشری که توانسته، پای خود را از منظومه شمسی بیرون گذارد، فضاپیمای Voyager ۱ است. بخش اعظمی از آنچه در مورد فضا می‌دانیم، ناشی از رصد‌های مداوم سیارات و ستارگان و اجرام آسمانی است که بر زمین سقوط می‌کنند.

به گزارش «تابناک»، البته دانشمندان تا کنون توانسته‌اند برخی از رمز و رازهای کیهانی را حل کنند؛ از جمله موضوع صورت مریخ که مشخص شد، یک سایه است و ماجرا UFO که اساسا باقی مانده یک زباله فضایی از یک ماهواره مخابراتی بوده است؛ اما همچنان فضای بی پایان آکنده از پدیده‌هایی است که توضیح دقیقی برای آن‌ها وجود ندارد؛ از جمله این هفت مورد، پدیده فضایی و کیهانی که تا کنون دانشمندان نتوانسته‌اند توضیحات قطعی برای آن‌ها پیدا کنند.

بدون شک، حل معماهای زیر برای دانشمندان اهمیت بسیاری دارد، زیرا می‌تواند به درک آن‌ها از نحوه شکل گیری جهان هستی و کنش‌ها و واکنش‌های درون کیهان کمک زیادی کند.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!

۱ – سیاه چاله ها

سیاه چاله‌ها را باید آخرین دام‌های کیهانی خطاب کرد. این پدیده‌ها زمانی شکل می‌گیرند که یک ستاره سالخورده منفجر شده و از هم می‌پاشد و این پاشش از درون، منجر به ایجاد حفره ای با گرانشی بسیار بالا می‌شود؛ گرانشی که حتی نور اطراف را نیز به درون خود می‌مکد.

این به معنای آن است که هرچند می‌توانیم توضیحی برای نحوه عمل یک سیاه چاله داشته باشیم، تاکنون و هرگز یک سیاه چاله در شکل واقعی خود رصد نشده است، زیرا این پدیده‌ها از چشم تلسکوپ‌های فعلی که از نور، اشعه ایکس یا تشعشعات الکترو مغناطیس استفاده می‌کنند، پنهان می‌مانند. ما تنها می‌توانیم در مورد شکل و شمایل سیاه چاله‌ها حدس و گمان داشته باشیم.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!

۲– فضای خالی غول پیکر

بر خلاف سیاه چاله فضای خالی غول پیکر یا Giant Void یک سوراخ یا چاله در دل فضا نیست. بلکه فضایی تهی و عاری از ماده و یا ماده سیاه است. البته به لحاظ ماهیت نیز با سیاه چاله فرق دارد و نور قادر به عبور از دل آن است. در نتیجه دانشمندان بر این باور هستند که فضای تهی غول پیکر شامل پدیده‌ای به نام انرژی سیاه است. همچنین این پدیده نه تنها یک فضای خالی در دل کیهان است، بلکه به شدت وسعت نیز دارد و قطر آن به شکل تخمینی برابر با ۱.۳ میلیارد سال نوری است.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!

۳ – ماده سیاه

ماده سیاه خود هنوز برای دانشمندان یک معماست؛ اما به شکلی جالب توجه از این معما برای پاسخ به برخی پدیده‌های نا‌مشخص در کیهان استفاده می‌شود. کیهان‌شناسان بر این باور هستند که حدود ۲۷ درصد از کل کیهان را ماده سیاه تشکیل می‌دهد. در واقع ما بیشتر از این موضوع که ماده سیاه چه چیز نیست، اطمینان داریم تا آنکه بدانیم ماده سیاه دقیقا چیست. این پدید از سیاه چاله‌ها درست نشده، اما یک نظریه می‌گوید که این ماده سیاه ناشی شده از سیاه چاله‌های نخستین یا اولیه یا باستانی در کیهان است.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!


۴ – انرژی سیاه

علاوه بر ۲۷ درصد کل کیهان، که به عقیده دانشمندان تشکیل شده از ماده سیاه است، حجم زیادی نیز به شکل انرژی سیاه وجود دارد که تقریبا ۶۸ درصد از هر آنچه پیرامون ماست، تشکیل داده است. جالب آنکه بدانید مواد معمولی که ما می‌شناسیم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم، ۵ درصد کل مواد درون کیهان است!

دقیقا همانند ماده سیاه، در مورد انرژی سیاه نیز چیز زیادی نمی‌دانیم؛ اما نظریات جدید بر این باور هستند که این انرژی سیاه‌‌ همان عامل اساسی توسعه و گسترش رو به تزاید جهان و کیهان است (در حالی که ماده سیاه مانعی بر سر این گسترش است).

بیشتر اطلاعات ما در مورد ماده سیاه و انرژی سیاه از موضوعی به نام Cosmic Microwave Background ناشی شده که لحظه‌ای از تشعشعات حرارتی است که خیلی زود (۳۸۰ هزار سال) بعد از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ و در زمانی که اتم‌های هیدروژن برای اولین بار شکل گرفته‌اند، است.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!

۵ – جذاب بزرگ!

در فاصله ۲۲۰ میلیون سال نوری از ما، یک پدیده بزرگ جذاب یا مجذوب کننده بزرگ وجود دارد که تمام کهکشان ما را با سرعتی برابر با ۱.۴ میلیون مایل به سمت خود می‌کشد! از زمان وقوع بیگ بنگ تمام کیهان رو به توسعه و گسترش است. در نتیجه منطقی است که کهکشان ما نیز در حال حرکت باشد؛ اما نه در جهتی که اکنون در پیش دارد!

آنچه در تصویر زیر می‌بینید، مربوط به همین ناهنجاری گرانشی به نام جذاب بزرگ (مجذوب کننده بزرگ) یا Great Attractor است و روشنایی زیاد آن ناشی از جاذبه گرانشی بسیار بالای آن است.

برخی دانشمندان ماده سیاه را عاملی برای این پدیده می‌دانند. دیگران ادعا می‌کنند که کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری، مانع از دیدن دقیق آنچه ما را با سرعتی برابر با ۱.۴ میلیون مایل به سمت خود می‌کشد، شده است.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!

۶ – قمر اسرار آمیز زحل: «پگی – Peggy»

اگر تا پیش از این نمی‌دانستید، شاید برای شما جالب باشد که بدانید سیاره زحل، یک قمر اسرارآمیز به نام پگی دارد. پیش از این، در سال ۲۰۱۳ تلسکوپ «کاسینی» ناسا تصویر زیرا را از حلقه‌های دور زحل به ثبت رساند و وجود یک مانع را در این حلقه‌ها نشان داد که به باور دانشمندان، قمر جدید و کوچکی در حال شکل گیری است. این کشف کلیدی برای حل چگونگی تشکیل ۶۷ قمر دیگر زحل به دست داد؛ اما نکته جالب در مورد پگی این است که به تازگی ناسا در یک مقاله عنوان کرده است که این قمر نه تنها دیگر در حال رشد نیست، بلکه در حال از هم پاشیدن است و به این ترتیب پگی به یک معما و راز برای دانشمندان تبدیل شده و وضعیت فعلی آن برای ما مشخص نیست.

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!

۷ – ستاره حریر موج دار - KIC 8462852

ستاره‌ای که با نام KIC ۸۴۶۲۸۵۲ شناخته می‌شود، نه تنها یک نام عجیب و غریب دارد، بلکه یک پدید خلاف قاعده است که در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری از ماست. پدید بزرگی بر سر راه این ستاره ـ که با نام ستاره حریر موج دار نیز شناخته می‌شود ـ قرار دارد که مانع آن می شود که حدود ۲۰ درصد از نوری که ستاره ساطع می‌کند، در زاویه دید ما قرار بگیرد و به احتمال زیاد، این مانع یک سیاره نیست؛ حتی یک سیاره به بزرگی مشتری، تنها می‌تواند یک درصد از نور ستاره را از ما بدزدد!

برخی بر این عقیده هستند که این مانع یک گونه از Dyson Swarm یا دسته دایسونی است که نسخه‌ای تکامل نیافته از اَبَرساختارهایی به نام سپهر دایسونی یا Dyson Sphere هستند؛ پدیده‌هایی که یک ستاره را احاطه کرده و انرژی خارج شده از آن را استفاده می‌کنند. وقتی ناسا در سال ۲۰۱۸ تلسکوپ جدید «جیمز وب» را روانه فضا کند، احتمالا می‌توانیم پاسخ بهتری در مورد اینکه چه بر سر این ستاره می‌آید داشته باشیم. اما تا آن زمان باید به این توضیح تقریبا تخیلی بسنده کنیم!

هفت راز بزرگ فضایی که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند!
هفت راز بزرگ فضا که دانشمندان از توضیح آنها عاجز هستند را در ویدیو «تابناک» ببینید:

دانلود با کیفیت720
دانلود با کیفیت 480
دانلود با کیفیت 360
دانلود با کیفیت 240
دانلود با کیفیت 160


برچسب ها
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۷۷
انتشار یافته: ۲۸
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
چرا راه دور می روید هیچ آزمایشی وجود ندارد که ثابت کند الکترون جرم گرانشی دارد. همین اول بگویم که کسانی که کامنت می گذارند آزمایش میلیکیان و تامپسون را مطرح نکنند زیرا با انجام آن دو تنها می توان جرم الکترون را اندازه گرفت نه جرم گرانشی را.
پاسخ ها
عبداله رضوی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
استاد!!! اینجا بحث فضا و علم فضا مطرح شده... وگرنه معماهای علمی در جهان و حتی در کره زمین بسیارند... منجمله مسائل حیات داخل اقیانوسها و دریاها و نیز بسیاری از مسائل فیزیولوژیکی بدن انسان منجمله کارکرد مغز و عملکرد خواب و تحلیل رویاها و بسیاری دیگر از مسائل پیچیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
آمریکاییها خودشان را می کشند که در کرات دیگر فضا موجودات زنده بیابند،حال از آنها باید پرسید شما چه گلی بر سر مردم دنیا زده اید وچه فکری برای کشتارهای روی سطح زمین کرده اید وچه راه حلی برای صلح بین انسانهای زمینی پیدا کرده اید، که می خواهید این گل را بر سر موجودات زنده احتمالی کرات دیگر بزنید؟ آن کاری که می خواهید برای موجودات فضایی بکنید، برای مسلمانهای خاورمیانه وتروریستها وکل دنیا بکنید .
مسعود
|
France
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
جهل ما نسبت به بسيارى از پديده هاى كيهانى به اين معنى نيست كه با زدن برچسب خدا به اونها خودمون رو فريب بديم.
ايراني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
تبارك الله احسن الخالقين
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
الخالقين ؟؟؟؟؟
کمیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
سبحان الله ربّ السّموات السّبع و ربّ الارضین السّبع و ما فیهنّ وما بینهنّ وربّ العرش العظیم والحمد لله ربّ العالمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
چرا روحانيت در مورد اين راز ورموز اظهارنظر نميكنند ما معتقدين كه روحانيون در اين بإره روايات وانديشه هاي بهتري دارند
یک لیسانس کامپیوتر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
من که هیچی سر در نیاوردم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
جالب بود ، فقط در بخش جذاب بزرگ نوشته اید:با سرعت 1/4 مایل؟واحد سرعت باید برحسب مسافت در واحد زمان قید گردد.مایل در ثانیه یا مایل در دقیقه یا اصلا مایل در ساعت؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
رازهای زیادی هم در کشور ما وجود دارد که تا بحال کسی نتونسته دلیلشون را بگوید منجمله قدرت دزدهای میلیاردی ، کم کاریها و فیش های چندصد میلیونی ، ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
الله اکبر
مدافع حرم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
سبحان الله سبحان الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
ایکاش در مقالات اینچنینی نام و اصطلاحات لاتین آنها را جهت مطالعه بیشتر قید کنید
ناشناس 153
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
خورشيد نزديكترين ستاره به زمين است و ما انسان ها در روز با چشم نمي توانيم به آن نگاه كنيم ولي غرور و جاه طلبي و خود خواهي هايمان خيلي زياد است و كوچكي و ضعف هايمان را نمي توانيم ببينيم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
جواب تمام این سوالات در قران هست فقط باید کشف بشه باید ببینیم تفسیر کدوم آیه جواب کدوم سوال هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
ادم با ديدن و شنيدن اين چيزا بيشتر به بزرگي ذات خدا پي مي بره . من هميشه فكر مي كنم در نهايت بهشت و جهنم در همين فضاي موجود است كه دسترسي براي انسان وجود ندارد .
آزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
این نوشته شما من رو به یاد این آیه انداخت:

لَخَلْقُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ ٱلنَّاسِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ ٱلنَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ (غافر-57)

بايد بدانند خلقت آسمانها و زمين بزرگتر از خلقت مردم است و ليكن بيشتر مردم نمى‏ دانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
گزارش بسیار جالبی بود. ممنونم از شما. واقعا حیرت انگیز بود. سبحان الله!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
جیمز وب فرستاده بشه خیلی از مسائل روشن میشه
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
Dyson sphere رو چرا ترجمه کردی سپهر دایسونی؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
اونوقت ما حتی نمیتونیم یک موتور ملی یا دوربین عکاسی یا حتی وسایل خانگی مناسب بسازیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
بسیار ممنون
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
از اینکه هر از گاهی پستای علمی میزارین واقعا جای تشکر داره. اما لطفا کار خوبتونو با بی توجهی خراب نکنید. انرژی سیاه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!یه سرچ ساده میکردن اصطلاحشو خیلی بهتر بود. درستش انرژی تاریکه!
مردم عاقل ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
پزشک نمایی که طرز فکر و نحوه عمکردش اینگونه باشد هیچ بعید نیست که برای اغراض و منافعش جان مردم را هم به مخاطره اندازد. مردم خوب می فهمند و درست قضاوت خواهند کرد. از مفاد همین پلاکاردها معلوم است که چه کسی بی ادب است و چه چیزی مصرف کرده است.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
تابناک دمت گرم
بازم از این دست مطالب علمی برامون بزار
خسته شدیم اینقدر مطلب سیاسی خوندیم
رادین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
از شما ممنون لایک داشت
یوسف باقرزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
باسلام چطورمیشه نظریه جهان هستی رو ثبت کرد. شما میدونید

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: