۲۲۶۴بازدید
۴
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اظهارداشت: افزایش مالیات سیگار موجب کم شدن ۶۶ میلیون سیگاری و کاهش ۱۵ میلیون مرگ و میر برای جمعیت بشری می شود.
کد خبر: ۵۷۹۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۲ 10 April 2016
امتیاز خبر: 86 از 100 تعداد رای دهندگان 2264
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اظهارداشت: افزایش مالیات سیگار موجب کم شدن ۶۶ میلیون سیگاری و کاهش ۱۵ میلیون مرگ و میر برای جمعیت بشری می شود.

به گزارش مهر، دکتر محمدرضا مسجدی گفت: بر اساس مصوبه نشست ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، همه کشورها متعهد به انجام اقدامات جدی برای اعمال معاهده جهانی کنترل دخانیات هستند. همه کشورها مکلفند با گران کردن سیگار، حداقل ۷۰ درصد قیمت خرده فروشی آن را به عنوان مالیات در نظر بگیرند.

وی افزود: بر اساس اعلام بانک جهانی افزایش قیمت خرده فروشی سیگار به میزان ۴۲ درصد موجب کاهش ۹ درصد مصرف روزانه سیگار می شود . همچنین افزایش مالیات سیگار موجب کم شدن ۶۶ میلیون سیگاری و کاهش ۱۵ میلیون مرگ و میر برای جمعیت بشری می شود.

مسجدی ادامه داد: افزایش مالیات سیگار بر اساس قیمت خرده فروشی اقدام برنده برای فرد، خانواده و جامعه است و سبب کاهش بیماری و افزایش بودجه دولت برای ارتقاء برنامه هایی نظیر بهداشت، درمان، آموزش، ورزش و غیره می شود.

وی تصریح کرد: استعمال دخانیات مهمترین عامل بازدارنده توسعه پایدار برای کشورهای در حال توسعه است. زیرا استعمال دخانیات موجب گسترش بیماری، فقر و تحمیل بار سنگین هزینه های سلامت بر بودجه عمومی دولت است .

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به این مطلب که سازمان ملل متحد چندی پیش اعلام کرد، مالیات مواد دخانی مهمترین و موثرترین اقدام برای توسعه پایدار، کاهش بیماری و افزایش بودجه سلامت است، تاکید کرد: مالیات سیگار اقدام برد برد برای مردم و حکومت است. بطور مثال کشور فرانسه از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ قیمت سیگار را ۳ برابر افزایش داد که همین امر موجب کاهش ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در این این کشور شد.

وی با اشاره به این مطلب که ۱۰ درصد افزایش مالیات بر سیگار موجب کاهش ۵/۱ درصد مرگ ناشی از سرطان ریه می شود، در ادامه افزود: مدل های جدید مالیاتی نشان می دهد با افزایش مالیات می توان میزان قاچاق و سود آن را نیز کم کرد. ولی متاسفانه مالیات سیگار در ایران کمترین میزان نسبت به کشورهای خاورمیانه است و این در حالیست که بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی ایران متعهد است مالیات سیگار بر اساس نرخ خرده فروشی را اعمال نماید .

مسجدی در پایان بر اهمیت افزایش مالیات بر سیگار تاکید کرد و گفت: سیگار را گران کنید تا جوان ها سیگاری و یا معتاد نشوند. سیگار را گران کنید تا سرطان و مرگ و میر و سکته مغزی کمتر شود. سیگار را گران کنید تا هزینه های سلامت در بخش های دیگر صرف شود که هم به نفع جامعه و دولت باشد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۴
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
بله.جای گرون کردن ماشین.جای گرون کردن بلیط سینما.جای گرون کردن خونه.جای بالا بردن هزینه های ازدواج و ندادن وام خوب جهت ازدواج.سیگار و قلیان رو خیلی گرون کنید و جریمه سنگین بذاربد واسشون....و هزینه های بدست آمده رو خرج مسادل اول کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
ترا خدا چند میلیون لایک بزنید شاید گوش شنوا پیدا بشه
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
سلام دوستان:
چند نکته به عرض میرسانم:
1- در خصوص نیاز جامعه نبایستی انکاری صورت پذیرد بلکه باید با فرهنگسازی کاهش یابد.
2-افزایش مالیات باعث افزایش قیمت محصولات داخلی و غیره رقابتی شدن محصول و زیان شرکتها و بیکاری است35000 نفر خانواده این صنعت.
3-افزایش قیمت باعث افزایش قاچاق محصولات دخانی میشود.که این خود هزاران بار هزینه بیشتری برای دولت در خصوص مبارزه با قاچاق و سلامت جامعه در خصوص عدم کنترل ورود محصولات غیر بهداشتی است.
...
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
خوب چرا اين كار نميكنن.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: