از نظر علمی عیادت کردن می‌تواند روحیه بیمار را ارتقا ببخشد. این سنت پسندیده باعث می‌شود فرآیند درمان بیمار با سرعت و کیفیت بالاتری ادامه پیدا کند، اما مهم‌ترین نکته این است که این ملاقات‌ها باید کوتاه، اثربخش و امیدوار‌کننده باشد
کد خبر: ۵۱۴۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰ 05 July 2015
جام جم در گزارشی نوشت:

از در که وارد می‌شود، کمپوت را کنار تخت مریض می‌گذارد و پنج دقیقه در آغوش بیمارش گریه می‌کند. بعد هم درباره نوع بیماری و همه جزئیات آن سوال می‌کند و بعد از یک ساعت هم اتاق مریض را ترک می‌کند.

تازه این اول ماجراست. عیادت‌کننده بعدی هم از راه می‌رسد و او هم همین سناریو را تکرار می‌کند.

حالا فرض کنید اگر بیماری در روز فقط پنج نفر شبیه این عیادت‌کننده‌ها داشته باشد تا پایان آن روز به احتمال زیاد بیمارتر از قبل می‌شود. این قبیل عیادت‌کننده‌ها شاید حتی به ذهنشان هم خطور نکند که با این کارشان، بیمار را اذیت می‌کنند و احتمالا پیش خودشان فکر می‌کنند در حق بیمار، لطف کرده‌اند.

در این موارد، معمولا بیمار هم به خاطر حجب و حیایی که از دوست و فامیل و آشنا دارد، از این عیادت‌های کلافه‌کننده شکایتی نمی‌کند و اعتراضش را به گوش عیادت‌کننده‌ها نمی‌رساند.درست است که نیت همه عیادت‌کننده‌ها خیر است و هر کسی بنا به احترام به بیمار یا وظیفه‌ای که برای خودش قائل است، به عیادت بیمار می‌رود، اما ناآگاهی از نحوه اصولی عیادت بیمار و جا نیفتادن فرهنگ عیادت از مریض باعث شده کارکردهای موثر و مثبت سرزدن به مریض کمرنگ شود.

لطفا کمپوت نخرید

اولین اشتباهی که خیلی‌ از ما مرتکب می‌شویم این است که تا می‌خواهیم به بیماری سر بزنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، خریدن کمپوت برای بیمار است.

کارشناسان تغذیه و متخصصان علم پزشکی بارها اعلام کرده‌اند انواع کمپوت‌ها با وجود قند فراوانی که دارد، خوراکی مناسبی برای عیادت از بیمار نیست.

میوه پخته‌شده‌ای که داخل کمپوت ریخته می‌شود، اصلا فواید و مزایای میوه خام را ندارد. حتی کمپوت‌ها بیشتر از آن که برای بیمار فایده داشته باشد، برای خیلی از بیماران مضر است.

به جای خرید کمپوت می‌توانیم میوه خام یا خشکبار بخریم، اما خرید کمپوت که آن را یک شربت قندی مضر می‌دانند یا خرید گل طبیعی که می‌تواند برای بیمار ایجاد حساسیت کند، لطف به بیمار نیست. برای خرید آبمیوه هم باید دقت کنیم که آبمیوه‌های طبیعی بخریم که در آن انواع و اقسام مواد نگهدارنده و شیمیایی وجود نداشته باشد.

ملاقات‌ها را کوتاه‌تر کنید


اگر بیمار بستری در بیمارستان یا بیماری که از بیمارستان ترخیص شده است، تمام وقتش صرف احوالپرسی و صحبت با عیادت‌کننده‌ها شود، آن وقت کی باید استراحت کند؟

دکتر حبیب‌الله مختاری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: هم در فرهنگ ملی و هم در فرهنگ دینی ما به عیادت از بیمار بسیار تاکید شده است. از نظر علمی هم عیادت کردن می‌تواند روحیه بیمار را ارتقا ببخشد. این سنت پسندیده باعث می‌شود فرآیند درمان بیمار با سرعت و کیفیت بالاتری ادامه پیدا کند، اما مهم‌ترین نکته این است که این ملاقات‌ها باید کوتاه، اثربخش و امیدوارکننده باشد.

به گفته مختاری، دوران نقاهت بیمار زمان حیاتی است که باید او استراحت کند تا سلامتش را به دست آورد، اما در ملاقات‌های طولانی، این فرصت بازسازی از دست می‌رود و روند درمان هم کند می‌شود.

از طرف دیگر نباید از یادمان برود گذر زمان برای بیمار و عیادت‌کننده مثل هم نیست. یعنی شاید ما تا چند ساعت در کنار بیمار هم احساس خستگی نکنیم، ولی بیمار به دلیل ضعف جسمی و خستگی که دارد، نمی‌تواند پا به پای ما انرژی بگذارد و اذیت نشود.

حریم بیمار را حفظ کنید


روحیه و اخلاق همه بیماران مثل هم نیست. شاید عده‌ای از بیماران، بدون آن که کسی از آنها بپرسد، خودشان از سیر تا پیاز بیماری‌شان را تعریف کنند و از گفتن جزئیات بیماری‌شان ابا نداشته باشند، اما خیلی از بیماران هم با این مساله مشکل دارند و معمولا این تیپ از بیماران دوست ندارند درباره جزئیات بیماری‌شان با کسی حرف بزنند.

تجسس در جزئیات و تلاش برای دانستن ریشه‌های بیماری، شکستن حریم بیمار است؛ حریم خصوصی‌ای که شاید او دوست نداشته باشد درباره آن صحبت کند، اما سوال‌های پی در پی و مسلسل‌وار بعضی عیادت‌کننده‌ها باعث می‌شود بیمار از ماهیت عیادت هم زده شود.

مختاری به مشکل فرهنگی دیگری هم اشاره می‌کند و می‌گوید: بعضی عیادت‌کننده‌ها حتی به تجسس درباره جزئیات بیماری هم بسنده نمی‌کنند، بلکه گاهی به بیمار هم راه‌حل درمانی ارائه می‌دهند و داروهای سنتی و شیمیایی مختلفی را به بیمار توصیه می‌کنند.

یعنی بعضی عیادت‌کننده‌ها همزمان نقش پزشک را هم به دوش می‌کشند و بدون داشتن علم پزشکی در روند درمان بیمار دخالت می‌کنند.

حتی مختاری اشاره می‌کند گاهی بعضی عیادت‌کننده‌ها، بیمار را به طور کل از یک روند درمانی ناامید کرده و روش درمانی پیشنهادی خودشان را معرفی می‌کنند. مثلا چون فلان آشنایشان همین بیماری را داشته و با یک روش خاص درمانی هم مداوا شده، از بیمار می‌خواهند درمان فعلی‌اش را رها کند و این نوع درمان را پی بگیرد. در حالی که هر بیمار با توجه به مقتضیات بیماری‌اش، یک نوع خاص درمان برایش تجویز می‌شود و دلسرد کردن بیمار از درمان فعلی‌اش، جز خراب کردن روحیه مریض و اخلال در روند درمان، نتیجه دیگری برای بیمار ندارد.

بازنگری در کلیشه‌های عیادت از بیمار

معمولا در اغلب بیمارستان‌های کشور، بعد از ظهرها به مدت یک ساعت می‌شود به عیادت بیمار رفت. در این یک ساعت نیز همه عیادت‌کننده‌ها دور بیمار جمع می‌شوند و در پایان وقت ملاقات هم اتاق خالی می‌شود.

دکتر مجیدرضا خلج‌زاده، پژوهشگر مرکز پژوهشی اخلاق دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در گفت‌وگو با جام خاطرنشان می‌کند که در بسیاری از بیمارستان‌های کشورهای توسعه یافته، محیط‌های سالم و دلنشینی برای ملاقات بیمار و عیادت‌کننده وجود دارد. مثلا بیمار در صورت داشتن توان جسمی، در یک کافی شاپ یا در یک باغ مجاور بیمارستان به دیدن همراهانش می‌رود.

این کار به اعتقاد خلج‌زاده، تاثیر بسیار خوبی روی روحیه بیمار دارد تا این که در طول یک ساعت، چند بیمار به همراه عیادت‌کننده‌هایشان در یک اتاق کوچک جمع شوند.

از منظر این کارشناس نظام سلامت، اگر بهداشت بیمارستان‌ها ارتقا پیدا کند و رفت و آمد زیاد عیادت‌کننده‌ها مانع فعالیت کادر بیمارستان نشود، آن وقت می‌شود ساعت ملاقات بیمارستان‌ها را هم باز گذاشت تا بیمار به دلخواه خودش عیادت‌کننده‌ها را ببیند.

یعنی اگر مسیر رفت و آمد کادر بیمارستان و عیادت‌کننده‌ها تا حد امکان از هم تفکیک‌شده و حضور آنها مانع ارائه خدمات درمانی مطلوب به بیمار نشود، آن وقت می‌شود دست بیمار و عیادت‌کننده را برای ساعت‌های ملاقات باز گذاشت، اما با توجه به ساختار فیزیکی بیمارستان‌های ما و بخصوص شرایط فعلی بهداشت آن، چندان نمی‌شود این ایده مترقی و اجرا شده در مراکز درمانی کشورهای توسعه یافته را اجرایی کرد.

خیلی از کارشناسان نظام سلامت تاکید می‌کنند اگر بهداشت بیمارستان پایین باشد و عیادت‌کننده‌ها هم نکات بهداشتی را رعایت نکنند ـ مثلا حتما اصرار داشته باشند با بیمار دست بدهند یا با او روبوسی کنند ـ آن وقت همین عیادت‌کننده‌ها ممکن است عفونت بیمارستانی را به بیمار انتقال بدهند. شاید در ظاهر این حرف ما خیلی به نظرتان غیرواقعی بیاید و با خودتان بگویید مگر می‌شود بیمار با یک دست دادن ساده دچار عفونت بیمارستانی شود، اما از نگاه متخصصان، چون جسم بیمار در وضعیت آسیب‌پذیری قرار دارد و خطر ابتلای او به عفونت بسیار بالاتر از افراد دیگر است، کوچک‌ترین قصور بهداشتی از طرف عیادت‌کننده می‌تواند بیمار را به دام عفونت‌های
بیمارستانی بیندازد.

نگاه بیمار هم باید عوض شود

یک پای ارتقای فرهنگ عیادت از بیمار به رفتار و نوع نگاه خود بیمار برمی‌گردد. اگرچه می‌گوییم عیادت‌کننده باید زمان عیادتش را کوتاه کند، اما بعضی بیماران هم با این مساله مشکل دارند.

مثلا اگر عیادت‌کننده، مراعات حال مریض را بکند و در حد پنج دقیقه به عیادت بیمار برود، خیلی از بیماران، این کار را نوعی توهین تلقی می‌کنند، در حالی که ملاقات‌های طولانی به ضرر خود بیمار خواهد بود.

یا مثلا اگر عیادت‌کننده‌ای به حریم خصوصی بیمار احترام بگذارد و از جزئیات بیماری سوال نپرسد، گاهی بعضی بیماران از همین مساله دلخور می‌شوند و آن را به پای بی‌تفاوتی یا بی‌احساس بودن عیادت‌کننده می‌گذارند.

در مورد دست ندادن و روبوسی نیز همین طور است. یعنی اگر بیمار به اصطلاح بخواهد فرهنگ عیادت از بیمار را بجا بیاورد و از روبوسی با بیمار اجتناب کند، این کار به خیلی از بیماران برمی‌خورد و آن را نوعی بی‌احترامی حساب می‌کنند.

خلاصه‌اش این که اگر می‌خواهیم فرهنگ عیادت از بیمار نهادینه شود، لازم است هم بیمار و هم عیادت‌کننده، هر دو رعایت کنند تا این سنت پسندیده با بالاترین بازدهی و خروجی ممکن اجرا شود.
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
خیلی بجا بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
کاملا موافقم.
توضیحات خوب و به جایی بود.
بیمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
همین اخلاق فامیل ما باعث شده من هر وقت بیمارستان واستم برم به کسی خبر ندادم چون یه بار فامیل فهمیدن تا چند ردز خونه پر مهمون بود و به جای استراحت دنبال پذیرایی از مهمون بودم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
من سالها بود که با این کمپوتهای بیمارستانی مشکل داشتم وبا خودم میگفتم این شربت بسیار غلیظ قندی واقعا چه خاصیتی میتونه برای بیمار داشته باشه غیر ازاینکه به دیابت هم علاوه بربیماریش دچارمیشه
شهرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
در ولایت ما هم کمپوت برای مریض میبردن راستش من که غیر پیش مریض بردن ندیده بودم کسی کمپوت بخره فک میکردم این کمپوت اساسا برای مریض اختراع شده و هیچ کارکرد دیگه ای نداره ولی بعدهها فکردم عوض شد و به این نتیجه رسیدم که نه این مسئله شاید فقط مختص ولایت ماست ولی انگار یه مرض واگیره و همه جا بهش مبتلا هستن
saeed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
کمپوت ها و کنسروها مملو از مواد افزودنی هستند که یکی از عوامل بیماری در جامعه ما همین مسیله است
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
گرسنه امه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
Merci
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
اطلاعات بایدبالاباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
در کل تو خیلی از کارها و رفتارمان باید تجدید نظر کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
نحوه مطلوب ملاقات بابیماررابایدبیمارستانهاآموزش دهند.
متاسفانه بعضی بیمارستانها حتی مایع دستشویی ندارند چه برسدبه آموزش.انتخاب مدیر بیمارستان بایدضابطه ای باشد نه رابطه ای
عبداللهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
در حدیث آمده که زمان عیادت از بیمار به اندازه زمان دوشیدن شتر باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
اونوقت چقدر طول میکشه؟! خدایا ما با اینا شدیم هفتاد میلیون!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
بسیارجالب بودبخاطر همین موضوع که من هم به اطرافیان می گفتم الان بدترین فرد هستم .روال بیمارستانهای کشورماچه خصوصی وچه دولتی طوری است که مریض نمی تواند استراحت کندمثلاچندمریض دریک اتاق کوچک بستری هستند صبح زود مسئول صبحانه بیمارستان باسروصدای زیادوبازدن چرخ دستی به درودیوارصبحانه راتقسیم می کند که مریضها ازخواب می پرندبعدازصبحانه مسئول نظافت هم بهمین ترتیب تختها راجابجا می کندوآسایش راازبیمار می گیردوبعدازآن یکساعت مریض رادرحالت برزخ نگه میدارندکه دکتربرای معاینه می آیدوحدود یکساعت بعد نهاررامثل صبحانه بادادوفریادمی آورند وبعدوقتیکه مریض می خواهد برای لحظه ای چشمانش را ببندد افرادمثل سیل برای ملاقات می آیندجالب است بعضیهااتاقها رااشتباهی می آیند وازمریضهای دیگرآدرس می پرسند.بعضی ازخانواده ها کمی مراعات می کنند ولی بعضی ها بیش ازحد باصدای بلندصحبت می کنند ویا حتی بچه های کوچکتر خودرادوربربیمارروی تخت می چینندوجا نمی گذارندکه مریض درصورت نیازخودراجابجاکندوهمه هم فکر می کنند که حتما بایددرتمام مدت وقت ملاقات دراتاق مریض حضورداشته باشند بعد دردسته های دویا چند نفره تقسیم می شوندوبا هم جلسه درباره سیاست یا وضعیت بیمارستانها ویا اینکه ملاقات کنندگان دیگرملاحظه مریضها رانمی کنندصحبت می کنند وگاهی هم باگوشه چشم نگاهی به مریض خودمی اندازند وپچ پچ می کنندومریض هم فکر می کند آخرهای عمرش را می گذراندوقت ملاقات تمام می شود ولی دست بردارنیستند تا اینکه بزور اتاقها راخالی می کنندحالا مریض فکر می کندوقت استراحت است ولی کورخونده پرستارها باآمپول ودارو به سراغش می آیندخلاصه بعد نظافت عصر- شام - سرکشیهای مکررشبانه وتکرارماجرا.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
خیلی جالب بود مخصوصا به انهای که جاسوسی بیمار ان می کنند بخوانند ورعایت نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
بانظرات شماموافقم
ولی بعضی بیماران ازتنهایی خوششان نمی آیدودوست دارنددرجمع نزدیکان باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
این متنو باید تو قسمت خبر های اصلی میزاشتین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
خیلی مفید بود. در ادامه کارهای خوب انجام شده در بیمارستانها انجام 2 کار دیگر نیز ضروری است :1-به حداقل رسیدن زمان ملاقات 2-حذف همراه بیمار
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: