۶۱۶۶۰بازدید
کد خبر: ۵۱۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۰:۵۳ 09 June 2009
امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 61660
سيدمهدي شجاعي يکي از سرشناس‌ترين نويسندگان و هنرمندان کشور انتقادات و اعتراضات خود را به نوع مواجهه و رفتارهاي دکتر محمود احمدي‌نژاد نسبت به مسائل و افراد جامعه، طي نامه سرگشاده‌اي در اختيار رسانه‌ها قرار داد.

به گزارش قلم‌نيوز، متن کامل نامه سيد مهدي شجاعي بدين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

آقاي رئيس جمهور!
سلام! سلامي سرشار از تالم و تاثر و ابهام و استفهام

رفتار و گفتار شما در روزهاي اخير به خصوص در جلسه مناظره با آقاي ميرحسين موسوي، بنده را عميقا دچار تعجب و تاثر کرد آنچنان که احساس وظيفه کردم چند نکته را به عرضتان برسانم :

1- اين قلم نه وامدار دولت‌هاي پيشين است و نه مدافعشان. و چون وامدار دولت شما هم نيست،‌مي تواند در کمال صراحت و آزادگي با شما سخن بگويد. بنده نه تنها بروز تخلفات عديده در دولت‌هاي گذشته را انکار نمي‌کنم که خود نسبت به آنها انتقادات فراواني ـ در زمان اقتدارشان! ـ داشته‌ام. که گواه آن بعد از خدا و مردم و غير از وجوه شفاهي و حضوري، ‌مکتوباتي است که در قالب کتاب و مطبوعه به جا مانده است (و کاش شما هم گوشه‌اي از اين انتقادات را در زمان اقتدار ديگران بيان مي‌فرموديد. براي تصحيح مسير و سبک سازي بار مردم نه سنگين ساختن کفه آراءتان در انتخابات درحالي که از آن دوره‌ها جز تائيد و تعريف و تمجيد چيزديگري از شما برجا نمانده)

2- نگراني و دغدغه من که باعث و باني نگارش اين نامه شده است، مخدوش شدن اصول و ارزشهايي است که حفظشان در تمام اين سالها، دغدغه همه ما بوده است.
دغدغه من،‌کودکان و نوجوانان و جواناني هستند که اخلاق و روش و منش ما را سرمشق رفتار و گفتار خود قرار مي‌دهند و از عملکرد مخلصانه و صادقانه، درس اخلاق و صداقت مي‌گيرند و از غير آن درس غير آن.
نگراني من پديد آمدن اين تعريف يا تلقي در ذهن مردم و بخصوص جوانترهاست که براي بدست آوردن مقام و قدرت و موقعيت يا حفظ آن - گيرم به قصد خدمت - توسل به هر شيوه‌اي مجاز است، حتي ارتکاب کبائري مثل دروغ و تهمت و هتک حرمت و حيثيت.

هيچ فکرکرده ايم که ترويج اين تعريف يا توجيه اين تلقي، چه نيازهايي از ارزش و اخلاق و معنويت را متزلزل خواهد ساخت ؟ و چه سنت‌هاي سيئه‌اي را بنيان خواهد گذاشت!؟

هيچ فکر کرده ايم که وقتي اين تلقي نسبت به بالاترين سطح اجرايي پديد بيايد امواج آن در سطوح بعدي چه وسعتي خواهد يافت و چه تاثيرات مخربي بر جا خواهد گذاشت!؟ و اصلا نيازي به صبر کردن براي آينده نيست. همين حالا
ظهور اين امواج و گسترش آن و تخريب ناشي از آن به روشني قابل رويت است.

حتما ملاحظه مي‌فرمائيد که حاميان و طرفدارن شما چه تهمت‌هاي ناروا و تعابير زشت و ناپسندي را به مخالفين خود نسبت مي‌دهند. الفاظ وعباراتي که مولايمان امير المومنين عليه السلام به کار بردنشان را حتي در مورد دشمنان اسلام نهي مي‌فرمودند، به راحتي در مورد بندگان مومن،‌ نجيب و صالح خدا به کار برده مي‌شوند. آبروي افراد مومن که در فرهنگ و معارف ديني ما، بيش از خون و جانشان حرمت و قداست دارد، به راحتي ملعبه دست کساني شده که خود را در خيمه گاه اسلام و تشيع،‌ متولي مي‌شمارند.

من معتقدم که هيچکس را به گناه حاميانش نبايد گرفت و تخلفات حمايتگران يک فرد را نبايد اسباب تخطئه آن فرد قرار داد. همان اتفاقي که متاسفانه در مناظره شما با آقاي مهندس موسوي افتاد. ولي حداقل توقع و انتظار، اين است که شما مخالفتتان را با رفتار و گفتاري از اين دست، اعلان کنيد. همان کاري که در مورد سوء استفاده از بيت المال و بودجه‌هاي دولتي براي تبليغ در انتخابات کرديد و بر همگان معلوم ساختيد که مهر تائيدتان را پاي اين تخلفات آشکار نمي‌گذاريد و عده‌اي هم به هر حال مخالفت يا عدم تائيد شما را باور کردند.

3- رياست جمهوري درنظام جمهوري اسلامي ايران، صرفا يک جايگاه يا موقعيت سياسي ومحصولي برد و باخت در بازي حزبي و جناحي نيست.
اين جايگاه در حقيقت، تجلي گاه اصول و آرمانها وارزشهاي مردم مومن و نجيب و متدين ماست. اين منصب و محراب، ‌نماد مقدسي است که بايد همه فضائل اخلاقي و ارزشهاي معنوي و صفات عاليه انساني و کمالات مردم ما را به نمايش بگذارد. به نظر شما اينگونه برخوردها و رفتارها مي‌تواند منش و شخصيت و فضائل اخلاقي مردم ما را نمايندگي کند؟!

4- اگر رفتار و عملکرد دولت شما طي چهار سال گذشته حقيقت و حقانيت مطلق بود و ديگران باطل محض، باز اين شيوه‌هاي برخورد، پسنديده نبود. در حالي که نه شما چنين ادعايي داريد و نه هيچکس جز مقام معصوم مي‌تواند چنين جايگاهي داشته باشد مضاف بر اين که مشکلات و کاستي‌ها و تخلفات اين چهارساله اخير هم کم نبوده است. بخصوص فرهنگ و هنرکه من نسبت به آن اشراف نسبي داشته ام، عملکرد اين دوره را به هيچ وجه قابل دفاع نمي‌بينم. اين که شما هم اکنون از اهالي ريشه دار خطه فرهنگ و هنر کمتر کسي را در اطراف اردوگاه خود مي‌بينيد، ‌دليلش گرايشات جناحي و سياسي نيست. دليلش بها ندادن به مقوله فرهنگ و هنر است و سپردن کارهايي بزرگ اين عرصه به افراد کوچک.

و از سوي ديگر، اين که عليرغم تعطيلي نسبي فرهنگ و هنر درسالهاي اخير و همزمان، ارائه آمارهاي موهوم و گزارش‌هاي بي مبنا، ‌شاهد سکوت نويسندگان و هنرمندان و دلسوز و اهل درد بوديد،‌دليلش صرفا حرمتي است که اهالي فرهنگ و ادب و هنر براي راي دهندگان چهارسال پيش،‌ و تنفيذکننده اين راي به رياست محترم جمهور قائل بوده‌اند،‌ حرمتي که توقع مي‌رفت از سوي شما نيزنسبت به گذشتگان پاسداري شود.

5- اين هجمه بي مهابا و همه جانبه به تمامي بيست و شش سال گذشته،‌ مفاهيمي را همراه خود مي‌آورد و مضاميني را در ذات خود مي‌پرورد که هيچ راه گريزي از تبعات طبيعي و توالي منفي اش باقي نمي‌گذارد.
وقتي که ما محصول راي و نظر دهها ميليون انسان شريف و آگاه در دوره‌هاي پيشين راي گيري و انتخابات رياست جمهوري را تخطئه کنيم و مردم را تلويحا به بلاهت و ناداني متهم سازيم، چگونه مي‌توانيم آنان را مجدد به پاي صندوق‌هاي راي دعوت کنيم!؟ وقتي که ما احکام و تائيدات و تنفيذات امام راحل و مقام معظم رهبري را تلويحا زير سوال ببريم، و در باورهاي محکم مردم نسبت به سکانداران کشتي کشور و نظام و انقلاب، رخنه ايجاد کنيم، ‌در طوفانهاي پيش رو لنگر مطمئني را براي مردم باقي مي‌گذاريم!؟

اگر نتيجه اين تخريب‌ها و هتک حرمت‌ها، نيل به آرا ء بيشتر بود، مي‌گفتم ؛ به چه قيمتي!؟

اگر نتيجه اش جايگزيني يکي به جاي همه بود، سوال مي‌کردم : به چه حجتي!؟

ولي مي‌دانيم و مي‌دانيد که چنين نيست. شأن و جايگاهي که مردم ما براي اخلاق و نجابت و مظلوميت قائلند همه قواعد و مناسبات ديگر را تحت الشعاع قرار مي‌دهد. اين شاخص‌هاي معنوي و معيارهاي اخلاقي را نبايد از مردم گرفت.

فراموش نکنيم که همين شاخصه مردم يا همين تلقي مردم از شما، در دوره قبل باعث پيروزي شما در انتخابات شد.

درپايان آرزو مي‌کنم اين عرايضي که از سر اخلاص و دردمندي تقديم محضرتان شد، به گوش اخلاص شنيده شود و التهابات و کشمکش‌هاي سياسي و جناحي بر آن سايه نيندازد.

خداوند همه ما را به وظايفمان آشنا و در انجامشان موفق گرداند.

با احترام
سيد مهدي شجاعي
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: