رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود خطاب به ملت ایران، سال 92 را سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نام گذاری کردند. این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد در کنار سیاست در تفکر رهبر انقلاب است و ایشان با اذعان به سختی های اقتصادی که در سال 91 بر ملت ایران بار شد، با این نام گذاری درجه اهمیت اقتصاد را در برهه حساس کنونی یاد آور شدند.
کد خبر: ۳۰۹۷۶۱
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۰۹ 20 March 2013

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود خطاب به ملت ایران، سال 92 را سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نام گذاری کردند. این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد در کنار سیاست در تفکر رهبر انقلاب است و ایشان با اذعان به سختی های اقتصادی که در سال 91 بر ملت ایران بار شد، با این نام گذاری درجه اهمیت اقتصاد را در برهه حساس کنونی یاد آور شدند.

به گزارش تابناک، هرچند سالهای قبل نیز محور شعارهای رهبر معظم انقلاب اقتصاد بود، این سال با عنوان سال «حماسه» اقتصادی در شعار ایشان تجلی میابد. دلیل حماسه سازی در سال 92 اما چیست؟

سال 91 که شروعش با آثار تورمی هدفمندی یارانه ها و به دنبال آن افزایش نرخ ارز و در نهایت تحریم های همه جانب دشمنان ایران بود، تا پایان شاهد انواع و اقسام موجها و شوک های اقتصادی به خصوص برای قشر متوسط و ضعیف جامعه ایران بود. شوک های اقتصادی که هر کدام از آنها یک به یک بر بدنه اقتصاد کشور فرود آمد و همراه شد با دستپاچگی و بی برنامگی مسئولان دولت و مجلس در برخورد با این شوک ها.

رهبر انقلاب نیز در پیام نوروزی خود به این مسئله به شکلی کاملا شفاف و واضح اشاره کردند و فرمودند: در زمینه‌ی اقتصاد البته بر مردم فشار وارد آمد، مشكلاتی ایجاد شد؛ بخصوص كه اشكالاتی هم در داخل وجود داشت؛ برخی از كوتاهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها انجام گرفت كه به نقشه‌های دشمن كمک كرد.

بدون شک از منظر رهبر انقلاب مجموعه سهل انگاری ها و سوء مدیریت های اقتصادی در سال 91 پنهان نمانده است و ایشان به خوبی درجه اهمیت و تاثیر این دست از سوء مدیریت ها را بر بدنه جامه و اقتصاد بیان کرده اند.

اما شعار امسال تا حد زیادی متفاوت با شعارهای اقتصادی سال گذشته است. این سال، سال «حماسه» است و دلیل آن تا حد زیادی واضح است. شوک ها و سختی های اقتصادی که در سال 91 بر کشور بار شده است به راستی نیازمند یک حماسه سازی برای عبور دادن کشور از گردنه بحران اقتصادی است.

در جایی که تولید ملی ضربات بزرگی به دلیل اشتباه در اجرای هدفمند سازی یارانه ها خورده است، در جایی که افزایش نرخ تورم به شکل بی سابقه ای طی یک دهه گذشته تداوم یافته و از مرز 30 درصد عبور کرده است و همچنین همزمان با آن افزایش نرخ ارز منجر به افت ارزش پول ملی و کاهش دسترسی به کالاهای خارجی و وارداتی شده است، حماسه سازی اقتصادی لازمه بازگرداندن کشور و اقتصاد آن به حالت عادی است.

آنچه اهمیت دارد این است که حماسه اقتصادی در کنار حماسه سیاسی از دید رهبر انقلاب بیان شده است و با توجه به اشاراتی که رهبر انقلاب در پیام نوروزی خود به مسئله انتخابات ریاست جمهوری داشتند، گویا اینطور به نظر میرسد که بخش اعظمی از این حماسه آفرینی اقتصادی بر گردن و به دوش دولت بعدی است.

رهبر انقلاب اشاره کرده اند که: لازم است هم در زمینه‌ی اقتصاد، هم در زمینه‌ی سیاست، حضور مردم حضور جهادی باشد. با حماسه و با شور باید وارد شد، با همت بلند و نگاه امیدوارانه باید وارد شد، با دل پر امید و پر نشاط باید وارد میدانها شد و با حماسه‌آفرینی باید به اهداف خود رسید.

بدون شک میتوان گفت حماسه سازی اقتصادی از هر دو جبهه – مردم و مسولان – باید مد نظر واقع شود. در جبهه مردم همانگونه که رهبر انقلاب اشاره کرده اند، نگاه امیدوارانه و همت بلند لازمه حضور جهادی است و در جبهه مسئولان نیز با توجه به تجربیاتی که از سال 91 به دست آمده است، برنامه ریزی دقیق، پرهیز از برخوردهای دفعتی و تصمیم گیریهای خلق الساعه و مدیریت فضای اقتصاد کشور به شکل روشمند و هوشمندانه است.

شعار امسال تفاوتی فاحش با شعارهای سال گذشته دارد زیرا در دل خود اهمیت و بزرگی اقداماتی که باید برای حماسه سازی صورت پذیرد را جای داده است. حماسه سازی یک شرط اساسی دارد، و آن همدلی همیاری کسانی است که قرار است حماسه بسازند.

با این شرط، باید از مسئولان خواست که با مدیریت صحیح و علمی، مردم را با برنامه های خود و مسیر تحول اقتصادی کشور در این برهه حساس همراه سازند و بر اساس تغییر شرایط مسیر حرکتی اقتصاد کشور را تغییر دهند. و این وظیفه ای است که هم بر دوش دولت فعلی است و هم بر دوش دولت آینده.


اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۴
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
به امید استفاده از مدیران باسواد در راس امور چرا که بهترین ایده ها بدون مجریان توانا تلف خواهند شد
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
خدا شاهد است که قشر متوسط و ضعیف جامعه در حال فنا شدن هستند. همانهایی که در مواقع ضروری باید پشتیبان حکومت باشند. برای پولداران هیچ تفاوتی وجود ندارد که نظام چی باشد و حتی در بحرانها بیشتر ملت را می چاپند. به داد این قشر برسید که دست کم 80% این مملکت هستند. رفته بودم درمانگاه. کارمندی به دوستش می گفت سر کوچه ماهی می فروشند کیلیویی 18000 تومان. آنهایی که می خورند چه پولهایی دارند!! واقعا تمام وجودم سوخت خواستم ماهی بگیرم و بعنوان نظر بدهم دیدم که خانواده خودم نیز محتاجند و نتوانستم کاری کنم. ما از رهبر عزیزمان می خواهیم که به زیر دستان امر بفرمایند تا در جهت رفع تحریمها قدم برداشته شود. در غیر اینصورت باید منتظر مسائل ناگواری باشیم که خیلی از آنها هرگز قابل جبران نیستند. خانواده ها در حال از هم پاشیدن هستند. کسی مایل به ازدواج نیست. خانواده اصالت خود را از دست می دهد. فسا و فحشا در خیابان بیداد می کند هر چند که قدم مثبتی برداشته شد تا آن را از طریق سایتهای اینترنتی هدایت کنند که قابل تشکر است. چرخ صنعت نداشته امان در حال خوابیدن است. ضمن آرزوی سلامتی رهبر عزیزمان توقع داریم مملکت در سال 92 از درایت ایشان منتفع گردند و تحریمها حذف شوند.
خدایا طول عمر رهبر عزیزمان را زیاد فرما.
مخترع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۳۰
بازم تو هرزه نگاری کردی گفتی آثار تورمی یارانه ها !!!!!!!!!!!! خوب یک دلیل بیار فقط یک دلیل قرار نیست که شما هم مثل نماینده های مخالف فقط شعار بدید یا واسه ما نقش دایه رو بازی کنی خودمون خوبو بدو تشخیص میدیم ! عجبااااااا
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: