l_bolet_tele
به‌روز شده در: ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۳:۰۶
bolet_tele
تعداد بازدید: ۴۸۶۷۹
تعداد نظرات:
۶۷ نظر
در آستانه تقدیم بودجه سال ۹۲ به مجلس
بودجه به احتمال زیاد چهارشنبه به مجلس ارائه می‌شود. هدفمندی در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است. احمدی‌نژاد وعده داد قدرت خرید هفت دهک احیا شود. اگر دو سال پیش بود، هدفمندی را در یک گام اجرایی می‌کردیم. بیکاری هست ولی دچار جهش نشده است. مطمئنم قیمت مسکن خواهد شکست. در بازار خودرو انحصار ایجاد شده و به مردم اجحاف می‌شود، شاید حق تعیین تعرفه از وزارت صنعت گرفته شود.
کد خبر: ۳۰۴۷۵۳
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۱:۵۳ - 23 February 2013

محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور که امشب (شنبه شب) در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی حضور یافته است، برای همه ایران و همه انسان‌ها، سلامتی، سعادت، شادکامی و امنیت آرزو کرد.

به گزارش «تابناک» وی در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره نشست امروز سران قوا، گفت: همچون همیشه، نشست سران قوا بود و ما را هم دعوت کرده بودند که مسائل مهم و جاری کشور در آن مطرح شد.

توضیحات درباره بودجه سال آینده

احمدی‌نژاد در پاسخ به این که بودجه امسال با دیرکرد نسبتا زیادی ارائه می‌شود، این مسأله چه دلیلی دارد و چه زمانی هماهنگی‌ها برای تغییر بودجه انجام می‌شود، گفت: امسال ما شرایط خاصی را تجربه کردیم؛ بودجه هم سند بسیار مهمی است و در واقع یک برنامه یک‌ساله به شمار می‌رود.

وی افزود: همه دخل و خرج‌های دولت در طول سال و کارهایی که باید در بخش‌های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی و آموزشی انجام شود، همه در بودجه منعکس می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: بودجه تا اندازه بسیاری برگرفته از درآمدهای نفتی است و هنگامی که در درآمدهای نفتی و بهای ارز نوسان ایجاد می‌شود، به طور طبیعی بودجه هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ بنابراین، لازم بود که ما ارزیابی نسبتا دقیقی از شرایط محیطی داشته باشیم و کارکرد بودجه در سال جاری را بررسی کنیم.

احمدی‌نژاد گفت: ‌همچنین لازم بود که ما تحولات جهانی را رصد کنیم و سیاست‌های کلی کشور و برنامه‌های سازندگی را مدنظر قرار دهیم تا بودجه‌ای را ببندیم که سرعت رشد ما را حفظ و نواقص پدید آمده را برطرف کند و همچنین قابلیت اجرایی داشته باشد.

وی اظهار داشت: ‌البته دشمن هم اقداماتی می‌کرد و ما هم مقداری تحمل کردیم تا آن‌ها حرکاتشان را انجام دهند تا ما ارزیابی خودمان را کامل کنیم؛ با توجه به رفتار دشمنان و تأثیر رفتار آن‌ها بر بازار، ما فکر می‌کنم که بودجه خیلی خوبی تهیه شده است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این که آیا بودجه این هفته تحویل مجلس می‌شود، گفت: انشاءالله این هفته تحویل می‌دهیم؛ فکر می‌کنم برای روز چهارشنبه هماهنگ شود تا بودجه را بفرستیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما به شدت سهم نفت و آن مقدار که واقعا می‌توانیم بفروشیم و منابع آن را استحصال کنیم، در بودجه دولت کاهش دادیم.

وی در پاسخ به این پرسش که مکانیزم‌های جبرانی چیست، افزود: یک بخش کنترل هزینه‌های مصرفی دولت است و بخش دیگر افزایش سایر درآمدهای دولت است، مالیات و بقیه؛ وقتی سطح قیمت‌ها بالا می‌رود، درآمد دولت هم از مالیات به‌‌ همان نسبت بالا می‌رود.
احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه یک ابتکار عمل‌هایی را نیز در بودجه سال ۹۲ داشتیم افزود: برای برخورد و مواجهه با طراحی‌های دشمن برنامه ‌ای را در دو گام تدوین کرده‌ایم.

رئیس جمهور افزود: گام اول کنترل دامنه تأثیر حرکت دشمن است؛ البته در اینجا کاملا برنامه تمام نشده است و موفقیت ۱۰۰ درصد نیست اما در حال مسلط شدن هستیم و گام دوم ادامه رشد اقتصادی کشور با‌‌ همان روال قبلی است.

وی با تأکید بر اینکه نخستین نقطه توجه دولت در بودجه به رشد تولید، سرمایه گذاری و رشد اقتصاد کشور است، گفت: بنده چند نکته را که در بودجه پیش بینی شده است مطرح می‌کنم.

احمدی‌نژاد بر همین اساس به صندوق توسعه ملی اشاره و تصریح کرد: در این زمینه، ساز و کارهایی را پیش‌بینی کردیم که منابع آن خیلی زودتر و بی‌واسطه در سرمایه گذاری و تولید بیاید.

رئیس جمهور ادامه داد: راه ریالی این مقدار را ما باز‌تر کردیم چرا که بخش عمده صنعت، تولید و سرمایه گذاری‌های داخل کشور نیاز به ریال دارند نه ارز.

وی افزود: سرمایه بانک‌ها را پیش بینی کردیم تا افزایش قابل توجه با قدرت وام‌دهی بانک‌ها به کمک بیایند همچنین اوراق مشارکت را پیش بینی کردیم.

احمدی‌نژاد در ادامه به سرمایه‌گذاری‌های عمرانی که از محل بودجه دولت تقریبا معادل مصوب سال ۹۱ تأمین می‌شود، اشاره کرد و گفت: برخی نظرشان این بود که یک بودجه کاملا انقباضی دهیم که باید گفت در شرایطی که ما نیاز به رشد اقتصادی داریم، نیاز به بودجه انقباضی نیست و باید منابع را هدایت کنیم به محل‌هایی که باید انجام شود.

وی گفت: در سرمایه‌گذاری عمرانی تقریبا معادل پارسال است. پارسال ۳۹۷۰۰ بود و الان ۳۷۷۰۰ که تقریبا نزدیک هم است.

رئیس جمهور افزود: در بودجه تغییراتی داده‌ایم و اموال راکد در سازمان‌ها و یا حتی فعال که ضرورت ندارد دولت آن‌ها را اداره کند با شرایطی سهل به مردم واگذار می‌کنیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در کنار این واگذاری به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که در کار عمرانی سرمایه‌گذاری شود و با سازوکارهای آسان و راحتی پروژه‌های نیمه تمام به مردم واگذار شود و مقداری یارانه و وام دهیم که مردم آن‌ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: در بودجه ۱۳۵۰ میلیارد تومان کمک‌های فنی و اعتباری قرار دادیم و هزار میلیارد تومان یارانه بخش کشاورزی است و بعضی ردیف‌های متفرقه جاری بود که افراد زیادی مؤسسات و تشکل‌هایی درست کرده بودند که به بودجه وصل می‌شدند که از این محل ۱۵۰۰ میلیارد تومان کاهش دادیم و به بخش عمرانی تزریق کردیم.

رئیس جمهور گفت:‌‌ بخش سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی را تقویت کردیم و مجموع سرمایه‌گذاری در این زمینه بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که این به تولید کشور کمک می‌کند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا این واگذاری‌ خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی نیست، اظهار داشت:‌‌ بر اساس اصل ۴۴ ما تا سال ۹۴ باید واگذاری را انجام دهیم.

وی ادامه داد: اتفاقا نزدیک به ۱۵۰ شرکت به طور کامل در این پروسه واگذار می‌شود و آنچه که من گفتم مربوط به باقیمانده شرکت‌هاست.

احمدی‌نژاد گفت: سال آینده ما واگذاری بالایی خواهیم داشت، اما در بودجه پیش‌بینی می‌کنیم که حداکثر سهم در سرمایه‌گذاری باشد که یک کار مثبتی است.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره مکانیزم‌های مقابله با تحریم‌ها در بودجه سال آینده، اظهار داشت: ما با انتخاب بد‌ترین گزینه تلاش کردیم با کمترین درآمد ممکن شرایط را اداره کنیم.

احمدی‌نژاد افزود: در بودجه مکانیزم‌هایی گذاشتیم که اگر درآمد بالا‌تر رفت صرف سرمایه‌گذاری‌ها شود و اگر کاهش یافت، از جاهایی کم کنیم که به سرمایه‌گذاری آسیب نزند.
وی ادامه داد: مردم در فشارند و برای همین، در بودجه تلاش کردیم که به نوعی قدرت خرید مردم حفظ و یا به آن‌ها کمک شود. رئیس جمهور با تبیین برخی پیش‌بینی‌ها اظهار داشت: علاوه بر بودجه معمول برای بحث درمان دو رقم بزرگ قرار دادیم که دو هزار میلیارد آن برای بحث پزشک خانواده است.

احمدی‌نژاد افزود: پزشک خانواده مستقیم سقف پرداخت مردم را کاهش می‌دهد و اگر نیاز به درمان در سطح بالاتری بود، بخشی از آن از منبع اولیه برداشته می‌شود و لذا به پرداختی مردم کمک می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین مبلغ ۲۷۶۰ میلیارد تومان به عنوان یارانه و ارز دارو و نیروهای تخصصی اختصاص دادیم و برای بیماران صعب‌العلاج نیز ردیف‌هایی را در نظر گرفتیم تا فشار را کاهش دهیم.

رئیس جمهور گفت: برای کالاهای اساسی و نان نیز بودجه خوبی در نظر گرفتیم و ۱۱۳۵۰ میلیارد تومان برای این بخش اختصاص دادیم و برای حمایت از برنامه‌های جمعیت یعنی حفظ و رشد جمعیت نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومان قرار دادیم که دوباره به خانواده‌ها بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: ‌حقوق کارمندان و بازنشستگان و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز نسبتاً خوب افزایش دادیم که از پارسال که ۱۳.‌۵ درصد بود به ۲۰ درصد ارتقا دادیم.

احمدی‌نژاد در تشریح سایر ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۹۲ گفت: جهت گیری اصلی دولت عدالت است؛ ما منابع عمرانی و سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اعتباری را به صورت عادلانه در کشور توزیع کردیم و یک هزار و دویست میلیارد تومان هم برای تعادل منطقه‌ای گذاشته‌ایم.

وی افزود: ما در بودجه سال آتی سهم بودجه‌های عمرانی استانی را افزایش چشمگیری دادیم که این یک جهش است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در اصلاح ساختار‌ها هم پیش بینی‌های خوبی انجام دادیم؛ لایحه‌مالیاتی را به مجلس ارائه داده‌ایم که این لایحه بسیار منسجمی است که در آن از تمام تجربیات دنیا استفاده شده است و تجربیات مالیات کشور خودمان نیز در آن بکار رفته است که انشاءالله این لایحه با کمترین تغییرات اجرا خواهد شد؛ اصلاح قانون مالیات‌ها و اجرای آن منابع دولت را احیا می‌کند؛ بدون اینکه فشاری در اقتصاد ملی وارد شود.

رئیس جمهور کشورمان گفت: همچنین ما اصلاح نظام بانکی را هم آماده کرده‌ایم و تقریبا کارش تمام شده است؛ همچنین قانون گمرک از سوی مجلس تصویب شد و ما کار را آغاز کرده‌ایم و اثرات آن سال آینده پیدا می‌شود؛ همچنین برنامه پول ملی را هم آماده کرده‌ایم و منتظریم تا مقداری ثبات ایجاد شود تا آن را هم اجرا کنیم.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: در کارهای خدماتی دولت هم مکانیزمی  در بودجه تدوین کردیم که کار به مردم واگذار شود و دولت هم در این زمینه خدمت کند، ما دستگاه‌ها را مکلف کردیم که بخشی از تکالیفشان را واگذار کنند و حتی آنهایی را که مرز بین حاکمیتی و غیر حاکمیتی است، هم تنظیم کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: ما احکام جدیدی را برای بانک مرکزی قرار دادیم تا بتوانند نوسانات قیمت ارز را مدیریت کنند و این‌ها کارهای تحولی است که ما انجام داده‌ایم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ما موضوع مسکن مهر را با شرایط بهتری ادامه می‌دهیم و کارهای علمی و فناوری و حمایت از نخبگان و پژوهش و آموزش هم با همین سرعت جلو می‌رود.

وی گفت: یکی از کارهای مهم ما برای سال آینده که در بودجه پیش بینی شده موضوع هدفمندی یارانه‌ه‌است؛ هدفمندی یارانه‌ها از بهترین روش‌ها برای کاهش سهم ارز نفتی در بودجه دولت و در اقتصاد ملی است؛ یعنی اقتصاد ملی را بزرگ می‌کند و باعث رشد آن می‌شود و سهم درآمدهای نفتی را هم کاهش می‌دهد.

احمدی‌نژاد افزود: در واقع هدفمندی یارانه‌ها روی اقتصاد کار می‌کند و اهداف زیادی دارد که در حال اجراست؛ اما اگر بخواهیم این موضوع را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم که به معنای دریافت از همه مردم متناسب با مصرف و توزیع یکسان است؛ یعنی طبقات درآمدی و دهک‌های گوناگون که مصرف پایین تری دارند، قدرت خریدشان تعدیل شود.

وی در پاسخ به این که آیا پرداخت یارانه نقدی در سال آینده افزایش می‌یابد، اظهار داشت: بله حتما پرداخت یارانه افزایش می‌یابد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که ما امسال هم از محل افزایش حامل‌های انرژی در پرداخت هدفمندی کسری داشتیم؛ سال آینده این افزایش در کجا جبران می‌شود گفت: ما کسری نداشتیم؛ در زمان اجرای قانون بحث این بود که سازمان هدفمندی یک شرکت دولتی است و شرکت دولتی هم همیشه طلب و بدهی دارد و کارش را ادامه می‌‌دهد، هر دستگاه دولتی در پایان سال هر چقدر که از بودجه‌اش باقی می‌ماند، باید به خزانه بریزد و اگر کسری داشت هم باید از خزانه بگیرد.

احمدی‌نژاد ادامه داد: وقتی ما کوپن برنج، پنیر و سایر موارد را حذف کردیم، یارانه‌اش را مستقیم به خود مردم دادیم یعنی کسری وجود ندارد.
وی اظهار داشت: سهمی که ما باید به شرکت‌های دولتی می‌‌دادیم، خیلی بیشتر از آن چیزی است که سهمشان بود. به همین دلیل سرمایه گذاری در حوزه نفت و نیرو رشد کرد؛ یعنی این‌ها از محل هدفمندی درآمد جدیدی کسب کردند که این مثبت است.

رئیس جمهور در پاسخ به این که در واقع درآمدهای ناشی از افزایش اجرای هدفمندی پول یارانه‌های نقدی را تأمین و از سوی دیگر هم به سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی کمک کرده است گفت: بله هم‌اکنون در حوزه نفت سرمایه گذاری‌ها خیلی افزایش پیدا کرده است؛ البته ما جاهای دیگر هم به نفت کمک کردیم و فقط از این محل نبوده اما کلا این موضوع مثبت است.

احمدی‌نژاد درباره نرخ ارز در سال آینده اظهار داشت: همه تلاش ما این است که به سمت یک نرخ در موضوع ارز برویم، ولی شوکی که وارد شد خیلی سنگین بود و سنگین‌ترین شوکی که می‌توانست به یک اقتصاد وارد شود، به ما وارد شد که به امید خدا در آینده ابعاد این موضوع را برای مردم بازگو می‌کنیم؛ البته همیشه بهتر می‌توان کار کرد و یکی از شروطش این بود، درهم افزایی در کشور ایجاد شود تا بعضی‌ها فرصت پیدا نکنند که ضربه دشمن را مضاعف کنند.

احمدی‌نژاد در ادامه اظهار داشت: البته از درآمدهای سال جاری هم دولت مقداری طلبکار است که هنوز واریز نشده است.

وی در خصوص حقوق و دستمزد کارکنان دولت و کارگران هم اظهار داشت: ما برای این موضوع، افزایش ۲۰ درصدی پیش بینی کرده‌ایم و یارانه‌ها را هم افزایش دادیم وقتی این مسائل را کنار هم می‌گذاریم، موضوع پوشیده می‌شود البته قانون کارگری مرجع دیگری را برای تعیین افزایش‌ها مشخص کرده است که در آنجا دولت دخالتی ندارد و وزیر کار این موضوع را پیگیری می‌کند؛ اگر ما هدفمندی را اجرا کنیم قدرت خرید افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی آن چیزی را که ما پیش بینی کرده‌ایم هم کاهش امسال جبران می‌شود و هم افزایش قیمت هدفمندی پوشش داده خواهد شد.

هدفمندی در بودجه ۹۲

وی ادامه داد: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، هفت دهک را پوشش می‌دهد که این خیلی خوب است؛ البته ما سه دهک باقی مانده را حذف نمی‌کنیم، ولی افزایش قدرت خرید برای هفت دهک اتفاق می‌افتد.

رئیس جمهور اظهار داشت: با اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها، رشد قیمت‌های سال ۹۲ جبران می‌شود و قدرت خرید مقداری بالا می‌رود و این نکته مثبتی است.

وی خاطرنشان کرد: پرداخت‌های مستقیم همه یکسان خواهد بود؛ البته بحثی با برخی همکاران در مجلس داشتیم که اصرار می‌کردند برخی دهک‌ها را حذف کنیم که مطالعاتی هم انجام دادیم و افرادی هم شناسایی شدند اما فعلا برنامه حذف در دستور کار نیست.

وی اظهار داشت: ما چندین گزینه برای هدفمندی داریم؛ یک گزینه ارز مبادله‌ای است و گزینه دیگر ارز دو هزار تومانی و نزدیک ۱۷۰۰ تومان که الان به عنوان ارز مرجع داریم و فعلا گزینه ما ارز مرجع است در هدفمندی. اما روی همه فرآورده‌ها یکسان اعمال نمی‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ما می‌خواهیم تولید و خانوار را حمایت کنیم؛ بنابراین، بر همه اعمال نمی‌شود.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این که برنامه‌های حمایت از تولید در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چیست، گفت: ما به دو شکل حمایت می‌کنیم و در گام نخست نیز به دو شکل حمایت کردیم؛ حمایت اصل ما در نرخ‌های تبعیضی و ترجیحی بود.

وی با بیان اینکه برخی از دوستان این را یارانه و کمک محسوب نمی‌کنند، اظهار داشت: وقتی ما می‌گوییم الان گاز ۱۲۰ تومان است؛ دیگر برای همه ۱۲۰ تومان است. اگر به یک کسی گفتیم برای شما ۴۰ تومان یعنی ۸۰ تومان یارانه دادیم و این کمک است.

رئیس جمهور افزود: می‌شد این مسئله را نقد کنیم تا برگردد؛ اما فرقی نمی‌کرد ولی بنگاه‌ها برای پرداختشان مشکل کمبود نقدینگی پیدا می‌کردند؛ به همین دلیل ما از روش‌های تبعیضی استفاده کردیم و قیمت برق، آب و گاز و سوخت را ارزان‌تر در اختیار بنگاه‌های تولیدی قرار دادیم.

وی یادآور شد: همچنین تا آنجایی که امکان داشت نقدی، کمک‌های فنی و اعتباری و وجوه اداره شده و وام ارزان‌تر را هم در اختیار بنگاه‌ها قرار دادیم. البته تولیدی که رو به رشد است از آن انتظار نمی‌رود که همه منابع‌اش را از این محل فراهم کند؛ یا تمام کمک‌هایی که تولید نیاز دارد از این محل به آن بدهیم.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه ما یک گام کوچک را در هدفمندی برداشته‌ایم، افزود: نمی‌شود انتظار داشته باشیم تمام اهدافی که در کل قانون بوده در گام اول محقق شود؛ خوشبختانه علی‌رغم شرایط سختی که در یک و یکسال و نیم گذشت تولید ما سر پا بوده و صادرات غیر نفتی خوبی داریم.

رئیس جمهور بر همین اساس صادرات غیرنفتی ده ماهه را معادل پارسال عنوان کرد و افزود: شوک اول سال یک توقف پدید آورد؛ اما در این دو ماه پایانی و سال آینده خیلی سریع‌تر از سال گذشته خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر کنترل تورم در سال ۹۲ همزمان با اجرای فاز دوم در صورت تصویب مجلس چه برنامه‌هایی دارید، اظهار داشت: ما برای کنترل نقدینگی دو تا سه برنامه خوب تدوین کرده‌ایم که بانک مرکزی برخی از آن‌ها را شروع کرده؛ هرچند هنوز آن‌ها را اعلام نکرده است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ‌فکر می‌کنیم منابع و قدرت مانوری که در اختیار داریم به همراهی مردم و همچنین برنامه مدونی که در گام اول داریم که در این گام اول برنامه مدونی اجرا شد که هم خدمات و هم تولید به خوبی همراهی کردند و این همراهی هست.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بنده فکر می‌کنم شرایط بهتر شود، افزود: الان یک لجام‌ گسیختگی در برخی جا‌ها وجود دارد که آن هم به دلیل نوسانات تند ارز است و برخی مسائل دیگر که شاید اینجا، جای مطرح کردن آن نباشد که ان‌شاءالله آن‌ها را نیز مهار خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این که یعنی شما برای سال آینده ثباتی را برای تورم و نقدینگی پیش‌بینی می‌کنید، افزود: ان‌شاءالله، برنامه ما این است که به سرعت کاهش دهیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که اتفاقات اقتصادی بسیار بزرگ مثل هدفمندی که آثار عمیق اجتماعی و حتی ابعاد دیگر هم دارد و در عمل باید نتایج آن مشخص می‌شود، باید چه کارهایی را انجام نمی‌‌دادیم و با قوت بیشتر انجام می‌‌دادیم، گفت: حتما ما صددرصد آن را اجرا می‌کردیم؛ یعنی اگر الان ۲.‌۵ سال قبل بودیم، پافشاری می‌کردیم تا صددرصد آن اجرا شود و حتما تأثیرپذیری قیمت ارز و تاثیرگذاری نوسانات ارز نیز کاهش می‌یافت.

رئیس جمهور بر همین اساس ارز را لنگرگاه در این طرح دانست و گفت: دشمنان نیز شناسایی کرده و ضربه‌هایی را وارد کردند اما اقتصاد ما، اقتصاد بزرگی است و ملت ما ملتی قوی است. در یک مدتی مشکلاتی پیدا می‌شود اما حتما آن را مهار می‌کنیم و قدرتمند‌تر جلو خواهیم رفت.

وی در پاسخ به این که اشتغال همیشه یکی از دغدغه‌ها و مسئولیت‌های همیشگی شما بوده؛ ‌ آیا امروز از وضعیت آن اشتغال راضی هستید، اظهار داشت: امسال، سال سختی برای اقتصاد ما بود؛ ‌یعنی ما در شرایط متعادلی حرکت نکردیم و اگر این یک سال را در روند حرکت کشور برداریم، روند بسیار خوبی و راضی‌کننده است، نه مطلوب.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ‌ما به عنوان یک انسان آرزو داریم، همین امروز همه مشکلات حل شود. بنده اعتقاد دارم ظرفیت ملت ما، ظرفیت بالایی است و می‌توانیم کار پنج سال را در دو سال انجام دهیم و توقع‌ هم بالاست؛ اما این یک سال آسیب‌هایی وارد کرده؛ البته نرخ بیکاری ما جهش نکرده و در گذشته هم بوده است، اما با توجه به شرایطی که پشت سر گذاشتیم شاید انتظار بود یک نوسان سنگینی آنجا پیدا شود که اینگونه نشد.

رئیس جمهور گفت: این نشان می‌دهد که تولید و خدمات کارهای خود را انجام می‌دهد اما برخی از بخش‌های تولید تحت فشار است که باید کمک و پشتیبانی کنیم که این کار را هم انجام می‌دهیم و کنار تولید، مردم و بخش محوری خدمات هستیم و پشتیبانی می‌کنیم.


استخدام‌های دولتی

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره استخدام‌های جدید در دولت اظهار داشت: بنا بر قانون اساسی، مسئولیت امور اداری و استخدامی مستقیما بر عهده رئیس جمهور است که البته در طول زمان این اختیار کاهش یافته است.

احمدی‌نژاد افزود: در هفت سال، نزدیک به هشتصد هزار نفر از سیستم بیرون رفتند و این باعث خلأ نیروی انسانی شده و کارمندان زیادی هم هستند که وضعیت استخدامی آن‌ها در دستگاه‌های دولتی نامشخص است.

وی ادامه داد: بخشی از نیروهایی که قرار است جذب کنیم، در واقع در دولت الان مشغول به کار هستند و مجموعا دولت می‌خواهد سیصد و بیست هزار نفر را در سیستم اداری تثبیت کند.

رئیس جمهور گفت: دولت این امکان را فراهم کرده که همه متقاضیان در آزمون استخدامی شرکت کنند و اگر کسی با روشی در گذشته وارد سیستم شده از حق بالا‌تر برخوردار نباشد.

احمدی‌نژاد افزود: این استخدام‌ها فشاری به بودجه وارد نمی‌کند، چون وقتی پانزده هزار تخت بیمارستان اضافه می‌کنیم و وقتی چند ده هزار مدرسه و دانشگاه می‌سازیم این نیازمند کادر است که باید خدمات ارائه دهد.

وی ادامه داد: وقتی ما توسعه تقسیمات کشوری داریم که برخی مناطق به استان و شهرستان ارتقا می‌یابند، باید افرادی آن مناطق را اداره کنند.

احمدی‌نژاد افزود: دولت در اجرای اصل ۴۴ تصدی‌ها را کاهش داده و بخشی از مؤسسات و شرکت‌های مهم دولتی واگذار شده‌اند که دولت خلوت شده است.

رئیس جمهور گفت: بنا به قانون استخدام ۱۵۰۰ نفر در نهاد ریاست جمهوری اختیار شخص رئیس جمهور است که نیاز به مصوبه دولت هم نداشت.

احمدی‌نژاد افزود: رئیس جمهور می‌تواند کارمندان نهاد را خودش مستقیم انتخاب کند و من هم از مصوبه دولت درباره استخدام کارمندان نهاد اطلاع نداشتم اما زیر آن مصوبه نوشتند که برای این هم آزمون استخدامی برگزار شود.

وی ادامه داد: این حق مسلم قطعی من بود که وقتی اشخاص از هفت خان گذشته‌اند که دیگر کف کف اصل ۱۲۶ قانون اساسی است اما گفتم برای آن هم مسابقه برگزار شود.

رئیس جمهور گفت: این دولت، دولت مردم و عدالت است اما دیدم برخی جو سازی کردند که چه شد در حالی که اگر من ۱۵۰۰ نفر را مستقیم به عنوان همکارم در نهاد ریاست جمهوری انتخاب می‌کردم، قانون بود.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: البته ما گفتیم که مسابقه برگزار شود تا هر کس شایسته‌تر بود انتخاب شود و تأکید کردند امتحانات به صورت عادلانه و استانی برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین به مسئولان گزینش سفارش کردند که بی‌جهت به جوانان سخت نگیرد تا حق کسی از مردم ضایع نشود

رئیس جمهور گفت: جوانان ما نوعا شایسته‌اند و اگر کسی هم به نظر ما ضعفی داشت باید به او تذکر دهیم و دوستانه او را کمک کنیم که ضعف را جبران کند نه اینکه او را از یک فرصت محروم کنیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: این موضوع کاملا شفاف است و سهم وزارتخانه‌ها مشخص است و اینکه در کدام شهر‌ها و پست‌ها نیاز به نیرو داریم. وی تصریح کرد که بیشترین حجم کاهش حجم دولت در این دولت اتفاق افتاده است.


آینده مسکن مهر، بازار مسکن و تسهیلات آن

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت آینده مسکن مهر و تسهیلات و راه کارهای حل مشکلات مربوط به این پروژه اظهار داشت: وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود، در مسکن هم تاثیر می‌گذارد.

احمدی نژاد افزود: وقتی قیمت‌ها بالا می‌رود پرداختی مردم در حوزه مسکن هم افزایش می‌یابد که البته تعداد زیادی از مردم با همان رقم اولیه صاحب خانه‌ شده‌اند.

وی ادامه داد: اکنون که قیمت‌ها مقداری بالا رفته سعی کرده ایم که از طرق مختلف به مردم کمک کنیم که یکی از آنها افزایش میزان وام است که پایه آن ۱۴ میلیون تومان بود که اکنون در برخی نقاط به سی میلیون تومان رسیده است.

رئیس جمهور گفت: منابع دیگری برای کسانی فراهم کرده‌ایم که واقعا نمی‌توانند هزینه‌های خرید مسکن را پرداخت کنند که به آنها از طریق قرض الحسنه یا کمک دیگری یاری می‌‌دهیم.

احمدی نژاد افزود: از طرفی دیگر در حال مدیریت هستیم که قیمت‌ها بیهوده بالا نرود اما بخشی از این افزایش قیمت‌ها مربوط به مسکن مهر ۹۹ ساله نیست.

وی ادامه داد: رقم ۴۵ میلیون تومان که گفته می‌شود مربوط به مسکن ملکی است که در پردیس در کنار دیگر طرح‌‌ها در دست اجرا است.

«در پردیس یکی طرح مسکن مهر است که مانند سایر نقاط در حال اجراست و بخشی نیز طرحی در قالب مسکن مهر است که قیمت زمین هم در آن لحاظ می‌شود و یک فاز جدید هم برای افراد با درآمد بالاتر در حال اجراست که این برای قشر متوسط جامعه است»

رئیس جمهور گفت: اکنون چند طرح هم در داخل تهران در حال اجراست که یکی از آنها طرح اکباتان است که مربوط به افرادی است که به دلایلی نمی‌توانند در خارج از تهران زندگی کنند.

احمدی نژاد افزود: افرادی هستند به لحاظ اجتماعی باید در تهران زندگی کنند اما از سویی توان خرید مسکن به قیمت روز را ندارند و لذا شرایطی فراهم آمده تا آنها با رقمی مناسب در تهران صاحب خانه شوند.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی در خصوص دلایل افزایش قیمت مسکن اظهار داشت: بخش انتظاری افزایش قیمت‌ها خیلی شدید شد که البته بخشی از آن ناشی از جنگ روانی بود.

وی افزود: برخی متأسفانه و حالا ما می‌گوییم نادانسته این جنگ روانی دشمن را تشدید کردند و الا چرا باید قیمت مسکن بالا برود وقتی تعداد مسکن موجودمان بیش از تعداد خانواده‌ها است و هنوز در حال ساخت و ساز هستیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: قطعاً این افزایش قیمت کاذب است و من مطمئنم که سال آینده خواهد شکست و یک بار دیگر نیز در همین دولت قیمت شکست و پایین آمد.

رئیس جمهور گفت: الان ساخت و ساز مسکن در شرایط خوبی است اما در خرید و فروش رکود ایجاد شده است.

احمدی‌نژاد درباره عیدانه دولت و کمک به مردم برای خرید شب عید اظهار داشت: امسال بخش وسیعی از مردم واقعاً تحت فشار قرار دارند و سال سخت گذشت.

وی تصریح کرد: یارانه‌ای که برای طبقات پایین در نظر گرفتیم برای جبران این وضع بود و نوسانات ارز را نیز باید جبران می‌کردیم که البته دولت به دنبال جبران از طریق هدفمندی بود.

احمدی‌نژاد ادامه داد: جلساتی گذاشتیم در یک جلسه هم مقام معظم رهبری دعوت کردند که خدمت ایشان رسیدیم و ایشان تأکید کردند که کمکی به مردم بشود.

وی خاطرنشان کرد: جلسات متعدد و بسیار فشرده‌ای داشتیم که دو روش در آن بررسی شد که یکی پرداخت از درون اقتصاد بود و یکی بالا بردن پایه‌های پولی برای پرداخت‌ها بود که با وجود ترجیح دولت بر گزینه اول ما بر سر دومی توافق کردیم.

رئیس جمهور گفت: رقمی را از صندوق توسعه ملی قرض کردیم و به بانک مرکزی دادیم و ریال آن را گرفتیم و امشب برای عموم مردم نفری ۸۵ هزار تومان و برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نفری ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم.

وی ادامه داد: این همه هزینه‌ها را جبران نمی‌کند اما بالاخره می‌توان با آن سور و سات شرایط را تأمین کرد و یارانه اسفند را نیز آخر ماه واریز می‌کنیم که مقداری به مردم کمک بشود.مساله تحریم آجیل

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که با روش مردم در تحریم برخی کالاها همچون آجیل که قیمت آن افزایش کاذب داشته، موافق است یا خیر، اظهار داشت: این اصولاً روش خوبی است اما ما هم باید کنترل‌ها را کاملتر و حلقه‌های آن را تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: هم از مردم و هم از فعالان اقتصادی که سعی نکردند از این شرایط سوءاستفاده کنند و از همکاران خودم در دولت هم که در شرایط سخت کار را اداره کردند تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور گفت: آحاد ملت باید با هم زندگی کنند و ما هم همه در کنار هم هستیم و بهترین زندگی کردن زیستن برای دیگران و با دیگران است.

احمدی‌نژاد افزود: ما در این فلات چند هزار سال در کنار هم زندگی کردیم و در غم و شادی هم شریک هستیم و حوادث زیادی بر ایران گذشته و اگر همکاری ملی نباشد یک حادثه کوچک می‌تواند کشور را مضمحل کند.

وی ادامه داد: حالا دشمن آمده یک سنگی انداخته و یک تلاطمی ایجاد کرده تا فشارهایی را بر ما وارد کند که ما باید با کمک هم از این شرایط عبور کنیم و اگر در این شرایط من بیشتر مصرف کنم یا کسی بخواهد کالایی را انبار کرده یا از کشور بیرون ببرد تا با قیمت بالاتری بفروشد، به معنای اجحاف به دیگری است.

رئیس جمهور گفت: از قدیم رسم بوده که در عید نوروز و در اول بهار که از اعیاد بسیار زیبا و ابداع ملت ایران است که جهانی شده، دور هم جمع شویم و در دید و بازدیدها بر سر سفره هم بنشینیم.

احمدی‌نژاد افزود: حالا نباید به دلیل شرایط مردم معذور شوند و از این سنت بسیار خوب محروم شوند و یا خدای ناکرده یک خانواده تحت فشار قرار گیرد و آبرویش به خطر بیفتد.

وی تصریح کرد: همه باید کمک کنیم که از این شرایط عبور کنیم و ان‌شاءالله عبور خواهیم کرد و بنیه اقتصادی کشور ما نیز قوی است و دشمن و دولت آمریکا که با همه توان وارد عرصه شده تا به ما فشار آورد، نمی‌تواند توفیقی به دست آورد.

رئیس جمهور گفت: عبور از این مرحله و پیروزی در این نبرد اقتصادی به معنای آن است که ما ظرف چهار پنج سال به قدرت اول یا دوم اقتصاد دنیا تبدیل شویم.

احمدی‌نژاد گفت: آنها فکر می‌کردند که با شوک اول اقتصاد ما از هم می‌پاشد اما بحمدالله چنین نشد و البته به مردم فشار آمد که باید جبران کنیم و حتماً هم جبران خواهیم کرد.

احمدی‌نژاد گفت: در خیلی از کشورها گروه‌های مردمی هستند که بازار را مدیریت می‌کنند و هر جایی که کسی خواست اجحاف کند مردم خودشان وارد می‌شوند ولی من نمی خواهم هرگز باور کنم که یک ایرانی وجود دارد که بخواهد به مردم اجحاف کند.

رئیس جمهور افزود: مگر می‌شود یک نفر ایرانی و اهل این سرزمین باشد و سؤ‌استفاده کند؛ نمی‌توان به این فرد گفت ایرانی؛ چطور این فرد ایرانی است؛ این افراد عاقبت خوبی ندارند؛ کسی که از مشکلات مردم بخواهد سوء‌استفاده کند، عاقبت خوبی نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: کسانی که از مشکلات مردم سود می‌برند، این سود نیست؛ بلکه سم است که وارد زندگی می‌شود و بالاخره هم خودش را نشان می‌دهد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: وقتی یک کالای خوراکی وجود دارد، همه با هم می‌خوریم و اگر هم آن کالا کم بود با هم تقسیمش می‌کنیم؛ این سخت نیست؛ مگر می‌شود من در خانه غذا داشته باشم و همسایه غذا نداشته باشد؛ باید فشار کمتری به بازار بیارویم؛ البته در کشور کالا فراوان است و باید کمک کنیم تا دولت بتواند برنامه‌های خودش را برای عبور از این شرایط بهتر اجرا کند.

وی با بیان اینکه ملت ایران، ملت بزرگی است، گفت:‌ ما از این شرایط عبور می‌کنیم و من مطمئنم که اینطور خواهد شد.


هشدارهایی به خودروسازان

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی در مورد افزایش قیمت خودرو طی ماه‌های اخیر، اظهار داشت: در رابطه با موضوع قیمت خودرو حق با شورای رقابت است؛‌ بنده در این رابطه با هیچکسی توافقی نکردم؛ خودروسازان به دولت آمدند و گفتند که ما نیازمند منابع هستیم و در دولت هم بحث مفصلی شد که ما چطوری به تأمین منابع خودروسازان کمک کنیم؛ این یک تصمیم کلی بود که ماه‌ها پیش گرفته شد تا غیر از کالاهای اساسی سایر کالاها با ارز مبادله‌ای باشد و این حرف جدیدی نیست.

وی ادامه داد: خودروسازان با وزیر و سازمان گفت‌وگو کردند و تعهد داده‌اند تا آقایان اجازه دهند که خودشان بازار را مدیریت کنند تا قیمت را بیاورند که معادل ارز مبادله‌ای شود.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: خودروسازان نباید از فضا درست استفاده نکنند؛ خودروسازان باید تولیدشان را بالا ببرند چرا که در حال حاضر همه چیز وجود دارد و خودروسازان ما هم خیلی پولدارند؛ من شنیدم که خودروها را پیش‌فروش کردند و بعد زیر این موضوع زدند و خودروها را با قیمت بالاتری می‌فروشند که این خیلی بد است.

رئیس جمهور ادامه داد: خیلی بد است که ما به این موضوع وارد شویم و بخواهیم با کسی برخورد کنیم؛ خود، خودروسازان باید خوش‌قول باشند؛ در حال حاضر نوعی انحصار در موضوع خودرو بوجود آمده است و من دارم به این نتیجه می‌رسم که کنترل واردات خودرو را از وزارت صنایع بگیریم، چرا که این وزارتخانه مانع‌تراشی می‌کند. کارخانه‌های داخلی هم مقداری اجحاف می‌کنند.

وی اضافه کرد: ممکن است خودروسازان یک خودروی پراید را ۲۰ یا ۱۸ میلیون بفروشند و باز هم بگویند ضرر می‌کنم؛ چطور ضرر می‌کنید، مگر پراید چقدر ارزبری دارد؛ پراید حدود ۸ میلیون تومان بود؛‌مگر چقدر گران شده است، این خیلی بد است و من امیدوارم خودشان قیمت‌ها را اصلاح کنند. چرا که خوب نیست ما به این موضوع ورود پیدا کنیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که بر این اساس مصوبه سازمان حمایت ملغی است، گفت: من نمی‌دانم آن مصوبه چه بوده است؛ من نمی‌خواهم سر کسی را شیره بمالم؛ خودروسازان موظف هستند که خودشان قیمت بازار را به قیمت واقعی برسانند؛ دلال‌بازی یعنی چه.

رئیس جمهور گفت: از سوی دیگر دولت از خودروهای وارداتی ۹۰ درصد عوارض می‌گیرد؛ البته حالا که قیمت ارز بالا رفته عوارض به ۴۵ درصد رسیده است؛ ما حمایت می‌کنیم تا خودرو با قیمت کمتری عرضه شود؛ اگر بنا باشد که خودرو با قیمت بالاتری به مردم عرضه شود، خیلی بد است و ظلم به صنعت خودروسازی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ما حدود ۲ میلیون ظرفیت تولید خودرو در کشور داریم؛ خودروسازان که هزینه را می‌دهند و منابع هم دارند و بانک مرکزی هم با آنها همراهی می‌کند، بنابراین باید تولید را افزایش دهند تا قیمت‌ها افزایش یابد؛ نباید این حس بوجود آید که از حمایت دولت از خودروسازان نوعی سوء‌استفاده شود؛ مگر خودروسازان چقدر هزینه دارند و خودروها چقدر می‌ارزند؛ بالاخره خودرو یک قیمتی دارد؛ اگر هم بخواهیم کیلویی بخریم، بگویم کیلویی چند است.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: البته در سال‌های اخیر مقداری کیفیت خودروهای داخل و تنوع بالا رفته و ظرفیت خیلی خوبی در کشور بوجود آمده است؛ بر همین اساس انتظار دارم که مدیران بخش خودرو مقداری بهتر مدیریت کنند و خودشان را از مردم و با مردم بدانند و نگاه بلندمدت داشته باشند.


سرنوشت قانون بودجه در مجلس

رئیس جمهور در خصوص انتظارات دولت از مجلس در بررسی لایحه بودجه و اینکه آیا به همراه بودجه لایحه چند دوازدهم هم ارایه می‌شود یا خیر، گفت: بله، ما لایحه سه دوازدهم ارائه می‌دهیم.

وی افزود: بودجه مناسبی است و کاملا هدفمند و با شرایط امروز تدوین شده است و همکاران ما خیلی روی آن کار کرده‌اند؛ همکاران ما در مجلس هم توجه دارند که طبق نظام اداری کشور، دولت بدنه کارشناسی کشور است و دولت برای بودجه کار کرده است؛ اگر منطق بودجه به هم بخورد، آثارش عوض می‌شود؛ با توجه به شرایط ما بودجه را تدوین کرده‌ایم و بعضی سازوکارها را برای فعال کردن سایر منابع کشور در آن اعمال کرده‌ایم.

احمدی‌نژاد گفت: دولت مسائل مختلف را در بودجه لحاظ کرده است و بعد بودجه را تدوین کرد و همکاران ما آمادگی دارند تا توضیحات لازم را به نمایندگان محترم بدهند و در کل امیدواریم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بودجه به کمترین تغییرات به دولت برگردد تا بتوانیم کشور را اداره کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما یک لایحه سه دوازدهم را هم ارائه می‌دهیم چرا که مجلس قبل از پایان سال نمی‌تواند رسیدگی را شروع کند و بعد از آن هم تعطیلات نوروز است و عملا بودجه به خرداد می‌رسد؛ از لحظه‌ای که قانون بودجه ابلاغ می‌شود، پانزده روز بعدش عملیاتی می‌شود؛ یعنی نزدیک سه ماه طول می‌کشد.


هر چند در این برنامه تلویزیونی رئیس جمهور، به غیر از مجری همیشگی، چند خبرنگار دیگر نیز حضور داشتند ولی پرسش‌های آن خبرنگاران مستقیم از شبکه اول پخش نشد و به بعد از سریال موکول شد.

پس از پخش سریال که حدود یک ساعت طول کشید، سوالات و پاسخ‌های خبرنگاران سایر رسانه‌ها با رئیس‌جمهور که به صورت ضبط شده، و بنا به اعلام خبرگزاری فارس به طور ناقص پخش شد، بدین شرح است:

خبرنگار فارس از رئیس جمهور پرسید آیا امکان آن وجود نداشت که دولت با حمایت از بخش کشاورزی و دامپروری مانع واردات ۱۰ میلیاردی به کشور می‌شد؟

احمدی‌نژاد پاسخ داد: دولت برنامه وسیعی را برای توسعه کشاورزی آغاز کرد که از سال گذشته مجوز آن را از مجلس گرفتیم و ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه را به توسعه کشاورزی اختصاص دهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: برای این کار در تمام استان‌ها ستاد تشکیل دادیم و کار خوبی آغاز شده، اما از ۳۰ سال قبل در نهاده‌های اصلی کشاورزی دچار کمبود هستیم.

وی گفت: پارسال واردات نهاده‌های اصلی دچار مشکل شد و کم وارد شد و در نتیجه فشار آن به داخل آمد و به جای بخشی از علوفه وارداتی گندم تولید داخل مصرف شد که امسال باید آن را جبران می‌کردیم.

احمدی‌نژاد گفت: در این راستا تصمیم گرفتیم برای جبران مشکل ذخایر استراتژیک خود را افزایش دهد و به همین دلیل مقداری واردات کالاهای اساسی کشاورزی ما اضافه شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: البته این یکساله جبران نمی‌شود و ما کسری علوفه داشتیم که شاید ۴۰ سال است در حال واردات آن هستیم و کار جبران آن را شروع کردیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره تمهیدات دولت و مجلس برای کنترل تورم و ایجاد رونق پولی در کشور، اظهار داشت: مجلس در این زمینه خیلی به دولت می‌تواند کمک کند.

احمدی‌نژاد افزود: یکی از راه‌های کمک به مجلس همین بودجه و یکی هم طرح‌های اصلی دولت برای عبور از این شرایط است که مجلس می‌تواند پشتیبانی سیاسی و قانونی انجام دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: دولت چند طرح برای عبور از این شرایط در نظر گرفته تا به سرعت از این مرحله عبور کنیم و تلاش ما این است که دوره عبور را کوتاه ‌کنیم تا آسیب‌ها به مردم کمتر شود و مجلس خیلی می‌تواند در این زمینه نقش ایفا کند.

وی ادامه داد:‌ اعتقاد ما این است که هدفمندی بسیار طرح مهمی در این راستا است که نقصی ندارد و همه آن برای کشور سود است گرچه قدرت خرید یکی دو دهک کاهش می‌یابد، اما این عدالت است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد:‌ وقتی ما این کار را اجرایی نمی‌کنیم، معنی آن این است که فاصله طبقاتی را بی‌جهت گسترش می‌دهیم درحالی که دلیلی ندارد به کسانی که برخوردارترند یارانه سنگین‌تری بدهیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار موج در خصوص تعامل دولت و بخش خصوصی برای دور زدن تحریم‌ها و عدم حضور وزرا در شورای گفت‌وگو، اظهار داشت: حجم واگذاری‌های دولت به بخش خصوصی در این دوره بیش از ۴۰ برابر کل ۱۵ سال گذشته است.

وی افزود: دولت در حال واگذاری امور به بخش خصوصی است و من خودم تقریبا با همه تشکل‌های بخش خصوصی بارها جلسه داشته‌ام و بقیه همکارانم نیز ارتباط دائمی دارند.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: یک مصوبه‌‌ای بود که از نگاه من به عنوان رئیس جمهور خلاف قانون اساسی بود که آن را دادم به هیئت عالی حل اختلاف که بررسی کند و نظر بدهد و ما هم طبق آن عمل می‌کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: ارتباط دولت و بخش خصوصی مستمر است و معاون اول و وزرا و بنده دائم با بخش خصوصی جلساتی داریم و برخی اوقات در حد بنگاه تصمیم می‌گیریم.

وی ادامه داد: از اول اعتقاد ما این بود که کشور را باید مردم اداره کنند و از جمله بخش‌های کشور اقتصاد است و این یک باور است و یک تئوری اقتصادی و حرکت موضعی شخصی نیست.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: حتی در این مرحله که وزارت بازرگانی مجبور شد وارد میدان شود تا کالای اساسی وارد کند، همه فشار ما به این وزارتخانه آن بود که کالاها را بلافاصله به مردم منتقل کند.

رئیس جمهور گفت: ممکن است گروهی بگویند ما نماینده کل مردم هستیم که ما با آنها هم مانند بقیه تعامل داریم و کار می‌کنیم، اما گستره مردم خیلی وسیع‌تر است و ما از خدا می‌خواهیم کارها را به آنها بسپاریم.

وی تصریح کرد:‌ الان پیشنهادات مختلفی به دولت می‌رسد که ما بدون هیچ تعصبی نسبت به آنها، بررسی می‌کنیم و هر کس راه‌حل بهتری برای بهبود وضع کشور بدهد استقبال می‌کنیم.

احمدی‌نژاد در عین حال گفت:‌ اینکه گروهی انتظار داشته باشد که ما کل دولت را تحویل آنها بدهیم، این خلاف قانون اساسی و منطق مدیریت است.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص راه‌های مبارزه با گرانی اظهار داشت: اتفاقاتی خارج از اراده اقتصاد ما افتاده و از بیرون عواملی سنگین علیه ما فعال شدند.

وی افزود: اقتصاد ما حدود ۴۰،۵۰ سال است که وابسته به نفت است؛ اگر در این درآمد نوسان تندی اتفاق بیفتد حتما تأثیر خود را می‌گذارد که ما باید آن را مدیریت کنیم که البته کارهای درازمدتی برای آن در نظر گرفتیم.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: باید به سمتی برویم که سهم درآمد نفتی را در اقتصادمان کاهش دهیم و سایر درآمدها بالا برود؛ مانند صادرات غیر نفتی که به سرعت در حال افزایش است.

رئیس جمهور تصریح کرد: با این سرعت رشد تا دو سال دیگر واقعا نیاز به درآمد ارزی نفتی به معنی فعلی برای اداره خوب اقتصادمان نداریم ؛ حتما سال آینده میزان صادرات غیرنفتی و خدمات فنی مهندسی ما به ۷۵ میلیارد می رسد.

وی خاطرنشان کرد: در کوتاه مدت نیز برنامه هایی داریم و با کنترل بیشتر، بازار و نظارت بر واردات ارزی و پرداخت جبرانی‌ها، انشاءالله وضعیت ما بهتر خواهد بود.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مبنی براینکه بحث‌هایی که در حوزه معیشت و مسکن می‌شود زمانی که وضعیت اقتصادی دارای بحران است حوزه فرهنگ آسیب بسیاری می‌بیند از این‌رو برای سال آینده در بخش فرهنگ بودجه افزایش پیدا می‌کند و همچنین در صحبت‌هایتان به بخشی اشاره داشتید که هزار و پانصد میلیارد تومان از بودجه نهادها که به مرور به دولت وابسته شده‌اند کاهش یافته است این نهادها کدامند، اظهار داشت: مؤسساتی شکل گرفته که اینها به لحاظ قانونی تحت مدیریت دولت یا هیچ یک از اجزای حکومت نیستند اما به مرور یک ردیفی در بودجه گرفته‌اند و یک حقی را برای خود قائل شده‌اند.

رئیس جمهور ادامه داد: امسال که این فشار به بودجه آمد ما آن را کنترل کردیم و برای سال آینده یک غربالگری صورت دادیم و آنهایی که واقعاً در خدمت فرهنگ و کارهای مثبتی است، نگه داشتیم اما از آنهایی که ضرورتی نداشت منابع عمومی به آنها بدهیم، خداحافظی کردیم.

وی افزود: البته می‌دانیم در نهایت در بودجه چه خواهد شد چرا که قبلاً بخشی از اینها را حذف کردیم و دوباره اضافه شد امیدواریم که دوباره اضافه نشود و با دوستان هم صحبت کرده‌ایم که اضافه نکنند.

احمدی‌نژاد یادآور شد: اما برای سال آینده مطلق ما بودجه بخش فرهنگ را کاهش نداده‌ایم با اینکه بودجه مصرفی است یعنی غیر از حقوق و مزایای دولت که افزایش پیدا کرده بقیه بودجه کاهش دارد اما این را ما تغییر نداده‌ایم و در برخی کارهای خاص اضافه کردیم.

رئیس جمهور با تأکید براینکه دولت باید از فرهنگ حمایت کند، اظهار داشت: ملت ما فرهنگی است و بدون فرهنگ نمی‌شود زندگی کرد امیدوارم شرایط‌مان سال آینده بهتر شد بتوانیم افزایش هم بدهیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه تأکید شما بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها است و توقف فاز دوم هدفمندی از سوی مجلس چه آسیبی به اقتصاد کشور زد و در حال حاضر نیز در مجلس بر توقف فاز دوم هدفمندی تأکید می‌شود آیا این شاکله بودجه را به هم نمی‌ریزد، گفت: حالا شما حرف ۲۰ روز پیش را فکر کنید که اصلاً نبوده است و در یک فضای جدید می‌خواهیم کار کنیم.

احمدی‌نژاد افزود: ما مواجه شدیم با ورود یک عامل قوی خارجی به اقتصاد ایران برای ضربه زدن و کسانی هم در پشت صحنه قرار دارند که اقتصاد ایران را به خوبی می‌شناسند و با قوت و ضعف‌های آن آشنایی دارند.

رئیس جمهور افزود: ما یک برنامه برای خنثی کردن آن عامل و عبور از این شرایط درست کردیم ممکن است به هر دلیل دوستانی با این برنامه مخالف باشند و ما هم نمی‌خواهیم وارد ارزیابی دلایل شویم و خواهش‌مان این است که آنها راه‌حل بدهند تا ما اجرا کنیم.

وی ادامه داد: بالاخره نمی‌توانیم همین شرایط را ادامه دهیم چرا که ادامه این شرایط یعنی آسیب‌پذیری و باید یک کار جدید انجام داد و کارهای جزیی نیستند چرا که کل اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است پس ما هم باید برنامه‌هایی داشته باشیم که کل اقتصاد را به سمت مسیر درست ببریم.

احمدی‌نژاد با تأکید براینکه ما برنامه کلان و نه برنامه جزیی می‌خواهیم، اظهار داشت: اینکه بگوییم فعلاً به این مرغداری ۲ هزار تومان وام بدهیم خب حالا به این مرغداری وام می‌دهیم اما با این کارها مشکل کشور حل نمی‌شود.

رئیس جمهور گفت: ما منتظر هستیم خواهش کرده‌ایم و خواهش هم می‌کنیم طرح‌ها را بدهند و با یکدیگر بحث می‌کنیم آنها ما را قانع کنند و حتی نمی‌گوییم که صد درصد ما را قانع کنند و اگر ۴۹ درصد هم ما را قانع کنند ما حاضریم اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: هر کس که دلسوز کشور است دبیرخانه طرح تحول اقتصادی آقای فرزین، حسینی وزیر اقتصاد همه ما استقبال می‌کنیم و این یک مسئله شخصی و مربوط به دولت و یک گروه نیست و باید همه بسیج شویم و مقابل آن بایستیم البته ما دنبال جنگ نیستیم و به آنها هم گفته‌ایم که این کار زشتی است و بالاخره ملت عبور خواهد کرد و شما شرایط را برای خود خراب می‌کنید.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد:‌ باید با ملت ایران همکاری کنید و از این اقدامات دست بردارید اما فعلاً شرایط به این شکل است اما بنده مطمئنم که عوض خواهد شد و چاره‌ای جز همکاری با ایران وجود ندارد.

رئیس جمهور افزود: ما هم اعلام کرده‌ایم آماده همکاری هستیم و استقبال می‌کنیم هر کس طرحی بدهد که کلان اقتصاد را خارج از تیررس بدخواهان باشد و ما دست وی را هم می‌بوسیم.

بازگشت به ابتدای صفحه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 5
در انتظار بررسی: 625
انتشار یافته: 67
ناشناس
|
UNITED STATES
|
22:29 - 1391/12/05
45
932
20درصد افزایش حقوق به هیچ عنوان جوابگوی این همه گرانی و تورم نیست.
پاسخ ها
سعید
| UNITED STATES |
23:57 - 1391/12/05
نشون میده اصلا دقت نفرمودید. 20 درصد پایه حقوق افزایش پیدا میکنه. اما از اونجایی که تقریبا نصف حقوق کنونی کارمندان دولت و بخش عمومی برای اضافه کاره، و ایشون فرمودند بودجه جاری را به شدت کاهش دادیم یعنی اضافه کار حسابی کم شده و در مجموع دریافتی در سال 92 کمتر هم خواهد بود! (به علاوه یک سوم شدن ارزش پول ملی در سال 92 که خودش داستان دیگری است)
هادی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
09:01 - 1391/12/06
من توی این فکرم که این چند نفری که جواب منفی به این جمله داشتند در مغزشان چه می گذرد : یعنی مخالف افزایش حقوق هستند و آی اینکه آنها حقوق بگیر هستند و یا اصلا نمی دانند در مملکت چه خبر است ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:30 - 1391/12/05
36
532
رييس دولت بايد از دو سال و حتى چند سال پيش كه وارد فاز تحريمها شديم فكرهايى براى اينروز ها ميكرد و انضباط مالى كشور ايجاب ميكند كه بودجه در تاريخ معين و بموقع به نمايندگان ملت براى رسيدگى تحويل داده شود ، و اين نمايندگان ملت هستند كه براى بودجه كشور بايد تصميم بگيرند .
alireza
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:40 - 1391/12/05
30
595
من هم تایید می کنم اصلاً 20درصد افزایش حقوق به هیچ عنوان جوابگوی این همه گرانی و تورم نیست. هزینه ها بیش از 120 درصد افزایش داشته و این عادلانه نیست.
ایرانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:42 - 1391/12/05
20
587
اگر دولت در ارتباط با قیمت خودرو نمی خواهد کاری بکنه کی این کارو بکنه؟
چه کسی به فکر مردم هستش آخه؟
واقعا خدا رو خوش میاد؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
22:53 - 1391/12/05
خودرو ساز !!!
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
22:54 - 1391/12/05
سايپا و ايران خودرو بايد به فضاي سبز تبديل شود .
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
22:58 - 1391/12/05
معلومه میخواهی ماشین بخری حالا چی کلک
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
23:10 - 1391/12/05
چی تو مملکت ما تو دلالی نیست اگر قیمت پسته امد پایین خودرو هم میاد
mjat
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
23:23 - 1391/12/05
مردم نخرن خودش درست میشه. خود رییس جمهورم بهش اشاره کرد.
خانه دار
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
02:22 - 1391/12/06
فقط از این میسوزم که اگر اول سال یه خودرو یا بجاش ارز میخریدم الان 3 برابر برده بودم. حالا هم نه رئیس جمهور ارز 1226تومانی به من میده نه کسی پراید 7 میلیونی (اونهم قسطی)
اولین مرتبه هم نیست که اینطور میسوزم
مهرداد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
07:40 - 1391/12/06
اکثر مردم موافق ورود نا محدود خودروهای دست دوم زیر سه سال از امارات به ایران و بدون اخذ عوارض سنگین هستند(مثل افغانستان). خودرو سازها هم میتونن قطعه تولید کنند.(مثل هند) چرا از الگوهای موجود در دنیا استفاده نمیشه.
صنم
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
09:47 - 1391/12/06
مردم تو روخدا نخرید.مردم باید خودرو و هر کالای گرونی رو تحریم کنند
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:51 - 1391/12/05
20
392
آقای رئیس جمهور تصور می کنند که مسائل اقتصادی هم با تحکم سیاسی خط می گیرند، این که گفته اند مطمئن هستم قیمت مسکن خواهد شکست، روی چه حسابی می فرمایند؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
23:20 - 1391/12/05
رو حساب چند سال پیش که یه گرونی داشتیم و بعدش رکود.
یادتونه؟
مجتبی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
07:38 - 1391/12/06
جناب ناشناس رکود داشتیم نه شکست قیمت و ارزونی. در اصل قیمتها ثابت موند.
داود
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
08:24 - 1391/12/06
درسته قیمت ها چندسال پیش راکد شد ولی نشکست در خوشبینانه ترین وضعیت دیگه افزایش نخواهد داشت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:53 - 1391/12/05
17
470
قیمت خودرو اگه دست دولت نیست پس دست کیست
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
23:31 - 1391/12/05
طبق مصوبه دولت مبلغی که خودروسازان از گرانی خودرو بدست می آورند باید به حساب دولت واریز شود حالا ببینید چه فیلمی برای مردم در می آورد و ملت را سرکار میگذارند
اکبر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:53 - 1391/12/05
22
325
جالب بود، ایشان به موضوعات اشراف داشت، ولی راه حل قطعی برای مسئله گرانی غیره منصفانه خودرو، که کاملا تحت نظر دولت می باشد ارائه نشد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:56 - 1391/12/05
10
222
مجلس بايد نسبت به تعرفه واردات خودرو و نيز رانت واردات اون كه دست يك عده خاص و معدود هست تصميم قاطع بگيره كه به اين ترتيب دست دلال ها و واسطه هاي اونها كوتاه و مردم مظلوم ما هم به حق شون برسن و بتونن در فضاي رقابتي محصول با كيفيت رو انتخاب كنن.
اين هم باعث افزايش كيفيت داخلي ها ميشه و هم حفظ كرامت و شان مصرف كننده ايراني.
حمیدرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:56 - 1391/12/05
12
276
الان به خودروسازان هشدار دادید؟
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
22:58 - 1391/12/05
37
333
خیلی بد است که تلویزیون صحبتهای رئیس جمهور در بخش دوم را مستقیم پخش نکرد و آآنرا به بعد از سریال موکول کرد آیا سریال اینقدر مهم است عجب...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:01 - 1391/12/05
720
105
درود بر احمدی نژاد
دوست
|
GERMANY
|
23:02 - 1391/12/05
21
214
بعید میبینم که درباره مسئله خودرو راه حلی تا پایان سال پیش بینی بشه
پاسخ ها
بیتاب
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
02:10 - 1391/12/06
معلومه شما مشکل گرانی نان و مرغ و گوشت و غیره را برای منزلت حل کردی، فقط یک مسئله گرانی خودرو برات حل نشده مونده !!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:02 - 1391/12/05
55
299
آیا نمی شد سریال پس از صحبت های رئیس جمهور محترم پخش می شد؟!
روح اله
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:03 - 1391/12/05
10
185
در خصوص مسکن مهر آیا واقعا انصافه که یک عده هزینه کمتر بدهند بخاطر اینکه زودتر ساخت آنها تمام شد و به گرانی نخورد در حالیکه عده دیگر که همزمان ساخت آنها هم شروع شد بود هزینه بیشتری بدهند. دولت اینجا چرا نظارتی ندارد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:04 - 1391/12/05
42
367
چرا به مردم توهین می کنید چندین میلیون نفر نشستن سخنرانی رئیس جمهور را ببینند سریال اینقدر مهم است که به مردم و شعورشان به این شکل توهین می کنید. متاسفم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:05 - 1391/12/05
8
323
این یه حرفش واقعن درست بود:پراید کلا چقدر آهن و پلاستیک برده ؟بگید یه جا حساب کنیم وزنش کنیم چند میشه؟
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
12:29 - 1391/12/06
قست ECU يا كامپيوتر پرايد كلاً 250 گرم است ولي قيمت آن حدود 150 دلار مي باشد و نمي دهند كه ، نمي شود همه چيز را كيلويي حساب كرد . مثلا شما چند كيلويي ؟ 70 كيلو يا بيشتر ، خب كيلويي چند كه ديه تان 120 ميليون است ؟ كمي فكر كنيم بعد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:06 - 1391/12/05
20
283
سوالات خبرنگاران رو چرا زنده نشون ندادن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!سریال مهم بود آیا ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:09 - 1391/12/05
4
175
انتظار ميره تا دولت محترم نسبت به قيمت خودرو و دلالان و وارد كننده هاي منصف اون اقدام عملي انجام بده. لذا از تابناك درخواست ميشه اين موضوع رو بگوش نماينده ها برسونه تا با تغيير و كاهش در تعرفه واردات و رفع انحصار واردات دعاي خير مردم رو براي خودش بخره.
همت
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:11 - 1391/12/05
18
277
بيانات رييس جمهور حكايت از عدم توانايى دولت و وزارت صنايع براى اعمال سياست براى خودرو سازان يكه تاز است
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:20 - 1391/12/05
15
110
مسکن که از خارج وارد نمیشه که ارز بخواد یه عده دلال گرونش کردن و یه عده هم خوششون اومده تو شهر ما که خرید و فروش مسکن راکده خوشبختانه. فقط قیمتا رو میپرونن ولی مردم اینقدر عاقلن که تا لازم نیست نخرن چون ممکنه مثل چند سال قبل حباب قیمتیش شکسته بشه .
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
08:32 - 1391/12/06
ناشناس دلبندم، اون ساختمان از اجزايي تشكيل ميشه كه بيشترش از خارج وارد ميشن. مثلا آهن و سنگ و شيرالات و ....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:23 - 1391/12/05
11
124
چه خوب بود ادامه جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با رییس جمهور محترم پخش می شداینجوری بهتر بود.
صادق
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:25 - 1391/12/05
38
147
درود بر آقای رییس جمهور..خودروسازها بالای 70%قیمت خودرو رو از مردم گرفتن موقع پیش فروش الانم میگه قیمت ها آزاده!این زرنگی نیست پس چیه؟!!!!اصلا قرار بر این نبوده...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:25 - 1391/12/05
17
127
چرا سریال؟
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:25 - 1391/12/05
32
186
سلام
من واقعا متاسف شدم
هر چی باشه اقای رییس جمهور داشتن صحبت می کردن این یعنی چی که سریال پخش بشه؟همین موارده که فردا چهارتا مورد بزرگتر هم بوجود میاد چرا همون اولش نباید جلوی این کارا گرفته بشه؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:28 - 1391/12/05
3
234
زمينهاي در اختيار سايپا و ايران خودرو را به زمين كشاورزي تبديل كنند اقتصادي تر است.
فرهنگ
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:28 - 1391/12/05
282
58
جناب مجری شان رییس جمهور را رعایت نمیکرد ومرتب لفظ -- آقای دکتر -اقای دکتر بکار می برد انگار اینکه دارد با جناب وزیری یا نماینده ای مصاحبه میکند بهتر بود در مقابل اینهمه بیننده باعنوان اقای رییس جمهور سئوالش را مطرح میکرد
ایرانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:31 - 1391/12/05
21
133
آقای رییس جمهور کدوم کار مطالعاتی شما برای حذف عده ای ازیارانه انجام داده اید شما افرادی نظیر بنده با 6 سر عائله و با یک حقوق کارمندی و یا افراد بیکار دیگری را جزو مرفهین حساب کرده و پیامک انصراف فرستلده اید در حالی افرادی با در امدهای بسیار بالا چنین پیامکی دریافت نکرده اند.

(البته بحثی با برخی همکاران در مجلس داشتیم که اصرار می‌کردند برخی دهک‌ها را حذف کنیم که مطالعاتی هم انجام دادیم و افرادی هم شناسایی شدند اما فعلا برنامه حذف در دستور کار نیست.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:31 - 1391/12/05
2
243
آقاى احمدى نژاد لطفاً طبق گفته خودتون تعرفه واردات خودرو را برداريد هم خودرو هاى وارداتى و هم داخلى ارزان شود
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
01:54 - 1391/12/06
جالب اینکه در تمام این کامنتها هیچ گله و شکایتی از قیمت سرسام آور گوشت و مرغ و برنج و و و نیست.
ولی همه خودرو ارزان میخوان.
علتش اینکه همه میخوان از حاشیه بازار خودرو سوءاستفاده کنند و گرانتر بفروشند و سود بادآورده ببرند.
حمید فلاح
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
23:54 - 1391/12/05
5
143
سه ماه پیش ماشین چینی ثبت نام کردم و بالای 80 درصد قیمت آن را شرکت گرفته و بابت ثبت نام در قرارداد هیچگونه سودی در نظر نگرفته اند و طیق صحبت نمایندگی قیمت قطعی بود . یعنی فقط هزینه های پلاک گداری و ... ولی الان وقتی با شرکت تماس می گیریم می گویند قیمت جدید ( حدود 20 میلیون بالاتر ) باید به شرکت بدهیم. با اینکه در همان 3 ماه پیش با قیمت خیلی کمتر می توانستیم اتومبیل را نقدی از بازار خریداری کنیم . حالا تکلیف ما چیست ؟ لطفا تابناک پیگری و نتیجه را اعلام فرمایید.
پاسخ ها
خودروساز
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
01:41 - 1391/12/06
اگر 3 ماه پیش می توانستی با قیمت کمتر از بازار خرید کنی، و اشتباه کردی و نخریدی حالا چرا رئیس جمهور و تابناک را مقصر میدانی.
کدام آدم عاقلی قیمت پائین تر بازار را ول میکند و میرود از خودروساز گرانتر بخرد؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
00:14 - 1391/12/06
376
59
واقعا ابتکار جالبی بود .آقای احمدی نژاد با اجازه دادن به طرح سوال توسط رسانه های جمعی به غیر از تلویزیون گل کاشتن .کار تازه ای بود
واقعا بعضی از ما ها آدمای بد بختی هستیم همیشه نیمه خالی لیوانو میبینیم و به نیمه پرش کاری نداریم یا نمیخوایم ببنیم.رسانه ملی هم با پخش سریال بین فرمایشات ایشون و خبرنگاران محترم کار خوبی نکردن
درود به رئیس جمهور پرتلاشمون.ایول داری دادا.خدا یارو یاورت باشه تا بازم به ملتبزرگ ایران خدمت کنی
پیام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:09 - 1391/12/06
3
66
باسلام
خودرو.مسکن.عدس.تخمه افتاب گردان.نیم کیلو پسته.100 درصد افزایش داشته چرا حقوق کارمندان 20 درصد؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:18 - 1391/12/06
5
26
فرمودند که بودجه عمرانی تغییر چندانی نکرده و همین طور بخشهای دیگه . برادر من 37 هزار میلارد ریال امثال معادل 10 هزار میلیارد ریال پارساله یعنی یک انقباض 300 درصدی در بودجه.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:29 - 1391/12/06
1
38
درفضای رقابتی وقیمت آزادخودرو واردات نیز آزاد شود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:30 - 1391/12/06
3
41
باسلام فکر میکنم جناب رییس جمهور ازبازار خبر ندارنداکثر اجناس ومایحتاج مردم بیش از سه برابر گران شده وحقوق بازنشستگان ووظیفه بگیران که در سال گذشته18درصد بوده 20درصداعلام کردند ایا این افزایش به دارو .کرایه خونه .ویامایحتاج عمومی بدیم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:32 - 1391/12/06
42
7
وقتی تمامی اجناس داخلی و خارجی حداقل دو برابر شده افزایش دو برابری خودرو کاملا امری معقول و طبیعی است
داود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:42 - 1391/12/06
1
58
خیلی خوب میشه مشینو کیلویی قیمت بزارن هم دیگه از کیفیت بندنه و فولادش نمی زنند هم قیمتش مشخص تر میشه
مثلا
پراید کیلویی 20 هزار تومن وزنش 800 کیلو بوده میگن شده 900 کیلو
پژو 206 کیلویی 30هزار تومان
ماشین های خارجی 60 هزارتومن دیگه بیش از این جا نداره
ماکسیما حدودا 1400 کیلو وزنشه قیمتش میشه 84 میلیون اگه مالیات واردات کم بشه قیمت خودرو خارجی از 60 هزار به 35 هزار تعدیل میشه ...
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
14:03 - 1391/12/06
من به اندازه یه ماشین 300کیلویی پول دارم کسی سراغ داره
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:53 - 1391/12/06
95
18
خداوکیلی بعضی از گلایه های رئیس جمهور هم بحقه.
واقعا دولت تنها مونده.
شهروند این سرزمین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
08:55 - 1391/12/06
5
49
این همه گران کردند بعدش 20 درصد به حقوق اضافه کردند بازم سودشو پولداران می کنند ماکه پولی نداریم خداکنه مرحله دوم اجرا نشه اگر بشه ما بدبخت بیچاره ها بیچاره تر می شویم بازم خدارو شکر سالمیم ناشکری نمی کنیم از تین بی انصافی بدم میاد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:13 - 1391/12/06
4
54
باقاي رئيس جمهور بفرمائيد در اين مدت 8 سال رياست شما كلا چند درصد تورم واقعي داشته ايد . شما چند درصد حقوق كارمندان و بازنشستگان كه ضعيف ترين قشر جامعه هستند جبران كرده ايد
حميد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:33 - 1391/12/06
0
34
در خصوص افزايش قيمت دو برابري خودرو حالا علاوه بر عموم مردم، رئيس جمهور هم ناراضي بود اما اين نارضايتي را بايد به صورت عملي و به فوريت نشان دهد و به دليل يك دنده گي خودروسازان در پايين نياوردن قيمت بايد تعرفه واردات در اسرع وقت به صفر برسد. تا بيش از اين اجحاف در حق مردم صورت نگيرد.
ناشناس
|
-
|
09:42 - 1391/12/06
1
37
هيچكس نيست بپرسد افزايش سال گذشته كجاش 5/13 درصد بود . من خودم يه كارمندم افزايش حقوق بنده مجموعا 6درصد بود كه 4درصد آن به ماليات و اين جور چيزها رفت خدايي كل افزايش حقوق بنده به صورت واقعي 18هزارتومان بود كه حاضرم فيش را به هر جاكه مي خواهيد ارائه بدم واقعا جاي تاسفه
مسعود enginer
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:47 - 1391/12/06
1
39
اگر خودرو سازان همینطور تکتازی کنند با این ماشین هایی که معلوم نیست کیلویی چند حساب میکنند و به مردم میدند آقای رئیس جمهور باید واردات خودرو رو آزاد کنند به کمک مجلس که این خودروسازا دوهزاریشون بیفته
این همه ارز مرجع و وام های کلان رو به خودشون اختصاص میدن و آخرش چراغ پراید رو عوض میکنند و میگن خودروی 2012
کارمند
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:54 - 1391/12/06
7
44
متاسفانه افزایش حقوق کارمندان فقط شام زیر پایه حقوق می شود من با حقوق 800هزار پایه حقوقم زیر 500 هزار است.ولی برای کارگری افزایش حقوق کل در یافتی را شامل می شود.در بحث مستمری و بیمه نیز این تبعیضات وجود دارد و در نهایت کارمند متضرر می شود.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:55 - 1391/12/06
6
50
اون چه خواهد شكست سقف خانه ها و آمال و آرزوها بر سر اقشار كم درآمد و مستضعفان است و الا ما كه شكست قيمت مسكني نديديم.
اشکان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
10:46 - 1391/12/06
11
54
مردم خوب !!
من منکر این گرانی ها و بی تدبیری ها نیستم و اینکه چه مشکلاتی داریم ولی قبول کنید خودمونم مشکل داریم دیگه !!!
تا میگن فلان چیز گرون شد همه یه ثانیه هم معطل نمیکنن !!!!!!!!!!!!!!!!!
مهدي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
13:28 - 1391/12/06
1
32
اين مردم نميدونم از چه ميترسند كه تا ي چي گرون ميشه ميريزند و خريد مي كنند : مردم تو روخدا نخرید.مردم باید خودرو و هر کالای گرونی رو تحریم کنند ... باور كنيد كه اگر نخريد به مشكل قحطي بر نمي خوريد ما خودمون بايد قيمت ها را درست كنيم... هجوم نياوريد
سعید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
14:35 - 1391/12/06
2
31
کاش فقط مشکل کمی حقوق بود که البته خودش کم مصیبتی نیست، ولی از اون بدتر چند ماه حقوق نگرفتن که در کارخانجات یه چیز کاملا" عادیه.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار