گفته‌ها و ناگفته‌های روزنامه‌های صبح امروز
همان گونه که می‌شد حدس زد، سخنان هفته گذشته هاشمی، واکنش‌های فراوانی به همراه داشت که می‌شد رد پای آن را در روزنامه‌های صبح امروز دید. اینکه انتظارات مردم از هاشمی چیست یا اساسا مردم از هاشمی انتظاراتی دارند یا خیر، موضع‌گیری‌های اخیر درباره اظهارات هاشمی بود.
کد خبر: ۲۶۴۵۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۷ 11 August 2012
اجلاس مشورتی تهران با حضور نماینده سی کشور، در حالی برگزار شد که وزیر امور خارجه کشورمان، انتظار حضور نمایندگان نیمی از این کشور‌ها را داشت. همچنین در کنار آن، واکنش‌ها به اظهارات اخیر آیت‌الله هاشمی و ارائه جزییات جدیدی از اختلاس در بنیاد شهید، از مهمترین موضوعات صبح امروز روزنامه‌ها بود. 

آتش‌بس در عید فطر

پنجشنبه گذشته، تهران میزبان اجلاس مشورتی بررسی تحولات سوریه بود که کار خود را با پیشنهاد «تشکیل گروه تماس و برقراری آتش بس» به پایان رساند. این موضوع در کنار اخبار المپیکی، شاید تنها اخبار مشترک روزنامه‌های صبح امروز بود. 

روزنامه شرق در گزارشی در این باره، نخست به کیفیت برگزاری کنفرانس اشاره کرد و نوشت: «اجلاسی با کمیتی قابل توجه و کیفیتی قابل تأمل. این اجلاس در حالی برگزار شد که تا یک روز پیش از آن، پیش‌بینی میزبان یعنی علی اکبر صالحی وزیر خارجه، از شرکت کنندگان، حداکثر ۱۵ کشور بود. با این حال بر خلاف انتظار، جمع شرکت کنندگان از ۲۶ تا ۳۰ کشور در نوسان بود. بر اساس اعلام رسمی وزارت خارجه که در بیانیه پایانی اجلاس منتشر شد، ۲۶ کشور افغانستان، الجزایر، ارمنستان، بلاروس، بنین، چین، کوبا، اکوادور، گرجستان، هند، اندونزی، عراق، قرقیزستان، مالدیو، نیکاراگوئه، عمان، پاکستان، روسیه، سریلانکا، سودان، تاجیکستان، تونس، ترکمنستان، ونزوئلا و زیمبابوه در این اجلاس شرکت کردند. با این حال خبرگزاری‌ها، جمع حاضران را ۲۷ کشور و در پایان این اجلاس، علی اکبر صالحی کشورهای شرکت کننده را ۳۰ کشور معرفی کرد. 

محمود احمدی‌نژاد یک روز پیش از این نشست، از آن به «نشست وزیران خارجه» یاد کرده بود. با این حال از میان ۲۷ کشور، سه کشور یعنی عراق، پاکستان و زیمبابوه در عالیترین سطح اجلاس یعنی وزیر خارجه شرکت کردند که تا کنون در تحولات سوریه کوچک‌ترین نقشی را بر عهده نداشته‌اند؛ از جمله زیمبابوه و بنین. در میان حاضران، نام کشورهایی که در بحران سوریه به بازیگر نقش اول تبدیل شده‌اند، همچون روسیه و چین به چشم می‌خورد که البته در سطح سفیر در اجلاس حاضر شدند. همچنین لبنان، همسایه سوریه، با وجود میزبانی از چند روز پیش از سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز با وجود دریافت دعوت رسمی اعلام کرده بود در اجلاس تهران شرکت نمی‌کند. اجلاس مشورتی تهران درباره سوریه، واکنشی بود به برگزاری اجلاس‌هایی که پیش از این، بازیگران اصلی تحولات سوریه در استانبول و ژنو برگزار کرده‌اند». 
 


روزنامه ایران اما در گزارشی تهران را کانون رایزنی‌ها درباره سوریه خواند و از حضور نماینده سی کشور در این اجلاس خبر داد و با اشاره به مفاد این نشست نوشت: «تأکید بر ضرورت بررسی تشکیل گروه حماس از میان کشورهای شرکت کننده در نشست تهران با هدف توقف خشونت‌ها و آغاز گفت‌و‌گوهای فراگیر بین دولت سوریه و مخالفان. ابراز نگرانی شدید از ورود گروه‌ها و فرقه‌های شناخته شده تروریستی به درگیری‌های داخلی سوریه و هشدار جدی نسبت به گسترش توریسم و تبعات آن بر صلح و امنیت منطقه. استقبال از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر درخواست از طرف‌های درگیر برای توقف درگیری‌ها و خشونت‌ها برای مدت سه ماه به منظور پیگیری گفت‌و‌گو و راهکارهای مسالمت آمیز به مناسبت عید فطر به عنوان یکی از مهمترین اعیاد مسلمین». 

مطالبات مردم از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی چیست؟ 

سخنان چند روز پیش هاشمی با اعضای انجمن روزنامه‌نگاران غیر دولتی، مانند بسیاری دیگر از مواضع وی در سه سال اخیر، واکنش‌های تند و تیزی را برانگیخته است؛ از اعتراض‌های جعفر شجونی گرفته تا واکنش روزنامه رسالت به این موضوع. 

روزنامه رسالت در بخش سیاسی خود مطلبی با نام «مطالبات مردم از آیت الله هاشمی رفسنجانی چیست؟» نگاشته است. این مطلب احتمالا در واکنش به سخنان چند روز پیش هاشمی بوده که در روزنامه آرمان با تیتر «جامعه از من توقع دارد» و بحث‌های پیرامون آن نوشته شده است. 

در گزارش سیاسی این روزنامه آمده است: «آیت الله هاشمی با سابقه ارزشمندی که دارد، همیشه در صف اول مبارزه با منافقان و دشمنان اسلام قرار داشته است. اختلاف نظر هاشمی با دولت منتخب ملت یک امر کاملا طبیعی است؛ همان طور که در ۳۳ سال گذشته بین مسئولان کشور در مسائل گوناگون اختلاف نظر بوده است. اما آیا هزینه این اختلاف باز کردن مجرا و منفذی برای نفوذ دشمن است؟ 

امروز کشور با بحران روبه‌رو نیست. آنچه بحرانی است، وضعیت فتنه‌گران در عرصه سیاسی است. آن‌ها نمی‌دانند به آغوش ملت برگردند یا در آغوش دشمن همچنان بمانند. 

هاشمی بهتر از هر کسی می‌داند همان‌هایی که وی را در روزنامه‌هایشان عالی‌جناب سرخ پوش لقب دادند و بیشترین تهمت‌ها را در انتخابات مجلس ششم نثار وی کردند، در کجاوه سبزشان نیز برای وی جایی ندارند. 
سه سال است سنگر نماز جمعه از وجود هاشمی رفسنجانی خالی است، پر کردن این سنگر تنها با موضع‌گیری صریح علیه فتنه‌گران آن هم در کنار رهبری معظم انقلاب امکان پذیر است. این توقع زیادی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست. مردم لبخندهای اخیر شما را با آقای احمدی‌نژاد در جلسات مجمع تحلیل می‌کنند. آیا زمان آن نرسیده است که حقایق فتنه ۸۸ روشن شود؟ آیا زمان آن نرسیده خط خودتان را از فرزندانتان که در جریان فتنه سه سال پیش مجرم شناخته شدند، جدا کنید و اجازه دهید به کشور بازگردند، آن‌ها هم مجازات شوند، ‌‌‌ همان طور که برخی از فتنه گرانی که آقازاده نبودند، مجازات خود را متحمل شدند؟ آیا این انتظار زیادی است که ایشان قبل از پرداختن به معضلات جامعه، مشکلات برخی از اعضای خانواده خود و نسبت آن‌ها را با انقلاب حل کند؟ آیا هاشمی رفسنجانی پس از دو سال به این مطالبه مردم پاسخ مثبت خواهد داد؟». 

 
ابتکار هم در گزارشی به بررسی واکنش‌های چند روز اخیر به سخنان هاشمی پرداخته و نوشته: «شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه مردم هیچ توقعی از هاشمی رفسنجانی برای ورود به مسائل سیاسی ندارند، گفت: من هر جای ایران که می‌روم، توقع مردم این است که هاشمی پسر و دخترش را تحویل قانون دهد. حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر شجونی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به ادعای آقای هاشمی رفسنجانی مبنی بر اینکه جامعه و مردم خواهان حضور بیشتر وی در عرصه سیاسی‌ هستند، گفت: بنده نزدیک به شصت ‌و پنج سال است آقای هاشمی را می‌شناسم؛ از پانزده‌ سالگی هم مباحثه‌ای بودیم و البته دوستی نزدیکی با یکدیگر داشتیم، لذا امروز حسرت می‌خورم که چرا آن دوست من، امروز حرف‌هایی می‌زند که هیچ عاقلی نمی‌تواند آن ‌را بپذیرد. 

 وی با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی در فتنه ۸۸ مردود شد، افزود: حضور هاشمی در عرصه‌های سیاسی، جز گناه برای او و خرسندی برای دشمنان انقلاب اسلامی چیز دیگری ندارد. مردم از ایشان توقعی جز خانه‌نشینی و تمکین از نظر حضرت آقا ندارند. شجونی گفت: دنیا و آخرت هاشمی با حضور در عرصه‌های سیاسی تأمین نمی‌شود، چون ورود به عرصه‌های سیاسی، فهم و بصیرت سیاسی لازم دارد. آقای هاشمی با حضور خود در عرصه، خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزد». 
 
جزییات تازه از اختلاس در بنیاد شهید

روزنامه خراسان که از آغاز انتشار، خبر اختلاس در بنیاد شهید را منتشر کرده بود و همچنان پیگیر بحث اختلاس در این نهاد است، در شماره امروز خود جزییات جدیدی از این اختلاس را منتشر کرده است. 

در گزارش این روزنامه آمده است: «یکی از مقامات رسیدگی کننده به این پرونده به خراسان گفت: متهم در ۲ مورد اقدام به اختلاس ۹ و ۶ میلیارد تومانی کرده است؛ هرچند مبلغ ۹ میلیارد تومان در‌‌‌ همان مراحل اولیه به حساب بنیاد شهید برگشته اما این مورد نیز از جمله اتهامات این مقام سابق بنیاد شهید است. در همین ارتباط مسعود زریبافان، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید، چندی پیش توضیح داد که رقم واقعی اختلاس، کمتر از نصف مبلغ اعلام شده است. 

زریبافان به ایسنا گفت: رقم واقعی ۱۵ میلیارد نبوده بلکه حدود ۶ میلیارد تومان بوده است و تمام این مبلغ اکنون توسط قوه قضائیه باز پس گرفته شده است». 

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت: «به گزارش خراسان، اولین سرنخ‌ها در خصوص این اختلاس ۲ سال قبل کشف شد. بررسی‌های اولیه حاکی از آن بود که یکی از مقامات بنیاد که به دلیل سوابق ۲ پست کلیدی در اختیار داشت، مبالغ میلیاردی را به صورت غیرقانونی در حساب‌های مالی بنیاد شهید جابجا کرده است. پرداخت حق بیمه عمر افراد تحت پوشش، موضوعی بود که این مرد از آن برای اجرای نقشه پیچیده‌اش استفاده کرده بود. به این ترتیب که هنگام پرداخت این پول به شرکت بیمه، چند میلیارد بیشتر واریز کرد و بعد از مدتی از راه تبانی با برخی مسئولان بیمه، مرحله دوم نقشه‌اش را اجرا کرد و طی آن از مسئولان بیمه خواست مبلغ اضافی را به حساب خودش واریز کنند. به این ترتیب، چندین میلیارد از بیت‌المال که سهم خانواده‌های شهدا و ایثارگران بود، به طور غیرقانونی به حساب شخصی این مقام بنیاد واریز شد». 
 
پیش‌بینی جوانفکر از آینده سیاسی احمدی‌نژاد

روزنامه ابتکار هم مصاحبه اختصاصی با علی اکبر جوانفکر انجام داده است که البته به اندازه مصاحبه قبلی وی جنجالی نیست که بتواند یک روزنامه را به تعطیلی بکشاند. جوانفکر در بخشی از این مصاحبه در پاسخ به پرسش ابتکار درباره آینده سیاسی احمدی‌نژاد پس از پایان دوره ریاست جمهوری نوشت: «بر اساس‌‌ شناختی که از آقای احمدی‌نژاد دارم، ایشان یک فرد بسیار مسئولیت‌شناس و مسئولیت پذیرند و هر ‌گاه در قبال یک موضوع احساس تکلیف کنند، بلادرنگ به ادای تکلیف می‌پردازند. فردی مانند آقای احمدی‌نژاد که مسئولیت‌شناسی او برآمده از باورهای دینی اوست، هیچ‌‌گاه آرامش و قرار ندارد و فرصت‌ها را به راحتی از دست نمی‌دهد. با این نگاه تصور می‌کنم آقای احمدی‌نژاد بعد از اتمام دوران ریاست جمهوری، اگر شرایطی برای خدمت پیش بیاید و ایشان انجام آن را تکلیف خود احساس کنند، رویگردان نیستند و آن را انجام می‌دهند. ایشان کسی است که در خیابان دست مردم را می‌گیرد و می‌بوسد و برای ریاست جمهوری آن شأنیت‌های کاذب و اشرافی را قایل نیست. او از فرود به اوج و از خضوع به بزرگی و عظمت رسیده است. او در برابر مردم خاضع است و در برابر دشمن ایستادگی می‌کند. در واقع آن کسی که در برابر مردم خاضع است، می‌تواند در مقابل دشمن ایستادگی کند و کسی که در مقابل دشمن خاضع باشد، در مقابل مردم خود ایستادگی خواهد کرد. به این ترتیب، تصور می‌کنم که آقای احمدی‌نژاد هیچ ‌گاه گوشه‌نشینی و گریز از مسئولیت‌ها را در پیش نمی‌گیرد، بلکه تکلیف‌گراست و در آینده هم همین طور خواهد بود».
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: