او دوازده بار تا شهادت رفت و با تنی که ستاره باران زخم‌ها بود، بارها از جبهه بازگشت و دیگر بار عاشقانه‌تر و شورانگیزتر، جان مجروح خویش را به صحنه کشاند. او پیش از خود، پایش را به بهشت فرستاده بود.
کد خبر: ۲۳۳۳۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۳ 16 March 2012
 نام احمد سوداگر با ایمان و ولایت‌پذیری درآمیخته است؛ او که از دوران جوانی خود را وقف انقلاب کرد و با آغاز جنگ تحمیلی به دفاع از ایران اسلامی برخاست و به همراه نیروهای ارتش برای مقابله با تجاوز دشمن به منطقه دشت آزادگان عزیمت کرد. سپس در منطقه کرخه حضور یافت و با تفنگ 106 به همراه دیگر همرزمانش، مانع عبور لشکر دشمن از پل کرخه برای تصرف دزفول شد که در این مأموریت، شمار چشمگیری از تانک‌های متجاوزین را شخصا به آتش کشید.

به گزارش «تابناک»، برادر احمد سوداگر از همان آغاز در جنگ، کار اطلاعاتی را انتخاب کرد تا اینکه در سال 1359 در منطقه کرخه زخمی و قسمتی از پای چپ وی قطع شد. پس از دوران نقاهت در عملیات فتح‌المبین حضور یافت و به عنوان مسئول اطلاعات لشکر قدس مشغول به خدمت شد.

او در ادامه عملیات‌های پیروزمند بیت‌المقدس و رمضان نقش مؤثری در مأموریت‌های تیپ 7 ولیعصر (عج) داشت تا اینکه به مسئولیت اطلاعات قرارگاه لشکری قدس منصوب شد. در سال 1362 دوره فرماندهی و ستاد را در ارتش گذراند. هوش و ذکاوت برجسته و قدرت تحلیل فوق‌العاده و منطقی او نسبت به مسائل نظامی باعث شد، به معاونت اطلاعات قرارگاه کربلا منصوب گرددو در عملیات ظفرمند والفجر 8 مسئولیت خطیر اطلاعات این عملیات را در منطقه خرمشهر به عهده داشت.

رشادت‌های بی‌نظیر وی در عملیات فتح فاو سبب شد تا در آغاز سال 1365 در تشکیل قرارگاه عملیاتی قدس مشارکت داشته و مسئول اطلاعات این قرارگاه شد. حضور سردار سوداگر در جبهه‌ها همراه با پدر و برادرانش بود تا در عملیات کربلای 5 یکی از برادرانش به درجه رفیع شهادت رسید.

مرحوم احمد سوداگر تا پایان دوران دفاع مقدس در این مسئولیت خطیر و حساس در جبهه‌ها فعال بود و تا یک سال پس از جنگ نیز برای تثبیت موقعیت پدافندی جبهه‌ها و دفاع در مقابل تجاوزات احتمالی دشمن در مسئولیت جانشین فرماندهی قرارگاه عملیاتی قدس در جبهه حضور داشت.

پس از دوران دفاع مقدس این دلاور خطه‌های نبرد در مسئولیت‌های جانشینی فرماندهی لشکر 7 ولیعصر (عج) و نیز فرماندهی لشکرهای 8 نجف اشرف، 25 کربلا و 27 محمد رسول‌الله (ص) و معاونت اطلاعات نیروی زمینی سپاه اشتغال داشت.

وی برای آشنایی نسل‌های جدید و آینده با علوم و معارف دفاع مقدس در سال 1385 اقدام به تأسیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس نمود و با پیگیری‌های مجدانه خود موفق شد افزون بر نهادینه کردن مسائل دفاع مقدس به عنوان یک مبحث علمی و پژوهشی در دانشگاه‌های کشور، دو واحد درس آشنایی با دفاع مقدس را برای دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی را به تصویب برساند که در سه سال اخیر بیش از دویست هزار نفر از دانشجویان این دروس را گذرانده‌اند.

وی به گواهی فرماندهان و همرزمانش نابغه اطلاعاتی و نظامی دفاع مقدس و کشور بود. بسیار در آرزوی شهادت به سر می‌برد تا اینکه پس از سال‌ها مجاهدت بر اثر تألمات ناشی از جراحات متعدد در دفاع مقدس با 55 درصد جانبازی در 21 بهمن 1390 و در آستانه بیست و ششمین سالگرد عملیات والفجر 8 دار فانی را وداع گفت و به خیل یاران شهیدش در ملکوت اعلا پیوست.

در اربعین پرواز این بزرگمرد عرصه دفاع مقدس دیدگاه‌های یاران و همرزمانش را مرور می‌کنیم تا بهتر او را بشناسیم.

او از ذخایر جنگ تحمیلی بود

سردار احمد سوداگر از ذخایر شایسته و ممتاز و از جانبازان سرافراز هشت سال جنگ تحمیلی بودند که در سال‌های پس از نبرد نیز به عنوان رئیس پژوهشگاه دفاع مقدس تلاش و مجاهدت وافری برای حفظ، ماندگاری و نشر حماسه‌ها و ازش‌های سال‌های دفاع مقدس داشتند.

دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

او منشأ آثار و خدمات شایسته‌ای بود‌.

نام سوداگر در اذهان فرماندهان دفاع مقدس‌، همواره با سخت کوشی، صداقت، اخلاص و فداکاری همراه بوده و جای جای جبهه‌های جنوب و غرب کشور ایثار و پایمردی این سردار بزرگ و جانباز افتخار آفرین را شاهد بوده است‌.

او در دوران سخت دفاع مقدس و پس از آن تا به امروز، در همه مسئولیت‌هایی که به عهده گرفت، منشأ آثار و خدمات شایسته‌ای بود‌.

دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

جسم احمد از روحش خسته شده بود

حاج احمد جوانی هفده ساله بودکه به نهضت امام (ره) پیوست و در همان سالها تفنگ به دست گرفت و با منافقین و اشرار مقابله می‌کرد و چون شیری با بعثی‌ها می‌جنگید.
این بزرگوار همان آغاز جنگ پای خود را از دست داد و از روز اول جنگ تا پایان یک روز از جنگ را هم از دست نداد. تن حاج احمد سوداگر بارها و بارها مجروح شد و این جسم از روح احمد خسته شده بود.

حاج احمد سوداگر همواره آماده رفتن بود و در هر صحنه خطرناکی که مرگ و شهادت بود، حاضر می‌شد و حضور پیدا می‌کرد و از طرفی هم به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کرد که گویی می‌خواهد صد سال دیگر زندگی کند.

سردار حاج احمد سوداگر در دفاع مقدس کار حسینی و پس از جنگ کاری زینبی کرد. ما همه شهادت می‌دهیم که احمد سوداگر همیشه مدافع انقلاب بود.
سردار سرلشکر غلامعلی رشید، جانشین ستاد کل نیروهای مسلح

او مظهر تیزهوشی و اخلاص بود

سردار سوداگر بار سنگین مسئولیت‌های خطیر را یکی پس از دیگری بر دوش کشید و در کنار شهیدان عالی مقام جبهه‌های جنگ و فرماندهان بزرگ دفاع مقدس با صبوری و تحرک و اخلاص و تیزهوشی فوق العاده همه سال‌های دفاع مقدس را در میان خاکریزهای خودی و دشمن به گردآوری و تحلیل اطلاعات از دشمن و ارایه ایده در حوزه اطلاعات نظامی صحنه نبرد پرداخت.

او یادآور شهیدان باقری، نیاکی، همت، اقارب پرست، باکری،کاظمی، صیاد و صدها فرمانده شجاع و رزمنده و جانباز با نام و گمنام است که مخلصانه و مدبرانه و عاشقانه ندای اسلام و قرآن و ولایت را از انفاس قدسی خمینی بزرگوار و خامنه ای عزیز با جان و دل شنید و پرچم مقدس و پر صلابت نهضت علوی (ع) و حسین (ع) را تا سپردن به اصحاب آن حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) به دوش کشید.

سردار سوداگر با وارد کردن مسأله دفاع مقدس در نظام آموزش عالی کشور، میدان دیگری از خدمت به نظام و دفاع مقدس و فرهنگ و تفکر بسیجی، به روی علاقه‌مندان به تداوم و ارتقای آرمان‌های انقلاب و دفاع مقدس گشود.

سرلشکر دکتر فیروزآبادی،  رییس ستاد کل نیروهای مسلح

او از زمره مجاهدان گمنام بود

بی گمان، برادر عزیزمان، سردار سرتیپ پاسدار حاج احمد سوداگر از زمره مجاهدان گمنامی بود که سال‌های جوانی خویش را به مجاهدت خالصانه در کربلاهای هشت سال دفاع مقدس و صحنه‌های پرخطر پاسداری و دفاع از انقلاب اسلامی ایران گذراند.
آری آن سردار سرافراز پس از دفاع مقدس نیز در عرصه‌های علمی و دفاعی کشور حضوری فعال و مستمر داشت و همواره در پی ترویج علوم و معارف دفاع مقدس بود که برای دوستان انقلاب امید آفرین و تبرای دشمنان بیم و و حشت را به همراه داشت و مصداق بارز «ترهبون به عدوالله وعدوکم» بود.

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه

او می‌گفت: هیچ گاه در جبهه از مرگ ترسیده باشم

او دوازده بار تا شهادت رفت و با تنی که ستاره باران زخم‌ها بود، بار‌ها از جبهه بازگشت و دیگر بار عاشقانه‌تر و شورانگیز‌تر، جان مجروح خویش را به صحنه کشاند. او پیش از خویش، پایش را به بهشت فرستاده بود. خاکریزهای جنوب و کوهساران غرب، بوسه بر قدم‌های نستوه و بشکوهش زده بودند. او با خدا سوداکرده و دیرگاهی بود ضربان قلبش را با آهنگ ملکوت هماهنگ ساخته بود.

او می‌گفت: به یاد ندارم یک بار در جبهه از مرگ ترسیده باشم.

پژوهشگاه دفاع مقدس گوشه ای از کوشش او بود و کاروان‌های زیارتی جبهه‌ها یکی از طرح‌های خلاقانه و ارزشمندش.
حاج احمد را لشکر ولیعصر ( عج ) می‌شناخت. لشکر 25 کربلا که مدت‌ها هدایت و فرماندهی‌اش را به عهده داشت، درک کرده بود و لشکر محمد رسول الله(ص) سجایا و سیرت و سلوک عارفانه و مجدانه‌اش را چشیده بود.
حاج احمد از شهیدانی است که اندک اندک شهید شد و به دوستان شهید و آسمانی اش پیوست.

محمد رضا سنگری

گفتنی لازم به ذکر است که خاطرات سردار سوداگر از هشت سال دفاع مقدس در کتابی با عنوان جاده‌های سربی منتشر شده است. او در این اثر ارزشمند و کم نظیر ضمن روایت خاطرات خود، رخدادها و موقعیت‌های خاص جنگ تحمیلی را نیز تحلیل کرده که برای علاقه‌مندان به تاریخ جنگ تحمیلی قابل توجه است.

به مناسبت فرارسیدن چهلمین روز درگذشت سردار سرافراز دکتر احمد سوداگر جمعه 26 اسفند ساعت 8 شب مراسم یادبودی با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین صدیقی امام جمعه موقت تهران در آستانه متبرکه سبزقبابرگزار خواهد شد.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴۱
انتشار یافته: ۲۱
نادر
|
Germany
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
خدا قرین رحمت اش کند . امروز نه خسارات جنگ وصول شد که بابت پول برق هم مطالباتی داریم که شاید نتوانیم وصولش کنیم .
علیرضا سراوانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
خدایا چگونه مردن را به ما بیا موز / روحت شاد پهلوان رستم ایران تو در قلب ما زنده هستی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
خدایا خوب مردن را به ما بیاموز...
مرتضایی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
بنام خدا
خدایا خوب زیستن را بما بیاموز چون جهاذدیک انتخاب است مردن را خود خواهم اموخت . فراموش .
البته بشرط ایمانی خلاص و نیتی الهی .
یقیننا هیچگاه قائدین نمی توانند صاحب فضیلت مجاهدین فی سیبل الله شوند (النسا) 95
ناشناس
|
Tanzania, United Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
کجایند مردان بی ادعا روحش شاد
jalil
|
Russian Federation
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
کجایند مردان بی ادعا؟
پاسخ ها
الف .م
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
خوب نظاره کنیم هنوز اطراف ما مملو از ان بزرگان است
اما چه فایده که فرهنگ مرده پرستی هنوز بر ما حاکم است
زنده گش بوده و با مرده پرستی شادیم .
این دلیل است که تا طالب گوریم هنوز
دوزخی تا نبود سوی عبادت نرویم
چه توان کرد که ما طالب زوریم هنوز
كيا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
خدايا مابازماندگان را درياب

به حال اين عزيزان غبطه مي خورم.........
حسوديم ميشود...............
بحال خودم ميگريم.
عاشوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
این عزیز سفر کرده در انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل دانشگاهی تلاش زیادی نمود . انشاا... دوستانش این راه را با صلابت ادامه دهند . روحش شاد
بچه قرارگاه قدس
|
Malaysia
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
وقتی رد می شد بدون اینکه ببینیش از صدای پای مصنوعی اش می فهمی دی که احمد سوداگره ولی خیلی پیر شده بود این اخرها.....
سید حسین
|
Uganda
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
الهم الرزقنا شهادة فی سبیل الله
امین
از شرق افریقا
ناشناس
|
France
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
اللهم ارزقنا توفیق الشهادت
فولادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
برایم جای سئوال هست با علم به اینکه میدانیم سردار سوداگر بر اثرضایئه شیمیایی فوت شدند چرا تابناک عبارت شهید را از این بزرگوار صلب کرده؟
فاطیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
از شما هم ممنون که یاد شهیدان را زنده کردید . ما تا ابد مدیون زحمات و ایثارگری این ایثارگران هستیم . در برابر نام تک تکشان و علی الخصوص حاج احمد کبیر با تمام قامت بر میخیزم ادای احترام میکنم .
زارعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
افتخار همراهی با ایشان را در قرارگاه قدس دارم، انسان دوراندیش وشجاعی بود خدایش بیامرزد
جان فدl
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
درجان شما جاریست آرامش طوفانی/ تاعهدوفابستیدباپیرجمارانی
اشرف پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
یادش بخیر
استاد دوره راویان دانشجویی 85
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
ما که هنوز باور نداریم که حاج احمد سوداگر برای همیشه ما را ترک کرده است. دزفول بدون او سخت می گذراند
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
شهید احمد سوداگر عصاره فرهنگ جاودان دفاع مقدس بود
ابوالقاسم عسكري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
خدايش رحمت كند.افسوس ميخورم كه در كنار چه بندگان صالحي در دوران جنگ نفس مي كشيدم اما بدرستي قدر انان را ندانستم و تاسف ديگر اينكه چرا از كاروان راه شهادت عقب ماندم خدايا به ما بازماندگان خسارت ديده رحم فرما
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
روز وصل دوستاران ياد باد
ياد باد آن روزگاران ياد باد
روحش شاد انشاء الله ما قدر جانبازي هاي آن دلاوران را بدانيم وادامه دهنده راهشان باشيم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: