نگاهی به کاغذ انداختم. اشعار خوب و محکمی سروده شده بود. مطلع یا سر نوحه‌اش این بود: ای شهیدان به خون غلتان خوزستان، درود / لاله‌ها‌ی سرخ پرپر گشته ایران، درود. شهید سید حسین علم الهدی گفت: حاضری این نوحه را در حضور امام خمینی بخوانی؟
کد خبر: ۲۱۸۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۰ - ۰۰:۱۲ 12 January 2012
سرویس دفاع مقدس ـ رزمندگان دوران دفاع مقدس در هر موقعیت و مناسبتی، یاد و نام اباعبدالله الحسین (ع) را زنده نگه می‌داشتند که نوحه‌ها، نمود بارز و آشکار این ارادت مقدس بود.
نوای هر که دارد هوس کرب‌وبلا بسم الله و ندای هل من ناصر حسینی لبیک بیا خمینی را همه به یاد دارند که با شنیدن آن به خاطرات زیبا و دلنشین دیروزهایمان برمی‌گردیم.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، نوحه‌ها در دوران دفاع مقدس، از نقش‌آفرینان مهم حرکت‌ها و پیروزی‌های جبهه بوده اند و شاعر اینگونه اشعار، خود رزمنده ای بود که در کنار رزمندگان در جبهه‌ها یا فرماندهان در قرارگاه‌های عملیاتی و در اوج انفجار و اضطراب با آرامش دل به توکل و ایمان می‌سپرد و شعر می‌سرود.

از چهره‌های مطرح این‌گونه نوحه‌ها حاج حبیب الله معلمی است.
او که در پانزدهم بهمن 1305 در رامهرمز به دنیا آمد، دوران طفولیت خود را در مکتبخانه پدرش که معلم قرآن بود گذرانید؛ مکتبخانه‌ای که توسط نیروهای رژیم پهلوی تعطیل شد. شاعری مخلص که از نوجوانی در تعزیه‌هایی که در رامهرمز و بهبهان اجرا می‌شد، نقش بازی می‌کرد و از همان سال‌های نوجوانی به شعر و شاعری روی آورد و شد شاعر اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) که تاکنون نیز به این ابراز ارادت افتخار می‌کند.

او که در سال 1340 از رامهرمز به اهواز مهاجرت کرد، با آغاز جنگ تحمیلی در کنار حضور در اهواز به عنوان یکی از مهمترین شهرهای جنگی ایران در فرصت‌های بسیاری همراه با فرزندانش در سنگرهای دفاع هم حضور داشت و همزمان به سرودن اشعار نیز می‌پرداخت که خاطره نخستین نوحه‌ای که به آقای صادق آهنگران داد از زبان حاج صادق شنیدنی است:

سال 1359یعنی همان اوایل جنگ من با سیف الله معلمی فرزند حاج آقا معلمی در جهاد سازندگی آشنا شدم. او گفت: پدرم شعر می‌گوید. اگر تمایل داری برای شما هم که در مراسم‌ها نوحه می‌خوانید شعر بگوید. من همان جا روی نوار کاست چند بیت ضبط کردم و نام چند شهید خوزستان را هم نوشتم و به سیف الله دادم.
روز بعد که او را دیدم برگه ای به من داد و گفت: این شعر را پدرم بنا به آهنگی که دیروز به من دادی، سروده و نام شهدایی را که به من دادید، هم در بیت‌ها آورده است.
نگاهی به کاغذ انداختم. اشعار خوب و محکمی سروده شده بود. مطلع یا سر‌نوحه‌اش این بود:
ای شهیدان به خون غلتان خوزستان، درود

لاله‌های سرخ پرپر گشته ایران، درود
همان موقع سید حسین علم الهدی سر رسید و گفت: در نظر داریم برای عشایر خوزستان در هویزه مراسمی برگزار کنیم. بیا و دعای توسل را در آنجا بخوان.

من آن شعر را با خودم بردم و آنجا آن را برای نخستین بار خواندم. آن شب آنقدر جمع حاضر منقلب شدند که تا نزدیک بیست دقیقه پس از مراسم همه گریه می‌کردند. الحق و الانصاف شعر زیبا و دلنشینی بود. آن شب حسین علم الهدی در جمع ما نبود، ولی وقتی پس از مراسم به جمع ما پیوست، شهید محمد علی حکیم ماجرای دعای توسل و نوحه را برایش تعریف کرد. صبح که بیدار شدم، حسین به من گفت: حاضری این نوحه را در حضور امام خمینی هم بخوانی؟ گفتم: ای بابا ! مگر مرا در جماران راه می‌دهند که بخواهم در آنجا نوحه بخوانم؟! حسین گفت: تو کاری نداشته باش و خودت را برای رفتن به تهران و دیدار با امام آماده کن. چند روز بعد با سید حسین و گروهی از عشایر خوزستان برای تجدید بیعت با امام خمینی به جماران رفتیم و آن نوحه را در آنجا اجرا کردم و بسیار جا افتاد. در همین روز، چندین بار از صدا و سیما پخش شد و این نبود، جز اشعار خوب و برجسته حاج آقا معلمی.

حاج حبیب‌الله خود درباره سرودن اشعارش می‌گوید:
در شب‌های عملیات نوحه‌ها تهیه می‌شدند و رمز عملیات در آنها گنجانیده می‌شد که بسیار هم مورد توجه قرار می‌گرفت؛ مثلا در عملیات والفجر مقدماتی نیاز به نوحه‌ای بود که رمز عملیات آن «یا الله» بود. من در همان قرار گاه نشستم و بلافاصله شعر را سرودم. چند دقیقه بعد با حاج صادق تمرین کردیم و او هم آن را در همانجا خواند و فیلمبرداری شد و با اعلام عملیات، بلافاصله آن نوحه هم پخش شد. تیتر آن این بود:
عزم سفر دارند این گردان حزب الله
با رمز یا الله یا الله یا الله

حاج آقا معلمی که نوحه‌های جاودانه ای همچون:
 شور حسین(ع) است چه‌ها می‌کند
 این لشکر حق عازم کرببلاست امشب
سوی دیار عاشقان رو به خدا می‌رویم
بهر آزادی قدس از کربلا باید گذشت
ای لشکر حسینی تا کربلا رسیدن یک یا حسین دیگر
کرببلا ای حرم و تربت خونبار حسین(ع) / این همه لشکرآمده عاشق دیدار حسین(ع)
و صدها نوحه و شعر شنیدنی و خاطره‌انگیز را در کارنامه درخشان ادبی خود دارد، درباره ریتم نوحه‌ها یادآوری می‌کند:
در آن موقعیت که بچه‌های رزمنده در اوج شور و احساسات بودند، نمی‌شد نوحه‌ای سنگین و کش دار خواند. نوحه‌ها باید رزمی و حماسه‌ای و تقریبا به صورت سرود و ساده و از نظر وزن دارای ریتمی می‌بودند که شنونده را منقلب کنند؛ مثلا یک سبک خیلی قدیمی از بهبهان در ذهنم بود که دیدم برای تهییج جوانان به جنگ بسیار خوب است و انسان را منقلب می‌کند. آن را نوشتم و به حاج صادق دادم و او آن را در پادگان شهید بهشتی خواند.

تیتر آن این بود:
این لشکر حق عازم کرببلاست امشب / رو سوی میدان ارتش روح خداست امشب
پادگان بسیار شلوغ بود. بسیجی‌ها با شور و حرارت نوحه را پاسخ می‌دادند و سینه می‌زدند. آن مراسم با شکوه فیلمبرداری و از تلوزیون پخش شد. چند روز بعد، آقای محمدعلی مردانی را که خود از شاعران مطرح و بنام کشور بود، در اهواز دیدم.

او گفت: آقای معلمی، این چه شعر زیبا و محکمی بود که سروده بودید؟! من تا آن شب آن را از تلویزیون شنیدم، چنان تحت تأثیر قرار گرفتم که گفتم: من در تهران نشسته‌ام چه کنم؟ بلند شوم بروم جبهه. همان شب شال وکلاه کردم و خودم را به اهواز رساندم.

حاج حبیب‌الله معلمی، همان شاعری است که یکی از نوحه‌هایش با عنوان:
با نوای کاروان / باربندید همرهان / این قافله عزم کرببلا دارد

در سال‌های دفاع مقدس به عنوان تیتراژ اخبار سراسری بود. او در لبیک به فرمایش حضرت امام خمینی که شاعران را به سرودن شعرهای حماسی دعوت می‌کردند، اشعاری سرود که با صدای زیبای حاج صادق آهنگران به آثاری ماندگار و هنرمندانه تبدیل شدند؛ آثاری مانند:
 ای لشکرصاحب زمان / آماده باش / آماده باش

پس از پایان جنگ، تحمیلی بارها مورد تفقد رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای قرار گرفت که تقدیر نامه زیر، نمونه‌ای از آن ملاطفت‌هاست:

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر عزیز آقای معلمی
هنگامی که شعر روشن شما که چون جویبار مصفایی با نغمه برادر خواننده عزیز، آقای آهنگران به کلام جان مشتاقان می‌ریزد و روحی تازه و سرشار از انگیزه و احساس انقلابی به شنونده می‌بخشد، شأن شعر و سرود انقلابی و اسلامی و مردمی و اوج شاعر مومن و صالح، آشکار و ملموس می‌گردد. سرود دلنواز شما و سرایش صمیمی و شیرین آن برادر، بی شک یکی از پایه‌های جهاد مقدس ما در برابر دشمن جهانی و جنگ تحمیلی است. این پایگاه شایسته را به شما تبریک می‌گویم و نیز طلوع فجر مقدس انقلاب را وصله ناقابلی تقدیم می‌دارم و شما را دعا می‌کنم.

برادر شما سید علی خامنه ای

نام حاج حبیب الله معلمی در کنار نام شهدا و ایثارگران، بر تارک تاریخ دفاع مقدس می‌درخشد و همواره ما را به یاد اشعار مخلصانه و زیبای مردی می‌اندازد که اینک در بستر بیماری از ارادتمندان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) التماس دعا دارد.
برای بهبودی و شفای عاجل این چهره ماندگار دفاع مقدس و شاعر سرودهای خاطره انگیز دعا می‌کنیم.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۵۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
حالا تلویزیون تو برنامه های دم سال تحویل هی بیاد هنرپیشه ها و خواننده های دوزاری تلویزیون رو به مردم نشون بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوند به این مرد شریف و مومن شفای عاجل و طول عمر با عزت و برکت عنایت فرماید.
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
ایشان متولد بهبهان هستند نه رامهرمز
حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
ارزوی سلامتی همراه با عمر با عزت برایش دارم امیدوارم مورد توجه ودعای خاصه حضرت قایم عج واقع شود
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
حمدو اخلاص بخوانیم جهت شفای ایشان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خوزستان دیم خود را به ایران ادا کرد
اما ایران برای خوزستان چه کرد؟
هنوز هم بسیاری از کوچه های اهواز و ابادان و خرمشهر خاکیند!!
هنوز ویس و ملاثانی و کوت عبدالله و بسیاری از بخشها و روستاهای خوزستان آب سالم آشامیدنی ندارند
هنوز در ماهشهر و هندیجان بسیاری از نعمت گاز محرومند
خوب است سری بزنید به مالآقا وباغملک وایذه و مسجد سلیمان و لالی و گتوند و شوشتر تا ببینید مردم آن دیار که بار جنگ را بر دوش کشیدند چگونه زندگی میکنند
دزفول که نیاز به گفتن ندارد موشک باران زیادی را تحمل کرد اما خم نشد
این رسم روزگاره که یکی دیگه زحمت بکشه و دیگری لذتشو ببره
خوزستانیها جنگ را تحمل کردند از جان ومال و ... خحود گذشتند و در شهر و دیارشون موندند تا ایران آباد بمونه اما این نتیجه اونهمه فداکاری نبایدباشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
چی میگی برادر من! کو گوش شنوا. راستی دین نه دیم
رادفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوند او را شفا دهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
خیلی هاشون هم نموندن!ضمنن فقط اونهانبودن که اسیب دیدن
ياسر (SUZUKI 1000)
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
چه پيره عشقيه ...

هر چي زودتر خدا بهش عافيت بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوند به او جزای خیر دهد وسلامتی وطول عمر با عزت عنایت فرماید انشاءالله
نبیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوند اورا شفای عاجل دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوندا این طوطی سرزمین شوریدگان را که خودت از پس اینه عالمش فرمودی سلامتی عنایت فرما و جان ناقابل من را و سایر بخشندگانش را وجوه سلامتی او وامثالش قرار ده تا در روز موعود بهانه ای برای ابراز اشنائی قرار گیرد امین یا رب العالمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
انشاءالله هميشه در پناه خدا باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خیلی لذت بردم مدتی بود دلم می خواست از ایشان چیزی بدانم ؛ خدا می داند همین شور و احساس چه دلهایی را به جبهه کشاند و از آنجا آسمانی کرد
کرباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
اشعار ایشان به همراه سروده ها و نوحه ها ی برادر آهنگران جزیی از روح و وجود رزمندگان است و از اصلی ترین خاطرات ماست خدا به ایشان اجر عظیم و عافیت وسلامت عطا فرماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوند برایش شفای عاجل عنایت فرمایند
ناشناس
|
-
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
انشالله ارباب حسین بن علی علیه السلام بهبودی و شفای ایشان را از الله طلب مینماید بسیجیان مخلص هم برای سلامتی ایشان دعا کنند
عبدالمجید سجادیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
یادایامهای بی غل وغش هشت سال دفامقدس بخیر .همه باصفاوبی ریاء ..همه عاشق خمینی روح خدا /همه سردادن ودست دادن وپا ..تابماند این انقلاب باصفا/درخرمشهروشلمچه .مجنون..تاکه کردن کاخ صدام سرنگون /حال نبوبت کاخ سیاوسفید..بایدش کردسرنگون وناپدید /آزاده هشت سال دفاع مقدس ازبوشهر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
در اين هياهو ها و دوران غمبار اين ذكرخا را دوران دفاع مقدس و شاعر روشن ضمير و صادق آن ايان دلمان را هوايي كرد. الهي كه زندگي اش مورد عنايت رسول الله باد و همجوار شهدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خدای متعال به ایشان سلامتی و طول عمر برای خدمت بیشتر به اسلام و انقلاب عنایت فرماید
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خدایا تو به سلامت دارش . رزمندگان مطمئن باشید که خداوند تبارک و تعالی به مصلحت شما در هر حال و شرایطی اقدام می کند ، خدایا ما را لحظه ای یا آنی به حال خود رها نفرما . سلامتی همه مریض های اسلام صلوات .
علمدار نوریان از اصفهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
سلام بر ذاکران و نوکران اباعبداله الحسین . گر چه حقیر خجالت میکشم که دعایی کنم . اما امیدوارم گرد راهی که این عزیزان پیموده اند طوطیای چشم ما باشد . خداوندا قسمت میدهیم به سالار شهیذان حضرت ابا عبداله الحسین به اقای معلمی شفای عاجل مرحمت بفرما . امین .
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
كجايند اين مردان بي ادعا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
درود خدا بر تو
عماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
من با خوندن متن بالا و فقط با زنده شدن خاطرات نوجوانی هایم که در جنگ گذشت، کلی حال کردم. خدا این پیر روشن ضمیر رو شفا بده. چه اشعار زیبایی!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
این تنها مطلبی بود که با خواندن آن یاد دورانی که در جلوی حاج صادق آهنگران و در کنار شهید همت سینه میزدیم و شور عملیات میگرفتیم خداوند روح وجان آقای معلمی را صفا بخشد و به او و حاج صادق آهنگران این بلبل دوران جنگ سلامتی بخشد.
ا. معینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
وقتی اینجا و آنجا اظهار تاسف سوزناک رزمندگان واقعی را نسبت به از دست رفتن آن ایام خلوص و پاک باختگی میخوانم، نمیتوانم بفهمم که چه شد که همه معترفند که آن روزهای طلائی از دست رفته است؟ آیا کسی علت یا علل این سیر قهقرائی را میداند. آیا ارزش ندارد که تابناک از خوانندگان بخواهد که باورشان را در این زمینه موضوع کاوش و قلم فرسائی قراردهند؟ با این کار بسیاری عوام موجود مورد انتقاد قرار خواهد گرفت و بسیار کسان سیه روی خواهند شد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
شکرخداکه این همشهری ما رامهرمزی هاکه یک شخصیت ملی میباشدازنعمت دیدارش شادیم ای کاش وای کاش درچهرهای ماندگار دعوت میشد ولی متاسفانه این مردان بی ادعا فراموش شدند واقعا مردی ست ماندگار ما رامهرمزی ها قدرش را بخوبی میدانیم و خدمتشیم تا زنده است
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
شماکه مرانمیشناسیدپزشک متخصص جانبازی هستم که حال خوبی هم ندارم با خواندن این متن حالم منقلب شده اشک امانم نمیدهد علم الهدی معلمی اهنگران دوستان شهیدم اصغر خمید رضا .داستان .نبویزاده .رمیار حاتمی کوشکی غلامی شیخیان بچههای محلم بروندکه ... .و ... و .بمونند؟ کمی هم به فکر اون دنیا باشیم
مجيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
يا همه شهيدان وهمه ايثارگران
گذشت

اي جان نثاران خدايارتان بعد از جنگ بريد پاي كارتان
كي از ايثارگران ياد مي كند همين ايثارگران بودن كه هنوز جنگ همرزمان خود را حس مي كنند ولي كسي برسي از اينها نمي كنند

خد اكريم است .
علی
|
Georgia
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
با سلام
الان در دفترم در تفلیس (گرجستان) نشسته ام و این مطلب را مطالعه کردم اشک در جشمانم جاری شد و دقیقا بیاد روزی که حاج صادق این نوحه را در حضور امام خواندند و از تلویزیون پخش شد افتادم و سپس جبهه های جنک و قرارگاه جنوب یا همان گلف سابق
خداوند این مرد خدا و شاعر بزگ که بدور از هیاهوی سیاسی اشعار ی را سرود که تن ها را به لرزه می انداخت شفا دهد و دعای شهیدان حق همراه او باد
علی = گرجستان - تفلیس
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
ازاینکه یادی از دلاورمردان دفاع مقدس یادی کردید ممنونیم همیشه از این کارها بکنید
عبدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
گزارش جالبي بود بااشك مطالب را خواندم
براستي چرا نسل سوم از اين حماسه هاي بي اطلاع است؟
نقش رسانه ملي چيست؟
چرا تبليغات بازرگاني 15 الي 20 دقيقه اي قبل از سريال ويافوتبال از مصاحبه با اين حماسه سازان از اهميت بيشتري برخورداراست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خدا شفایش بدهد
باب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
اشک تو چشمام حلقه زد
رسول ماهرویان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
خداوند به اقای معلمی صحت و سلامت کامل عنایت فرماید انشاا... و به بلبل خمینی (ه)و خامنه ای (روحی فدا) نیز عمر با عزت و عاقبت بخیری عطا کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
در صداوسیما که حرفی از این افراد که بهترین دوران خود را در راه اعتلای ایران اسلامی گذاراندن نیست شده فقط مد لباس و تیپ و مو وتکه کلامهای بی ربط ورواج از طریق رسانه ملی بعد هم میگوین مواظب شبیخون فرهنگی باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
آقای معلی تا چند سال پیش یک مغازه میوه فروشی داشت.ولی 7,8 سالی هست که از اینجا رفت
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
سعدی یا مرد نکو نام نمیرد هرگز ...مرده آنست که نامش به نکویی نبرند .
خداوندشفای عاجل وجزای خیر دهد به این پیر باصفای میدان جنگ. انشاا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
من مدتهاست دنبال نوحه حماسی "ای شهیدان به خون غلطان خوزستان درود" که اولین نوحه برادر آهنگران در حضور امام است میگردم لیکن در هیچ سایتی آن را ندیده ام. اگر کسی جایی برای دانلود آن می شناسد لطفا معرفی فرماید. بسیار ممنون خواهم شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
من سالهاست که با اقای معلمی اشنا هستم از همان اوایل جنگ یک نکته قابل تامل در مورد ایشان اینکه در منطقه کیانپارس اهواز وی زمین کشاورزی داشت که در گرمای بالای 50 درجه انجا هویج و.. میکاشت وریالی از دولت بابت سرودن اشعارش نمیگرفت ایمان وخلوص در چهره ایشان موج میزد وتا سالها ایشان حتی در اهواز نیز گمنام بودند انشااله خداوند ایشان را سلامتی عنایت فرماید.
hasan
|
Russian Federation
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۲
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خداوند به همه ی مرضا و جانبازان سرو قامت شفای عاجل عنایت فرماید.
مسکو
اصغر
|
Mozambique
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
بنام خدا . یاد هور بخیر . یاد مظلومیت های مجنون بخیر . یاد پل سید الشهدا بخیر . یادتپه شهدا و بچه های ارتش و بسیج بخیر .یاد سه راهی حمید و ایستگاه صلواتی اش بخیر . یاد آنروزهای بی ریا و سراسر احسان و گذشت بخیر . براستی دانشگاهی بود که انسان را آزاد می کرد .
عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
نظرات را گزینش می کنید!!!
بنده نوشته بودم بجای 15 الی 20 دقیقه تبلیغات بازرگانی قبل از فیلم وفوتبال این شخصیت ها را به نسل سوم بشناسانید
این باید سانسور شود؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
حاج صادق اهنگران بارها در محافل مختلف گفته اند که به اصرار شهید سید حسین علم الهدی شروع به نوحه خوانی کرده اند خوب است برای روح این شهید و تمام شهدای جنگ یک صلوات بفرستیم.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
یادبادآن روزگاران یادباد.
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
حاج حبيب الله دوست پدر بزرگم است ايشان از اهالي ماهسهر ومتولد ماهشهر است
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
گزارش خوبی بود خداوند به حاج حبیب الله شفای عاجل عنایت بفرماید وبه عزت اسلام ناب محمدی بیفزاید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
خداوند حاج آقا حیب الله وحاج صاق آهنگران راحفظ کند وتمامی شهدای تمام دوران ایران بخصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس را با شهدای کربلا محشور کند. دراین خصوص شهرشهدای گمنام شوش دانیال .درنهایت گمنامی ومظلومی دربیشتر مناسبتهای دفاع مقدس از شهدا وشهرشوش هیچ اسمی ویادی نمیشود .ودرهزاران مشکل خودغوطه وراست .هرچندشهرشوش جزء اولین شهرهایی است که بدست آدم ابول بشر ساخته شده است امادرایران واستان خوزستان شوش وشهدای آن گمنان گمنام است شادی روح شهدا وامام شهدا امام خمینی ره صلوات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۳
سلام.
ایشان در بخش داخلی مردان بیمارستان نفت اهواز بستری هستندو بحمدالله حال عمومیشون خوبه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
خدا را شکر !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۴
این بزرگوار وصیت نامه شهید غلامرضا صرامی فروشانی را با مهارت خاصی از نوشته عادی به شعری زیبا با سبک نوحه ای لشکر صاحب زمان آماده باش آماده باش تبدیل ساخته است که دستش را میبوسم .برادر شهید رضا صرامی 09121146086
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
سلام. خدا به اين مرد اجر وسلامتي عطا كند . آيا اشعار ايشان تابحال چاپ شده ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
بنام خدا -اللهم اشف كل مريض
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
با سلام و عرض ارادت به تمام رهروان واقعي امام(ره) و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس وشهداء و جانبازان عزيز و آرزوي سلامتي عاجل براي اين عزيز از درگاه خداوند بزرگ .خيلي لذت بردم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: