کد خبر: ۲۱۷۱۸۱
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۰ - ۲۰:۴۶ 05 January 2012
این مطلب را قصد داشتم مدتی بعد بنویسم که قانون جدید سربازی به مرحله اجرا برسد و حواشی آن نیز مشخص شود، منتها از آنجایی که به نیمه دی ماه  رسیدیم و هنوز قانون جدید به مرحله اجرا نرسیده است و مشمولین غایب نیز نگران موضوع هستند ، قدری زودتر به موضوع میپردازیم هرچند حواشی آن  کاملا برای ما مشخص نیست فلذا نمیتوان با قاطعیت به موضوع پرداخت :

در ابتدا قدری به قانون و حواشی مطرح شده  میپردازیم ، قانون جدید سربازی   3 محور داشت که یک محور آن تشدید برخورد با مشمولین غایب بود و دو محور دیگر شامل  اعمال معافیت جدید و همچنین پرداخت حقوق به سربازان بود ، در محور اول هیچ اختلافی بین مجلس و ستاد کل نبود و هر دو متفقا برخورد با مشمولین غایب را مورد تاکید قرار دادند ، منتها مجلس و ستاد کل فقط در بخش اول با هم مشترک بودند در صورتی که از دید عقلای مجلس بخش اول بدون بخش دوم بی محتوا میشد ، شاید مجلسیان در هنگام نگارش قانون از روی خلوص نیت به ( لا اله الا الله ) فکر میکردند از این رو تشدید برخورد با مشمولین را در قانون گنجاندند ، منتها میدانیم که اگر از جمله ( هیچ خدایی نیست مگر خداوند یکتا ) فقط قسمت اول را بگیریم چقدر بیراهه رفته ایم و بهتر بود که اصلا حرف نمیزدیم ، حالا سر انجام مجلس تصمیم گرفت که محور دوم قانون را بگنجاند و اختیار آن را بدهد به ستاد کل و دولت .

خلاصه قانون جدید تنها بخش تایید شده اش همان تشدید برخورد با مشمولین است ، معافیت دو برادری که برخی متوقع بودند  و چند معافیت  که پیش از این اجرا مشد منتفی شد و حقوق سربازان هم برگشت به  اینکه آیا دولت تامیین بودجه کند یا نکند و .. ،، در حاشیه این قانون سردار رادان گفتند که در کنار این قانون با تصویب ستاد کل فرصت 6 ماهه است برای بخشش اضافه خدمت  مشمولین غایب ، که این میبایست جدا از مهلت قانونی در قانون جدید تلقی شود چرا که سردار صحبت از تصویب ستاد کل کرده اند و اگر موضوع همان قانون جدید بود که دیگر  چیزی را که مجلس بصورت قطعی  تصویب کرده نیازی به تصویب ستاد کل نبود .

اگر این خبر صحت داشته باشد این به این معنی است که فرصتی خوب برای مشمولین غایب و ستاد کل میبایست باشد منتها این فرصت میتواند چالش هم باشد ، اشکال اینجاست که بسیاری از مشمولین غایب مخصوصا کسانی که سنشان از 30 سال گذشته است دیگر حاضر به رفتن به خدمت سربازی نیستند ، و دیگرانی هم که سنشان کمتر از 30 سال است امیدوار هستند طی سالهای آتی در زمزه استفاده کننده گان از معافیت سنی قرار بگیرند .

ستاد کل اگر مهلت 6 ماهه بدهد و بگوید اضافه خدمت بخشیده میشود احتمالا تا 30 درصد مشمولین غایب کمتر از 25 سال را بتواند جذب کند این درصد از مشمولین 25 تا 35 ساله از سمت 30% به صفر درصد میل میکند ، تصور نمیکنم تاریخ ایران سرباز عادی وظیفه  35 ساله به خود دیده باشد یعنی اعزام بعد از 15 سال غیبت .

از طرف دیگر اگر مسئولین ستاد کل بر روی این قضیه مصر باشند که معافیت سنی نمیدهیم ، تاثیر معکوس میگذارد یعنی اینکه مشمولین غایب که سنشان در محدوده 25 سالگی  است ترغیب میشوند که صبر کنند که یحتمل بعد از مثلا 3 یا 4 سال معافیت سنی داده میشود و آنها هم  میتوانند از آن استفاده کنند . این قضیه از چند بعد به ستاد کل و نظام وظیفه فشار می آورد ، یکی اینکه تعداد مشمولین غایب بسیار زیادتر از استانداردی است که قابل کنترل باشد ، دوم اینکه سن بسیاری از مشمولین غایب بالاتر از سنینی است که برای خدمت وظیفه مفید باشند ، سوم اینکه اعزام مشمولین وظیفه با سن بالا ، آن هم در مقیاس وسیع تبعات اجتماعی به واسطه مسئولیتهای آنها  در جامعه خواهد داشت ، چهارم اینکه موجب کاهش توانمندی نیروهای مسلح میشود  بواسطه استفاده از نیروی میانسال بدون تجربه به جای نیروی جوان پویا و فعال پنجم اینکه انگیزه ادامه غیبت برای مشمولین کمتر از 30 سال سن را تشدید میکند .

برای حل این مشکل ستاد کل تنها یک راه معقول خواهد داشت و آن هم استفاده از ابزار معافیت سنی میباشد ، این ابزار در کنار دو ابزار بخشش غیبت مشمولین و قانون جدید میتواند مشکلات ستاد کل را بسیار کاهش دهد ، توجه شود این پیشنهاد ما نیست ، این واقعیتی است که بر روی آن داریم صحبت میکنیم و مطمئنا آقایان نظامی هم بر آن واقف هستند .

قانون جدید تشدید برخورد با مشمولین را مورد نظر قرار داده است منتها برخورد با 3 میلیون مشمول غایب امکانپذیر نیست ، حتی با دو میلیون مشمول غایب هم نمیتوان برخورد قهری کرد ، پس راهکار میماند کاهش تعداد این مشمولین و ایجاد انگیزه در سایرین که به خدمت سربازی بروند .

در صورتی که معافیت سنی داده شود ، این معافیت پس از 8 سال میباشد ، یعنی اینکه تکلیف عده ای مشخص میشود که مشمول این معافیت شده اند ، از طرفی تکلیف دیگرانی هم که مشمول این معافیت نشده اند باز مشخص میشود ، چون در صورتی که معافیت سنی داده شود ، متولدین سنوات بعدی میدانند که ممکن است تا یک دهه بعد و یا حتی بیشتر  هم چنین معافیتی تکرار نشود ضمن اینکه تشدید برخورد با مشمولین غایب و همچنین بخشش غیبت سنواتی میتواند انگیزه زیادی در بسیاری از این دسته مشمولین بوجود بیاورد که به خدمت سربازی بروند ، این مکانیزم خیلی ساده عمل میکند و  با استفاده از همین 3 ابزار است :

1. معافیت سنی    2. بخشش اضافه خدمت سنواتی و مهلت 6 ماهه   3 . قانون جدید جهت تشدید برخورد

از طرف دیگر در صورتی که بودجه حقوق سربازان هم  تامین شود ، انگیزه رفتن به خدمت سربازی را در طبقه متوسط به پایین بصورت چشمگیری افزایش میدهد ، حتی این میتواند تا حدی باشد که تعداد مشمولین مازاد نیاز تشخیص داده شود ، از مدت سربازی شود .

منطقی ترین راهکار برای ستاد کل استفاده از چند ابزار با یکدیگر است که به آن اشاره کردیم ، این مثل این است که بخواهیم جسمی را فشرده کنیم ، پس اگر فقط از یک جهت فشار بیاوریم و از طرف دیگر جسم آزاد باشد موجب حرکت جسم میشود نه فشردگی آن . به هر حال فعلا ما باید تماشاچی باشیم ، ما نه قصد توهین داریم و نه التماس ، نشسته ایم و نگاه میکنیم ، اگر درست عمل کنند ما هم بهره مند میشویم و اگر بد عمل کنند ، فشار بر آنها هم خواهد بود .  

ادریس پویا / وبلاگ سربازان غایب
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۹
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۵
30 سال دارم به خاطر پاره ای مشکلات نتوانستم خدمت بروم .الان با 3 سر عائله و بدون شغل مناسب یا این گرانی سرسام آور چگونه به سربازی بروم؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۶
مطلب بسیار جالبی بود ، مشمول بالای 30 سال ، حتی اگه خودشم بخواد ، اینقدر درگیر مشکلات شده که نمیتونه سربازی بره. خواهشا یکی به داد این افراد برسه، که بیشتر از این شرمنده زن و بچه نشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۶
یعنی معافیت کفالت جای خودش هست؟؟
رامتین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۶
ممنون که این مطلب را منتشر کردید اما لینک آنرا در بخش جدیدترین اخبار سایت قرار ندادید و نظرات خوانندگان را هم منتشر نکردید. مواردی که در این مطلب آمده دغدغه خیلی هاست و بحث در مورد آنها شاید به حل مشکل بزرگی در این مملکت کمک کند. پس از شما می خواهم بنا به رسالت مطبوعاتی خود مجددا این مطلب را منتشر و نظرات خوانندگان را هم بیاورید.
والسلام من اتبع الهدی
امیر 110
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۷
افرین آقا ادریس واقعا دستت در د نکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
واقعاً درسته. در حال حاضر يكي از مشكلات جوانها حتي براي بحث ازدواج مسئله نرفتن به سربازيه يعني چون سربازي نرفتن جواب نه ميشنون الان كه اينقدر به جوونها براي ازدواج توصيه مي شه خوب اگه تكليف اين موضوع روشن شه ممكنه آمار ازدواج هم بيشتر بشه.
محمد
|
France
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
اگربه سربازان حقوق مناسب داده و برای کسانی که به سربازی رفته اند امتیازاتی مثل اولویت استخدام در شرایط یکسان قائل بشوند خیلی از جوانها برای پس انداز و امکان موفقیت شغلی هم که شده داوطلبانه به سربازی خواهند رفت.الان در چین همین جوریه و فرد باید از شرایط خوبی برخوردار باشد تا او را به عنوان سرباز بپذیرند.
محمود تبریزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۳
سلام کسی که 30 ساله شده و به خدمت نرفته مثل مجرم برخورد کنند حتی اضافه خدمت بزنند تا واسه دیگران عبرت بشه
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
سلام35سالمه بخدمت نرفته م تردازجامعه ملت وخانواده شدم تقاضای عاجزانه ی راهی برا حال من پیرمردکنید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: