l_bolet_tele
به‌روز شده در: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۱
bolet_tele
تعداد بازدید: ۶۷۱۶۲
تعداد نظرات:
۴ نظر
کد خبر: ۲۱۷۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۰ - 05 January 2012
براساس قانون مدني، پس از فوت متوفي موضوع توسط اداره ثبت احوال در رايانه ثبت گرديده و سپس شناسنامه آن فرد باطل و گواهي فوت صادر مي‌شود.

در مرحله بعدي، يكي از وراث با مراجعه به دادگاه (شوراي حل اختلاف) فرم مخصوص «انحصار وراثت» را دريافت و اسامي افرادي كه از متوفي ارث مي‌برند را با مشخصات كامل و نسبت آنها با مرحوم در آن فرم درج مي‌كند و مدارك و مستندات خود را از جمله گواهي فوت متوفي، شناسنامه و كارت ملي (اصل و كپي) كساني كه ارث مي‌برند را پيوست مي‌نمايد و همراه دو شاهد كه متقاضيان ارث را مي‌شناسند، به يكي از دفاتر اسناد رسمي برده تا آنها با گواهي امضا، وراث را تأييد نمايند.

سپس يكي از متقاضيان ارث، فهرست كليه اموال و دارايي‌هاي منقول و غيرمنقول متوفي را به اداره دارايي منطقه محل سكونت فرد فوت شده ارائه داده تا گواهي «ماليات بر ارث» دريافت كند. براساس ماده 20 قانون آئين دادرسي در امور مدني، فرد متقاضي همراه مدارك از جمله گواهي فوت متوفي، فرم انحصار وراثت، گواهي ماليات بر ارث، شناسنامه و كارت ملي (اصل و كپي) متقاضيان دريافت ارث و استشهاديه شهود كه به تأييد يكي از دفاتر اسناد رسمي رسيده باشد، به دادگاه محل سكونت‌شان مراجعه كرده و درخواست صدور گواهي انحصار وراثت را در دادخواستي نوشته و به قاضي ارائه مي‌دهد. قاضي پرونده نيز پس از بررسي اسناد و مدارك، دستور چاپ يك نوبت آگهي در يكي از روزنامه‌هاي كشور را با هزينه فرد متقاضي صادر مي‌كند تا در مدت يك ماه اگر فردي اعتراض و يا ادعايي درباره اين پرونده و اموال فرد متوفي داشته باشد، به دادگاه مراجعه كند و حقي از كسي ضايع نشود و پس از اين مدت اگر كسي ادعايي نداشت، قاضي به استناد دلايل و مستندات پرونده، با صدور گواهي انحصار وراثت، سهم‌الارث وراث را براساس نسبت آنها با متوفي صادر خواهد كرد.

اگر فردي پس از صدور گواهي انحصار وراثت به حكم دادگاه اعتراض داشته باشد، پرونده براي رسيدگي به ادعاي آن فرد به دادگاه تجديدنظر ارجاع خواهد شد.

منبع: ایران
برچسب ها: گواهي ، انحصار ، وراثت
بازگشت به ابتدای صفحه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 43
انتشار یافته: 4
حسن انوشه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
20:10 - 1392/01/29
5
41
با تشکر از ارائه دهنده مطلب فوق، لازم به ذکر است که در خصوص گواهی حصر وراثت محدود یا نامحدود هیچ اشاره ای نشده و حتی در خصوص عدم همکاری و عدم ارائه مدارک شناسائی توسط سایر وراث و همچنین مرجع صالح که هم اکنون شورای حل اختلاف بوده و برخی مطالب ریز و مبتلا به نیز اشاره ای نگردیده است.
زینب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
09:35 - 1392/03/26
9
52
با سلام. ببخشید پدرم 1 سال پیش فوت. میخواهیم انحصار وراثت کنیم ولی خواهر و برادرم اجازه نمی دهند. در ضمن پدرم ارثی دیگر هم دارد که مشاع است ولی تعدادی از ورثه های فامیل و خواهر ها و برادر هیام رفتند دیوار کردهاند هر کسی برای خودش و این وسط من ، مادرم و دیگر خواهر و برادرانم چیزی نداریم آیا این انصاف است چطور میتوانیم با اینها برخورد کنیم و حقمان را بگیریم.
حسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
00:17 - 1392/12/13
3
32
باسلام
چگونه میتوان برای غیر وراث گواهی انحصار وراثت گرفت بدلیل دعوای حقوقی در محاکم؟
مصطفی قربانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:51 - 1393/02/15
1
19
برادرم چند ما پیش از دنیا رفت. یک وصیت نامه ای کسی برایش نوشته است وچندین نفر هم پای آن امضا کرده اند. بچه ای هم نداشت . وصیت کرده که طبقه دوم خانه اش به برادر زاده هایم برسد اما اکنون همسر وی ومادرو جزء وراث هستند . همسر برادرم وصیت نامه را قبول ندارد ومیگوید من نمیدهم اما مادرم راضی هست. من الآن چکار کنم لطفا راهنمائیم کنید . با تشکر
نام:
ایمیل:
* نظر: