۹۱۶۱۶بازدید
پرونده‌ای برای چهره‌های سرشناس سیاسی، دینی و فرهنگی مجرد ایران
در تاریخ ایران چهره‌ها و نام‌های زیادی در عرصه‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و علمی وجود دارند که با وجود اینکه نامشان در تاریخ ثبت شده، اما به علت عدم ازدواج، نسلشان منقطع و هیچ فرزند و نشانه‌ای از آنها به یادگار باقی نمانده است.
کد خبر: ۱۷۶۹۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۳ 14 July 2011
امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 91616
سایه نیوز نوشت:  در تاریخ ایران چهر‌ه ها و نام‌های زیادی در عرصه‌های دینی و سیاسی و فرهنگی و علمی وجود دارند که با وجود اینکه نامشان در تاریخ ثبت شده، اما به علت عدم ازدواج، نسلشان منقطع و هیچ فرزند و نشانه‌ای از آنها به یادگار باقی نمانده است.

این بار به سراغ برخی از این چهره‌ها رفتیم و آنها را برای شما معرفی می‌کنیم:
 
سید جمال الدین اسدآبادی همدانی

سید جمال الدین اسدآبادی همدانی از بزرگترین مصلحان و بیدارگران در جهان اسلام است که بعد از گذشت نزدیک به ۱۱۵ سال از شهادت مظلومانه اش در گوشه زندان جور حکومت عثمانی، نامش زنده است و افکارش جاوید.
 
این مجاهد بزرگ در طول زندگی اش شاگردان بسیاری پروش داد ولی به دلیل عدم تشکیل خانواده و ازدواج نکردن، فرزند و یادگاری برجای نگذاشت . شهید مرتضی مطهری در مورد سید جمال الدین اسدآبادی چنین عنوان می‌کند: سید جمال هر کار ممکن را برای درمان درد‌های جامعه انجام داد. مانند مسافرت ها، تماس ها، سخنرانی ها، نشر کتاب ومجلات، تشکیل حزب و جمعیت و حتی ورود و خدمت در ارتش بهره جست. در عمر 60 ساله خود(1314-1254 ه. ق )ازدواج نکرد و تشکیل عائله نداد زیرا با وضع غیر ثابتی که داشت و هر زمانی در کشوری به سر می‌برد و گاهی در تحصن یا تبعید یا تحت نظر بود، نمی توانست مسئولیت تشکیل خانواده را برعهده بگیرد.
 
 
 
سید ابوالقاسم انجوی شیرازی
 
سيدابوالقاسم انجوي شيرازي پژوهشگر و نویسنده معاصر در سال 1300 ش. در شيراز به دنيا آمد. تحصيلات مقدماتي خود را در مدارس علميه تهران و مشهد آغاز كرد، سپس به تهران رفت و در دبيرستان دارايي تحصيلات خود را پي گرفت. او تا مقطع ليسانس ادامه تحصيل داد، سپس در سال 1329 به سوييس رفت و تحصيلات خود را در رشته علوم سياسي و اجتماعي در ژنو تكميل نمود. بعد از شهريور 1320 و سقوط رضا شاه، استاد انجوي به فعاليت هاي سياسي روي آورد و از حدود سال 1322 نيز فعاليت هاي مطبوعاتي خود را آغاز كرد. استاد انجوي شيرازي از چهل سالگي به كار گردآوري اسناد و حفظ و نگهداري روايات و ميراث فرهنگي مردم پرداخت. . استاد انجوي شيرازي در شهريور 1372، در تهران درگذشت و در گورستان ابن بابويه به خاك سپرده شد. وی هرگز ازدواج نکرد اما دوستان زیادی داشت. وی از آخرین دوستان صادق هدایت بود.
 
 
 

میرزا ابوالحسن جلوه

حکیم الهی میرزا ابوالحسن جلوه یکی از دانشوران جهان تشیع است که در عصر قاجار چون ستاره‌ای فروزان در آسمان حکمت درخشید و با تلاشی ارزشمند و کوششی وافر مشعل حکمت را در این عصر روشن نگاهداشت . حکیم جلوه از لحاظ نسب به سلسله‌ای از سادات طباطبا انتساب دارد که از طریق پدر به امام حسن مجتبی علیه السلام و از طریق مادر به حضرت امام حسین علیه السلام می‌رسد و یکی از اجداد او سید بهاءالدین حیدر است که در قرن هفتم در زواره می‌زیست و زمانی که قوم وحشی مغول به این شهر یورش آوردند این سید وارسته چون شیر شجاع رهبری دفاع مردم این شهر در مقابل مهاجمان را عهده دار گردید و سرانجام به دست خونخواران مغول به شهادت رسید و در خانه اش دفن گردید و مرقدش اکنون زیارتگاه مردم می‌باشد. وی نیز همسری اختیار نکرد.
 
 
 
 
 
فرخی یزدی

محمد فرخی یزدی شاعر مبارز معاصر در سال ۱۲۶۷ شمسی مصادف با ۱۳۰۶ه. ق در یزد چشم به جهان گشود و علوم مقدماتی را در آن شهر فرا گرفت. فرخی از همان كودكی رنج وسختی را حس كرد واز نزدیك سختی و رنج اطرافیان خود را دید و بر اثر این رنجها بود كه روحیه انقلابی در وی پدیدار گردید و چون ذوق سرشاری به شعر داشت افكار انقلابی خود را به نظم كشید. فرخی در اوایل پیدایش مشروطیت و تشكیل حزب دموكرات ایران از دموكرات خواهان یزد گردید و در نتیجه سرودن اشعار انقلابی حاكم یزد دستور داد دهان او را با نخ و سوزن بدوزند و این نمونه‌ای از جناینكاریهای دوران استبداد بود. او به اتهام توهین به خانواده سلطنتی دستگیر شد و به زندان افتاد و سر انجام در ۲۵ مهرماه سال ۱۳۱۸ شمسی به دستور رضاشاه در زندان شهربانی به وسیله آمپول هوا كشته شد كه از مدفنش نیز اطلاع دقیقی در دست نیست. فرخی نیر متاهل نبود و بدون فرزند از دنیا رفت.
 
 
 
 
 
 
 
جهانگیر خان قشقایی

جهانگیرخان قشقایى در سال 1243 ه‍. ق. در خانواده‏اى تحصیل کرده به دنیا آمد. . او، فرزند محمد علی خان ایلخانی از بزرگ زادگان ایل قشقایی است. وی فقیه، فیلسوف و شاعر شیعی، و پدرش از خان‌های تیره ی دره شوری ایل قشقایی بود. تا چهل سالگی چون دیگر خان ها، اوقات خود را تفریح و تفرج و شکار گذرانید. (باستانی پاریزی، ص 410) روزی گذرش به مدرسه ی چهارباغ افتاد و در ملاقات با درویشی، شوق تحصیل در دلش شعله کشید. او در علوم عقلی به جایی رسید که عالمان وقت به شاگردی اش مباهات می‌کردند. وی متخصص در علوم فلسفه، فقه، و اخلاق بود، و شعر نیز می‌سرایید. شاگردان او، فاضل تونی، سید حسن مشکان طبسی، شیخ اسدالله ایزد گشسب، فرصت الدوله شیرازی، ضیاءالدین دری، حاج آقا رحیم ارباب و جلال الدین همایی بودند. جهانگیر خان در اثر بیماری در اصفهان در گذشت و در تکیه ی ترک به خاک سپرده شد. آثار که از او به جای مانده، شرحی بر نهج البلاغه است. وی نیز ازدواج نکرد و همسری نداشت . آیت اللَّه جهانگیرخان در 85 سالگى، رمضان سال 1328 ه‍. ق. در اصفهان فوت کرد.
 
 
 
شیخ مرتضی طالقانی

شیخ عارف و زاهد مرتضی طالقانی در سال 1274 هجری قمری در قریه دیزان طالقان به دنیا آمد .
مرحوم علامه جعفری نزدشیخ مرتضی طالقانی مقداری درس معارف خوانده بودند و همچنین بخشی از فلسفه و عرفان را از ایشان آموخته بودند؛ در واقع استاد مسلّم علامه در عرفان عملی شیخ مرتضی طالقانی بوده است و از گفته‌های علامه جعفری (ره) استفاده می‌شود، تاثیر ایشان از شیخ مرتضی طالقانیقابل وصف نیست و هر وقت علامه از ایشان یاد می‌کردند اشک از چشمانشان جاری میشد.
یکی از ویژگی‌های این استاد، این بود که تا آخرین لحظات عمر، تنها زیست و ازدواج نکرد؛ گرچه او دارای فرزند جسمی نبود، اما شاگردان فراوانی در مکتب او پرورش یافتند که هر کدام از آنان به منزله فرزندان روحانی او هستند. این فقیه و عارف بزرگ، 89 سالگی دیده از جهان فرو بست و در جوار قرب معبود آرام گرفت. او، زندگانی با سعادت گذراند و با سعادت از جهان رخت بربست.
به احتمال قوی مرجع عصر آیت الله العظمی آقا سید ابوالحسن اصفهانی بر جنازه اش نماز گزارد و در ایوان سوم از حجرات جنوب غربی صحن شریف علوی به خاک سپرده شد.
 
 
حکیم هیدجی

مرحوم شیخ محمد حکیم هیدجی در زنجان زاده شدو شاگردان بسیاری در محضر وی به تحصسل غلوم دینی پرداختند . وی از علمای تهران بود که تا آخر عمر حجره‌ای در مدرسه منیریه متصل به قبر امامزاده سیدناصرالدین داشت، زمان ارتحال این عالم جامع در معقول و منقول را آخر ماه ربیع الاول سال ۱۳۴۹ه. ق مطابق تابستان ۱۳۱۴ه. ش نوشته‌اند.، شهید مرتضی مطهری سال فوتش را ۱۳۳۹ه. ق ( ۱۳۱۴ه. ش) می‏داند، جنازه‌اش را بر حسب وصیت او به قم حمل نمودند و بعد از اقامه نماز میت توسط آیة اللّه حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در قبرستان بابلان واقع در شمال شرقی بارگاه حضرت معصومه دفن نمودند و بر مرقدش گنبدی نیز ساخته‌اند . وی ازدواج نکرده بود.
حکیم هیدجی از دوران طفولیت ذوق شعری داشت و در نوجوانی به سرودن اشعار فارسی و ترکی پرداخت.
 
 
 
سهراب سپهری

سهراب سپهری شاعر و نقاش نام آشنای معاصر در 15 مهر ماه 1307 در شهر کاشان به دنیا آمد. سپهری در سال 1357 به بیماری سرطان خون مبتلا شد و در سال 1358 برای درمان به انگلستان رفت، اما بیماری بسیار پیشرفت کرده بود و سرانجام در اول اردیبهشت ماه 1359، سهراب سپهری به ابدیت پیوست. وی در طول زندگی ۵۲ساله خود همسری اختیار نکرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آخوند کاشی

عارف متأله ملا محمد کاشانی معروف به آخوند کاشی، در سال 1249 هـ . ق به دنیا آمد . بزرگترین استادش علامه نامدار، حکیم آقا محمد رضا قمشه‌ای بوده است . یکی دیگر از استادان وی، محدث متبحر، میرزا حسین نوری بود . مرحوم آخوند کاشانی دارای حالات معنوی و عرفانی بسیار عجیبی بوده و حکایات نقل شده از ایشان عموماً به حد تواتر رسیده است . وی معاصر و یا ر صمیمی حکیم جهانگیر خان قشقایی بوده و ارتباط قلبی خاصی با یکدیگر داشته و گویا هم بحث نیز بوده‌اند . بسیار ی از علما و مراجع بزرگ در زمره شاگردان مرحوم آخوند بوده و از خرمن علم و عرفان او توشه گرفته‌اند که از جمله آنها می‌توان به مرحوم حاج آقا رحیم ارباب، آیت الله بروجردی، آقا سید حسن قوچانی مشهور به آقا نجفی و شهید سید حسن مدرس اشاره کرد .
حالات عجیبه و حکایات عجیبه از او نقل شده و عموماً به حد تواتر رسیده، مدت 84 سال تقریباً عمر نموده و در این مدت مجرد زیسته تا سرانجام در روز شنبه 20 شعبان المعظم سال 1333 وفات یافته در تخت فولاد در جنب « لسان الارض » مدفون گردید . عبارت لوح قبر آن بزرگوار چنین است : « فقیر الحق اضعف خلق الله آخوند ملا محمد کاشانی » . مجرد زیستن آخوند کاشی و دوستش حکیم جهانگیر خان قشقایی اگر به علت نقص فنی بوده ایرادی وارد نیست، ولی اگر با اختیار ازدواج نکرده‌اند، کاری نه تنها در خور ستایش نمی‌باشد، که قابل ایراد هم هست، به خصوص از کسانی چون اینان از علمای دین و پیشوایان مسلمین.
 
 
حکیم عباس دارابی
 
 
میرزا عباس شریف دارابی (زاده 1300 یا 1301 ق): او حکیم، فیلسوف، عارف و فرزند میرزا بابا بود. تحصیلات مقدماتی را در داراب نزد محمد نصیر آغاز کرد و برای تکمیل تحصیلات به شیراز رفت. پس از ناموفق بودن سفرش به عالیات عالیات برای تحصیل فقه و اصول و شرعیات (در راه گرفتار راهزنان شد) به شیراز بازگشت، و برای کسب علوم معقول به سبزوار نزد فیلسوف گرانقدرحاج ملا هادی سبزواری رفت و پس از اتمام دوره ی فراگیری اش به شیراز بازگشت و به تدریس علوم معقول و حکمت اسلامی پرداخت و در عرفان، از محضر عارف آن زمان میرزا ابوالقاسم سکوت کسب فیض کرد. معروف ترین شاگردانش عبارتند از: ملا عبدالله زرقانی، میرزا محمد صادق سرو ستانی، شیخ محمد کاظم فیروزآبادی، سید آقا فیروزآبادی، ملا احمد دارابی، شیخ محمود - پیشنماز مسجد گنج شیراز - فرصت (شاعر)، سید علی کازرونی، شیخ احمد شیرازی و سید صدرا کوه پایه ای. حکیم دارابی ازدواج نکرد تا این که حدود 75 سالگی در شیراز از دنیا رفت و در حافظیه به خاک سپرده شد.
 
 
علی اکبر دهخدا

علی اکبر دهخدا از خبره ترین و فعال ترین استادان ادبیات فارسی در روزگار معاصر است که بزرگترین خدمت به زبان فارسی در این دوران را انجام داده. لغت نامه بزرگ دهخدا که در بیش از پنجاه جلد به چاپ رسیده است و شامل همه لغات زبان فارسی با معنای دقیق و اشعار و اطلاعاتی درباره آنهاست و کتاب امثال و حکم که شامل همه ضرب المثل‌ها و احادیث و حکمت‌ها در زبان فارسی است خود به تنهایی نشان دهنده دانش و شخصیت علمی استاد دهخدا هستند. دهخدا به غیر از زبان فارسی به زبانهای عربی و فرانسوی هم تسلط داشته و فرهنگ فرانسوی به فارسی او نیز هم اکنون در دست چاپ می‌باشد.
دهخدا علاوه بر این که دانشمند و محقق بزرگی بود مبارز جدی و کوشایی نیز در انقلاب مشروطه محسوب می‌شد. او مبارزه را نیز از راه نوشتن ادامه می‌داد و مطالب خود علیه رژیم مستبد قاجار را در روزنامه صور اسرافیل که از روزنامه‌های پرفروش و مطرح آن زمان بود چاپ می‌کرد.
علی اكبر دهخدا در حدود سال 1297 هـ. ق (1257 خورشیدی) در تهران متولد شد. اصلیت او قزوینی بود.
 
 
 
سیدجلال الدین آشتیانی

علامه سيد جلال الدين آشتياني مفسر و فیلسوف و پرچمدار حكمت صدرايي در دوران معاصر و شارح بزرگ مكتب فلسفه اشراق و عرفان اصيل اسلامي، بي گمان يكي از شخصيت هاي استثنايي تاريخ و فرهنگ معاصر ايران زمين بود. نكته اي كه درباره وي مورد اتفاق همگان است، اين است كه: علامه آشتياني، انساني متعالي و فيلسوفي والامقام در حد ملاصدراي زمان بود
سيد جلال الدين ميرى آشتيانى در سال ۱۳۰۴ خورشيدى در قصبه آشتيان از توابع سلطان آباد اراك در خانواده اى كاملاً متدين و مذهبى، چشم به جهان گشود. سید جلال الدین آشتیانی، پس از گذراندن بیماری طولانی و بر اثر کهولت سن در سن هشتاد سالگی در سوم فروردین ماه 1384 هجری شمسی دار فانی را وداع گفت. وی از بازماندگان حکمت صدرایی در ایران محسوب می‌شد که آثار منحصر به فردی را خلق کرده بود. وی سالها در خدمت امام خمینی شاگردي نموده و از دوستان صميمي مرحوم سيد مصطفي خمینی بوده است . غلامه آشتیانی نیز همسر و فرزند نداشت و تا ژایان عمر مجرد باقی ماند.
 
 
 
 
 
میرزاده عشقی

میرزاده عشقی شاعر و روزنامه نگار معاصر نامش « سید محمد رضا » فرزند « حاج سید ابوالقاسم کردستانی » ودر تاریخ دوازدهم جمادی الآخر سال 1312 هجری وقمری مطابق 1272 خورشیدی وسال 1893 میلادی در شهر همدان متولد شده است و در ۱۲ تیر ۱۳۰۳ به دست عوامل رضاخان کشته شد .

عشقی اخلاقا آدمی خوش مشرب، نیکو خصال وبه مادیات بی اعتنا بود، زن وفرزندی نداشت، با کمکهای پدری، خانواده، یاران و آزادیخواهان وبالاخره از در آمد نمایش‌های خود گذران می‌کرد.
در آخرین کابینه نخست وزیری « مرحوم حسن پیرنیا، مشیرالدوله » از طرف وزارت کشور به ریاست شهرداری اصفهان انتخاب گردید ولی نپذیرفت.
 
 
 
 
کلنل محمدتقی خان پسیان

کلنل محمدتقی خان پسیان ازنظامیان دوره قاجار و از مبارزان علیه استعمار در تاریخ معاصر است . محمد تقی پسیان نه تنها صاحب قلم و دارای قریحه هنری و ذوق ادبی بود بلکه نخستین هوانورد ایرانی است که در کشور آلمان ۳۳ بار به هوانوردی پرداخته و می‌خواست این هنر را در ایران به جوانان آموزش دهد. وی در سال ۱۲۷۰در تبریز متولد و در سال ۱۳۰۰ در قوچان کشته شد و قر وی در آرامگاه نادرشاه در مشهد قرار دارد .
باید اذعان کرد اگرچه کلنل ازدواج نکرد ولی به روایت اسناد روابط فعالی با خانمهای خارجی داشت. یکی از شواهد در مورد زمانیست که در آلمان زندگی می‌کرد با یک زن آلمانی بنام کنایر آشنا شد واو را بعنوان استاد موسیقی خود معرفی می‌کند و حتی تازمان قیام وحکومت خراسان نامه‌هایی بین او و خانم کنایر ردوبدل می‌شود.
 
 
 
 
صادق هدایت

این نویسنده پوچگرا و نام آشنای ایرانی نیز هرگز ازدواج نکرد و درنهایت در سال ۱۳۳۱ دست به خودکشی زد . البته وی در دوران جوانی با دختری دوست بود به نام ترز . ترز همدم صمیمی هدایت در رنس، در زمان تحصیل هدایت در پاریس بوده است. پدر او در جنگ بین الملل اول در جبهة «مارینو» کشته شده بود و مادرش آرزو داشت دخترش با مرد دلخواه خود ازدواج کند و خوشبخت شود. صادق عاشق ترز بود ولی ترز خیانت کرد به خاطر همین صادق برای خودکشی خودش را در رودخانه‌ای که از زیر برج ایفل رد میشه‌انداخت . یعنی اولین خودکشی صادق عشقی بوده . از انجایی که هدایت آدم فوق حساس و احساسی بوده نگاه بدی به جنس زن پیدا میکند که در داستان « زنی که مردش را گم کرد » کاملا مشهود است، داستان را با جمله ی از کتاب فوق زیبای ( این چنین گفت زرتشت ) «نیچه» با مضمون * به سراغ زنها که میروی تازیانه را فراموش مکن * شروع میکند. شاید یکی از دلایلی که هدایت تا آخر عمرش مجرد ماند و هیچوقت ازدواج نکرد همین نگاه باشد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷۳
انتشار یافته: ۵۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
نصف دین و ایمانشون.........
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
در ازدواج نكردن هيچ اشكالي بر اين علماي عظيم الشان وارد نيست تا آنجا كه من مي دانم ازدواج در اسلام زماني واجب مي شود كه به گناه بيافتي در غيراينصورت واجب نيست ومطمئنا اگر اين بزرگان مي دانستندبه گناه مي افتندازدواج مي كردند.پس آنها هيچ گناهي مرتكب نشدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
اقا میگن پشت هر مرد بزرگی یک زن هست و لزوما نباید اون همسر آدم باشه و قطعا نقش مادر را نمی توان نادیده گرفت

ضمنا من جائی شنیدم فریدون مشیری هم ازدواج نکرد نمیدونم درسته یا نه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
پشت سر هر مرد موفق، همیشه یه زنی بوده که نتونسته جلوی موفقیتشو بگیره!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
خب که چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
همینه که معروف شدند و اسمی جاودان ازشان ماند وگر نه وقتی را که داشتند باید میگذاشتند سبزی پاک کنند برای خانومهاشون .
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
برای افزایش اطلاعات عمومی خوب بود . حالا این کار تشویق برای ازدواج است یا ترغیب برای مجرد ماندن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
برا اینکه اگر مشکل دارید که نمی تونین ازدواج کنین از جمله مشکلات مادی ، نگران نباشید!!! امید دارین که می تونین تبدیل به یکی از مشاهیر ایران بشین
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
ابن سینا هم مجرد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
vlرمز موفقيت آنان در بي همسزي بوده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
مهدی آذر یزدی نیز مجرد بوده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
رهي معيري رو از قلم انداختيد.
ناشناس
|
Hungary
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
جمعی برای تولید نسل میایند و توانایی هایشان در ان حد است گروهی خاص برای تربیت نسل های بعد از خود میایند که تمام زندگی خود را وقف ان مینمایند اینان تمام انرژی خود را به این امر وقف نموده و همچون شمع برای دیگران میسوزند چرا که در قران هم امده مال و بنون زینت حیات الدنیا و هیچ افتخار خاص فقط به صرف ازدواج نمیباشد جز نعمتی از جانب خداوند که افراد خاص همچون روزه گیران ان هم فدای دیگران میکنند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
میبینید زنان چه جوری مانع پیشرفت مردان شدن. اگه ما هم ازدواج نمیکردیم حالا فیلسوفی شاعری دانشمندی چیزی میشدیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
احسنت مرحبا ديدي چه خاكي بر سرمان ريختيم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
عجب خوشبختايي بودن!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
علامه محمدرضا حکیمی را فراموش کردید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
منم بنویسید خوب!
هم مجردم هم جز مشاهیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
و ........... من!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
ممنون. دنبال یک بهانه ای بودم که خانواده رو قانع کنم زن نگیرم. شما زحمتش رو کشیدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
اي ول بابا. نميدونستم اگه زن نگيري اينقدر ميتوني پيشرفت كني و جزو مشاهير بشي واقعا اين زن چيه كه مرد رو از پيشرفت باز ميداره!!
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
مگر می شود روحانی که مروج دین خدا و رهرو پیامبر است ازدواج نکرده باشد ؟! دلیل آن چه بوده ؟
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
آقا جون دلش نمیخواسته زن بگیره به کسی چه مربوط.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
سلام
علامه محمدرضا حکیمی فراموش شده است و قطعا ایشان از برخی افراد این لیست مشهور ترند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
اصولا برای مشاهیر شدن باید مجرد باشی
در غیر این صورت صبح تا شب در اختیار عیال باشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
تیتر را بزن معاصر مثلا ابو علی سینا هم مجرد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
لطفا مرا هم به این لیست اضافه کنید من و چند میلیون پیر پسر دیگر
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
من هم هستم مجرد مجرد با 35 سال سن فوق لیسانس.فقط هنوز جزو مشاهیر نشده ام
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
چرا اسم منو جا انداختید???????
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
جالب بدون زن هم عمرشان چقدر کوتاه بوده
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
آدم مجرد فکرش بازتره و بیشتر از عقلش استفاده میکنه
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
علامه بزرگوار سيد ابوالفضل دشتي خويدكي يزدي ، كه از مشاهير بزرگ عصر قاجاريه بودند را از قلم انداختيد .
باقر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
با سلام ، لطفا منعکس بفرمایید ، طبق تحقیقات زیاد صورت گرفته (مثلا توسط غلامحسین مراقبی) حکیم عمر خیام نیز در طول 83 سال زندگی شان همسری اختیار نکرد .
از مشاهیر مجرد در جهان هم می توان آیزاک نیوتن ، آدام اسمیت ، آلفرد نوبل ، ملکه الیزابت اول و ... را نام برد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
اگر تونستید یک خانم پیدا کنید که بدون حضور همسر، بزرگ و معروف شده باشد!!!


اگر تونستید از تابناک جایزه بگیرید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
پروین اعتصامی رو یادتون رفته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
پروین اعتصامی ازدواج کرده بود ولی از همسرشون جدا شدند .
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
همین که زن نداشتن مشهور شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
ليست مشاهير زن مجرد رو هم منتشر كنيد ببينيم چند نفر ميشن ؟
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
يادتون رفت منم از مشاهير قرن معاصر و مجردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
پشت سر هر مرد موفق زنی انگشت به دهن ایستاده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
در تاریخ ایران چهره‌ها و نام‌های زیادی در عرصه‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و علمی وجود دارند که با وجود اینکه نامشان در تاریخ ثبت شده، اما به علت عدم ازدواج، نسلشان منقطع و هیچ فرزند و نشانه‌ای از آنها به یادگار باقی نمانده است.

----گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر ترا چه حاصل؟
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
شاید بهشون زن ندادن!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
من هم 40 سالمه و ازدواج تا الان که نکردم البته من ادم مشهوری نیستم و یکی از دلایل ان نداشتن شغل و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
خوش بحالشون
mehi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
فريدون مشيري ازدواج كرده
كي ميگه ازدواج نكرده
دختر ايشون از بهترين مهندسين عمران كشوره
javad ahangari
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
سلام
زن خوبه اگه می خوای پیش رفت نکنی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
منم دوست دارم در زمره مشاهير قرار بگيرم ولي چه کنم که اين دل لعنتي نمي ذاره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
از اولش میدونستم که پیشرفت نکردن من تقصیر زنم هست نه خودم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
آقا من همين امروز عصر دارم مي رم خواستگاري. اگه مي بينيد واقعا از دست مي روم و مشهور نمي شم بمون خونه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
من همیشه به مامانم میگم اگه خواستی برام زن بگیری یه پولدار و شاغلشو بگیر که به من نفقه هم بده آخه من بیکارم . مگه بده آشپزیم خوب نیست که هست خونه داری و .. که عالی جدیدا هم رفتم کلاس خیاطی . اینجوری وقتی خانمم در حال جون کندنه حداقل یکی هست به خونه و بچه ها برسه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
زن داریم تا زن . بی انصافی نکنیم.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
اسم منو یادت رفت بنویسی
urum
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
من مجردم و 42 سالمه....ولي مادرم نميخواد من مشهور بشم.....
امين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
اينا چون ازدواج نكردن به اين درجات نائل اومدن اگه مي خواستن زن بگيرن عمرا ايني كه الا هستن نبودن زن به جز محدوديت وايجاد مشغله ذهني چيزي واسه آدم نداره...
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
فعلن که با این اوضاع اقتصادی، ازدواج غیر ممکن شده.
خوبه از این حرف ها بزنید حداقل دلمون خوش باشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
شاید شرایطشو نداشتند و خونه و ماشین درست و حسابی و در شان خانمهای مورد علاقشونو نداشتند و به همین خاطر مجرد زیستند

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: