۱۳۸۰۲بازدید
پرسشی همیشه بی پاسخ؛
اما پرسشی که همواره از سوی مردم مطرح می شود، این است که سرنوشت این منبع عظیم مالی چه می شود؟ آیا بانک ها این سپرده گذاری ها را در قالب وام ها و تسهیلات قرض الحسنه در اختیار مردم قرار می دهند؟ چرا بانک ها تاکنون حاضر نشده اند اعلام کنند که میزان سپرده گذاری های قرض الحسنه چه میزان بوده و چه میزان از آن را در اختیار مردم به صورت تسهیلات قرض الحسنه قرار داده اند؟
کد خبر: ۱۱۲۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۳ 04 August 2010
امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 13802
سرویس اقتصادی ـ تبلیغات گسترده و فراگیر بانک های دولتی و خصوصی برای تشویق مردم به سپرده گذاری قرض الحسنه و اعتراف آنان، مبنی بر اینکه مقدار چشمگیری از منابع مالی بانک ها را نیز همین سپرده ها تشکیل می دهند، این پرسش را پدید آورده است که به واقع، چه میزان از این سپرده گذاری های قرض الحسنه در اختیار مردم قرار گرفته و یا به عبارتی دیگر این منابع به کجا می روند؟

به گزارش «تابناک»، تبلیغات رنگارنگ بانک ها و موسسات مالی و اعتباری برای جذب مردم به سپرده گذاری قرض الحسنه و تأکید بر مبانی دینی و انسانی در مسیر این تبلیغات سبب شده است تا بسیاری از مردم به این خاطر و البته عده ای نیز به امید برنده شدن در قرعه کشی بانک ها و موسسات در میان سپرده گذاران، منابع مالی خود را با نیت قرض الحسنه در اختیار بانک ها قرار دهند. این سپرده گذاری های مردمی وقتی به نام قرض الحسنه انجام می شود در عمل از سود بانکی بهره مند نبوده و در واقع بانک ها منابع زیادی از سرمایه های مردمی را بدون دغدغه تأمین سود این سپرده ها در اختیار می گیرند.

اما پرسشی که همواره از سوی مردم مطرح می شود، این است که سرنوشت این منبع عظیم مالی چه می شود؟ آیا بانک ها این سپرده گذاری ها را در قالب وام ها و تسهیلات قرض الحسنه در اختیار مردم می گذارند؟ چرا بانک ها تاکنون حاضر نشده اند اعلام کنند که میزان سپرده گذاری های قرض الحسنه چه میزان بوده و چه میزان از آن را در اختیار مردم به صورت تسهیلات قرض الحسنه قرار داده اند؟

بنا بر این گزارش، هرچند بانک ها و موسسات مالی و اعتباری تاکنون از ارایه دقیق و شفاف میزان جذب سرمایه های مردمی در قالب سپرده های قرض الحسنه و همچنین محل صرف این سپرده گذاری ها و اینکه چه میزان از این منابع به صورت قرض الحسنه در اختیار عموم مردم قرار می گیرد، طفره رفته و خود را ملزم به دادن گزارشی در این باره نمی دانند اما با مراجعه ای ساده به بانک ها و موسسات مالی و اعتباری می توان به پاسخی قانع کننده دست یافت و آن اینکه در عمل سهم مردم از این سپرده گذاری ها کمی بیش از صفر است. این در حالی است که بنا بر قانون منابع قرض الحسنه بانک ها تنها باید برای دادن تسهیلات قرض الحسنه به مردم استفاده شود.

البته هرچند بانک ها در اعلام این موضوع سهوا و یا عمدا کوتاهی می کنند، شواهد نشان می هد، بیشتر منابع قرض الحسنه ای که مردم در اختیار بانک ها قرار می دهند، به صورت تسهیلات مشارکتی، مضاربه ای و یا سرمایه گذاری صرف می شود. این واقعیت آنگاه آشکارتر می شود که اکنون جز وام ازدواج که آن هم تام و تمام قرض الحسنه نیست و یا وام های خاصی که بر پایه تبصره هایی خاص تر، تنها به عده محدودی داده می شود، امکان دریافت تسهیلات قرض الحسنه از بانک ها وجود ندارد.

این گزارش می افزاید: در بیشتر بانک ها مواردی همچون تسهيلات قرض الحسنه برای ازدواج و تهيه جهيزيه، تأمين و تعمير مسكن، تأمين هزينه درمان بيماري و یا رفع احتياجات ضروري در اقلام اطلاع رسانی و تبلیغاتی بانک ها درج شده است اما در عمل دریافت چنین وام هایی اگر نگوییم محال است، اما تقریبا غیر ممکن خواهد بود. شاهد این مدعا را از آنجا می توان آورد که بانک ها و موسسات مالی، گزارشی برای آگاهی مردم می دهند تا مشخص شود چند درصد سپرده های قرض الحسنه مردمی به این امور اختصاص داده شده است.

هرچند اکنون دولت در قالب نامه های مردمی و سفرهای استانی با دادن مبالغی مانند کمک های بلا عوض صد هزار تومانی یا کمی کمتر و یا بیشتر از این مبلغ تلاش می کند به زعم خود دردی از محرومان دفاع کند، به نظر می رسد اگر دولت اهتمام ورزد تا دستورالعمل مبنی بر صرف سپرده های قرض الحسنه مردمی در قالب ارایه تسهیلات قرض الحسنه به افراد نیازمند در بخش های گوناگون عملی شود، دیگر نیازی به دادن چنین کمک های بلاعوضی نباشیم که نه تنها دردی از مردم دوا نمی کند بلکه خود سبب مشکلاتی ریشه ای تر و حرف و حدیث های بیشتری نیز شده است.

چند پرسش ساده:

باید تأکید کنیم که این مطلب به دنبال پاسخ به یک پرسش اصلی و چند پرسش فرعی ساده است:

نخست اینکه چند درصد از سپرده های قرض الحسنه مردمی به صورت تسهیلات قرض الحسنه در اختیار مردم قرار می گیرد؟

دوم آنکه این تسهیلات به چند نفر اختصاص داده شده است؟

سوم، مردم به طور عملیاتی و نه تنها روی کاغذ می توانند از چه نوع تسهیلات قرض الحسنه ای برخوردار باشند و اینکه چرا بانک ها آنگونه که برای جذب سپرده های مردمی تبلیغ می کنند، حتی یک هزارم آن را برای چگونگی بهره مندی مردم از تسهیلات قرض الحسنه تبلیغ نمی کنند؟

و در پایان اینکه، از بانک ها و موسسات مالی که احتمالا قصد پاسخ به این مطلب را دارند، پیشاپیش تقاضا داریم به جای دادن جوابیه و یا توضیحات کلی، مبهم و بی نتیجه، تلاش کنند به طور صریح و مشخص به پرسش های مطرح شده پاسخ دهند.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۵۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
عزیز من رباخواری که شاخ و دم ندارد!
در این ایام، رباخواری نه تنها در بانک ها رایج است بلکه در بین مردم نیز بشدت مرسوم شده است. این مصیبت هم دنیای مسلمانان را تباه می کند و هم آخرتی برای آنها باقی نمی گذارد.
miunell
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
پاسخ : بانک ها فقط قرض الحسنه میگیرند و به کسی نمی دهند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
درآمد نفت کجا می رود؟ درآمد نفت بشکه ی 140 دلار کجا رفت؟ درآمد مالیات ها چگونه خرج می شود ؟ این درآمد هم آنجا می رود! در ایران حق سوال ندارید بلکه حق دارید فقط پرداخت کنید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
چه انتظاري داريد شما تابناك عزيز! بانك دولتي در دولت هاي رانتير در كجاي دنيا به مردم بيچاره پاسخ داده اند كه به شما پاسخ دهند. بانكها از انگيزه هاي مذهبي مردم براي سپرده گذاري قرض الحسنه سوء استفاده كرده تا با سود آن ناكارآمدي ماليو ضرر دهي خود را بپوشانند. در پايان از سايت تابناك كه به اين موضوع و دغدغه مهم ملي توجه كرده است، سپاسگزارم. م.ص.ج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
پاسخ:
نخست: نزدیک به صفر
دوم: به پسر خاله ها و دائی عزیز
سوم: مگه تو کار و زندگی نداری تو کار مردم دخالت می کنی؟
در پایان اینکه: همینه که هست. ما که نباید پاسخ بدیم. مردم همیشه باید عمل کنند و دیر کرد بدهند و ... . ببین حواسمون رو پرت نکن. اگر توی محاسبه سود و کارمزد وام قرض الحسنه ای (که غیر انتفاعی هم هست) اشتباهی پیش بیاد به جای مردم خودت باید جبران کنی ها!!!!
متقاضی هرنوع تسهیلات با هر میزان باز پرداخت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
حتی ارائه تسهیلات با همین شرایط باز پرداخت و میزان سود هم کار حضرت فیل است.من به عینه شاهد بودم فردی که متقاضی دریافت دو میلیون تومان ناچیز وام ضروری بود به دلیل عدم امکان معرفی ضامن با شرایط آنچنانی(کارمند،رسمی،چک دار،با سابقه خوب،با نامه کسر ازحقوق و...)آنهم دو نفر،موفق به دریافت وام نشد.در صورتی که افرادی بدون هیچ مشکلی وامهای نجومی و n رقمی دریافت میکنند!
شرایط ارائه وام آسانتر شود وام بلا عوض یا با شرایط بازپرداخت خوب پیشکش.
... شر مرسان مرا به خیر تو امید نیست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
بانکها با ربا خواری باعث بدبختی بیشتر مردم میشوند. اکثر وامهائی که میدهند در جای درست واگذار نمیشود . ودر اکثر موارد مفید هم وام داده نمیشود. ضمن اینکه چول مرئم را تحت عنوان قرض الحسنه میگیرند و هنگام دادن همین پول به مردم سودها و تضامین آنچنانی میکیرند. اینها همه از مصادیق فساد است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
معلومه دیگه اگر وامی باشه برای نور چشمی خودشونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
موضوع مهمتراينكه خيلي ازمردم كه مبالغي درحدشركت درقرعه كشي ازساليان سال درحساب خوددارندهرگزبه سراغ دريافت اين مبالغ نرفته ونهايتابه نفع بانكهامصادره مي گردد(خودمن شايدبيش ازصددفترچه ازبيش از30 پيش دارم) كه درمجموع مبالغ هنگفتي مي شودتكليف اين پولهاچه ميشودوچرابه جاي آنكه مفت به صندوق بانك برودنمي بايستي ازمحل آن به نيازمندان كمك كرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
ای ول تابناکـــــــــــــــــــــــــــــــــ
ناشناس
|
-
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
بنده به شما میگم:
مانده حسابهای قرض الحسنه پس اندازه بانک ملی = حدود پنج هزار میلیارد تومان
و با نک صادرات هم همین حدودا ست

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
اقا از نظام بانک داری اسلامی اصلا کسی این سوال را باید بکند یا بخودش اجازه بده که این سوال را مطرح بکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من بگم چی میشه....به یه بد بخت کارمندی مثل من 8میلیون وام میدن (وام مسکن)با بازپرداخت هشت ساله 17میلیون میگیرن .این یعنی بانکداری بدون ربا
تابناک خوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
تابناک عزیز، این روزها انگشتت رو تو سوراخهای عجیبی میکنی ها! این موضوع دیگه شوخی بردار نیست که تو اینگونه پته آقایون رو رو آب بریزی و یا به چالش بکشی اونها رو! مسئله میلیاردها پول بیحساب و بی صاحب هستش و تو نباید با اونها در بیوفتی!خدا بهت رحم کنه! دیروز ضامن کسی شدم که واسه پرداخت قرضهاش 5 میلیون تومن از صندوق اعتباری ... گرفت و سودش 25% بود!!سرم سوت کشید بخدا! من نمیدانم علمای عظام قم چرا جلوی این ربا ها رو نمیگیرن؟ کجای ممالک بقول ما بی خدا و لائیک حتی یک پنجم این سود رو میگیرن؟ فاجعه هستش بخدا.
ح ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
دوستان راست میگند ربا که شاخ و دم نداره
پول قرض الحسنه از مردم می گیرند وام قرض الحسنه یا بلاعوض به کارکنان خود می دند تا کارمند 3 ساله خونه 350 میلیونی تو ولیعصر بگیره و ماهم برای وام 3 میلیونی باید یک و هفتصد 9 ماه تو بانک سپرده بزاریم واقعا بانکداری اسلامی در نوع خودش جالبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من می گویم یک نفر از مسئولان با یک متقاضی دریافت وام قرض الحسنه به همه بانک ها مراجعه کند تا ببیند چه خبر است اگر این یک نفر توانست در حضور همان مقام مسئول وام یا حتی قول وام را بگیرد آنوقت آن را به ما هم معرفی کنید .اگر هم نتوانست فقط بگویید نتوانست . انتظار دیگری نداریم . بگویید نتوانست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من باسپرده گذاری درموسسه مهروام گرفتم اول گفتند13درصدبعدکارمرد-بیمه-مسدودکردن سپرده و....حساب شدنرخ سودبالای20درصدشدبعدکه اعتراض کردم گفتند میتونی نگیری-بانکهای دولتی هم که وام نمی دن-مگررباونزول شاخ ودم داردهمش شده ربا
حسين گرجي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
عجب سوالي مي پرسيد! خوب براي گرفتن وام قرض الحسنه (بدون پارتي) به بانك مراجعه كنيد اگر موفق شديد يك ريال بگيريد بدانيد كه يك ريالاز پولهاي مردم هم صرف قرض الحسنه مي شود
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
اگه يادتون باشه مراجع تقليد نيز چندي پيش سود بانكها را ربا و حرام اعلام كردند كه متاسفانه در اين زمينه گوش شنوايي نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
آقا شما هم چه انتظاري داريد .. خودتون دستي دستي پولتون رو " قرض " اون هم از نوع " حسنه " دو دستي ميديد بانك بعدش هم دنبالش ميرين ... يادتون باشه وقتي قرض ميدين ، ديگه منت نذارين !!! و پيگير هم نشين كه طرف با پولي كه بهش قرض دادين داره چيكار ميكنه !!!
رويا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
مبلغ يازده مليون تومان در يكي از بانكهاي دولتي بعنوان قرض الحسنه به مدت يكسال داشتم چون پول ربا نمي خورم.متاسفانه پس از قرعه كشي اخير ديدم فقط 10 هزار تومان برنده شده ام.هرجوري حساب كردم متوجه نشدم چه اتفاقي افتاده .به گمانم هر ده هزار تومان بك امتياز بوده من كه بلد نشدم پس لطفاً شما حساب كنيد چقدر امتياز داشتم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
تنها کسانی که وام قرض الحسنه می گیرند کارمندان خود بانک هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
قابل توجه:
1-بانک در سود تسهیلات فقط شراکت دارد ودر ضرر هیچگونه مشارکتی ندارد.
2-تنها در صورتیکه سرمایه بانک در جاده،شرکت،سد و... سرمایه گذاری شده باشد سود حاصل از آن را می تواند به دیگران وام بدهد که این کار صورت نمی گیرد.
عملا حرام خواری در این مملکت صورت می گیرد که نتیجه آن بی حجابی و بی بندوباری و فساد و فحشا-تورم- مشکلات سیاسی اقتصادی و ... می باشد و این در حالی است که در سایر کشورها 0 تا 1 درصد سود تعلق می گیرد و ایشان می فرمایند ربا است!!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
وقتي اس ام اس فوتبال مشكل دارد

پس قرضالحسنه در بانكها هم مشكل

دارد اينطور نيست؟ چه رسد به

سپرده هاي بانكي.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من می گویم یک نفر از مسئولان با یک متقاضی دریافت وام قرض الحسنه به همه بانک ها مراجعه کند تا ببیند چه خبر است اگر این یک نفر توانست در حضور همان مقام مسئول وام یا حتی قول وام را بگیرد آنوقت آن را به ما هم معرفی کنید .اگر هم نتوانست فقط بگویید نتوانست . انتظار دیگری نداریم . بگویید نتوانست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
ما نفهمیدیم فرق رباخواران یهود با بانک های اسلامی در چیست
کلاه شرعی گذاشتن هر کی میخواد ربا بده بیاد بانک خصوصی بزنه جرات داری تو بازپرداخت وام اونهم با سود بالا تاخیر کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
بنده سال 83 از يكي از بانك ( آن موقع اولين موسسه مالي اعتباري بود ) به ضرورت وامي 5 ميليون توماني و پنج ساله با نرخ سود 22 درصد گرفتم و اقساط آن به مبلغ ماهانه 130 هزار تومان را پرداخت مي نمودم.از حدودا 15 ماه پيش به دلايل مشكلات مالي نتوانستم اقساط را پرداخت نمايم.ماه گذشته كه جهت شروع پرداخت اقساط مراجعه كردم به دليل تاخير به ازاي هر قسط 130 هزار تومان مبلغ 180 هزار تومان محاسبه نمودند. به نظر شما كجاي اسلام و انسانيت چنين محاسبه اي صورت مي گيرد. اگر چنين رويه اي مورد تاييد است پيشنهاد مي كنم دولت به تمامي نزول دهندگان مجوز فعاليت را بدهد. چرا كه در فضاي رقابتي نزول دهندگان نيز چنين محاسبه اي نمي كنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
دراسلام واقعي و طبق دستور رسول مبارك اسلام خاتم انبياء محمد مصطفي (ص) در معاملات اگر سودي ياهمان ربا باشد آن معامله حرام و خارج از دين اسلام و مسلمان بودن مي باشد و به نظر من ما مي توانيم اين وام ها را از طريق سنت رسول و طبق دستورات اسلام به صورت قرض الحسنه و مبلغي بابت هزينه هاي دفتر وقلم و كارمند قرار داده و مبلغ اضافه اي بابت سود وربا دريافت نكنيم و به مستضعفان و بيكاران وكساني كه لازم است بدهيم هم خداوند متعال از ما راضي مي شود هم بنده خدا از ما به وسيله ي دستورات خدا راضي مي شود . اجر كم عندالله
r
|
Netherlands
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
آره آره بی خطره . خیلی دردسر نمیشه براتون برا همین نظرات رو میگذارید . کلا در موارد خنثی نظرات میگذارید !!! آفرین چشم نخورید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من می گویم یک نفر از مسئولان با یک متقاضی دریافت وام قرض الحسنه به همه بانک ها مراجعه کند تا ببیند چه خبر است اگر این یک نفر توانست در حضور همان مقام مسئول وام یا حتی قول وام را بگیرد آنوقت آن را به ما هم معرفی کنید .اگر هم نتوانست فقط بگویید نتوانست . انتظار دیگری نداریم . بگویید نتوانست
ترنج
|
-
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من بابانک قرض الحسنه مهر ایران آشنا هستم .این بانک فقط سپرده پس انداز و جاری قرض الحسنه باز می کنه و بجز وام قرض الحسنه هیچ وام دیگه ای نمیده. مشکل بانک اینه که کسی پس انداز قرض الحسنه تو این بانک باز نمی کنه چون جایزه نمی ده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
خوشم میاد روتون کم نمیشه هر چی می تونید علیه دولت بنویسید وقتی که دولت اصلاحات شما سر کار بود پول ها کجا می رفت شهارام جزایری و کرباسچی از شاهکارهای دولت محبوب شماست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
خدمت ملت عزيز ايران عرض كنم كه اگر بانكها با پول قرض الحسنه تجارت پر سود نداشته باشند پس از چه منابعي بايد جايزه ها را تهيه كرده و به مردم پرداخت نمايند. اين جايزه ها در واقع نوعي پول شويي تجارت است چون با پول حسابهاي قرض الحسنه بدست آمده است.
مصطفی
|
Sweden
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
اقا کجای کار هستید من در کشوری زندگی میکنم که باکداریش ربوی هستش اما سود وامهاش 4% در سال هست اما اگر برای خرید خانه باشد میشود 3% برای درمان بدون سود و هزار چیز دیگر و به مانده حساب بنده 3% در سال سود میدهند حالا نمیدونم چرا این ربوی شد و مال ایران غیر ریوی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
وظیفه ی یک خبرگزاری اینه که علاوه بر طرح پرسش های خوب به دنبا پاسخ اون ها هم بره
وگرنه این سوال ها رو هر فرد عادی هم ممکنه به ذهنش برسه و طرح کنه
فرقی که یک خبرنگار با مردم عادی داره اینه که بره و پاسخ رو از مسئولین ذیربط دربیاره و اون ها رو به چالش بکشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
من فقط میدونم تو بانک پاسارگاد به دارندگان حساب قرض الحسنه جایزه نمیدن و تمام کسانی که حساب قرض الحسنه باز می کنند میدونن که پولشون برای کمک به زندانی های که به علت مشکل مالی زندانی شدن به صورت وام قرض الحسنه پرداخت میشه، اینو میگن حساب قرض الحسنه نه حسابی که فقط به امید برنده شدن جوایز باز می کنیم و نه نیت خیر.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
متاسفانه سالهاست که با چرخه پوهای حرام در دستگاه های مالی کشور (از نمونه های کم فروشی آن مانند آنچه در صنعت خودرو یا مخابرات داریم تا رباخواری آشکار بانکها) دست به گریبانیم.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
تسهيلات قرض‌الحسنه بانكها از محل سپرده‌هاي مردم و در قالب سپرده‌هاي قرض‌الحسنه مردم تامين اعتبار مي‌گردد بر اساس قوانين و مقررات بانك مركزي، اين سپرده‌ها صرفاً در بخش تسهيلات قرض‌الحسنه امكان خرج كردن دارند و حتي يك ريال از اين رقم قابليت مصرف در ساير عقود اسلامي(مضاربه، مشاركت، فروش اقساطي و...)را ندارد و بانكهاي خاطي شديداً تحت پيگرد قانوني قرار مي‌گيرند و مجازات سنگيني براي آنها از جمله افزايش نرخ سپرده‌قانوني اعمال مي‌گردد. لذا اين سپرده‌ها صرفاً در قالب تسهيلات ضروري، بيماري، تحصيلي، راه‌اندازي كارگاه، اشتغال و... به مردم پرداخت مي‌گردد. كه به راحتي آمار پرداختي‌ها در بانك مركزي و ساير ارگانهاي نظارتي از جمله سازمان بازرسي كل كشور و...موجود مي‌باشد. در ضمن عمده تسهيلات پرداختي به كاركنان بانكها از محل صندوق‌هاي رفاهي، تامين آتيه و... كه ماهانه از حقوق اين افراد كسر مي‌گردد پرداخت مي‌شود. در آخر فراموش نكنيم كاركنان بانكها از زحمتكش‌ترين مردم اين مرزو بوم هستند كه تحت شديدترين فشارهاي كاري و روحي و اخيراً تحريم‌هاي ناجوانمردانه مشغول به فعاليت و ارائه خدمت به مردم مي‌باشند. والسلام
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
پول را می‌گیرند در قالب قرض‌الحسنه، اما وقتی بعد از سال‌ها پولی که در بانک به عنوان قرض‌الحسنه قرار داده‌ای، و حالا تقاضای وام داریم، هیچ بودجه‌ای ندارند/. به راحتی میلیون‌ها تومان پول می‌گیرند و فقط یک برگ کاغذ می‌دهند، اما اگر به فرض محال موفق شوی وامی دریافت کنی، باید ده‌ها ضمانت بدهی.
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
پس بانکها دلشون به حال مردم سوخته که میلیاردی آگهی می دهند و میلیاردی جایزه
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
فقط تابناک......
رضایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
نظر خوانندگان را به این موضوع جلب می کنم :
مسابقات فوتبال جام جهانی 2010 را یادتان میآید ؟!! تبلیغات انواع بانکها اول و میان و آخر بازی حتی زیر نویس و بالا نویس ها یادتان میآید ؟ (بزرگترین بانک ... ) چند روز پیش برای دریافت وام قرض الحسنه به مبلغ 1 میلیون تومان با کارکرد حساب 1 ساله به مبلغ 100.000 تومان ثابت به بزرگترین بانک جهان اسلام مراجعه کردم و با این پاسخ روبرو شدیم که منابع ما برای وام قرض الحسنه محدوده !!!
حالا سوال من این است از مدیرعامل بزرگترین بانک جهان اسلام (بانک ملی) این است واقعا بانک اینقدر بدبخته ؟
شفاف سازی کنند هزینه های میلیاردی تبلیغات در صدا سیما از کجا میاد ؟
اگر 20% هزینه تبلیغات را هم به مردم وام قرض الحسنه بدین هیچ چی ازتون کم نمیشه !!!
اللهم عجل لولیک الفرج
sadegh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
بانک قرض الحسنه مهر ایران اولین بانک تخصصی قرض الحسنه است که با وجود رقبای زیاد ومشکلاتی که بانکهای بزرگ برای ان ایجاد کرده اند در حال پرداخت وام قرض الحسنه با کارمزد 4درصد در سراسر کشور میباشد
akbar
|
Canada
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
تابی عزیز باز هم کاری میکنی که ببرنت دادگاه و سایت بسته بشه بیکاری. در ضمن کسی را مجبور نکردن که پول به حساب قرض الحسنه بریزند خود مردم هستند که گول تبلیغات را خورده و خودشان برای جایزه گرفتن با پول دادن حساب باز میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۳
بیشتر این پول ها از طریق شرکت های تابعه بانک ها مثلا سرمایه گذاری بانک ملی یا سپه به کار گرفته می شوند از آنجایی که سرمایه این شرکت ها از محل سپردهای مردم هست این شرکتها خصوصی محسوب شده و نظارت دولتی هم ندارد در حالی که مدیران بانک ها رئیس این شرکت ها را منصوب می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
اگر كمي روراست باشيم هيچكدام پول خود را قرض الحسنه نداده ايم كه منتظر اجر اخروي و دنيوي آن باشيم .تقريبا" غالب افرادي كه پول خود را درحسابهاي قرض الحسنه ميگذارند مرتبا" از تاريخ قرعه كشي ميپرسند و از برنده نشدن مي نالند.وامهاي ازدواج با همين سپرده ها تامين اعتبار ميشود و در پاسخ شخصي كه سخت گيري بانكها را عنوان فرموده اند بايد گفت :بدليل ناكار آمدي نظام قضائي كشور بانكها جهت وصول مطالبات خود مجبور به توثيق ضامنين متعدد ميگردند چون وامهاي كلانn رقمي همگي با دستور عزيزان مسئول و ازمابهتران بدون حق دخالت كارشناسان بانك پرداخت ميگردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
بله صد البته که اونها همنطور که مظلومانه نشون میدن در در آگهی ها و میبینید به صورت وام بدون بهر یا کم بهره با کارمزد کم و طولانی مدت جهت ازدواج ، اشتغال و.... رو به من و امثال من میدن بانک هم از روی دلسوزی اینهمه جایزه خوب میده که شما کار نیک کردین و پولتون رو با واسطه به من قرض دادین خنده دار نه.
شوشتری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
بانک قرض الحسنه مهر ایران وام باکارمزد4درصدپرداخت میکندبانک مرکزی چراباحمایت مالی خودبانک قرض الحسنه را دردادن وام قرض الحسنه به مردم نیازمندیاری نمیکند.البته بانک مرکزی بادادن وام 35درصدی به سایربانکهاسودسرشاری عایدش میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
خبرنگار.....بدستوردولت محترم منابع قرض الحسنه سیستم بانکی فقطبعنوان قرض الحسنه پرداخت میشوددرسفرهای استانی وتسهیلات ازدواج --سیستم بانکی به هیچ عنوان حق پرداخت تسهیلات ازمحل منابع قرض الحسنه راندارد
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
من از موسسه مالی اعتباری مهر 4میلیون وام گرفتم دو سال پیش.
4میلیون و هشتصدهزار تومن از من پس گرفتند در حواب آن عزیزی که نوشته وام قرض الحسنه با کارمزد 4درصد؟! هشتصدهزار تومن سود 28درصد می شود
سعيد
|
United States
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
ببخشيد من يه سوال دارم،خواهش ميكنم پيگيري كنيد:
چندي است در تبليغات تلويزيوني شركتي كه دستمال كاغذي توليد ميكند وعده 1 جايزه يكصد ميليون توماني براي 1 نفر و 1000 جايزه پنجاه ميليون توماني براي 1000 نفر را تبليغ ميكند. با يك حساب سرانگشتي جمع اين موارد رقمي بالغ بر پنجاه ميليارد و صد ميليون تومان ميشود.
نكته اينجاست :
اولا : اين شركت چقدر حاشيه سود داره كه ميتونه اينقدر جايزه بده؟
ثانيا : چطور اطلاع رساني ميكنه كه همه بفهمند اين جايزه ها پرداخت شده يا نه؟

ممنون.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
احتمالا صرف بانکداری الکترونیکی می شود!!!!!!
احمدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۴
با سلام
موضوع و مشکل خوبي را مطرح کرديد.چيزي که تمام مردم با پوست و گوشت و استخوانشان روزانه و ماهيانه و ساليانه آنرا لمس مي کنند.اميدوارم دولت خدمتگذار و مهرپرور و مهرگستر و... به جاي اعانه دادن به مردم و خرج نمودن از جيب مردم در طرحهاي بدون توجيه اقتصادي و صرف کارکرد تبليغاتي و انتخاباتي(مانند زدن پالايشکاه در فلان روستا يا شهر ناکجا آباد که بهيچ عنوان هم به نتيجه نمي رسد.!!!) به فکر توانمند نمودن مردوم و هزينه کرد پولهايشان براي خود ايشان باشد.لطفاً موضوع را تا دريافت پاسخ مسئولين محترم دنبال نماييد.

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: