روزنامه اسرائيلی «هاآرتص» روز پنجشنبه نتايج يک نظرسنجی را منتشرکرد که براساس آن، اکثر اسرائيلی ها، حتی ازحاميان احزاب چپ اسرائيل گفته اند که با استرداد بلنديهای جولان به سوريه به سختی مخالفند و چشم پوشی درقبال شهر بيت المقدس برای آنها راحت تر است.
کد خبر: ۱۱۱۷۹
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۹:۱۴ 22 May 2008
امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 5401
يک روز پس ازبيانيه رسمی آغاز رسمی مذاکرات صلح اسرائيل و سوريه با ميزبانی ترکيه، دولت اسرائيل تاکيد کرد که سوريه بايد از جمهوری اسلامی ايران فاصله بگيرد و روابط خود را با حزب الله لبنان، حماس و ديگرتشکل های فلسطينی و عرب مخالف اسرائيل قطع کند.

وزيران امورخارجه و دفاع اسرائيل روز پنجشنبه گفتند، سوريه برای آن که بتواند شريکی برای يک مذاکرات واقعی صلح با اسرائيل باشد، «بايد از جمهوری اسلامی ايران دور شود.»

اهود باراک، وزيردفاع اسرائيل به راديوی سراسری اسرائيل گفت: «بيرون کشاندن سوريه به هر قيمتی ازدايره هم پيمانی با رژيم افراطی ايران، يک هدف استراتژيک و پرارزش برای اسرائيل است.»

تزيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل نيز گفت: «اسرائيل مشتاق است که درصلح و فضای مسالمت با همسايگان خود زندگی کند ولی سوريه بايد درک کند که نمی تواند درعين حال به حمايت از ترور ادامه دهد و مناسبات پيشين خود با جمهوری اسلامی ايران و يا با حماس و حزب الله را هم دنبال کند.»

تزيپی ليونی اين ديدگاه دولت اسرائيل را تکرار کرد که «مناسبات سوريه با حاکميت کنونی درايران، مشکل آفرين و غيرقابل تحمل است».

وزير امور خارجه اسرائيل جمهوری اسلامی ايران را «عامل حمايت از حزب الله لبنان، حماس و ديگر تشکلهای عضو مقاومت مسلحانه عليه اسرائيل» توصيف کرد.

بشار اسد رييس جمهوری سوريه، روز جمعه ۲۰ ادريبهشت ماه، ضمن ابراز آمادگی برای صلح با اسرائيل برای بازپس گرفتن مناطق اشغالی از اين کشور، تاکيد کرده بود که در هر حال، دمشق روابط نزديک خود را با تهران حفظ می کند.

بشاراسد در دمشق گفته بود، درخواست های اسرائيل و ايالات متحده آمريکا برای لغو هم پيمانی با جمهوری اسلامی ايران و دورشدن از دوستی با تهران، «درخواست هايی اغراق آميز» هستند.

وی مناسبات کشورش را با ايران، گروه حزب الله لبنان و سازمان حماس، «روابطی شجاعانه» توصيف کرده بود.

اسرائيل، سوريه و ترکيه روز چهارشنبه دربيانيه مشترکی تاييد کردند که مذاکرات علنی ميان هيات های ارشد اعزامی اسرائيل و سوريه به ترکيه ازدوشنبه نوزدهم ماه مه آغاز شده است.

دو ديپلمات ارشد اسرائيلی، شالوم تورجمان و يورام توربوويچ شامگاه چهارشنبه پس از سه روز مذاکره با ميانجی گری مقامات ارشد ترک، از آنکارا به بيت المقدس بازگشتند.

نخست وزير اسرائيل پس ازديدار با اين نمايندگان خود، به رسانه های اسرائيل گفت:«گشايشی چشمگير در مذاکرات حاصل شده است.»

اولمرت افزود: «ازسرگيری مذاکرات با سوريه درحالی که هشت سال چنين تماس هائی برقرارنبود، هيجان انگيزاست.»

اولمرت اين تماس ها را «گزينه ای مهم که آزمايش کردن آن بدون فايده نخواهد بود» توصيف کرد و گفت که همه مقامات سازمان های اطلاعاتی و امنيتی اسرائيل نيز به او توصيه کرده بودند تا اين مذاکرات را انجام دهد.

همزمان، سوريه اعلام کرد که بدون آمادگی اسرائيل برای پس دادن تمامی بلندی های جولان، راه پيشرفت صلح هموار نخواهد شد.

وزير امورخارجه سوريه روز چهارشنبه اعلام کرده بود که اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل در پيام هائی برای رهبر سوريه برای استرداد تمامی بلندی های جولان به سوريه ابراز آمادگی کرده است.

عوامل جهانی، ازجمله ايالات متحده آمريکا از تجديد مذاکرات صلح اسرائيل و سوريه ابراز خرسندی کردند.

اين درحالی است که آمريکا سوريه را «عضو محورشرارت» می داند و مذاکرات نمايندگان آمريکائی با مقامات سوری درماههای اخير به حالت رکود درآمده است.

اما در همين حال روزنامه اسرائيلی «هاآرتص» روز پنجشنبه نتايج يک نظرسنجی را منتشرکرد که براساس آن، اکثر اسرائيلی ها، حتی ازحاميان احزاب چپ اسرائيل گفته اند که با استرداد بلنديهای جولان به سوريه به سختی مخالفند و چشم پوشی درقبال شهر بيت المقدس برای آنها راحت تر است.

همچنين ساکنين اسرائيلی بلندی های اشغالي جولان در منطقه نشست های اضطراری برگزارکرده و می خواهند عليه دولت اولمرت به اعتراضات سراسری در اسرائيل دست بزنند.

آنان درعين حال می گويند: دولت اولمرت از مقبوليت وقدرت کافی برای بازپس دادن بلنديهای جولان به سوريه برخوردارنيست و لذا «خطری بسيارجدی احساس نمی کنند.»

روزنامه اسرائيلی «هاآرتص» روز پنجشنبه نتايج يک نظرسنجی را منتشرکرد که براساس آن، اکثر اسرائيلی ها، حتی ازحاميان احزاب چپ اسرائيل گفته اند که با استرداد بلنديهای جولان به سوريه به سختی مخالفند و چشم پوشی درقبال شهر بيت المقدس برای آنها راحت تر است.

اين اکثريت اسرائيلی «زيبائی، سرسبزی و استراتژيک بودن بلنديهای جولان برای اسرائيل» را، مهمترين دلائل خود ذکر کرده و گفته اند که سوريه به ويژه دمشق منطقه زيبائی برای توريسم نيست و اسرائيلی ها حتی درصورت برقراری سفارتخانه اسرائيل دردمشق علاقه ای برای سفر به سوريه نخواهند داشت.

اسرائيل بلنديهای جولان را درجنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ که با حمله سوريه و مصر به اسرائيل آغازشد، به اشغال خود درآورد و به شصت کيلومتری دمشق نيز نزديک شد.

در ۴۱ سال اخير، اسرائيل دهها شهر صنعتی و نقاط گردشگری در بلنديهای جولان برپا کرده است و صدها هزار اسرائيلی دراين منطقه زندگی می کنند.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: