به‌روز شده در: ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۷
بازگشت به دلیل شیطنت
دلایل بازگشت زود هنگام تیم ملی کشتی ایران از آمریکا
مسابقه دوم کشتی ایران و آمریکا که بر پایه برنامه، باید ‌۲۹ اردیبهشت در لس آنجلس برگزار می‌شد، به دلایل نامشخصی لغو شد‌. تيم ملي کشتي آزاد که قرار بود براي ديداري دوستانه پس از مسابقه نيويورک به لس‌آنجلس سفر کند، به ايران ديپورت شد.
کد خبر: ۳۱۹۹۷۴
تاریخ انتشار:۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۰-
17 May 2013
چرا تیم ملی کشتی ایران از آمریکا بازگشت اعضای تیم ملی کشتی ایران پس از پیروزی قاطع برابر تیم ملی کشتی آمریکا، سفرشان را نیمه تمام گذاشته و به ایران بر‌می‌گردند. 

به گزارش «تابناک»، فدراسیون کشتی ایران در بیانیه‌ای ضمن قدردانی از مسئولان نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و ایرانیان مقیم آمریکا به پاس همکاری و همراهی بی‌دریغ اعلام کرد: فدراسیون کشتی آمریکا پس از ‌پیروزی تیم ایران در خاک این کشور در رقابت‌های روز جهانی کشتی که زیر نظر فدراسیون جهانی کشتی برگزار شد، اعلام کرد هیچ گونه مسئولیتی در قبال سفر تیم ایران به لس‌آنجلس برای دیدار دوستانه روز 29 اردیبهشت ماه را نمی‌پذیرد.

در همین راستا فدراسیون کشتی ایران بنا بر ‌عرف بین‌المللی که مسئولیت هر تیم در سفرهای خارجی بر عهده کشور میزبان است و با توجه به اینکه با کسب یک نتیجه قاطعانه در رقابت‌های روز جهانی کشتی و حضور نمایندگان کشورمان در مقر سازمان ملل متحد در راستای برنامه‌های فیلا، رسالت خود را در این مقطع برای حفظ کشتی در المپیک به پایان رسانده، تصمیم به بازگشت به کشور گرفت. تیم ملی کشتی آزاد ایران در راستای برنامه‌های ماه جهانی کشتی و در راستای حفظ این رشته کهن و باستانی در رقابت‌های المپیک 2020، راهی آمریکا شد و دلاور مردان ایران توانستند در ایستگاه قطار تاریخی گرند سنترال نیویورک، بار دیگر با تکرار نتیجه شش بر یک جام جهانی تهران مقابل تیم آمریکا و در خاک این کشور، باعث شادی دل مردم شریف و سرافراز ایران اسلامی شوند.

بدین ترتیب، اعضای تیم ملی کشتی آزاد ایران ساعت یک بامداد روز شنبه 28 اردیبهشت ‌ماه از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران می‌شوند.

اما در حالی که قرار بود پس از این رهسپار لس آنجلس شوند تا در این شهر هم دیداری نمایشی و دوستانه را برگزار کنند، به این دلیل که پلیس آمریکا حاضر به دادن تعهد برای برقراری امنیت این مسابقه نشد، تصمیم به بازگشت به ایران گرفتند و خیلی زود و با اولین پرواز به کشورمان بر می‌گردند.

تیم ملی ایران در این سفر و مسابقه، نمایشی خارق‌العاده داشت و توانست بسیار مقتدرانه، تیم ملی آمریکا را از پیش روی بردارد، ولی ادامه این سفر به دلیل احتمال پاره‌ای خراب‌کاری‌ها از سوی گروه‌های خرابکار در لس آنجلس از سوی پلیس آمریکا، خطرناک اعلام شد و مسئولان تیم ملی هم تصمیم گرفتند تا سفرشان را کوتاه کنند و خیلی زود به ایران برگردند.

از سوی دیگر، هنوز سایت فدراسیون کشتی آمریکا، خبری مبنی بر لغو این مسابقه منتشر نکرده است، ولی جدای از موضوعاتی که فدراسیون کشتی ایران درباره بحث مسئولیت پذیری مطرح کرده، دبیر کمیته ملی المپیک ایران در گفت‌وگو با ایسنا در مورد بازگشت ناگهانی نظر دیگر دارد.

بهرام افشار زاده در مورد علت بازگشت تیم ملی کشتی ایران گفته است: متوجه شدیم که برخی آماده شیطنت برای بازی دوم در لس‌آنجلس شده اند؛ افزون بر این که از ‌‌شبکه‌‌های ماهواره‌ای بیگانه، متوجه شدیم که ده هزار پرچم ایران با آرم شیر و خورشید برای حضور بینندگان ایرانی در مسابقات کشتی توزیع شده است؛. این مسأله می‌تواند کشور و ورزش را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو کند. با توجه به این که انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، بازگشت تیم ملی از آمریکا منطقی و اصولی است.

البته حسن رنگرز، نایب رییس فدراسیون کشتی در واکنش به بازگشت ملی پوشان از آمریکا گفت: «ضرورتی نداشت که ما پس از شکست دادن شش بر یک آمریکایی‌ها دوباره با آنها مسابقه بدهیم. ما در این سفر دو هدف را دنبال می ‌کردیم؛ یکی رسیدن به آمادگی ملی پشوان در یک بازی تدارکاتی قوی و دیگری که همان حفظ ورزش کشتی در المپیک است و خوشبختانه به هر دو هدف هم رسیدیم.

وی در پاسخ به این ‌که اما مسائل دیگری هم در بازگشت ملی پوشان از آمریکا دخیل بوده است، می‌گوید: حدس و گمان ما قابل پیش‌بینی بود که یکسری حواشی مخرب در لس آنجلس کاروان ایران را تهدید کند. من آگاهی دقیقی از این مسائل ندارم، ولی صلاح دیده شد که کاروان ایران به کشورمان برگردد، چون وظیفه‌اش در آنجا به پایان رسیده بود.