به‌روز شده در: ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۵
از کنایه فردوسی‌پور تا درگیری خداداد و دایی و مچ‌گیری عادل از درودگر!
هر آنچه در برنامه جنجالی دیشب ۹۰ گذشت
برنامه ۹۰ شب گذشته به مانند همیشه جالب و محور اصلی آن، پیرامون گزینش بهترین‌های سال ۲۰۱۲ آسیا و بررسی هفته شانزدهم رقابت‌های لیگ بر‌تر بود. پرسش نظرسنجی ۹۰ این بود که ایران در مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی چه مقامی به دست می‌آورد؟ ۱ـ صعود مستقیم ۲ـ پلی اف ۳ـ حذف، که در پایان نزدیک ۵۲ درصد به گزینه دوم (رسیدن به پلی آف) رأی دادند، ۲۹ درصد گزینه یک را برگزیدند و نزدیک به ۱۹ درصد گزینه سه را برگزیدند.
کد خبر: ۲۸۸۱۵۰
تاریخ انتشار:۱۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۲:۴۹-
30 November 2012

برنامه ۹۰ شب گذشته، این بار پنجشنبه شب‌ از شبکه سوم پخش شد. در آغاز برنامه، بخش ۹۰ درجه پخش شد که در بخشی کوتاه، عادل با کنایه به رحمتی گفت: رقابت رحمتی با تیر دروازه ادامه دارد!

به گزارش «تابناک»، در ادامه سخنان کریمی و کفاشیان در مالزی پخش شد، جالب اینکه تماس با کفاشیان در ساعت یک به وقت ایران و پنج و نیم بود.

بنا بر این گزارش، علی کریمی پس از آن که بهترین بازیکن سال آسیا معرفی نشد، گفت: لی کئون هو بازیکن بسیار خوبی است. او بازی‌های خوبی برای تیم ملی کره جنوبی و تیم اولسان هیوندای کشورش انجام داد و همراه با این تیم قهرمان آسیا هم شد. کسب این عنوان را به او تبریک می‌گویم.

کریمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا پیش‌بینی انتخاب بازیکن کره‌ای را می‌کردی، گفت: دیروز هم گفتم. همین که جزو بازیکن کاندیدای این عنوان قرار گرفتم، برایم افتخاری در زندگی ورزشی‌ام خواهد بود. قرار گرفتن جزو سه کاندیدای بازیکنان بر‌تر آسیا در سال ۲۰۱۲ در یادم می‌ماند و از این بابت باید خدا را شکر کنم.

کفاشیان: ما بهترین بودیم!

علی کفاشیان در پاسخ به پرسش فردوسی‌پور درباره اینکه انتخاب فدراسیون ابهام برانگیز بود، اظهار کرد: پس از ارزیابی‌های AFC از فدراسیون‌های گوناگون و این که آیتم‌های متعددی را ملاک گزینش بهترین فدراسیون قرار داده بود، سرانجام به این نتیجه رسید که فدراسیون ایران، بهترین فدراسیون آسیا در یک سال گذشته است. فوتبال پایه، فوتبال بانوان، برگزاری مسابقه‌ها، مباحث آموزشی و... از جمله معیار‌ها بودند.

وی افزود: دادن این عنوان نشان می‌دهد که فوتبال ایران تلاش کرده دقیقا در مسیر استانداردهای AFC حرکت کند و به خطا نرود. ما می‌توانیم با سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در فوتبال در آینده هم پیروزی‌‌های دیگری به دست آوریم.

وی در پاسخ به این که لابی‌های فدراسیون ایران چقدر می‌تواند در گرفتن این عنوان کارساز باشد گفت: ما در این انتخاب، هیچ نقشی نداشتیم. بنا به درخواست AFC گزارش کارکرد فدراسیون را برایشان فرستادیم. AFC هم بیگانه با مسائل فدراسیون‌ها و شرایط فوتبال در کشور‌ها نیست و برنامه و کارکرد فدراسیون‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده و در پایان انتخاب خودش را دارد.

مهمانان حضوری برنامه ۹۰

ابراهیم میرزا بیگی به عنوان کارشاس داوری و ابراهیم تهامی مهمانان حضوری برنامه ۹۰ بودند،

ابراهیم تهامی: از تهران از ترکیب اصلی بیرون رفتم!

شب بازی ایران و استرالیا، خداداد و دایی درگیر شدند، جام جهانی نرفتم چون با میناوند جایی رفتیم که نباید می‌رفتیم!

ابراهیم تهامی در برنامه نود گفت: شب بازی ایران و استرالیا، خداداد عزیزی و علی دایی با هم درگیری لفظی داشتند که البته بسیار زود با میانجیگری ملی پوشان دیگر جدا شدند.

بازیکن سابق تیم ملی که روی گل دوم تیم ملی در بازی با استرالیا تأثیر مستقیم داشت، گفت: از مجموعه بازیکنان حاضر در استرالیا، تنها من به جام جهانی نرفتم. نگذاشتند من به همراه تیم ملی به جام جهانی بروم. بازیکنانی مثل سراج و علی لطیفی در حالی به جام جهانی رفتند که حقشان نبود. یک بازیکن مصدوم به جای من به جام جهانی رفت!

وی گفت: در آخرین سفر من با تیم ملی به هنگ کنگ رفتم، گفتند که من و مهرداد میناوند جایی رفتیم که نباید می‌رفتیم، البته من دم در آنجا بودم و میناوند داخل رفته بود. اما پرسش من اینجاست اگر قرار بود به دلیل حضور در آنجای خاص به جام جهانی نرویم، چرا میناوند را بردند؟

وی تصریح کرد: اگر من را به جام جهانی می‌بردند، تیم از مرحله نخست راه می‌یافت. وی ضمنا گفت: من چهارده نفر را دریبل می‌زدم!

او در ادامه گفت: در بازی با استرالیا به استیلی گفتم، شما در بازی باشید به جام جهانی نمی‌رویم، اگر من به بازی بیایم جدم کمک می‌کند و بازی را می‌بریم.

تهامی دلیل عدم حضور طولانی مدت در تیم ملی را مایلی کهن خواند و گفت: مایلی کهن از من خوشش نمی‌آمد و من را به تیم ملی دعوت نمی‌کرد.

تهامی سپس گفت: بر پایه منطق، باید بگویم ما به جام جهانی نمی‌رویم؛ اما به عنوان یک ایرانی، دعا می‌کنم به جام جهانی برویم.

وی در پایان افزود: من در فوتبال به حقم نرسیدم، باید بگویم که دیگر در فوتبال جهان و ایران بازیکنی مانند من نخواهد آمد!

میرزا بیگی: ملوان یک گل آفساید زد، یک گل درست!

ابراهیم میرزا بیگی به عنوان کارشاس داوری بر این باور بود که در بازی سپاهان و گهر، داور یک پنالتی به سود گهر نگرفت؛ افزون بر این که در بازی پرسپولیس و ملوان بندرانزلی، گل اول ملوان آفساید اولادی بود (جلوی دید دروازه‌بان را گرفت) ولی گل مردودی ملوان درست بود. ضمنا داور یک پنالتی به سود صنعت نفت مقابل ذوب آهن را نادیده گرفت و در بازی استقلال پنالتی این تیم بیرون از محوطه جریمه بود.

سخنان مایلی کهن درباره قلعه نویی

سرمربی اسبق تیم ملی ایران گفت: «برخی افراد در این فوتبال هستند که سخت تشنه رسیدن به نیمکت تیم ملی هستند و اگر لازم شد، درباره آن‌ها شفاف حرف می‌زنم».

واکنش قلعه‌نویی به سخنان مایلی‌کهن

سرمربی تیم فوتبال استقلال در واکنش به سخنان محمد مایلی کهن گفت: من اگر سخنی درباره ورود غیرفوتبالی کردم، چه ربطی به ایشان دارد که پاسخ می‌دهد؟

دروگر: جایزه کفاشیان وارونه بود! تماس پرشمار طلبکاران هدایتی؟ مچ‌گیری عادل از درودگر!

فردوسی‌پور: به جای هدیه دادن، بدهی‌های خود را بدهید

در ادامه درودگر، مدیر عامل ملوان روی خط برنامه آمد و درباره حاشیه بازی پرسپولیس و ملوان بندرانزلی توضیح داد. در این بخش رخدادهای بازی پرسپولیس و ملوان بررسی شد. مصاحبه‌ای از سعید شیرینی در اعتراض به مسئولان ملوان برای اهدای هدیه به کریمی پخش شد. پس از این صحبت صادق درودگر، مدیرعامل ملوان روی خط آمد و در مورد این موضوع گفت: برخی از دوستان که به برخورد فیزیکی عادت دارند و با کار فرهنگی مانوس نیستند، چون نمی‌توانند خودشان تقدیر کنند، ممکن است از کار ما ناراحت شوند.

وی درباره برخی از حواشی افزود: پیش و پس از بازی جنگ روانی راه انداختند. نخست گفتند چون غیاثی و هدایتی بچه محل هستند، داوری به سود آن‌هاست. متأسفانه در سایت‌هایی که مثل قارچ پخش شده و برخی از مسئولان سیاسی نیز از آن‌ها حمایت می‌کنند، علیه ملوان مطلب زدند. می‌دانیم چه کسی این خط را می‌دهد.

مجری برنامه با اشاره به اینکه ادبیات خود شما دوستانه نیست و بهتر است، هدایتی به جای هدیه دادن بدهی‌های خود را در استیل آذین بدهد و این کار تنها برای مطرح شدن است، گفت: اصلا شما فرض کنید من و درودگر این کار را برای مطرح شدن انجام می‌دهم. آیا این کار بد است و ارزش ندارد؟

وی همچنین مدعی شد استیل آذین بدهی ندارد و اگر حکمی دارید که کمیته انضباطی رسما اعلام و استیناف تأیید کرده که هدایتی به استیل آذین بدهکار است، شماره نامه را بدهید تا اقدام کنیم که افاضلی، کعبی، عشوری زاد، انصاریان و... با تماس‌هایی اعلام کردند از باشگاه استیل آذین طلب دارند.

سعداوی: تهامی پس از مشکل هنگ کنگ نباید به تیم ملی دعوت می‌شد

در آخرین بخش برنامه نود، نعیم سعداوی در تماسی تلفنی در مورد سخنان ابراهیم تهامی و اینکه گفته بود او با توصیه در ترکیب اصلی ایران در بازی برگشت با استرالیا قرار گرفته بود گفت: من در دوران بازی و مربیگری‌ام همیشه بازیکن بی‌حاشیه‌ای بودم. نمی‌دانم چرا بازیکنی را دعوت می‌کنید که نقشی در راهیابی تیم ملی نداشته است و تنها هشت تا نه دقیقه در کل آن مسابقات بازی کرده است. اتفاق هنگ کنگ را همه بازیکنان آن زمان می‌دانند چه بود و اصلا پس از آن اتفاق نباید به تهامی اجازه هیچ فعالیتی را می‌دادند. حالا این که شما چگونه او را با این سابقه به برنامه دعوت می‌کنید، نمی‌دانم!

فردوسی‌پور در پاسخ به اظهارات سعداوی گفت: او برای فوتبال زحمت کشیده و حقش بوده در این برنامه باشد. همچنین این که در زندگی شخصی دیگران چه می‌گذرد به ما ربطی ندارد.

به جای تقدیر از مهدوی کیا، طلبش را بدهید!

در پایان برنامه نود، سعید شرینی با حضور روی خط برنامه نود درباره اظهارت درودگر گفت: سخنان ایشان بار حقوقی دارد و مطرح کردن آنها درست نبود. در مورد اینکه ایشان می‌گوید ما برخورد فیزیکی می‌کنیم، باید بگویم همه می‌دانند چه کسی برخورد فیزیکی می‌کند. ایشان در دیدار فوتسال قصد ادب یکی از بازیکنان را داشتند و برخورد فیزیکی انجام دادند.

وی افزود: او می‌خواست به رختکن ما بیاید و با بازیکنانمان دست بدهد و من هم گفتم برای بازی همه بازیکنان به زمین می‌آیند و پیش از آغاز مسابقه دو نیمکت با یکدیگر خوش و بش خواهند کرد. همچنین تقدیر از بازیکن ما نباید مجوز این شود که نود دقیقه بازیکنان ما از روی سکو فحش بشنوند؛ بهتر است، به جای تقدیر از مهدوی کیا، طلب ۲۵ میلیونی او از استیل آذین پرداخت شود.

نیم ساعت پایانی برنامه درباره مشکلات تیم گهر بحث شد.

پرسش و پاسخ نظرسنجی نود

پرسش نظرسنجی ۹۰ این بود که ایران در مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی چه مقامی به دست می‌آورد؟

۱ـ صعود مستقیم
۲ـ پلی اف
۳ـ حذف

که در پایان نزدیک ۵۲ درصد به گزینه دو (پلی آف) رأی دادند، ۲۹ درصد گزینه یک را برگزیدند و نزدیک به ۱۹ درصد گزینه سوم را برگزیدند.