تیتر یک
هزار و سیصد و سومین بسته ویژه خبری «تابناک» 1303

مقام‌های انتخابی خود را تقدیس نکنند/سوال از رییس‌جمهوری در راستای تخریب روحانی و تضعیف دولت است/ یک نماینده مجلس: پسرم چوپان است/ اجرای پیشنهادات خاتمی تنها به دست رهبر انقلاب ممکن خواهد بود/ اکنون اقتدار لازم را برای مذاکره با آمریکا نداریم/ هاشمی معتقد...

مقام‌های انتخابی خود را تقدیس نکنند/سوال از رییس‌جمهوری در راستای تخریب روحانی و تضعیف دولت است/ یک نماینده مجلس: پسرم چوپان است/ اجرای پیشنهادات خاتمی تنها به دست رهبر انقلاب ممکن خواهد بود/ اکنون اقتدار لازم را برای مذاکره با آمریکا نداریم/ هاشمی معتقد...
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: سرنوشت پرونده فسادهای بزرگ دولت نهم و دهم چه شد؟/ توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود/ تکذیب نقل قول منتسب به واعظی درباره لاریجانی/مردم منتظرند رئیس‌جمهور مسائل پشت و روی پرده را در مجلس بگوید/پیشنهاد جالب رسایی برای مبارزه با احتکار و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
مدیریت کاریکاتوری بحران آب ایران با شالیکاری در استان‌های خشک
باید منتظر ماند تا اتمام قطره‌های آخر آب‌های سطحی و زیر زمینی خود به شکل مستقل ممنوعیت کشت برنج را در استان‌های خشک کشور رقم بزند و آنگاه متولیان منابع آب ایران با کوله باری از بحران‌های مختلف رو به رو شوند؛ بحران‌هایی که از هم اینک می‌توان خسارت‌های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی، سیاسی و چه بسا امنیتی آن‌ها را تصور کرد، اما با توجه به نبود اراده در برخورد با آن‌ها چاره‌ای جز منتظر آن‌ها ماندن وجود ندارد.
عبدالرضا هاشم زایی در گفت وگو با «تابناک»؛
در زمان احمدی‌نژاد هم ارز سه برابر شد، اما اوضاع مثل الان لجام گسیخته نبود!
با اتفاقات کنونی، مردم تکیه گاهی جز نمایندگان ندارند و می‌گویند که مجلس برای ملت چه‌کار کرده اما برخی‌ها هم جایگاه مجلس را نمی‌دانند، آن‌ها نمی‌دانند که مجلس در این سال‌ها تضعیف‌شده است.لابی‌ها در راهروهای مجلس زیاد است البته خودشان می‌گویند که ما شخص استیضاح‌کننده یا سؤال‌کننده را قانع می‌کنیم تا امضای خود را پس بگیرد، اما متأسفانه برخی نماینده‌ها نیز وارد مباحث دیگری می‌شوند.
تحلیل «تابناک»؛
چرا نباید از همراهی عراقِ العبادی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران برافروخته شویم؟!
ما به عنوان ایران، دوست و دشمن دائمی نداریم، بلکه منافع دائمی مان را باید در نظر بگیریم؛ کما اینکه عراقی ها، روس ها و دیگران نیز چنین می کنند. لذا بیش از آنکه از عراق یا روسیه باید انتظار داشته باشیم که منافعمان را تأمین کنند، خودمان باید تأمین کننده منافع ملی مان باشیم؛ بنابراین، فرضا اگر روزی بشار اسد هم با تحریم های آمریکا علیه ایران همراهی کرد یا در اتحادیه عرب علیه ایران رأی داد، نباید غافلگیر شویم و در خشم و غضب فرو رویم!
چه جریاناتی دنبال معرفی گزینه خود به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند؟
7+2 گزینه برای جانشینی ربیعی/ از معرفی گزینه اصلاح‌طلبان تا تلاش قومی برای معرفی وزیر!
رئیس جمهور پس از گذشت سه روز از استیضاح ربیعی، تصمیم به معرفی سرپرست برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرفت تا مطابق با رویه گذشته خود پس از گذشت سه ماه و با انجام بررسی های لازم، گزینه مورد نظر خود را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی کند؛ هرچند شرایط نامساعد اقتصادی کشور حاکم است، باز هم روحانی ترجیح نداد، به منظور جلوگیری از مشکلات در حوزه تعاون و کارگری، تکلیف این وزارتخانه را زود مشخص کند.
آخرین تحولات خاورمیانه؛
اردوغان: با تمام توان آماده جنگ هستیم/ گفت وگوی تلفنی پامپئو با بن‌سلمان درباره سوریه، یمن و عراق/موضع گیری جدید العبادی درباره تحریم های آمریکا ضد ایران/ خبر جدید از کشته شدن ابوبکر البغدادی
گفت وگوی تلفنی پامپئو با بن‌سلمان درباره سوریه، یمن و عراق، اعلام آمادگی اردوغان برای جنگ، خبر جدید از کشته شدن ابوبکر البغدادی و کشته شدن پنجمین نظامی آمریکایی در افغانستان، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به موضع گیری جدید العبادی درباره تحریم های آمریکا ضد ایران نیز اشاره کرد.
تداوم فراموشی ۳ میلیون تن از هموطنانمان تا انتخابات بعدی!
قرار بود بنا بر قانون برنامه پنجم توسعه، هر سال ۱۰ درصد این زنان، توانمند و از چرخه حمایت سازمان‌ها خارج شوند، ولی در مقام عمل، واقعا چنین اتفاقی نیفتاده است. متأسفانه به دلیل حس ناامنی اقتصادی که این زنان به آینده دارند، بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند، از پوشش نهاد‌های حمایتی خارج نشوند تا همین مستمری ناچیز را هم از دست ندهند.
هزار و سیصد و دومین بسته ویژه خبری «تابناک»؛
هشدار کرباسچی به نهادهای امنیتی درباره احمدی نژاد/نماینده مجلس سد می سازد تا از مردم رأی بگیرد!/ساخت دریاچه مصنوعی با حقابه دریاچه ارومیه!
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: واعظی: حساب لاریجانی را از مجلس جدا می‌دانیم!/انتقاد علی مطهری از آملی لاریجانی/انتقاد کیهان از سکانس جنجالی سریال پدر و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
مرور روزنامه‌های سه‌شنبه ۲۳ مردادماه؛
موج سواری در خزر ممنوع /چرا خطاکاران تا این اندازه گستاخ شده اند؟ /خوش رقصی العبادی برای ترامپ
آغاز فعالیت دادگاه‌های ویژه برخورد با فساد اقتصادی، رژیم حقوقی خزر در چنبره پوپولیسم، بازگشت ۴ میلیارد دلار و ۱۳ هزار میلیارد تومان به خزانه، بیانات رهبر انقلاب با اشاره به گرانی‌های اخیر و کاهش ارزش پول ملی، ظهور متحدان جدید، پشت پرده اعتراضات دی ماه، سقوط طبقاتی اجاره نشین ها، هندوانه متهم کم آبی، خون در ازای دلار، مطب‌ها کارتخوان داشته باشند و ایران و راهبرد‌های کوتاه مدت مسکو در سوریه و دلایل احتکار و انباشت کالا در شرایط اقتصادی فعلی از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
پیمانه اقتصادی؛
از «ادامه سقوط آزاد ارزش پول ترکیه در مقابل دلار و یورو» تا «دفاع اسپانیا از شرکت‌های خود برابر تحریم آمریکا»
این پیمانه تیتر‌هایی همچون عقب‌گرد ۱۳۷۹ واحدی شاخص کل بورس، وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو، ثبات تقریبی قیمت نفت به رغم نگرانی ها از جنگ تجاری گسترده در سطح جهان، وزیر صنعت: بسته جدید ارزی، ترمز تقاضای ثبت سفارش را کشید، تحریم‌های فرش 100 درصد داخلی است و فراخوان یک خودروساز جهانی به‌دلیل وجود نقص فنی در لامپ‌ها را در بر دارد.
بازار ارز در مسیر کاهشی با تزریق بیش از ۱۰۰ میلیون درهم و ۲۰ میلیون یورو/ پیشنهاد صرافی‌ها به بانک مرکزی برای ورود ارز بیشتر به کشور
بازار ارز پس از روزهای افزایشی در هفته های گذشته، با تدبیر جدید دولت و بانک مرکزی در ارائه بسته جدید ارزی، در مسیر کاهشی و با ثباتی حرکت می کند. به گونه ای که در سامانه نیما، شاهد عرضه 100 میلیون درهم امارات و 20 میلیون یورو بودیم و به دنبال قیمت گذاری درهم امارات در محدوده 2200 تومان، شاهد افت نرخ دلار در کانال 8 هزار تومان در بین صرافی های مجاز و معتبر بودیم.
دانستنی‌های حقوقی؛
آشنایی با تفاوت‌های حقوقی مباشرت، معاونت و مشارکت در جرم
طبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، جرم محسوب می‌شود. حال اگر جرم به وسیله چند نفر تحقق یابد، با سه مفهوم «معاونت در جرم»، «مشارکت در جرم» و «مباشرت در جرم» روبه‌رو خواهیم بود.
دستور و تأکید مجدد رهبر انقلاب برای برخورد با رانت سازان دیوانی
در ماجراهای اخیر پیرامون انحرافات ایجاد شده در ارزهای دولتی پرداخت شده به شرکت های واردکننده و همچنین فروش سکه و به باد رفتن منابع طلای بانک مرکزی برای عده ای خاص، همگان افراد دریافت کننده این رانت ها را مقصر می دانستند تا اینکه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رانت سازان دیوانی را نیز در این ماجراها سهیم دانسته و خواستار برخورد با آن ها نیز شد. رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با مردم، جهت برخورد با این افراد تأکید دوباره کردند.
دریای خزر، بدگمانی مردم و انفعال مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه!
مصطفی نجفی ـ این‌ روزها‌ مردم‌ ایران بیش از هر زمانی بدگمان‌ شده‌اند و روز به روز بر دامنه‌ این‌ بدگمانی افزوده می شود. بدگمان به برخی دولتمردان، بدگمان به تصمیمات سیاسی، بدگمان به مذاکره و بدتر از همه بدگمان به خودشان!/ جامعه خواسته یا ناخواسته، درست یا نادرست حق دارد نسبت به خزر و مسائل آن بدگمان شود، چون عزمی از سوی دستگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه برای مدیریت و اقناع افکار عمومی دیده نمی شود و در مقابل بی بی سی فارسی از طریق مصاحبه با یک کارشناس روس، همه افکار عمومی را علیه این رژیم حقوقی امضا شده بسیج می کند.
اتفاقات ضد ونقیض خواننده پرطرفدار را ممنوع‌الفعالیت می‌کند؟
مدیرکل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد با چاوشی بستنی خورد؛ اما او آهنگش را منتشر کرد!
با این اظهارات در ابتدا مشخص شد، حتی برخی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به سلیقه‌ای بودنِ ممیزی تأکید دارند و ممکن است، ممیز فعلی، ممیزهای قبلی یا ممیز کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد را قبول نداشته باشد و به همین ترتیب، اجازه صدور مجوز را ندهد. نکته قابل تأمل در این زمینه سکوت محمدعلی بهمنی رئیس شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی است که در عمل سرممیز اشعار خوانندگان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.
بررسی چرایی راه اندازی کمپین «#فرزندت_کجاست؟»؛
مسئولی که فرزند و خانواده‌اش خارج کشور هستند، چطور می‌خواهد برای «ایران» کار کند؟!
در حقیقت این پویش به نوعی مسئول بودن یک نفر در کشور و مهاجرت خانواده و فرزندان او و یا زندگی آنان در خارج از کشور را امری کاملا اشتباه می داند و جمع کردن این مسأله که آیا چنین فردی می تواند دلسوز مردم و جامعه باشد، اما خانواده اش در همین کشور و جامعه زندگی نکند را امری بعید می خواند...
رهبر انقلاب در دیدار قشرهای مختلف مردم:
مشکل سکه و ارز و کاهش ارزش ریال حاصل بی‌تدبیری بود/ فشار گرانی‌ها روی مردم زیاد است/ بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع شود/ مردم بدانند، جنگ نخواهد شد؛ مذاکره هم نخواهیم کرد
رهبر انقلاب با اشاره به حرف‌های بی ادبانه مقامات رژیم امریکا درباره تحریم، جنگ و مذاکره گفتند: تأکید می کنیم جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد. البته آنها مسئله جنگ را صریحاً مطرح نمی کنند اما درصددند با اشاره و کنایه، «شبح جنگ» را ایجاد و بزرگ کنند تا ملت ایران و یا ترسوها را بترسانند.
نشست چهارجانبه روسیه، ترکیه، فرانسه و آلمان در مورد سوریه بدون حضور ایران/ در پیش بودن آخرین و خطرناک ترین نبرد میدانی سوریه
بحران سوریه در حال ورود به آخرین فاز جنگی خود و همچنین زمینه سازی برای حل و فصل سیاسی از سوی بازیگران ذینفع در بحران از جمله روسیه، ترکیه و ایران است. با این حال، به نظر می رسد روس ها در حال تعیین دستور کار جدیدی در بحران سوریه با حضور بازیگرانی همچون فرانسه و آلمان به میزبانی ترکیه و بدون حضور ایران است.
عضو هیأت علمی دانشگاه زابل در گفت وگو با «تابناک»؛
گرد و غبار سیستان و بلوچستان نمکی است بر زخم‌های کهنه مردم / مقابله با گرد و غبار سیستان و بلوچستان در دستور کار دولت قرار ندارد
سال هاست، آب و هوای سیستان و بلوچستان در پی خشکیدن تالاب هامون، اسیر گرد و غبار‌های گاه و بیگاه می‌شود؛ گرد و غباری که امان مردم منطقه را بریده و نفس‌های میلیون‌ها شهروند ایرانی را به تنگ آورده است؛ اما آنچنان که باید و شاید از سوی متولیان امر، کار قابل قبولی برای جبران آن صورت نمی‌پذیرد. به راستی چرا مردم جنوب شرق ایران باید در چنین شرایطی زندگی کنند؟
سوزان مالونی در بروکینگز؛
ایران و آمریکا آماده مهندسی یک «چانه‌زنی بزرگ» برای مذاکره نیستند!
هم اکنون به نظر می‌رسد، توانایی تهران در مدیریت بحران، بار دیگر کامل و سالم باقی مانده است؛ با چند کار اضافی، از جمله تغییر در ریاست بانک مرکزی و تنظیم برخی مقررات پیرامون بازار ارز و یک سخنرانی نومیدانه توسط رئیس‌جمهور از تلویزیون که گویا جمهوری اسلامی ایران هر گونه صدمه فوری را از سر خود گذرانده است.
آخرین تحولات خاورمیانه؛
تأکید دوباره عراق بر رعایت تحریم‌ها علیه ایران/ پشت پرده موافقت اسرائیل با ماندن بشار اسد در قدرت/لغو سفر حیدرالعبادی به ایران/مخالفت انگلیس با درخواست ضد ایرانی آمریکا
لغو سفر حیدرالعبادی به ایران، پشت پرده موافقت اسرائیل با ماندن بشار اسد در قدرت، مخالفت انگلیس با درخواست ضد ایرانی آمریکا و تلفات بالا در درگیری شدید نظامیان افغانستان با طالبان، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تأکید دوباره عراق بر رعایت تحریم‌ها علیه ایران نیز اشاره کرد.
هزار و سیصد و یکمین بسته ویژه خبری «تابناک»؛
جریان قالیباف مانیفست «نواصولگرایی» را تدوین کرد/توضیح سعید حجاریان درباره به کار بردن مثال جنسیتی/پزشکیان، زندگی شخصی‌اش را رو کرد/سؤال بسیار تخصصی مجری شبکه خبر!
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: نمایندگان نمی‌دانستند به جریان افتادن استیضاح ربیعی از کجا آب خورد/«آشنا» هم آمار زندگی خودش را لو داد/باهنر: خدا آخر و عاقبت احمدی نژاد را به خیر کند و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
پیمانه اقتصادی؛
از «ممنوعیت صادرات شش قلم کالا از شهریور» تا «نگرانی چین از توافق تجاری اروپا و آمریکا»
این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد ۸۸۸ واحدی شاخص کل بورس تهران، گمرک شرایط واردات طلا، ارز و طلای خام را اعلام کرد، مبادلات با بانک‌های ایرانی در کردستان عراق ادامه دارد، جدیدترین وضعیت تولید سواری، تکذیب دلار ۱۵ هزار تومانی، نرخ بیکاری کانادا به کمترین رقم در چهل سال اخیر رسید، فراخوان یک خودروساز به دلیل وجود جوشکاری نامناسب، افزایش کسری بودجه دولت آمریکا و پیش بینی از قیمت جهانی طلا تا پایان امسال را در بر دارد.
دانستنی‌های حقوقی؛
آشنایی با عقد جعاله و اقسام آن در قانون مدنی
یکی از عقود معین در حقوق ایران است و شروط و ویژگی‌های آن در قانون مدنی تعیین شده است. در این قرارداد، شخصی خود را متعهد می‌کند که در مقابل عملی، به شخص دیگری مزد و اجرت معینی پرداخت کند. در اصطلاح حقوقی به فرد متعهد، جاعل، به طرف دیگر قرارداد عامل و به مزد و اجرت هم جُعل گفته می‌شود.
مرور روزنامه‌های دوشنبه ۲۲ مردادماه؛
چند درصد از خزر برای ایران برد محسوب می‌شود؟ /پدیده احمدی‌نژاد در کسوت اپوزیسیون جعلی/مفسدان اقتصادی چگونه محاکمه خواهند شد؟
امضای پیمان خزر، گرد و خاک در سیستان و بلوچستان و کرمان، گریز از برچسب آقازادگی، احتکار مشتی ممدلی‌ها!، اتحاد یهودیان و فلسطینیان علیه قانون کشور یهود، بازداشت ۶۷ تن و ممنوع الخروجی ۱۰۰ کارمند و مقام دولتی، خزر بدون بیگانگان، عبور از روحانی خیانت است، حبس طرح «عفو عمومی» در بهارستان!، نخبگان جوان در انتظار سرباز معلمی و سرباز سازندگی، روایت پیش از فتح در تنگه ابوقریب از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
فوتونیوز:
احمد مازنی: پوشش و حجاب مانع رونق گردشگری نیست/نوبخت: هیچ یک از فرزندانم بازداشت نیستند
تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
این خبر واقعی است؛
فقرای تهران برای شنیدن صدای همایون شجریان به کیش بیایند!
در شرایطی که افکارعمومی منتظر صدور مجوز نخستین کنسرت‌های خیابانی در تهران است، چنین تفاهمی چه معنایی دارد؟ آیا باید هنرمندان به کیش بیایند و برای مردم فقیری که برای تفریح به هتل‌های کیش آمده‌اند، زیر آفتاب سوزان کیش اجرا کنند؟! خوب شد، تفاهم نامه‌ مشابهی با مجموعه فرهنگی شهرداری لس آنجلس امضا نشد تا مردم کم‌بضاعت دو روز و سه شب سالن لس آنجلس باشند و نخستین کنسرت خیابانی تهران در لس‌آنجلس برگزار نشد!
فیلم سینمایی «هزارپا» با رکوردشکنی در مسیر سی میلیاردی شدن
نزدیک به یک سال پیش و در نیمه مرداد 1396، فیلم «نهنگ عنبر: سلکشن رویا» با عبور از 20 میلیارد تومان، رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را ثبت کرد. با توجه به سرعت بالای فروش این فیلم در گیشه، در صورت تداوم اکران «هزار پا»، فروش تا 30 میلیارد تومان برای این فیلم کمدی قابل تصور است که جابجایی آن برای فیلم‌ها احتمالاً به زمانی بیش از یک سال نیاز خواهد داشت!
محمدرضا نجفی در گفت وگو با «تابناک»؛
اکنون مجلس به لابی گری و مسائل دیگر متهم است/ سرمایه های انسانی کشور را خانه نشین و خارج نشین کرده ایم!/در شرایط حاضر باید لیست مفاسد را در جیب مان بگذاریم
در روزهایی که قیمت‌ها لجام‌گسیخته در حال افزایش است و پول ملی روزبه‌روز در حال از دست دادن ارزش خود است، یکی از نهادهایی که بیشترین انتقادات به آن شده، مجلس شورای اسلامی است. بسیاری از مردم بر این باورند که اگر مجلس به وظایف نظارتی خود درست عمل می‌کرد، امروز این وضعیت در کشور ایجاد نمی‌شد.
ولی نصر در «آتلانتیک» نوشت؛
در چه شرایطی ایران وارد مذاکره با ترامپ خواهد شد؟
ایران باید بین ماندن در یک توافقی که روز به روز کارایی‌اش را از دست می‌دهد و وعده‌های نه ‌چندان مطمئن یک توافق جدید انتخاب کند. تهران برای برداشتن قدم اول نیاز به اطمینان از دستاوردهای ملموس دارد و ترامپ باید کلمات خود را به ‌دقت انتخاب کند، تا مبادا قبول پیشنهادش از سوی تهران را تقریباً غیرممکن کند.
سرگیجه مسری سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص «بحران آب»!
در شرایطی که خشکسالی بر بسیاری از نقاط کشورمان سایه افکنده و گرمای شدید هوا عزمش را جزم کرده تا رکورد بیشترین تبخیر منابع سطحی آب در کشورمان را بشکند، در رفتار مسئولان آن چنان آرامشی به چشم می‌خورد که ترسناک به نظر می‌رسد. آرامشی که نه ناشی از برنامه‌ریزی های دقیق و حساب و کتاب، که ناشی از درک نکردن ابعاد فاجعه است.
سوء مدیریت منابع آب اصفهان را در دانه‌های برنج لنجان بیابید!
مشاهدات میدانی از مناطق مختلف کشور، گویای این است که متولیان منابع آب، هنوز آنچنان که باید و شاید پدیده‌ای به نام بحران آب را باور نکرده اند؛ مثل متولیان منابع آب استان اصفهان که از یک سو با موج گسترده‌ای از اعتراضات کشاورزان در شرق استان رو به رو هستند و از سویی نیز چشمان خود را بر شالیکاری‌های گسترده در مناطق مرکزی استان بسته اند.
تأیید خبر «تابناک»: پناهی معاون ارزی بانک مرکزی شد
پس از روی کار آمدن عبدالناصر همتی در بانک مرکزی، گمانه زنی ها در مورد تغییرات پست های مختلف در این نهاد افزایش یافت. تابناک در گزارشی، مفصل به این موضوع پرداخت و اعلام کرد، به زودی غلامرضا پناهی، معاونت ارزی بانک مرکزی را در اختیار خواهد گرفت؛ این خبر امروز تأیید شد.
متن کامل و جزئیات کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر + اعلامیه تفسیری ایران
سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند و برخی جزئیات نظیر احداث خطوط لوله انتقال گاز را مشخص کردند اما درباره میزان سهم هر کشور از دریای خزر، به طور شفاف رقمی تعیین نشده و همه چیز به تعیین خطوط مرزی متکی بر خطوط مبدا مستقیم موکول شده است.
تأملی بر فرجام استیضاح و عزل ربیعی؛
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ریل برگشت یا برعکس؟!
مجادله‌هایی که لابلایشان اتهامات فراوانی متوجه برخی شده بود؛ از جمله اتهاماتی که متوجه برخی منصوبان ربیعی شده و این باور را به مخاطبان القا می‌کرد که اگر در پایان استیضاح ربیعی رفتنی شود، عملکرد مجموعه تحت امرش به شدت مورد کنکاش و موشکافی قرار خواهد گرفت و حتی احتمالا به تشکیل پرونده‌های قضایی منجر خواهد شد.
خوانده می‌شوید؛
علت ناآرامی‌های اخیر ورزشگاه‌ها را در چه می‌دانید؟
واقعا چرا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، نمی‌توانند اتفاقات ورزشگاه‌ها را مدیریت کنند؟ چطور در همه ورزشگاه‌های مدرن جهان، تماشاگران روی صندلی خودشان می نشینند و اخلالگران به راحتی شناسایی می‌شوند و از ورود آنها به ورزشگاه‌ها جلوگیری می‌شود، ولی در ایران تماشاگران با خیال آسوده در برابر پلیس ضدشورش به سکوی مقابل سنگ‌پرانی می‌کنند؟ نقش باشگاه‌ها و کانون‌های هواداری آنها را در پدید آمدن این معضلات چگونه ارزیابی می‌کنید؟
چگونه امام جواد(ع) در اوج خفقان تجسم صلابت بود؟
امام جواد (ع) با دو خلیفه نیرنگ‌باز عباسی یعنی مأمون و معتصم معاصر بود. به گواهی متون تاریخی مأمون مکارترین و منافق ترین خلفای عباسی است. او کسی است که برای کسب پیروزی نهایی و قطعی بر اندیشه شیعه، بسیار کوشید. هدف نهایی مأمون از تشکیل مجالس مناظره با امامان شیعه، شکست آنان و در نهایت سقوط مذهب تشیع بود... .
الگویی موفق در توسعه اقتصادی، عذرخواهی خبرگزاری از یک مدیر ارشد
متأسفانه خبری بدون تحقیق و بررسی آن هم در یک خبرگزاری بزرگ که مخاطبین داخلی و خارجی دارد، منتشر شد که حقیقتاً خوشایند هیچ کسی نبود. نباید فراموش کرد، شما به همان اندازه که دوستانی دارید، دشمن هم دارید. لذا انتظار می رفت برای بررسی دقیق آن پیگیری بیشتری انجام می‌گرفت...
آخرین تحولات خاورمیانه؛
سفر احتمالی حیدرالعبادی به ایران/چهار دلیل جنگ اقتصادی آمریکا ضد ترکیه/توافق محرمانه روسیه و ترکیه در سوریه/رایزنی پامپئو با همتای کانادایی خود پیرامون امور ایران و عربستان
چهار دلیل جنگ اقتصادی آمریکا ضد ترکیه، رایزنی پامپئو با همتای کانادایی خود پیرامون امور ایران و عربستان، فشار ترکیه برای انحلال تحریرالشام و توافق محرمانه روسیه و ترکیه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به سفر احتمالی حیدرالعبادی به ایران نیز اشاره کرد.
هزار و سیصدمین بسته ویژه خبری «تابناک»؛
احمدی نژاد با مخالف خوانی قهرمان نمی شود/ حمله شدید مرعشی به نوبخت/واکنش کدخدایی به ابقای جنتی در شورای نگهبان/ سعید مرتضوی شاکی شد
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: شکایت پورابراهیمی از پزشکیان/اندازه‌گیری سرعت مرگ در یک دانشگاه/ تتلو هم وارد بازی «بگم، بگم» شد/ توضیحات مطهری درباره سؤال از وزیر دادگستری و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
پیمانه اقتصادی؛
از «جدیدترین وضعیت تولید خودرو در تیرماه امسال» تا «تحلیل دو رسانه‌ بریتانیایی از سود گردشگری ترکیه از سقوط لیر»
این پیمانه تیتر‌هایی همچون پیشرفت آمریکا در مذاکره با مکزیک و هشدار به کانادا درمورد وضع تعرفه بیشتر، عقبگرد ۲۵۰۷ واحدی شاخص کل بورس، کاهش فروش خودرو‌های کلاس D در اروپا، چین خرید نفت از ایران را به ضرر هیچ کشوری نمی‌داند، یک خودروساز دیگر آلمانی فعالیتش را در ایران متوقف کرد، ترکیه هدف جنگ اقتصادی قرار گرفته است و خروج ارز برای واردات مایع مخصوص شستشوی لنز‌های چشمی به کشور را در بر دارد.
دانستنی‌های حقوقی؛
آشنایی با ماهیت و اثر حقوقی قولنامه
زمانی که دو نفر می‌خواهند ملکی را معامله کنند، معمولاً در بنگاه املاک حاضر شده و پس از توافق بر سر مسائل مختلف از جمله قیمت ملک، قولنامه‌ای میان خود منعقد می‌کنند. در مورد اینکه قولنامه به چه معناست و چه اثری دارد، میان حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد
مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۱ مرداد؛
حرف مشترک احمدی‌نژاد و رضا پهلوی /FATF سوژه دعوا‌های جناحی نشود/نخست‌وزیر عراق حرفش در مورد ایران را تصحیح کند/محیط‌ زیست محل انتقام جویی نیست
هشدار شورای نگهبان به پارلمان نشینان، پاسخ رهبر انقلاب به نامه رئیس‌قوه قضاییه درباره مجازات مفسدان اقتصادی، اعتیاد امریکا به تحریم، چشم انداز دعوی ایران در لاهه، ابلاغ قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم توسط روحانی، خواب سنگین در برابر سیل نقدینگی، تحریم ناخواسته نت‌ها!، همه تلاش‌های دولت در حوزه مسکن، پیام‌های سازش اردوغان در پوشش خشن تهدید، جای خالی نظارت بر افزایش قیمت پرواز‌های داخلی، بحران نفتی بیخ گوش پایتخت و توافق خزر پس از دو دهه مذاکره از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
تأییدیه رهبر انقلاب بر نامه رئیس قوه قضائیه برای اقدامات ویژه در برخورد با اخلالگران اقتصادی؛
تشکیل شعب ویژه دادگاه انقلاب با ترکیب سه قاضی / ممنوعیت تعلیق و تخفیف نسبت به مجازات اخلالگران و مفسدان اقتصادی / بازداشت موقت تا ختم رسیدگی و صدور حکم قطعی / آرای صادره به‌ جز اعدام، قطعی و لازم‌الاجراست
در کلیه موارد رسیدگی به جرایم مذکور در صورت وجود دلایل کافی به تشخیص قاضی دادسرا و یا دادگاه حسب مورد قرار بازداشت موقت تا ختم رسیدگی و صدور حکم قطعی صادر می‌شود. این قرار غیرقابل اعتراض در مراجع دیگر خواهد بود. هرگونه تغییر در قرار، توسط دادگاه رسیدگی‌کننده صورت می‌پذیرد.
یک پایگاه آمریکایی اعلام کرد؛
چه کسی ترامپ را از سیاست «تغییر رژیم» و حمله به ایران منصرف کرده است!؟
چندی پیش، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ وعده تغییر رژیم ایران تا پایان سال را داده بود. بولتون به عنوان یکی از تندروترین سیاستمداران نومحافظه کار آمریکایی؛ بارها خواهان جنگ با ایران بوده است. مایک پمپئو نیز تفاوت چندانی با بولتون ندارد و از بمباران ایران هواداری کرده است. جیمز متیس، وزیر دفاع نیز پیشتر حمله هوایی آمریکا به اهداف و مواضع ایرانی را توصیه کرده بود؛ اما امروز بولتون می گوید، به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست؛ همان گونه که پمپئو و متیس نیز اعلام کرده اند. حال باید پرسید چرا؟
پشت پرده تلاش دولت برای  افزایش بهای بنزین و مخالفت مجلس؛ روحانی خودش اصرار داشت بنزین گران شود!
هم اکنون دولت با یک اقدام انحرافی و با همراهی چند نماینده دیگر، این موضوع را تکذیب کرده است، حال آنکه روحانی، خود اصرار داشت بنزین گران شود و می خواست کار احمدی نژاد را تکرار کند، ولی با تدابیر صورت گرفته، این کار به سرانجام نرسید. دولت جسارت داشته باشد و این موضوع را علنی اعلام کند؛ اما اگر این جسارت را ندارد، من می توانم تک تک بگویم که کدام وزیر در جلسه مربوط به افزایش قیمت بنزین چه اظهار نظری داشته است.
تنها یک تصمیم دولت، هزار میلیارد تومان به جیب سودجویان ریخت!
در روزهای اخیر که انتقادات به ارز مسافرتی افزایش یافته بود، آمارهایی منتشر شد که نشان می داد دولت توانسته است در بهار 97 از محل عوارض خروج مسافر از کشور، مبلغی حدود 200 میلیارد تومان کسب کند. در مقابل، اگر اختلاف قیمت ارز دولتی به یورو (5200 تومان) و میانگین هر یورو در بازار آزاد در این سه ماهه حدود 4 هزار تومان بوده باشد، آنگاه دولت در این مدت به مسافران خارج از کشور، مبلغ معنادار و قابل توجهی یارانه ارزی پرداخت کرده است.
اسطوره شناسی؛
با نخستین شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بیشتر آشنا شوید
با ورق زدن دفتر خاطرات دفاع مقدس ناگزیر به صفحات بی انتهایی از رشادت‌های غیورمردانی برمی خوریم که جان و مال خود را در طبق اخلاص گذاشتند و برای دفاع از کیان ایران اسلامی از هیچ چیز فروگذار نکردند؛ دلاورانی چون خلبان شهید محمد نوژه که با لبان تشنه به دیدار معبود شتافت.
چرا روس‌ها خواهان مشارکت دادن قدرت‌های غربی در بازسازی سوریه هستند؟!
هفته گذشته، رویترز در گزارشی از درخواست روسیه از آمریکا برای مشارکت و کمک به بازسازی سوریه پرده برداشت؛ درخواستی که با مخالفت آمریکایی ها مواجه شد. به نظر می رسد، روس ها تلاش دارند، سایر کشورهای غربی را نیز وارد ماجرای بازسازی سوریه کنند و در همین راستا، اخیرا این درخواست را به فرانسوی ها نیز داده اند.
سایر ویژه‌ها