به‌روز شده در: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۱:۴۸
يادداشت
تلخند
گفتگو
ترانه، دودکش دل شاعر است
گفت‌وگو با محمد صالح علاء
خاتمی شوخ بود و روحانی آرام
گفت‌و‌گو با مترجمین روسای‌جمهور
شاگردان ایرانی هایدگر پدیدارشناس
پرویز ضیاء‌شهابی و بهمن پازوکی
مکانیزم افزایش قیمت خودرو
رضا شیوا رئیس شورای رقابت
بنزین وارد کنیم یا خیر؟
حمید حسینی- جلیل جعفری
گزارش
مقالات
از جوجه‌های رنگی تا ناآگاهی هایی که حیوان آزاری می‌آفریند؛
ویدئویی که نیمه ناخوش خاطرات کودکی را برملا می‌کند!
تاکنون برای‌تان این سوال پیش آمده که چرا حجم حیوان آزاری در کشورمان اینقدر زیاد و گسترده است و آیا ممکن است این آزار رسانی ها آموزش داده شده باشد؟؛ شاید این مطلب برای یافتن پاسخ این پرسش ها و پرسش های مشابه مفید باشد.
گزارش لحظه بعه لحظه خبرنگار تابناک از محل حادثه
کشف انبار قدیمی مهمات در قلب پایتخت + فیلم
در اتفاقی بی سابقه یک انبار مهمات سنگین متعلق دهه‌های یک ملک کشف شد؛ که منجر به تخلیه منطقه حادثه واقع در خیابان کاج شد.خبرنگار تابناک از محل حادثه گزارش می کند که خودروهای آتش نشانی از چندین ایستگاه در منطقه مستقر شده و همزمان خودورهای اورژانس در محل خیابان شهید فکوری نیز مستقر شده اند. «فیلم» اختصاصی «تابناک» را از خروج مهمات از درون چاه مشاهده کنید
بیخ گوش ما، تاریخ روزهای نفرت انگیزی را پشت سر می‌گذارد؛
وقت بازنگری دوباره درباره تکفیری ها فرا رسیده است!
اسمش را هیچ‌کس نمی‌داند. چریک‌های کرد او را در کوه‌های «شنگال» یافته‌اند؛ تک‌وتنها. این اما تنها برشی از این تراژدی است. او در این آفتاب سوزان، بینایی‌اش را از دست داده و دیگر نمی‌بیند؛ نهادهای مدعی جهانی هم او را نمی‌بینند تا بار مسئولیت ما فزونی یابد؛ مثل تنفرمان از کشتاری که بیخ گوشمان در جریان است.
واکنش متفاوت روحانی به رای عدم اعتماد مجلس به فرجی‌دانا
نکته مهم در مورد روحانی این است که وی اولین رئیس‌جمهور ایران است که پیش از این به عنوان نماینده مجلس شاهد استیضاح وزیر و رای عدم اعتماد مجلس به آنها بوده است. در جریان بیست سال نمایندگی مردم سمنان و تهران در مجلس، روحانی شاهد استیضاح نه وزیر و برکناری فاضل وزیر بهداشت دولت هاشمی رفسنجانی و عبدالله نوری وزیر کشور دولت خاتمی بوده است.
گردش مالی میلیاردی در دوران رکود اقتصادی موسیقی
38000 بلیت فروخته شده برای این کنسرت نشانه چیست؟
آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» که در استودیوهای ام دی ام استانبول، راسل لس آنجلس، فانتزی برکلی و استودیوهای شمس و بل تهران ضبط و توسط «تهمورس پورناظری» و «دیوید گارنر» تنظیم شده، «شجاعت حسین خان» استاد نامدار ساز سیتار اشاره کرد که در آلبوم افسانه شو هم با تهمورث پورناظری همکاری کرده بود، «پدروائو ستاچه» نوازنده سازهای بادی و «جیمی جانسون» نوازنده گیتار باس از دیگر هنرمندانی هستند
بهای خودرو باید ۳۰ درصد کاهش یابد؛
خودرو‌سازی‌ها نمی‌توانند با عوام‌فریبی سر نمایندگان کلاه بگذارند
نخست اینکه این کاهش قیمت شامل همه خودرو‌ها نبوده‌ و شمار محدود و ناچیزی کاهش قیمت یافته‌اند. البته درست است که این یک عقب‌‌نشینی در مقابل مجلس است، ولی کامل نیست. این یک عقب‌نشینی تاکتیکی است. این کاهش قیمت به هیچ وجه عملیاتی نیست، دوم آنکه خودرو‌سازان باید هزینه‌های بیهوده‌ خود را کم کرده و کیفیت را بالا ببرند و قیمت‌ها را متعادل نگاه دارند.
آیا خطر تعلیق تنیس ایران را تهدید می‌کند؟
سرپرست فدراسیون تنیس می‌گوید، تعلیق تنیس ایران از بیخ و بن شایعه است. هنوز ده روز هم نشده که مهدوی سرپرست فدراسیون تنیس شده‌ که برخی رسانه‌ها در آغاز هفته از تعلیق تنیس ایران به دلیل همین جابجایی سخن گفته بودند.
«شیخ طادی» در گفت‌و‌گو با «تابناک» پاسخ داد؛
چه کسی مانع فیلم‌سازی درباره تکفیری‌ها و غزه می‌شود؟
گفته‌های اخیر پرویز شیخ طادی درباره دعوت او به سکوت و اجازه ندادن به او برای ساخت پروژه‌هایی درباره غزه و تکفیری‌ها با انعکاس وسیعی همراه بود؛ اما کدام اشخاص یا نهاد‌ها مانع این کارگردان شدند و چه موانعی بر سر راه چنین پروژه‌هایی وجود دارد؟ کارگردان روزهای زندگی و شکارچی شنبه برخی چالش‌های پیش روی این پروژه‌ها را برشمرده است.
با عدم حضور رئیس جمهور در مجلس پشت وزیر خالی شد
سرانجام روز گذشته پس از سه ماه کش‌و‌قوس بین خانه ملت و دولت، وزیر علوم تحقیقات و فن‌آوری در مجلس شورای اسلامی استیضاح شد و نتوانست بار دیگر اعتماد مجلس به خود را جلب کند؛ اما این قضیه حاشیه‌هایی داشت که مهم‌ترین آن، حاضر نشدن رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس و دفاع از وزیر خود بود.
تحلیل «المانیتور»؛
چگونه رژیم اسرائیل در همه جبهه‌ها در جنگ غزه شکست خورد؟
هرچند از روز گذشته بار دیگر تهاجم رژیم اسرائیل به غزه آغاز شده، ‌‌گفته می‌شود تلاش‌ها برای یافتن راهکاری از طریق مذاکرات با میانجی‌گری مصر نیز ادامه دارد. با این حال، با گذشت چند هفته از آغاز دور جدید درگیری‌ها، اکنون خود محافل اسرائیلی نیز درباره هزینه و فایده‌های این موضوع به بحث می‌پردازند و از شکست رژیم اسرائیل در همه جنبه‌ها سخن می‌گویند.
نیم‌نگاهی به استیضاح دیروز و راه فردا؛
با بسته شدن پرونده فرجی دانا، پرونده تخلفات هم بسته خواهد شد؟
استیضاح وزیر علوم که مدت‌ها صحبتش بر سر زبان‌ها بود و از چهل روز گذشته با تسلیم طرح آن به هیأت رئیسه مجلس رسمیت یافت، فرجام یافت تا بهترین فرصت برای طرح موضوعاتی فراهم شود که هنوز جای پیگیری‌شان خالی است؛ از دادن بورسیه‌های عجیب و غریب به رشته‌هایی چون ادبیات فارسی و فقه و حدیث تا چگونگی انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها!
مرور روزنامه‌های پنجشنبه سی‌ام مرداد؛
روایت دولتی از «حقيقت زيبای نهفته» در نرفتن روحانی به مجلس
فاصله موافقان و مخالفان استیضاح وزیر علوم در فردای رأی عدم اعتماد به فرجی‌دانا بیشتر از روزهای پیش از استیضاح است. نویسندگان هوادار رئیس‌جمهور به توضیح و تجلیل از حضور نیافتن رئیس‌جمهور در مجلس پرداخته‌اند. از دل خبر سفر روحانی به اردبیل هم خبر کاهش نرخ هدف تورم موضوع مهم اخبار اقتصادی روزنامه‌های پنجشنبه است؛ افزون بر اینکه شاید زنگنه وزیر بعدی در صف استیضاح باشد.
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
درخواست فرانسه برای همکاری ایران و غرب علیه تکفیری‌ها
انتشار گزارش جدید آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره ضرورت برداشته شدن تحریم‌ها، درخواست فرانسه برای اقدام بین‌المللی علیه تکفیری‌ها در عراق، ضرورت همکاری ایران و غرب برای مقابله با تکفیری‌ها و بازتاب استیضاح وزیر علوم ایران، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
چگونه یک ویدئو را تبدیل به یک Live Wallpaper کنیم؟
آیا ‌ویدئو یا فیلمی دارید که آنقدر به آن علاقه‌مندید که دوست دارید همواره آن را بر روی گوشی موبایل خود ببینید؟ شاید این ویدئو ثبت لحظاتی شیرین از زندگی شما یا بخشی از موزیک ویدئوی محبوب شماست. در این صورت نظر شما در مورد اینکه این ویدئو را تبدیل به یک Live Wallpaper کنیم، چیست؟ اگر فکر می‌کنید این یکی ایده جذاب است، به خواندن مطلب ادامه دهید!
«پنجمعه» با «تابناک»؛
فیلم: گلپونه‌های ایرج بسطامی را ببینید و گوش کنید
گالری ماه تا ۲۴ شهریور، میزبان نمایشگاه تابستانه خود شامل آثار نقاشی و مجسمه پنجاه هنرمند نامدار ایرانی از جمله ‌علیرضا اسپهبد، علیرضا دیانی، فربد مرشد‌زاده، فرزانه حسینی، لیلا رضوانی، محمد احصایی، مسعود عربشاهی، مقداد لرپور، مهدی فرهادیان، مهشید عزیز محسنی، نازنین اصغر‌زاده و... است.
رویکرد غرب نسبت به تکفیری‌ها چگونه تغییر کرد؟
موضوع تهاجم تروریست‌های تکفیری به مناطق گوناگون عراق و جنایات آن‌ها در این مناطق، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در هفته‌های اخیر، توجه رسانه‌ها و مطبوعات بین‌المللی را به خود جلب کرده است. با این حال، نگاهی به روند پوشش اخبار مربوط به اقدامات تروریست‌های وابسته به گروه «داعش»، از اهداف سیاسی و پشت پرده غرب در نوع موضع‌گیری‌های خود در این زمینه حکایت دارد.
از دانشجو به میرزاده، اوضاع بیشتر بیخ پیدا کرد؛
تغییرات دانشگاه آزاد، کار این اساتید را از جذب به اخراج رساند!
نه جاسبی، نه دانشجو، نه میرزاده، هیچ یک مشکل این اساتید را نه تنها حل نکردند، بلکه یکی ایشان را رها کرد، دیگری در خروج را نشانشان داد و آخری اخراجشان را آغاز کرده است. همه این رویدادها هم در حالی رخ داده که قوانین چیز دیگری می‌گفته و می‌گوید!
هفته چهارم لیگ برتر؛
دومین شکست شاگردان دایی در چهارمین بازی
تیم فوتبال پرسپولیس در آخرین دیدار هفته چهارم لیگ بر‌تر از ساعت ۱۸ امروز (چهارشنبه) در ورزشگاه تختی انزلی مهمان ملوان بود و در پایان با نتیجه ۲ بر یک تن به شکست داد تا بسیار زود دومین شکست فصل خود را هم تجربه کرده باشد.
هنر زیرزمینی یا تجارت با آبروی هنر واقعی ایران؟
تابلوهای عریانِ ایرانی، آسانسور صعود به بازارهای هنرهای اروپا
خریداران آثاری هم که نمی‌توان در ایران به نمایش گذاشت، مانند کارهای عریان بیشتر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هستند؛ مانند اماراتی‌ها. قیمت‌ها هم اساسا وابسته به اسم و رسم هنرمند است و ‌چیزی حدود ۳ تا ۵ هزار دلار!
پیام «سر بریده» خبرنگار آمریکایی برای اوباما+ ویدئو
چنین سوابقی سرنوشت دیگر گروگانی را نشان می‌دهد که اکنون در تهدید قتل به دست داعشی‌هاست. باراک اوباما سوار بر هواپیمای رئیس‌جمهور آمریکا بوده که خبر قتل فولی را شنیده است. یک شهروند آمریکایی گروگان در دست داعش، سرنوشت چندان روشنی پیش روی خود ندارد،‌‌ همان گونه که دولت اوباما و دیگر گروه‌های غربی که در دو سه سال اخیر از تروریست‌های تکفیری در منطقه حمایت کردند، گزینه‌های روشنی پیش روی خود ندارند.
گزارشی هشدار‌دهنده برای کاربران گوگل کروم
تجزیه و تحلیل کار‌شناسان امنیتی ‌روی ۴۸ هزار افزونه موجود برای مرورگر محبوب گوگل کروم، نشان می‌دهد، بیشتر این افزونه‌ها بدافزار‌های طراحی شده برای کلاهبرداری مالی و دزدی اطلاعات هستند؛ مواردی که کشف آنها برای کاربران عادی ناممکن یا بسیار دشوار است.
حاشیه‌های جلسه استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛
شیطنت‌ها و خوشحالی رسایی پس از رأی عدم اعتماد!
حسن روحانی، رئیس‌جمهور به دلیل سفر استانی به خطه اردبیل در جلسه استیضاح حضور نیافت؛ اما به غیر از وزرای راه و شهرسازی، صنعت و معدن و جهاد کشاورزی، همه وزرا و معاونان رئیس‌جمهور در جلسه حضور داشتند.
تسهیلات ۶۰۰۰ میلیارد تومانی، قرار بود به کدام خبرنگاران برسد؟!
اگر فرض را بر این بگذاریم که آمار معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد، مبنی بر وجود حدود شش هزار خبرنگار واقعی در کشور درست باشد و همین عدد ۶ هزار میلیارد تومان را تقسیم بر این تعداد کنیم، آیا قرار بوده برای هر خبرنگار‌ به طور میانگین یک میلیارد تومان هزینه ساخت مسکن صورت پذیرد؟!
پخش زنده رویدادهای مجلس را با «تابناک» پیگیری کنید؛
مجلس نهم فرجی‌دانا را برکنار کرد
استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، که در ۲۱ مرداد ماه ماه با ۵۱ امضا و از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شده بود، امروز چهارشنبه پس از سخنان موافقان و مخالفان وزیر و همچنین شخص وزیر به پایان رسید و پس از رای گیری مشخص شد که وزیر علوم دولت روحانی نتوانسته است رای اعتماد مجدد مجلس را به خود جلب کند و از کار برکنار شد.
حمایت روحانی از وزیر علوم در خارج از مجلس
صبح امروز جلسه استیضاح وزیر علوم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. حسن روحانی به رغم ‌حضور نیافتن در این جلسه در سخنرانی خود در جمع مردم اردبیل درباره این استیضاح مطالبی را بیان کرد.
مرور روزنامه‌های چهارشنبه ۲۹ مرداد؛
استیضاح قدم اول است و نه قدم آخر!
روزنامه‌های چهارشنبه به طور گسترده به استقبال استیضاح وزیر علوم رفته و آن را روز پیروزی بر اقلیت تندرو در مجلس و یا پایان رکود علمی یک ساله و باز گرداندن دانشگاه به مدار علم و پژوهش توصیف کرده‌اند. بررسی نتایج این استیضاح بر فضای سیاسی کشور، تحلیلی درباره نشانه‌های مثبت پیدا شده در اقتصاد و توصیه به فریب نخوردن از ادعای کاهش بهای خودرو، دیگر مطالب مهم روزنامه‌های امروز است.
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
روابط ایران و حماس چگونه در مسیر بهبودی قرار گرفت؟
توجه مطبوعات آمریکایی به واکنش ایران به رویدادهای «فرگوسن»، نزدیک شدن دوباره ایران و حماس در نتیجه جنگ اخیر غزه، سخت‌گیری برخی بانک‌های انگلیسی علیه مشتریان ایرانی خود، دیدگاه ایران درباره ماهیت روابط با عربستان سعودی و بازتاب درگذشت سیمین بهبهانی، شاعر ایرانی، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
نرم‌افزاری فوق سریع برای کپی کردن فایل‌ها در ویندوز
کپی کردن داده‌ها و فایل‌ها از یک مکان به مکانی دیگر، همواره ‌فرایندی وقت‌گیر و زمان‌بر بوده است، به ویژه زمانی که حجم و میزان داده‌ها و فایل‌هایی که باید منتقل شوند، بسیار ‌باشد. در این صورت، نظر شما در مورد یک نرم‌افزار فوق سریع برای انتقال داده‌ها در ویندوز چیست؟
شورای رقابت، حق قیمت‌گذاری بر خودرو را ندارد!
مردم ما را هر چه بخواهند حساب کنند؛ خواه نماینده مردم، یا عضو کمیسیون صنایع و یا ‌کار‌شناس. ما بر این باوریم که ‌اگر این مشکل را نمی‌توانند خودشان حل کنند، دست‌کم استفساریه‌ای از مجلس بگیرند. در‌باره وظایف قانونی شورای رقابت، شورای رقابت وظیفه‌اش تهیه دستورالعمل است، نه تعیین قیمت.
از موافقان و مخالفان استیضاح بابت یادآوری این موارد مهم، متشکریم!
چه بسا بد نباشد که آنچه در روزهای اخیر افشاگری نام گرفته را به جست‌جویی برای یافتن این دست افراد هم تعمیم دهیم تا معلوم شود که چه کسانی به ازای بهره بردن از بیت المال، جامه تدریس و تحقیق بر تن کرده و جرگه به خدمت رسانی عمومی پیوسته اند و چه کسانی بهره بردن از بیت المال را پلی برای خدمت به جیب خود ساخته اند.
ضرورت تسریع در اجرای دستور مهم رهبری
چرا این 100 سینما هنوز زیرمجموعه حوزه هنری نیامده‌اند؟
مومنی شریف رئیس حوزه هنری هجدهم فروردین ماه گفته بود: به دستور مقام معظم رهبری ۲۷ سالن سینما در اختیار حوزه هنری قرار گرفت. سینماهایی که در اختیار بنیاد شهید، بنیاد جانبازان و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار داشتند قرارست در اختیار حوزه هنری قرار گیرد که البته هنوز این انتقال محقق نشده است.
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران
پیروزی شیرین استقلال در یک دیدار دیدنی و در دقایق تلف شده
دیدار استقلال و سایپا با برتری سه بر دو آبی پوشان به پایان رسید. گل های این دیدار را ابراهیم شکوری در دقیقه 5 و حامد شیری در دقیقه 48 برای سایپا و جاسم کرار در دقیقه 33 و امید ابراهیمی در دقیقه 63 و 90+1 برای استقلال به ثمر رساندند.
افزایش واکنش‌های بین‌المللی به خشونت پلیس آمریکا در «فرگوسن»
هرچند این روز‌ها، اوضاع ناآرام در مناطق ‌خاورمیانه، به ویژه عراق و فلسطین، در مرکز توجه بین‌المللی قرار دارد، رخدادهای اخیر در شهر فرگوسن آمریکا ـ که با قتل یک جوان سیاه‌پوست آغاز ‌و به درگیری‌های گسترده مردم با پلیس منجر شد ـ نیز روز به روز با واکنش‌های بیشتری از سوی کشور‌ها و همچنین سازمان‌های مختلف روبه‌رو می‌شود.
آیا فردا رئیس‌جمهور به جلسه استیضاح می رود؟!+ تکمیلی
در آغاز نزدیک پنجاه نماینده با امضای نامه‌ای، درخواست استیضاح وزیر را مطرح ‌و موضوعاتی را برای این موضوع بیان کردند. سرانجام به وزیر فرصت یک ماهه داده شد تا انتظارات نمایندگان را بر‌آورده کند؛ اما گویا انتظارات‌ نمایندگان، به گونه‌ای نبوده ‌که ‌بشود آن را بر‌آورده ساخت!
هنوز به جای فوتبالیست خارجی، بازیکن بیمار می‌خریم
نگاهی به کیفیت بازیکنان خارجی تیم‌های حاشیه خلیج فارس، نشان می‌دهد که این تیم‌ها غالبا یکی دو بازیکن خارجی را با کیفیت بالا خریداری می‌کنند و از قبل همین سرمایه‌گذاری هم منتفع می‌شوند و همواره در جمع برترین‌های آسیا‌ حاضرند؛ اما کمی این‌سو‌تر کسی بنای خرید بازیکن خارجی را در ایران معکوس بنا نهاده و...
خانه شما ‌روی مریخ به این شکل خواهد بود!
اکنون چند سالی است ‌زندگی ‌روی کره مریخ، به شکل جدی در دستور کار دانشمندان قرار گرفته ‌و روز به روز که معضلات زندگی بر روی کره زمین به دلیل فشارهای فعالیت‌های انسانی بیشتر می‌شود، این موضوع نیز بیش از پیش در مرکز توجه قرار می‌گیرد؛ اما آیا تاکنون اندیشیده‌‌‌‌اید که اگر قرار باشد بشر ‌روی کره مریخ زندگی کند، خانه‌ها به چه شکل خواهند بود؟ NASA پاسخ شما را می‌دهد.
نیازمندیها
نیازمندیها
ترجمه
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی، انگلیسی به فارسی ، ترجمه متن ، مقاله و کتاب
سایبرتک
آموزش دوره های شبکه سیسکو و مایکروسافت در برترین و مجهزترین آموزشگاه it ایران
سایر ویژه‌ها
جوابیه سازمان صنعت و معدن تهران...
روز گذشته، خبری ‌روی خروجی سایت تابناک قرار گرفت با تیتر رانت میلیونی مدیران در یکی از سازمان‌های دولتی تهران، که نشان از مغایرتی در مصوبه‌ای از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با پرداختی واقعی به کارکنان داشت.
گفت‌وگو‌ «تابناک» با ژیلا پورایرانی، فعال محیط زیست؛
چون با حیوان آزاری مقابله کردم،...
از دو، سه هفته پیش که با همراهی برخی فعالان محیط زیست و همکاری مسئولان سازمان محیط زیست توانستیم با برگزاری سیرک در ایل گلی مقابله کرده و مانع از آن شویم که سودجویان با رنج دادن به حیوانات اسیر، کسب در آمد کنند، اینقدر پیامک و ایمیل‌های حاوی فحاشی و تهدید جانی به دستم رسید که مجبور...
محمدرضا تابش، مخالف استیضاح در گفت‌‌و‌گو با «تابناک»؛
پاسخ‌های وزیر قانع کننده است؛...
مگر می‌شود این همه موج مهاجرت نخبگان را داشته باشیم و افکار عمومی را اقناع نکنیم؟ یکی از عوامل مهاجرت نخبگان همین برخورد غیر‌تخصصی با عالمان و فرهیختگان و دانشمندان کشور است. مگر می‌شود یک بی‌سواد بورسیه شود و یک دانشجو معدل بیست شریف نتواند برای عضویت هیأت علمی دانشگاه راهی...
اسماعیل کوثری موافق استیضاح در گفت‌و‌گو با «تابناک»؛
وزیر علوم  به قول‌هایش در قبال...
در آغاز بحث ۳۰۰۰ تن را مطرح کردند و بعد این عدد به بیش از ۱۰۰ تن تبدیل شد و تقلیل یافت. وقتی هم همین ۱۰۰ نفر‌ مطرح شد، چند تن از آن‌ها به خاطر فرزند شهید بودنشان، قانون به آن‌ها اجازه داده بود. یا چند فرزند نماینده که در لیست بودند، مشخص شد بورسیه فرزندانشان به نمایندگی پدرانشان...
پرونده‌ای برای تماشاگرسوزی شبانه در خرماپزان ۵۷؛
چه کسانی سینما رکس را به آتش...
وقتی سینما رکس در آبادان با تماشاچیانش سوخت، خیلی‌ها تصمیم گرفتند دیگر به سینما نروند. سال ۵۷ بود و مردم هنوز نمی‌دانستند قرار است شش ماه بعد همه چیز زیر و رو شود. پیش از انقلاب، آبادان را شهر سینما‌ها می‌گفتند. قلب نفتی ایران، آن سال‌ها بعد از تهران بیشترین ‌سینما‌ها را داشت....
مرور روزنامه‌ها صبح ۲۸ مرداد ماه؛
گم‌ شدن مردم زلزله‌زده زیر...
هرچند صبح روز گذشته، یک زلزله شش ریشتری استان ایلام و چهار استان مجاورش را لرزاند و پس‌لرزه‌ها تا نیمه شب مدام در این مناطق احساس می‌شد و مردم شب را در خیابان‌ها گذراندند؛ اما این مسأله بازتاب آنچنانی در صفحه روزنامه‌های امروز نداشت و به‌ جایش یک دعوای سیاسی بر سر استیضاح وزیر...
حاشیه‌نگاری بر زلزله مورموری و تب مسئولان؛
مردمی که نماینده درد ندارند...
گویی همه چیز زیر سایه سنگین استیضاح وزیر علوم گم شده تا از یک سو دولتمردان فکر و ذکرشان را به رویداد روز چهارشنبه معطوف کرده باشند و از سوی دیگر، نمایندگان مجلس، همه تلاشان را برای همراهی با دولت یا انداختن وزیر به کار بسته باشند و هیچ کسی به دنبال نمایندگی درد مردم نباشد و ...
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
تأیید آغاز روند شفافیت‌سازی...
اظهار امیدواری یوکیا آمانو به اعمال گام‌های اعتماد‌ساز مورد توافق ایران و آژانس، آغاز روند شفافیت‌سازی در روند بازرسی‌های آژانس از برنامه هسته‌ای ایران، برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و دیدگاه وزیر خارجه ایران درباره...
پنج قابلیت جدید و جالب در ویندوز...
مایکروسافت به سرعت در حال ایجاد تحول و بهبود سیستم عامل موبایل خود است و این موضوع را به خوبی می‌توان از سرعت تحولاتی که در وین فون در حال شکل گیری است شناخت و درک کرد. قابلیت‌های جدید وین فون منجر به آن شده ‌که از هم اکنون برخی‌ کار‌شناسان آن را یک سیستم عامل مطرح و محترم طی یک...
ما ایرانی‌ها جزیی از این یک...
شبکه‌های اجتماعی مجازی با گستره جهانی در سال‌های اخیر با اشکال گوناگون برگرفته از رویکردهایی که پی می‌گرفته‌اند، طراحی شده‌ و مخاطبان خاص خود را یافته‌اند؛ اما کارکردهای این شبکه‌‎ها نگرانی‌هایی جدی را نزد مخاطبان ایرانی برانگیخته است؛ چرا که بهره‌برداری‌های گاه ناهنجار...
در برنامه نود دیشب چه گذشت؟
چه کسی به جای رئیس کمیته حقوقی...
سومین برنامه نود پس از آغاز لیگ چهاردهم فوتبال ایران، در حالی روی آنتن رفت که خیلی‌ها می‌دانستند، غیر از بازی‌های هفته سوم با پرداختن به موضوعاتی نظیر درگذشت مهدی نفر و همین‌طور پرداختن به ماجرای مشروعیت یا عدم مشروعیت اساس‌نامه فدراسیون فوتبال، شب داغی را پشت سر خواهد گذاشت.
آیا این گران شدن معنایی غیر از این دارد؟!
محصولات لبنی گران شدند، چون...
گویی وقتی صنایع لبنی دریافتند بزرگترین افشاگری علیه شان با هیچ واکنشی از سوی مسئولان روبه رو نشده، ترجیح داده‌اند ضربه اول را در دعوای شکل نگرفته بزنند و با گران کردن نرخ، به جامعه بفهمانند اگر نرخشان ارزان بود، برای استفاده از پالم بود و برای حذف آن، مصرف کنندگان باید پول بیشتری...
ابلاغ پیام تشکر سیدحسن نصرالله...
وی با اشاره به نامه دکتر محسن رضایی به سید حسن نصرالله، ضمن ابلاغ مراتب تشکر دبیر کل حزب الله لبنان اظهار داشت: پس از اتفاقات اخیر در منطقه به ویژه شکست رژیم صهیونیستی در جنگ غزه و ناکامی تروریست‌ها در عراق و سوریه، افکار عمومی کشورهای درگیر اعم از مسیحی، سنی و شیعه به حقانیت مقاومت...
افشاگری عجیب حسین کعبی؛
جوان اول فوتبال ایران پیرمرد...
حسین کعبی در جام‌جهانی ۲۰۰۶ در لیست چهل بازیکن جوان جام قرار گرفت. شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که چطور بازیکنی با آن سطح تکنیکی، هشت سال بعد، نه در تیم ملی جا دارد و نه در لیگ برتر؟! پاسخ را خود او می‌دهد. کعبی در حالی در جام‌جهانی ۲۰۰۶ در جمع بایکنان برتر ۲۱ ساله بود که در آن‌...
چرا بازپس‌گیری سد موصل برای...
هرچند تروریست‌های وابسته به گروه تکفیری داعش، همچنان بخش‌هایی از عراق را در کنترل خود دارند و نبرد برای بازپس گیری این مناطق از سوی نیروهای دولتی و مردمی ادامه دارد، در تحولی مهم، امروز اخباری مبنی بر بازپس گیری سد موصل از دست تروریست‌ها منتشر شد. نگاهی به کارکرد و موقعیت این...
رانت میلیونی مدیران در یکی از...
با توجه به صورت‌جلسات موجود، تهیه این مبلغ از وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان کوتاهی میسر شده است؛ اما به گفته این منبع آگاه، همه این مبالغ در اختیار کارکنان قرار نگرفته و فقط به هر فرد، ۲۰۰ هزار تومان داده شده ‌و بقیه مبالغ ...
اوباما قانون «مقابله با نفوذ...
هرچند مقامات ایالات متحده، همواره مدعی هستند تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، توانسته در به انزوا کشاندن کشور و محدود کردن ارتباطات جهانی آن موفق باشد، اقدامات عملی آنها، حاکی از روند دیگری است؛ در جدید‌ترین مورد، دولت اوباما قانونی را برای محدود کردن نفوذ ایران در آمریکای...
شوک حافظ ناظری به حوزه موسیقی؛
لغو رسمی اجرای جهانی‌‌ترین...
دقایقی پیش، حافظ ناظری با اعلام رسمی این خبر در صفحه رسمی‌اش نوشت: «در کمال اندوه و تأثر بعد از شش ماه تلاش بی‌وقفه و هماهنگی‌های کلیهٔ موارد، اجرای کنسرت پروژهٔ سمفونی رومی بعد از چهارده سال انتظار در وطن خودم کنسل شد!» این مجموعه با مشارکت نوازندگان و موزیسین‌های برنده۳۸ جایزه...
نمایندگان مخالف استیضاح در گفت‌و‌گو با «تابناک»؛
از چنین وزیری باید تجلیل کرد،...
این اقدامات و تلاش عده‌ای برای استیضاح فرجی‌دانا پشت پرده‌ای سیاسی دارد؛ ‌به طور حتم اگر بازتاب اجتماعی این گونه اقدامات در جامعه چنین رفتارهایی را زیر سؤال ببرد، دست‌کم عده‌ای از افراد جرأت ‌کرده تا رأی واقعی خود را دهند و تحت تأثیر این عده قرار نگیرند.
نمایندگان موافق استیضاح در گفت‌و‌گو با «تابناک»؛
استیضاح وزیر علوم برای دفاع...
ما مخالف سیاسی بودن دانشگاه‌ها نیستیم؛ اما سیاست‌زدگی نباید جای این کار‌ها را بگیرد، پژوهش‌های بنیانی به کلی حذف شده ‌و هر کاری هم که در گذشته انجام شده، می‌گویند‌ کار بدی بوده است، در حالی که برخی از آن‌ها مفید بود. این‌ها دغدغه‌هایی است که هست و یک ماه هم فرصت داده شد تا...
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
ادعای حمله سایبری گسترده ایران...
اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با مقامات ایرانی، تأکید رئیس‌جمهور ایران بر موضوعیت نداشتن برنامه موشکی ایران در مذاکرات هسته‌ای و ضرورت حفظ بی‌طرفی آژانس در قبال ایران، ادعای حملات سایبری گسترده ایران علیه رژیم اسرائیل و برنامه ایران برای افزایش صادرات...
زلزله مورموری سه استان را لرزاند؛...
این زلزله 6.1 ریشتری در حالی در ساعت 7 و 2 دقیقه و 5 ثانیه به وقوع پیوست که هوشیاری مردم موجب شده به رغم خسارات مالی گسترده، خسارات جانی ماجرا اندک باشد. البته هنوز آمار دقیقی از خسارات این زمین‌لرزه که در استان‌های خوزستان و لرستان هم احساس شد، وجود ندارد و تا این لحظه جز مجروح، آمار...
عوارض حداقلی پروژه تازه سد کردن راه کارگردان‌های جوان و فیلم‌اولی؛
تولید غیرقانونی صدها فیلم سینمایی...
اورسن ولز «همشهری کین» را ‌در ۲۶ سالگی ساخت و زمانی که کریستوفور نولان «تعقیب / Following» را در حکم نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش کارگردانی کرد، ‌۲۷ سال داشت و در زمان تولید فیلمی شاهکار چون «ممنتو / Memento» تنها ۲۹ سال داشت؛ اما نه کانون کارگردان‌های خانه سینمایی بود که به او پروانه...
گزارش تفصیلی یک فاجعه رو به تکوین در منطقه‌ای حفاظت شده؛
«بحر آسمان» یعنی حکایت دردناک...
اگر همه سخنان این مدیر و ادعاهای وی مورد تأیید مسئولان سازمان قرار گیرد، تازه با معدنی مواجه خواهیم بود که هنوز در منطقه حفاظت شده واقع است؛ یکی از ده‌ها معدنی که در منطقه حفاظتی ثبت شده و به ازای دریافت مبالغی توسط دولت قبل، به عده‌ای فروخته شده و قابل حدس است که اگر بهره‌برداری...
پشت پرده ابراز تمایل نخست وزیر...
پیشروی ترویست های تکفیری در مناطق مختلف عراق و برنامه آن ها برای گسترش اقدامات خود در سطح منطقه، چنان تهدید جدی را به وجود آورده که کشورهای مختلف داخل و خارج از منطقه را به فکر راه چاره انداخته است. اظهارات امروز نخست وزیر انگلیس درباره همکاری با ایران برای مقابله با تکفیری ها،...
صادق زیباکلام در گفت‌و‌گو با «تابناک»؛
استیضاح کنندگان می‌خواهند دانشگاه‌ها،...
این استیضاح کاملا سیاسی است و یکی از دلایل اصلی آن بحث بورسیه‌هاست. الحق والانصاف، برخی از کسانی که در دوره گذشته توسط دولت احمدی‌نژاد بورسیه شده‌اند، هیچ گونه صلاحیت علمی نداشته‌اند و صرفا به جهت برخی روابط و دلایل خاصی که بوده، در بورسیه پذیرفته شده‌اند. جرم فرجی دانا این...
محمد صادق کوشکی در گفت‌و‌گو با «تابناک»؛
وزارت علوم از موضوع بورسیه‌ها...
چرا مجلس، آقای هاشمی وزیر بهداشت و درمان را استیضاح نمی‌کند؟ علت این است که وزیر بهداشت از آغاز تا به امروز به دنبال این بوده که در وزارت خانه متبوع خود، مشکلات را شناسایی و حل و فصل کند و سرویس دهی به جامعه داشته باشد. این عملکرد باعث شده که نه تنها مجلس بلکه همه ارکان جامعه مجبور...
پیام نگران‌کننده کاهش شدید تیراژ فیلم‌های شبکه خانگی؛
چرا تیراژ چند میلیون نسخه‌ای...
برخی از مردم رغبتی برای حمایت از هنرمندان ندارند و ضمن گلایه از کیفیت آثار، لابد به کیفر کیفیت پایین این آثار به کپی آثار وطنی دست می‌زنند!‌ در صورت ادامه این شرایط، وضعیت اقتصادی اهالی سینما روز به روز بد‌تر می‌شود و در آینده محصولی ‌نخواهد ماند که بتوان به سادگی و مجانی دانلود...
چرا کشورهای منطقه به دنبال بهبود...
موضوع روابط ایران و عربستان و چشم انداز بهبود این رابطه، از جمله موضوعاتی بوده که همواره مورد توجه محافل سیاسی و تحلیلی بین‌المللی بوده و در مقاطع مختلف و به دلایل گوناگون، بحث درباره آن با شدت یا ضعف روبه‌رو شده است؛ اما دلیل اوج‌گیری دوباره این بحث در اوضاع کنونی و تمرکز برخی...
اقدام مشکوک در آستانه استیضاح...
پخش نامه‌ای درباره رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی، آن هم در ‌آستانه استیضاح وزیر علوم، شک و شبهه‌های بسیاری در مورد سرآغاز این کار در مجلس شورای اسلامی پدید آورده است؛ هرچند انتشار این نامه به یکی از نمایندگان مجلس نسبت داده شده است‌، تابناک در این زمینه‌ اظهار‌نظری ‌نمی‌کند.