به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۹
يادداشت
تلخند
گفتگو
ترانه، دودکش دل شاعر است
گفت‌وگو با محمد صالح علاء
خاتمی شوخ بود و روحانی آرام
گفت‌و‌گو با مترجمین روسای‌جمهور
شاگردان ایرانی هایدگر پدیدارشناس
پرویز ضیاء‌شهابی و بهمن پازوکی
گزارش
مقالات
فقط قهرمان‌ها حرف بزنند
توجیهات عجیب وینگادا برای کسب نتایج درخشان تیم امید
«قهرمانی‌های من از قهرمانی‌های تمام منتقدان بیشتر است!» او این را می‌گوید و کنفرانس را ترک می‌کند. به این امید که شاید منتقدان، دست از انتقاد بکشند. اما وینگادا فراموش کرده که اسکولاری با قهرمانی جهان هم از تیم ملی برزیل اخراج شد.
به بهانه وخیم شدن وضعیت شش بیمار جراحی شده در بیمارستان مدرس؛
پولی که می‌بایست صرف درمان بیماران شود، کجا هزینه می‌شود؟
در ابتدا 4 نفر دچار عفونت بیمارستانی می‌شوند و پس از آن، تعداد افراد مبتلا به عفونت بیمارستانی، به 7 مورد افزایش پیدا می‌کند که یکی درمان و ترخیص می‌شود. از 6 بیماری که دچار عفونت بیمارستانی شدند، تعدادی برای برطرف کردن عفونت بار دیگر به اتاق عمل ارجاع داده شده‌اند که از این تعداد 3 نفر محل زخمشان باز و 3 نفر دیگر محل زخمشان بسته است.
جای خالی «سینه فونداسیون» در مهم‌ترین رویداد سینمای ایران؛
جشنواره فیلم فجر، کدام نسل فیلم‌سازان را تربیت کرد؟
برندگان بخش سینه فونداسیون، علاوه بر دریافت جایزه ۱۵ هزار دلاری، این تضمین را می‌یابند که فیلم بلند سینمایی اولشان در بخش مسابقه اصلی جشنواره‌ باشد و بدین ترتیب یک نسل از فیلم‌سازان جوان برای آنکه به این موفقیت دست یابند و زمینه ایجاد تحول در آینده‌شان را فراهم سازند، به شیوه‌ای از فیلم‌سازی متوسل خواهند شد که در چهارچوب سینمای مورد پسند کن قابل تعریف است.
مرور روزنامه‌های یکشنبه سی‌ام شهریورماه؛
اما و اگرهاي بازگشت محمود احمدي‌نژاد به ميدان سياست
رئیس دولت‌های نهم و دهم که هر روز با اتهامات مربوط به فساد، مهمان صفحه نخست چند روزنامه است، امروز از زاویه احتمال بازگشت به قدرت مورد توجه قرار گرفته است. همزمان نوع رابطه خاتمی و دولت روحانی مورد توجه روزنامه‌های اصولگراست. حمله به مذاکرات هسته‌ای در نیویورک، بحران بی‌آبی و دستور مقامات قضایی برای فیلتر بیشتر نیز مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفته است.
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
مانع اصلی همکاری ایران و آمریکا برای مبارزه با داعش چیست؟
تلاش ایران و گروه ۱+ ۵ برای از میان برداشتن اختلافات موجود، بررسی پیشنهاد هسته‌ای جدید آمریکا از سوی ایران، دیدگاه مذاکره‌کننده ارشد ایرانی درباره فضای کلی مذاکرات نیویورک، ادامه گفت‌و‌گوهای هسته‌ای در اشکال دوجانبه و چندجانبه و ضرورت همکاری ایران و آمریکا برای مبارزه با داعش، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
معنی این واژه را نمی‌دانید؟ از Cortana بپرسید! (ویندوز فون)
همچنان که مایکروسافت و تیم Cortana در حال توسعه و ترقی این منشی مجازی فوق العاده باهوش در سیستم عامل موبایل ویندوز فون هستند، می‌بینیم ‌هر چند وقت یک بار، امکانات جدید به این منشی اضافه می‌شود. یکی از این امکانات که تازگی به Cortana افزوده شده‌ و بسیار از سوی کاربران مورد توجه واقع شده، ‌Definition است که معنای واژه‌ها را برای شما از لغت‌نامه Oxford نمایش می‌دهد!
رویکرد دوگانه نمایندگان مجلس؛
از تصویب کاهش رابطه با انگلیس تا سفر به لندن برای گسترش روابط
پرسش اینجاست، ‌نمایندگانی که روزی دولت را مجبور به کاهش روابط به سطح کاردار می‌کنند، امروز چگونه در مجلس نهم، خواستار گسترش روابط آن هم از نوع پارلمانی هستند. پرسشی که نمایندگان پاسخ دهند، این موضوع است که آیا نقش مخرب انگلیس در ایران کاهش یافته ‌یا اینکه نمایندگان به اشتباه بودن کاهش رابطه با کشور‌ها از طریق تصویب قوانین پی برده‌اند؟
نخستین روز بازی‌های آسیایی اینچئون؛
روز بی‌مدالی و کنایه رئیس فدراسیون جهانی به حسین‌ رضازاده
نخستین روز بازی‌های آسیایی اینچئون با به میدان رفتن ورزشکاران ایرانی در هفت رشته آغاز شد که کسب یک مقام چهارمی در ماده تیم اسپرینت دوچرخه‌سواری، بهترین نتیجه کاروان ورزشی کشورمان در این رقابت‌ها بود.
بزرگترین قرارداد فروش قیر ایران بسته شد
مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد، از بستن بزرگ‌ترین قرارداد فروش قیر کشور خبر داد و گفت: قرارداد ۵۰۰ هزار تنی صادرات قیر این شرکت با یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس بسته شد.
فرماندار شهرستان پاوه در گفت‌وگو با «تابناک»؛
مظهر چشمه بل را منتقل خواهیم کرد تا توسعه آسیب‌زا نباشد
در حالی که مردم بومی و هم مسئولان استان کرمانشاه به شدت از ساخت این سد حمایت می‌کنند، گروهی خاص در صددند ‌با نگران کردن مردم، مقاصد نادرست خود را پیگیری کنند، تا آنجا که حتی با وجود اینکه چشمه در استان کرمانشاه است، برخی به دنبال طرح نگرانی خود در استان کردستان هستند!
با بودجه این دورهمی‌ها یک کن، ونیز یا برلین برگزار کنیم؛
جشنواره‌های بین‌المللی سینمایی یا دکان دونبش؟
عطش جوایز بین‌المللی بر برخی فیلمسازان و گروه‌ها آنچنان مستولی شده که هر دورهمی فیلم‌سازان که می‌تواند عنوان میهمانی، جشن یا در خوشبینانه‌ترین تعبیر، گردهمایی لقب بگیرد، عنوان جشنواره به خود گرفته و در درجه بعد با چند میهمان نه چندان مطرح خارجی، مشمول لفظ بین‌المللی شده است.
علی خرم در گفت‌وگو با «تابناک»؛
پرونده هسته‌ای با تمرکز بر روسیه، چین و یا حتی ‌امریکا حل نمی‌شود!
در اجلاس نیویورک اگر به درمان موضوع پرداخته شود، قطعا می‌تواند پرونده هسته‌ای را به ریل قبلی خود‌ برگرداند و‌لی اگر رسیدگی نشود، اجلاس نیویورک به صورت یک اجلاس شکلی برگزار ‌و تمام می‌شود. اگر اجلاس نیویورک به نتیجه نرسد، دو طرف در مهلت سوم آذر به توافق جامع دست پیدا نخواهند کرد و پرونده هسته‌ای باز خواهد ماند.
رحمت‌الله حافظی در گفت‌وگو با «تابناک»؛
دستور توقف ساخت‌و‌ساز در «بوستان مادر» به شهرداری ابلاغ شده +سند
چندین و چند بار از طرف نهادهای مختلف به شهرداری دستور داده شده که ساخت‌وساز در زمین هفت هکتاری بوستان مادر را متوقف کند، زیرا تغییر کاربری این زمین غیر‌قانونی است و پیشتر هم غیرقانونی بودن این کار به ایشان تذکر‌ و حتی درباره پیامدهای ادامه کار به ایشان هشدار داده شده، ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است...
آغاز جنگ‌های انتخاباتی ریاست فیفا؛
بلاتر به دلیل یک پست اخلاقی در توئیتر مورد تمسخر و انتقاد واقع شد
سپ پلا‌تر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال ـ فیفا ـ درباره اینکه چگونه سازمان تحت هدایتش یعنی فیفا رهبری خطوط و رفتار‌های اخلاقی را در دست گرفته، ‌از سوی کاربران اینترنت مورد استهزاء و تمسخر واقع شده ‌و این کاربران این نوشته را شبیه به یک طنز دانسته‌اند.
استراتژی‌های گوگلی مایکروسافت و اپل برای دزدیدن مشتریان!
رقابت‌های اپل و مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ به اوج خود می‌ر‌سد و این موضوع که پس از انتشار نسخه Surface ۳ مایکروسافت در مقابل iPad Air اپل شروع شده، اکنون پس از انتشار نسخه ۶ آیفون اوج گرفته است. نکته جالب ‌اینجاست که این هر دو شرکت از استراتژی گوگل برای این رقابت بهره می‌برند.
نیویورک تایمز فاش کرد؛
پیشنهاد جدید آمریکا به ایران درباره روند غنی‌سازی اورانیوم
یکی از تفاوت‌های دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵ با دوره‌های پیش این بود که در این دور، اخبار چندانی درباره موارد احتمالی مطرح در مذاکرات و پیشنهادهای طرفین به یکدیگر منتشر نشده بود. با این حال، در میانه این مذاکرات، روزنامه نیویورک تایمز با انتشار مطلبی، جزئیات یک طرح جدید را که آمریکا به ایران پیشنهاد داده، منتشر کرده است.
از مذاکرات نیویورک چه خبر؟
مواضع مقامات و رسانه‌های غربی درباره «فضای متفاوت» مذاکرات
با گذشت چند روز از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵ در نیویورک، هنوز درباره اینکه روند گفت‌و‌گوهای میان دو طرف‌ به چه سمتی خواهد رفت و نتیجه نهایی چه خواهد بود، تحلیل دقیقی ‌نشده است. با این حال، برخی ارزیابی‌های مطبوعات غربی و همچنین مواضع مقامات آمریکایی، نشان از متفاوت بودن فضای این دور از مذاکرات و احتمال پیشرفت دارد.
رمزگشایی «تابناک» از یک مونوگ تاریخی در برنامه «هفت»؛
نقد بی‌سابقه حاتمی‌کیا بر فیلم‌های بنی‌اعتماد و عیاری و حمایت از تبریزی
حاتمی کیا راهش را مشخص کرده و شب گذشته، چراغ را بر روی این راه گرفت تا به هم‌قطارانش نشان دهد، در چه جاده‌ای ایستاده و به قول خودش، او تنها به فیلم‌سازان دفاع مقدس و شترهایش کار دارد. او مختصات ایده‌آلش را به مدیران داد و تأکید کرد، باید سکان فیلم‌سازی «ملی» را به سینماگرانی از جنس او بسپارند و اگر تلویزیون این فرصت را در اختیارش نگذارد...
مرور روزنامه‌های شنبه ۲۹ شهریورماه؛
توصیه‌های متفاوت به رئیس‌جمهور در آستانه احتمال دیدار با اوباما
مانند چند سال اخیر، خبر سفر رئیس‌جمهور به ایالات متحده و برنامه‌های این سفر، مهم‌ترین خبر سیاسی در پایان شهریور ‌تبدیل شده است؛ رأی منفی مردم اسکاتلند به جدایی از انگلیس با دو رویکرد کاملا متضاد در روزنامه‌ها، بررسی شده؛ یک جناح «تقلب در شهر‌ها، وعده در روستا‌ها» را دلیل این نتیجه دانسته و روزنامه دیگر مردم‌سالاری و حاکمیت قانون را مهم دانسته است. بحث رابطه اصلاحات و دولت اعتدال هم همچنان داغ است.
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
از خوش‌بینی آمریکا تا موضع تند آلمان در قبال مذاکرات هسته‌ای ایران
ورود نمایندگان ایران و ۱+ ۵ به مذاکرات فشرده هسته‌ای، خوش‌بینی مقامات آمریکایی نسبت به احتمال ‌پیشرفت در مذاکرات، موضع وزیر خارجه آلمان درباره روند گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران، بازتاب انتشار گزارش جدید آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره نقش‌آفرینی ایران در مبارزه با داعش، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
یک ابزار کاربردی برای به اشتراک‌گذاری فایل با دوستان
حتما برای شما نیز گاهی پیش آمده که قصد فرستادن یک فایل حجیم را از ‌ایمیل برای دوستان خود داشته باشید؛ اما خدمت‌دهنده ایمیل به شما اجازه آپلود آن را به دلیل حج زیاد نمی‌دهد. در این گونه مواقع، بهترین راه استفاده از خدمات رایگان، به اشتراک‌‌گذاری فایل‌ها ‌روی وب و همچنین نرم‌‌افزارهای مخصوص به آن است. در اینجا شما را با یک نمونه از این ابزار‌ها آشنا می‌کنیم.
اعلامیه هشدار درباره تجاوز جنسی بر دیوار دهکده بازی‌های آسیایی؛
چگونه خطای یک تن، آبرو‌ یک ملت را می‌برد؟
در بخشی از این اعلامیه که تصویر آن را ‌مازیار ناظمی، مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش ثبت کرده و انتشار یافته، آمده است: «... خشونت جنسی، یک جرم جدی است که می‌تواند ذهن و اندیشه را بی‌خاصیت کند. خشونت جنسی شامل هر رفتاری می‌شود که با تماس بدنی منجر به تجاوز جنسی شود. هر کس با هر ملیتی تنبیه خواهد شد و این رفتار ممکن است که‌ شأن ملتش را پایین بیاورد...».
گزارش سه صفحه‌ای مهم آژانس در آستانه مذاکرات منتشر شد
این گزارش آژانس در حالی منتشر شد که نشست رسمی مدیران سیاسی جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ ‌امروز (جمعه) با هدف دستیابی به توافق در موضوع هسته‌ای کشورمان، در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز شد. محمد جواد ظریف و کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست بودند.
عملیات جدید داعش جان ۵۰۰ هزار کرد را تهدید می‌کند
در جدید‌ترین رویداد، گروه تروریستی داعش به روستاهای منطقه کُردنشین عین العرب در شمال سوریه حمله کرده و کنترل ۲۱ روستا را به دست گرفته‌ که با تصرف این روستا‌ها ۵۰۰ هزار غیر نظامی در معرض فاجعه انسانی قرار دارند. تروریست‌های داعش با دسیسه و همدستی ترک‌ها به این منطقه راه یافته و در حال پیشروی در آن هستند.
چرا ترکیه  فرمانده تروریست داعشی‌ها را حمایت می‌کند؟
آنکارا دوست ندارد به «متحدان تروریست» خود حمله کند و این مسأله را رجب طیب اردوغان در نشست با باراک اوباما، همتای آمریکایی خود به صراحت گفته بود؛ اما این را که چرا ترکیه همچنان به حمایت از «متحد تروریست» خود «ابوبکر البغدادی» ادامه می‌دهد، ‌می‌توان در چند مورد مهم خلاصه کرد.
تنها راه مقاومت برابر تحمیل آثار شکست‌خورده به بیت‌المال؛
مدعیان تولید فیلم سینمایی موفق، «چک تضمین» می‌دهند؟
رویداد مهمی که با این رویکرد رخ می‌دهد، این است که با توجه به ‌بازنگشتن سرمایه بسیاری از این پروژه‌ها ـ به واسطه مخاطب محدودی که بسیاری از آن‌ها دارند ـ بخش خصوصی حاضر به مشارکت مالی نشده و طبیعتاً سازمان سینمایی و نهادهای زیرمجموعه نیز به همین نسبت، مشارکت مالی نکرده‌اند.
جنگنده‌های دولت یمن، مواضع حوثی‌ها را بمباران کردند
در حالی اعتراضات انقلابیون در یمن ادمه دارد که این اعتراضات با خشونت دولت یمن روبه‌رو شده است. مردم یمن امروز ضمن شرکت در برگزاری نماز جمعه به دعوت «سید عبدالملک الحوثی»، رئیس جنبش انصار‌الله در شهر صنعا تظاهرات ضد دولتی ‌کردند و با سر دادن شعارهایی، دخالت‌های خارجی در امور کشورشان را رد نمودند.
شکست تحقیرآمیز ایران در برابر ویتنام و...؛
تیم ملی امید همه را ناامید کرد!
اکنون که در موقعیت حساس چند ماه مانده تا انتخابی المپیک ریو، زنگ خطر برای فوتبال امید ما به صدا درآمده، وقت آن است که فدراسیون فوتبال، بازنگری دقیق‌تری در جایگاه تیم امید انجام دهد تا خدایی ناکرده حسرت چند ساله‌ای بر حسرت‌های فوتبال ما افزوده نشود!
تلاش قبایل سنی عراق برای تشکیل نیروی ویژه مبارزه با داعش
در سال‌های اخیر و به ویژه پس از سرنگونی صدام در پی حمله آمریکا به عراق، قبایل سنی این کشور به عنوان یکی از کانون‌های مهم قدرت مورد توجه قرار داشته‌اند. اکنون و در شرایطی که تروریست‌های داعش به خطری برای کل عراق تبدیل شده‌اند، به نظر می‌رسد این قبایل از رویکرد اولیه خود مبنی بر همسویی با داعش فاصله گرفته و در پی ایجاد نیرویی منسجم برای مقابله با آن هستند.
«ماهی و گربه» به لیست بلند هم نرسید؛
«امروز» میرکریمی یا «برف» رحمانی نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۵؟
کمیته انتخاب فیلم ایرانی پس از مرور قوانین و مقررات، بحث درباره رویکردهای ممکن برای انتخاب فیلم، بررسی فهرست رسمی ۵۸ فیلم به نمایش درآمده در ایران در یک سال گذشته و ارزیابی وضعیت بین المللی عناوین حائز شرایط به فهرستی کوتاه شامل ۱۰ فیلم رسیده است که عبارتند از: آذر، شهدخت، پرویز و دیگران، استرداد، امروز، برف، تنهای تنهای تنها، چ، خسته نباشید، خط ویژه، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو، و سر به مهر.
صدویکمین «سی دقیقه» با «تابناک»؛
فیلم: به تماشای «جانگو» بنشینید
نخستین فیلمی که در بخش «سی دقیقه» مورد بررسی قرار گرفت، «جانگو» ساخته کوئنتین تارانتینو بود و حال در صدویکمین سی دقیقه، خلاصه‌ای از «Django / جانگو» اثر مهم سرجیو کوربوچی را مورد بررسی قرار می‌دهیم
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
درخواست اتحادیه اروپا و آمریکا از ایران در موضوع هسته‌ای
انتقاد رئیس جمهور ایران از ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش و دیدگاه‌های وزیر خارجه ایران در همین زمینه، درخواست دبیرکل سازمان ملل از ایران برای ایفای نقش مثبت در عراق و درخواست غرب برای همکاری بیشتر ایران و آژانس، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
آنچه در آیفون ۶ جدید است و آیا باید یک آیفون ۶ خرید؟
پس از انتشار نهایی و ورود آیفون ۶ به بازار از سوی شرکت اپل، گزارش‌های ضد و نقیض درباره آن در فضای نت منتشر شده است. در حالی‌ که بسیاری آن را یک نمونه موفق از گوشی‌های هوشمند می‌دانند، بسیاری نیز آیفون ۶ را نمایش ضعیف و ناامید کننده‌ای از اپل می‌دانند که پس از مدت‌ها امکانات اندروید را به هوشمند خود افزوده است؛ اما چه چیز در آیفون ۶ تغییر کرده است؟
عوارض تمرکز افراطی رسانه‌ها در پایتخت؛
سوختن جزیره ایرانی در دریای خزر میان اخبار گم شد
پیش از این، در رویدادهای گوناگون، شاهد چنین برخورد دوگانه‌ای بوده‌ایم و متأسفانه برخی چالش‌ها نظیر ریزگرد‌ها، خشکسالی، آلودگی هوا و... تا به فضای پایتخت و یا کلان شهرهای کشور نرسد، اساساً دیده نمی‌شود و تنها در هنگامه‌ای که پایتخت با چنین وضعیتی روبه‌رو می‌شود، رسانه‌ها در صدر اخبار و گسترده به ماجرا می‌پردازند.
گزارش زنده رقابت‌های جهانی والیبال؛
شکست در برابر فرانسه، مانع حضور ایران از نیمه‌نهایی شد
ملی پوشان والیبال ایران در دومین و آخرین دیدار از مرحله سوم مسابقات قهرمانی جهان برابر فرانسه به میدان رفتند و با پذیرش شکست ۳ بر ۲ از راهیابی به مرحله نیمه نهایی بازماندند. فرانسه ست‌های اول، دوم و پنجم را از آن خود کرد و ایران ست‌های سوم و چهارم را به سود خود به پایان برد.
تا کجا تصمیمات اشتباه مسئولان خرد برای کشور هزینه‌ساز می‌شود؟
علیزاده گفته بود: اگر پاسخ منطقی برای این رفتار می‌شنیدم، قطعا قبول می‌کردیم اما وقتی دلیل این رفتارهای توهین‌آمیز را می‌پرسیدم، سر‌مهماندار می‌گفت، نیازی ندارد ‌به من پاسخ دهد! قطعا شکایتی را تنظیم خواهیم کرد و از شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و هر ‌که مسبب رفتار زشت و زننده است، شکایت خواهیم کرد.
نیازمندیها
نیازمندیها
ترجمه
ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی، انگلیسی به فارسی ، ترجمه متن ، مقاله و کتاب
سایبرتک
آموزش دوره های شبکه سیسکو و مایکروسافت در برترین و مجهزترین آموزشگاه it ایران
سایر ویژه‌ها
تلاش جدید آمریکا برای زمینه‌سازی...
به موازات جدی‌تر شدن بحث‌ها درباره تشکیل ائتلافی بین‌المللی به رهبری آمریکا برای مبارزه با گروه تروریستی داعش، اهداف و نیات پشت پرده آمریکا از این کار نیز روش‌تر می‌شود. در این زمینه، خبر می‌رسد، ‌پس از تصویب مسلح کردن شورشیان سوری در مجلس نمایندگان آمریکا، در عرصه میدانی...
تجارت مهران مدیری با اعتبارش...
نباید فراموش کرد، اگر اینجا یک کشور اروپایی یا آمریکایی بود و چنین چیزی می‌شد، شماری از شهروندان به محاکم قضایی شکایت می‌کردند و خسارت میلیون دلاری از تهیه کنندگان و عوامل مجموعه ـ بابت وعده خلاف واقع برای اهدای جوایز ـ می‌خواستند.
تحرکات دیپلماتیک در نیویورک؛
آخرین مواضع سیاست خارجی ایران...
دکتر محمد جواد ظریف بعد از حضور در نیویورک؛ در چند مصاحبه با رسانه های امریکایی مواضع جمهوری اسلامی در موضوعات مختلف از جمله موضوع هسته ای را بیان کرده است. همچنین حسن روحانی نیز قبل از عزیمت به نیویرک در مصاحبه با «ان بی سی » به بیان دیدگاه های خود در رابطه با موضوعات جهانی از جمله...
سومین پرده از چالش کلامی بی‌سابقه...
در سال‌های اخیر هریک از ایشان در مقاطعی نقدهایی نسبت به سوابق یا عملکرد کنونی طرفین داشته اما هیچ‌گاه این نقدها به تقابل گفتاری نیانجامیده بود، تا اینکه در روزهای اخیر، فضای تازه‌ای میان این دو چهره پرسابقه انقلاب شکل گرفت که حال با بازخوانی سخنان خاص امام خمینی (ره) به نقطه...
والیبال قهرمانی جهان ۲۰۱۴- لهستان؛
شرایط سخت و پیچیده ایران برای...
تیم ملی ایران در صورت پیروزی ۳ بر صفر مقابل فرانسه در بازی امروز، می‌تواند تا اندازه‌ای به صعود امیدوار باشد، ولی حتی اگر یک ست را به حریف واگذار کند، شانس خود را برای رسیدن مرحله نیمه نهایی از دست خواهد داد.
عده‌ای انگار مأمور ریختن قبح...
در حالی که آغاز دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای در حاشیه برگزاری اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با کند شدن پیشرفت در حل و فصل مسائل باقی مانده میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همراه شده، انتشار برخی اخبار غیرواقعی درباره محتوای مذاکرات هسته‌ای، باعث واکنش مسئولان درگیر...
جان کری: ممکن است ایران هدایت...
در حالی که این روز‌ها، تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلاف‌ بین‌المللی برای مبارزه با تروریست‌های داعش، به مهم‌ترین موضوع خبری و تحلیلی در سطح بین‌المللی تبدیل شده، همچنان بحث درباره نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه نیز به شدت مورد توجه است. در این زمینه، وزیر خارجه آمریکا...
نگاهی به عملکرد ده سال اخیر تلویزیون؛
رشد کمی بی‌سابقه و افت کیفی...
در چنین شرایطی، افزایش کیفیت تصاویر تلویزیون‌، اجتناب ناپذیر است و رخداد به وقوع پیوسته می‌تواند آغاز عملیاتی شدنِ سریع این پروژه باشد؛ بنابراین، تلویزیون می‌تواند به مرور در این زمینه وارد عمل شده و نخست علاوه بر پخش زنده رقابت‌های ورزشی، تاک شوها و برنامه‌های اینچنینی ‌از...
مرور روزنامه‌های پنجشنبه ۲۷ شهریور؛
چند روايت هولناک درباره آب
در حالی که یکی از روزنامه‌ها در صفحه نخست خود از تیتر «سرانجام دولت بحران آب را جدی گرفت» استفاده کرده، بیشتر روزنامه‌های پنجشنبه از وضع اسفناک منابع آبی کشور خبر می‌دهند. روزنامه‌های اصولگرا از احتمال جدایی اسکاتلند از انگلستان ذوق‌زده هستند، بیشتر روزنامه‌ها تحلیل‌هایی...
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
احتمال حصول پیشرفت در مذاکرات...
تردید درباره ‌پیشرفت جدی در دور جاری مذاکرات هسته‌ای، تشدید دوباره تلاش‌های رژیم اسرائیل برای ضربه زدن به توافق هسته‌ای ایران، اظهارات وزیر خارجه ایران درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همچنین دیدگاه‌های وی درباره شیوه مبارزه با تروریست‌ها در عراق و سوریه، از جمله مهم‌ترین...
با ابزار فوق‌العاده ویندوز...
حتما تاکنون برای شما هم پیش آمده که بخواهید شب‌ها با خیال آسوده استراحت کنید و پیامک‌های تبلیغاتی و تماس‌های تلفنی اشتباه، مزاحم خواب و استراحت شما نشود. از طرفی نیز تلفن همراه گاه‌ تنها ابزاری است که دیگران در صورت ضرورت، می‌توانند با آن ‌‌تماس بگیرند. حتما می‌پرسید در این...
کیوسک بین‌المللی «تابناک»
مخالفت هند و روسیه با تحریم‌های...
مخالفت هند و روسیه با افزایش فشار‌ها بر ایران، تکذیب ادعاهای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از سوی ایران، کاهش صادرات دوباره کالا از امارات به ایران، ادامه خرید گاز طبیعی ایران از سوی ترکیه و بازتاب ممنوعیت پرواز هواپیماهای ایران در وقت اذان، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات...
«پنجمعه» با «تابناک»؛
فیلم: شعر ناصرالدین شاه را از...
فعالیت‌های هنری با‌‌ همان روال همیشگی در جریان است و بوی پاییز، منجر به افزایش فعالیت‌های فرهنگی ‌شده ‌که از میان این برنامه‌ها، می‌توانید دست‌چینی داشته باشید؛‌ گالری راه ابریشم از ‌۲۸ شهریور، میزبان نمایشگاه عکس زیبله برگمان، عکاس آلمانی می‌شود. گالری ماه تا پنجم مهر،...
در قیاس با قدرت نخست هنر هفتم؛
ایران به بیش از ۹۶۰۰ سالن سینما...
تقریباً از ۱۱۸۰ شهر، ‌۶۰ شهر سینما دارند و بر پایه برخی ارزیابی‌ها، میزان دسترسی مردم به سینما از ۷۷ میلیون تن ـ که حدود ۵۷ میلیون آن‌ها ‌شهرنشین هستند ـ حدود ۳۰ میلیون تن است که نزدیک به ۷۵% جمعیت شهرنشین را شامل می‌شود که دسترسی به سالن استاندارد ندارند؛ ‌فقر سینما در ایران...
با شکست غیر‌منتظره برابر آلمان؛
بار دیگر کار صعود ایران سخت شد
در شبی که بازیکنان ایرانی، کیفیت فوق‌العاده همیشگی را نداشتند و در سوی مقابل، آلمانی‌ها با سرویس‌های عجیبشان پیاپی امتیاز می‌گرفتند، ایران ۳-۰ مغلوب شد تا بدون امتیاز به بازی فردا شب بیندیشد؛ بازی مهمی که می‌تواند حکم راهیابی ما به نیمه نهایی را امضا کند.
آموزش تروریست‌های ایرانی همزمان...
در حالی که حکومت اقلیم کردستان در اوج نیاز به کمک‌های ایران برای مقابله با داعش برای حفظ موجودیت خود بوده و در شرایطی که کمک ایران آنچنان برای بارزانی حیاتی بوده که وی برای تشکر به روحانی نامه نوشته، باز هم بدترین اقدامات علیه امنیت ملی ایران در سرزمین‌هایی که فعلا در اختیار اقلیم...
ماجرای درگیری رسانه‌ای هاشمی...
آیت‌الله مصباح یزدی به فاصله کوتاهی از سخنانی که بدون نام بردن مستقیم از وی درباره سوابقش در دوره ستم‌شاهی از سوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است، پاسخی را منتشر کرد که دربردارنده ادعاهای متقابلی نسبت به ‌آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است. آیا این آخرین پرده از اوج اختلافات...
حسین راغفر در گفت‌و‌گو با «تابناک»؛
نباید قرارداد میلیاردی با روسیه...
فساد جایی رخ می‌دهد که انحصار، عدم شفافیت و عدم پاسخ گویی باشد. نکته مهم این است که یک سند روشن برای این قرارداد‌ها و این ارقام بزرگ وجود داشته باشد. شاید بگویند این یک تفاهم نامه است. هر بند این بحث باید شفاف باشد و در راستای تأمین مراحل گوناگون صنعتی شدن در کشور شکل بگیرد.
ایده پرخطرِ ممیزی با چشمان بسته؛
ناشران چه محتوایی را باید از...
مسأله‌ای که از ایجاد چالش میان ناشران و مؤلفین و مترجمان نگران کننده‌تر است، مشخص نبودن حدود، جزئیات و شیوه‌نامه ممیزی است و هنوز مشخص نیست ناظران باید چه محتوایی از کتب را سانسور کنند و خطوط قرمز درباره موضوعات مخالف به صورت قانونمند قابل تشخیص نیست.
اذعان مقامات ارشد وزارت دفاع...
در حالی که این روز‌ها، دولت آمریکا تلاش‌های خود را برای تشکیل آنچه ائتلاف بین‌المللی جهت آنچه مبارزه با تروریست‌های داعش می‌خواند، افزایش داده، ابهامات درباره ماهیت واقعی این ائتلاف افزایش یافته است. در این میان، اظهارنظر‌ها و موضع‌گیری‌های اخیر نمایندگان کنگره آمریکا،...
چگونه اتهاماتی که رحیمی وارد...
هرچند رحیمی و سیاسی و فردوسی‌پور به روشنی این مسأله را در این برنامه نشکافتند، آنچه از این گفت‌و‌شنود بر‌می‌آمد، این بود که رئیس هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس، حاضر بود برای برکناری دایی، یک میلیارد تومان بپردازد.
کشتی مونتاژ و تولید چینی در سواحل...
شاید باورش سخت باشد، ولی تولیدکننده‌های ایرانی پوشاک نه تنها در معرض وسوسه سفر به ترکیه و چین‌ برای تولید ارزان‌تر و پرسود‌تر قرار دارند، بلکه چینی‌ها حتی به سواحل ایران هم آمده‌اند و در کشتی، ایرانی‌ها را به کار گرفته‌اند. کارگران مشغول تولید پوشاک، چراغ قوه، عروسک و... هستند.
بازتاب‌های یک شرمساری بین‌المللی؛
اخراج مدیر تدارکات تیم امید...
پس از آنکه پلیس کره‌جنوبی روز گذشته، مدیر تدارکات تیم ملی امید ایران را به آزار و اذیت جنسی یکی از دختران کره‌ای متهم کرده بود ـ که ‌داوطلبانه در برگزاری این رقابت‌ها کمک می‌کنند ـ کمیته مسابقات، امروز با صدور بیانیه‌ای حکم به اخراج این فرد از دهکده بازی‌ها داد و از مقامات...
اپل iOS ۸ را امروز منتشر می‌کند؛...
امروز بنا به تقویم قرار است شرکت اپل سیستم عامل موبایل جدید خود، یعنی iOS ۸ را منتشر کند. در حالی که اپل این سیستم عامل جدید را در کنفرانس سالانه خود معرفی کرده بود، بسیاری از کاربران به این امید که این نسخه بهتر و سریع‌تر از نسخه ۷ باشد، از مدت‌ها پیش منتظر رسیدن آن بودند؛ اما آیا...
درباره معرفی فیلم ایرانی-افغانی به عنوان نماینده افغانستان به اسکار؛
سینمای ایران به نقطه صدور رسیده...
این ملودرام گیرا که به تازگی در سینماهای افغانستان اکران شده و جزو آثار اکران نشده سینمای ایران است، داستان زندگی یک دختر افغان را با پسر ایرانی روایت کرده که در سال‌های مهاجرت افغان‌ها به ایران روی داده است؛ ماجرای عشق غم‌انگیز صابر و مارونا در یکی از کارگاه‌هایی که تعدادی...
مرور روزنامه‌های چهارشنبه بیست‌و‌ششم شهریور؛
کنایه مشترک هاشمی رفسنجانی و...
نزدیک شدن به آغاز اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل و خبرهای مربوط به مذاکرات هسته‌ای در بیشتر روزنامه‌های امروز بازتاب یافته است. رسوایی دروغگویی مقامات آمریکایی در موضوع داعش با ماجرای مک‌فارلین مقایسه شده، هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی اظهارات سیاسی خاصی دارند و وزیر...
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛
ارزیابی مطبوعات بین‌المللی...
امکان‌پذیری دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای در صورت وجود اراده سیاسی در طرفین، سخنان وزیر خارجه ایران درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+ ۵، مهم‌ترین موضوع مورد اختلاف در مذاکرات هسته‌ای ایران و ادعاهای مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران درباره برنامه غنی‌سازی ایران،...
چرا ایران دعوت امریکا را برای...
این ائتلاف یک ائتلاف شکننده و ظاهری است و خیلی پایدار نخواهد بود. شکی نیست که امریکایی‌ها تلاش می‌کنند؛ بدون گرفتن مجوز از شورای امنیت به سوریه ورود پیدا کنند. ایران با توجه به این توطئه که در پشت این ائتلاف وجود دارد، در این ائتلاف شرکت نخواهد کرد. هر چند امریکایی‌ها تحت فشار...
درباره پدیده‌ای که هنور در ایران ناشناخته است؛
ایده‌های موسیقی نوین جهان در...
یکی از ضعف‌های موسیقی ایران، همین ‌تلاش بخش نکردن ‌اعظمی از اساتید موسیقی برای دستیابی به ایده‌های نو است و معمولاً ایده‌ها محصول شخصشان یا حاصل کشف در این مرز و بوم و از دل موسیقی مقامی یا کلاسیک است و کمتر پیش آمده که نگاهی به ایده‌های نوظهور جهانی‌ باشد؛ تداکس این فرصت را...
مرور روزنامه‌های هفتم دی
مصاحبه‌كننده بايد از رئيس‌جمهور...
در روزی که بدهی‌های معوق بانکی، زمزمه‌های مدیریت متمرکز اقتصاد به احیای شورای عالی اقتصاد و سازمان مدیریت رسیده، کارکرد رویانیان در ستاد سوخت و نیز فوتبال زیر تیغ بررسی و انتقاد رفته است. خبر مهم بین‌الملل روزنامه‌ها نیز نشست شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج‌فارس است.